Епархија жичка

Snow
Forest
Mountains
Mountains
Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Ужице: Шесто предавање  у оквиру годишњег циклуса предавања „Окусите и видите јер је благ Господ“

У сали парохијског дома Цркве Светог Марка у Ужицу после Свете Литургије у недељу 09. фербуара 2025. године одржано је шесто по реду предавање  у оквиру годишњег циклуса предавања „Окусите и видите јер је благ Господ“. Ово предавања имало је за циљ да након Литургије  верни народ сабере и на заједничкој трпези – „Трпези љубави“ како је уједно и гласио назив овог предавања. На самом почетку предавања протојереј Душан Томић је нагласио да недеља није дан за спавање и одмор те врсте, већ је недеља јединствена прилика за одлазак на Литургију и живи сусрет са Христом и ближњим. То је дан када се човек кроз свету Тајну Причешћа сједињује са Богом , али не само  као формално испуњавање неке  обавезе, већ као живо и стварно сретање и општење са Богом и ближњим. Људи све чешће немају жељу ни  потребу да се сусрећу  што  често  доводи до индивидуализма, који је у наше време крајње изражен, а он се често очитава и у новим технологијама где видимо да људи не само да неће да виде другог човека већ немају никакву жељу за било чим другим у животу осим да имају своју аутономију, сваког могућег типа,  и телесну и духовну. Ти људи покушавају да се самодовољношћу остваре и засите што заправо представља велики проблем , јер човек тиме почиње да сматра да је он искључиво  и само скуп својих потреба.  Такви људи не желе да деле себе ни са ким нити да “изгубе “  нешто од себе у односу са другим. Та њихова самодовољност може да пређе и у још девијантније стање у коме они имају однос са другим само ако имају неки „интерес“ , инструментализацијом другог човека само као њихову тренутну потребу. За разлику од њих, људима који верују у Христа треба сваки тренутак живота да буде охристовљен и покренут двема јеванђелским заповестима о љубави према Богу и ближњим. Тиме  се надилази логика да је човек само  скуп својих потреба и саможиви појединац. Сам сусрет је презиме свих светотајинских свештенодејстава Цркве. Човеков  најбитнији сусрет у животу јесте сусрет  са Христом  у Светој Литургији, која је центар и седиште и извориште свих истинских сусрета. У наставку присутни су имали прилику да присуствују представљању књиге Милене Чантрак „На путу истине“. Милена је присутнима прочитала неке од својих песама, а уједно и изнела своју животну причу о томе како је почела да се бави писањем родољубиве и духовне поезије. Такође, млада  песникиња Теодора Јевтић,  употпунила је и оплеменила овај сусрет читањем своје песме “Сачувајмо Божију творевину”. Овај сусрет  имао је и хуманитарни карактер. Примерци књига које је ауторка донела подељени су присутнима, а они су узели учешћа  у прикупљању помоћи за потребите. Такође, отац Душан се захвалио свима на указаној љубави у припреми ове трпезе, али и константној подршци за реализацију свих претходних сусрета у оквиру овог  циклуса предавања, притом особито заблагодаривши  предузећима  “Нова Пекара” , “Атриа” и “Инпринт”  из Ужица. Вељко Јевтић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Света Архијерејска Литургија и освећење парохијског дома у Чајетини

У другу припремну недељу Великог поста – блудног сина, 16. фебруара 2025. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог архангела Гаврила у Чајетини. Његовом Високопреосвештенству су саслуживали: Архијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, протојереј-ставрофор Петар Лукић, протојереји Драган Тимотијевић и Миодраг Тодоровић, протонамесници Петар Лазић и Милан Мијаиловић, ђакони Стефан Симић и Ненад Срећковић. Након прочитаног јеванђелског зачала, Митрополит Јустин је говорио о смислу и значају припремних недеља Великог поста. Данашња прича о блудном сину шаље нам поуку о покајању као путу којим се човек враћа Богу. Подсећајући нас на речи Светих отаца, Митрополит је истакао да је испуњавање заповести и прихватање поука из ове приче довољно за спасење целог света. Читање данашњег Јеванђеља треба да нас подстакне да преиспитамо наш однос према Богу, ближњима и себи. По завршетку Литургије извршено је освећење новоподигнутог парохијског дома. Тим поводом, Његово Високопреосвештенство је председнику општине Чајетина г. Милану Стаматовићу, у знак признања за свеукупну помоћ општине Чајетина око обнављања храма и изградње парохијског дома, уручио високо одликовање Српске Православне Цркве – Орден Светог Краља Милутина, којег додељује Свети Архијерејски Синод и Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије. Такође, Митрополит Јустин је Архијерејском граматом одликовао г. Велисава Нинчића, дугогодишњег председника црквеног одбора, за показану љубав и доброчинство према својој Светој Цркви. За време трпезе љубави присутнима се обратио протонамесник Петар Лазић, старешина Храма Светог архангела Гаврила, који се захвалио Архијереју на доласку и благослову који нам доноси, као и добротворима, приложницима и свим људима добре воље који су узели учешћа у великом градитељском подухвату при овом Светом храму. Ђакон Ненад Срећковић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Слава Манастира Сретења под Овчаром

У суботу, 15. фебруара 2025. прослављена је храмовна слава Манастира Сретење. Свету Архијерејску Литургију служио је Митрополит жички г. Јустин уз саслужење протојереја-ставрофора Владана Милосављевића, протосинђела Стефана, старешине Манастира Годачице, протојереја Милана Луковића, протојереја Милана Филиповића и ђакона Стефана Симића. Певао је хор „Св. владика Николај“ из Чачка.  Упркос хладном времену и поледици, Литургији је присуствовало бројно монаштво из Епархије жичке, као и велики број верника.  Митрополит Јустин се обратио присутнима истичући значај овог великог празника, позивајући их да се, идући за Христом и прихватајући жртву, ослободе страха и радују у Господу.  По резању славског колача уприличена је свечана трпеза. Сестринство манастира

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Тајна празника Сретење Господње

Данас гледамо старца који својим дрхтавим рукама, љубављу и обазриво, прихвата четрдесетодневно Дете и гледајући то малено биће почиње да благодари Богу: „…Сада отпушташ слугу Свога, Господе, јер сам видео и својим рукама држао и грлио сами Смисао живота“. Старац Симеон је чекао. Он је чекао читавог свог дуговеког живота. Он је размишљао о том сусрету, молио се за тај сусрет, духовно продубљивао своје чекање тако да је читав његов живот уствари постао једна непрестана припрема за радосни сусрет са Христом. Није ли баш данас погодан тренутак да свако од на себи постави питање: шта је то што ја чекам? Шта је то на што ме све силније опомиње моје срце? Да ли се то читав мој живот постепено преображава у непрестано очекивање сусрета са оним најважнијим? Отац Александар Шмеман

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Сретењски турнир у шаху одржан четврти пут у Гучи

Дана 15. фебруара, на празник Сретење Господње, у парохијском дому Храма Светог архангела Гаврила у Гучи, са благословом Црквене општине Гуча, одржан је четврти по реду Сретењски турнир у шаху. Овај турнир, који се традиционално организује у духу православља и витешке борбе ума, окупио је ученике из неколико школа: ОШ ,,Марко Пајић“ из Виче, ОШ ,,Горачићи“ из Горачића, ОШ ,,Вук Караџић“ из Каоне, ОШ ,,Котража“ из Котраже, ОШ ,,Академик Миленко Шушић“ из Гуче и СШ ,,Драгачево“ из Гуче. Турнир је организован у сарадњи Шаховске и Литургијске секције СШ ,,Драгачево“, које воде професор филозофије Ђулијано Ђулић и вероучитељ Дарко Стевановић. Ученици су рано ујутру учествовали у Светој Литургији, припремајући душе за овај дан испуњен љубављу и саборношћу, након чега је уследио свечани програм који су припремили вероучитељ Дарко Стевановић и наставница музичке културе Даница Спасојевић. Програм је обухватао рецитације, духовне песме и пригодне поруке, подсећајући све присутне на значај Сретења као дана сусрета Бога и човека. Шаховски турнир је симболички повезан са овим великим празником, јер шах, као племенита игра, развија стрпљење, мудрост и способност промишљања – све врлине које православни хришћанин треба да негује. За регуларност мечева бринули су судије турнира, професор филозофије Ђулијано Ђулић и професор информатике Горан Станојевић. Најуспешнији такмичар био је Вук Симеуновић, ученик одељења 3/г Средње школе ,,Драгачево“, који је освојио пехар, златну медаљу и диплому. Посебно је похваљен и ученик Дејан Поповић, ученик 4. разреда ОШ ,,Горачићи“, као најмлађи такмичар који је показао изузетну истрајност и жељу за учењем. Пехаре и медаље за награђене обезбедио је Дарко Трипковић, ђакон Епархије Источно-Америчке, док су дипломе и послужење организовани захваљујући Средњој школи ,,Драгачево“, на челу са директорком Бојаном Перовић. Нека би Господ дао да ова традиција настави да се развија, а да сви ученици који учествују стекну смирење, мудрост и љубав према ближњем, следујући путу истине и правде. Дарко Стевановић, вероучитељ

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Света Три Јерарха – храмовна слава у Пожеги

У навечерје празника Света Три Јерарха служено је празнично бденије којим је началствовао јереј Саво Величковић. По завршетку молитвеног скупа у навечерје празника храмовне славе извршено је освећење трпезарије која је обновљена на корист народа црквене општине и на радост свих верних. Братство храма уз присуство јереја Саше Предовића, пароха из Трешњевице, увеличало је овај догађај својим присуством и торжественом молитвом у славу Бога и заштитника наше црквене општине Света Три Јерарха и Светих Царева Константина и Јелене. На сам дан славе нашу црквену заједницу посетио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Господин Јустин који је началствовао Светом Архијерејском Литургијом. Саслуживали су: Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј Драган Стевић, протојереј- ставрофор Милић Драговић из Ужица, протојереј-ставрофор Дмитар Луковић, умировљени парох из Пожеге, протоjeрej Дejaн Maркoвић, старешина Саборног храма у Крагујевцу, протојереј Милан Луковић, старешина Храма Светог великомученика Георгија у Ужицу, протојереј Божо Главоњић, старешина овога храма, протојереј Крста Лазић, протојереј Дејан Ракић, протојереј Милорад Козодер, јеромонах Иларион, сабрат Манастира Преображења, протојереј Драган Тимотијевић из Ужица, јереј Бојан Милошевић, старешина храма у Ариљу, ђакон Стефан Симић и ђакон пожешки Милан Селенић. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Поред многобројног свештенства велики број народа сабрао се у Храму Света Три Јерарха да дочека свог Архијереја и литургијски увелича славу новог пожешког храма. Литургији су присуствовали представници војске, полиције и градских власти. Са великом радошћу велики број верника приступио је Светом Причешћу. Благољепију богослужења допринели су умилни гласови појаца певнице из Лучана и са Љубића, уз протопсалта Ивана Трајковића. Храмовна слава настављена је богатом трпезом коју су припремили наши домаћини за све присутне. студент теологије Никола Лазић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Најава: Манастир Студеница 26.02.2025. Митрополит црногорско-приморски Јоаникије служиће Свету Архијерејску Литургију

Поводом спомена Светог Симеона Мироточивог који наша Света Црква празнује 26. фебруара, Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Студеници са почетком у 09 часова служиће Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Г. Јоаникије.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Одбрана докторске дисертације монахиње Фиве (Савковић) 

Монахиња манастира Градац, Фива Савковић, успешно и достојанствено је одбранила докторску дисертацију под насловом „Метафорика позива у посланицама апостола Павла: κλητός и сродни мотиви“, на Православном богословском факултету у Београду,  у четвртак, 13. фебруара 2025. године, у амфитеатру факултета. Овом одбраном мати Фива постала је прва монахиња у Србији која је стекла звање доктора теолошких наука, што представља значајан допринос богословској науци и сведочи о месту и улози монаштва у савременом академском истраживању.  Ментор дисертације био је проф. др Предраг Драгутиновић, а чланови комисије су:  ђакон проф. др Владан Таталовић (председник),   протођакон проф. др Драган Радић,  доц. др Дарко Анев (Богословски факултет у Скопљу).   Овај академски успех представља значајан корак у развоју православне теологије и богословске мисли у Србији.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Одржане седнице Пленума и Савета Епархије жичке

Дана 11. фебруара 2025. године, када наша Света Црква прославља Пренос моштију Светог Игњатија Богоносца, а под омофором и благословом Архиепископа и Митрополита жичког Господина Јустина, у Храму Свете Тројице у Краљеву, молебаном за призив Светог Духа, који су служили архимандрит Тимотеј (Миливојевић), протојереј-ставрофор Љубинко Костић и ђакон Горан Вучковић, отпочела је редовна скупштина Савета Епархије жичке. Радни део седнице Пленума и Савета Епархије жичке одржан је у просторијама ЕУО, где је сабране најпре поздравио домаћин, Архиепископ и Митрополит жички Господин Јустин. Након тога разматрани су сви аспекти духовног и материјалног деловања у Епархији у 2024. години. Направљен је пресек рада и пословања кроз исцрпне извештаје о финансијском пословању, грађевинским подухватима у парохијама и манастирима, затим у социјалној, духовној и културној делатности. Разговарало се и о свим осталим питањима и темама које се тичу рада на унапређењу црквеног живота у Епархији жичкој. Након радног дела, разговор је настављен за трпезом љубави. Из канцеларије ЕУО Епархије жичке

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Ужице: Шесто предавање  у оквиру годишњег циклуса предавања „Окусите и видите јер је благ Господ“

У сали парохијског дома Цркве Светог Марка у Ужицу после Свете Литургије у недељу 09. фербуара 2025. године одржано је шесто по реду предавање  у оквиру годишњег циклуса предавања „Окусите и видите јер је благ Господ“. Ово предавања имало је за циљ да након Литургије  верни народ сабере и на заједничкој трпези – „Трпези љубави“ како је уједно и гласио назив овог предавања. На самом почетку предавања протојереј Душан Томић је нагласио да недеља није дан за спавање и одмор те врсте, већ је недеља јединствена прилика за одлазак на Литургију и живи сусрет са Христом и ближњим. То је дан када се човек кроз свету Тајну Причешћа сједињује са Богом , али не само  као формално испуњавање неке  обавезе, већ као живо и стварно сретање и општење са Богом и ближњим. Људи све чешће немају жељу ни  потребу да се сусрећу  што  често  доводи до индивидуализма, који је у наше време крајње изражен, а он се често очитава и у новим технологијама где видимо да људи не само да неће да виде другог човека већ немају никакву жељу за било чим другим у животу осим да имају своју аутономију, сваког могућег типа,  и телесну и духовну. Ти људи покушавају да се самодовољношћу остваре и засите што заправо представља велики проблем , јер човек тиме почиње да сматра да је он искључиво  и само скуп својих потреба.  Такви људи не желе да деле себе ни са ким нити да “изгубе “  нешто од себе у односу са другим. Та њихова самодовољност може да пређе и у још девијантније стање у коме они имају однос са другим само ако имају неки „интерес“ , инструментализацијом другог човека само као њихову тренутну потребу. За разлику од њих, људима који верују у Христа треба сваки тренутак живота да буде охристовљен и покренут двема јеванђелским заповестима о љубави према Богу и ближњим. Тиме  се надилази логика да је човек само  скуп својих потреба и саможиви појединац. Сам сусрет је презиме свих светотајинских свештенодејстава Цркве. Човеков  најбитнији сусрет у животу јесте сусрет  са Христом  у Светој Литургији, која је центар и седиште и извориште свих истинских сусрета. У наставку присутни су имали прилику да присуствују представљању књиге Милене Чантрак „На путу истине“. Милена је присутнима прочитала неке од својих песама, а уједно и изнела своју животну причу о томе како је почела да се бави писањем родољубиве и духовне поезије. Такође, млада  песникиња Теодора Јевтић,  употпунила је и оплеменила овај сусрет читањем своје песме “Сачувајмо Божију творевину”. Овај сусрет  имао је и хуманитарни карактер. Примерци књига које је ауторка донела подељени су присутнима, а они су узели учешћа  у прикупљању помоћи за потребите. Такође, отац Душан се захвалио свима на указаној љубави у припреми ове трпезе, али и константној подршци за реализацију свих претходних сусрета у оквиру овог  циклуса предавања, притом особито заблагодаривши  предузећима  “Нова Пекара” , “Атриа” и “Инпринт”  из Ужица. Вељко Јевтић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Света Архијерејска Литургија и освећење парохијског дома у Чајетини

У другу припремну недељу Великог поста – блудног сина, 16. фебруара 2025. године, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог архангела Гаврила у Чајетини. Његовом Високопреосвештенству су саслуживали: Архијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, протојереј-ставрофор Петар Лукић, протојереји Драган Тимотијевић и Миодраг Тодоровић, протонамесници Петар Лазић и Милан Мијаиловић, ђакони Стефан Симић и Ненад Срећковић. Након прочитаног јеванђелског зачала, Митрополит Јустин је говорио о смислу и значају припремних недеља Великог поста. Данашња прича о блудном сину шаље нам поуку о покајању као путу којим се човек враћа Богу. Подсећајући нас на речи Светих отаца, Митрополит је истакао да је испуњавање заповести и прихватање поука из ове приче довољно за спасење целог света. Читање данашњег Јеванђеља треба да нас подстакне да преиспитамо наш однос према Богу, ближњима и себи. По завршетку Литургије извршено је освећење новоподигнутог парохијског дома. Тим поводом, Његово Високопреосвештенство је председнику општине Чајетина г. Милану Стаматовићу, у знак признања за свеукупну помоћ општине Чајетина око обнављања храма и изградње парохијског дома, уручио високо одликовање Српске Православне Цркве – Орден Светог Краља Милутина, којег додељује Свети Архијерејски Синод и Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије. Такође, Митрополит Јустин је Архијерејском граматом одликовао г. Велисава Нинчића, дугогодишњег председника црквеног одбора, за показану љубав и доброчинство према својој Светој Цркви. За време трпезе љубави присутнима се обратио протонамесник Петар Лазић, старешина Храма Светог архангела Гаврила, који се захвалио Архијереју на доласку и благослову који нам доноси, као и добротворима, приложницима и свим људима добре воље који су узели учешћа у великом градитељском подухвату при овом Светом храму. Ђакон Ненад Срећковић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Слава Манастира Сретења под Овчаром

У суботу, 15. фебруара 2025. прослављена је храмовна слава Манастира Сретење. Свету Архијерејску Литургију служио је Митрополит жички г. Јустин уз саслужење протојереја-ставрофора Владана Милосављевића, протосинђела Стефана, старешине Манастира Годачице, протојереја Милана Луковића, протојереја Милана Филиповића и ђакона Стефана Симића. Певао је хор „Св. владика Николај“ из Чачка.  Упркос хладном времену и поледици, Литургији је присуствовало бројно монаштво из Епархије жичке, као и велики број верника.  Митрополит Јустин се обратио присутнима истичући значај овог великог празника, позивајући их да се, идући за Христом и прихватајући жртву, ослободе страха и радују у Господу.  По резању славског колача уприличена је свечана трпеза. Сестринство манастира

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Тајна празника Сретење Господње

Данас гледамо старца који својим дрхтавим рукама, љубављу и обазриво, прихвата четрдесетодневно Дете и гледајући то малено биће почиње да благодари Богу: „…Сада отпушташ слугу Свога, Господе, јер сам видео и својим рукама држао и грлио сами Смисао живота“. Старац Симеон је чекао. Он је чекао читавог свог дуговеког живота. Он је размишљао о том сусрету, молио се за тај сусрет, духовно продубљивао своје чекање тако да је читав његов живот уствари постао једна непрестана припрема за радосни сусрет са Христом. Није ли баш данас погодан тренутак да свако од на себи постави питање: шта је то што ја чекам? Шта је то на што ме све силније опомиње моје срце? Да ли се то читав мој живот постепено преображава у непрестано очекивање сусрета са оним најважнијим? Отац Александар Шмеман

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Сретењски турнир у шаху одржан четврти пут у Гучи

Дана 15. фебруара, на празник Сретење Господње, у парохијском дому Храма Светог архангела Гаврила у Гучи, са благословом Црквене општине Гуча, одржан је четврти по реду Сретењски турнир у шаху. Овај турнир, који се традиционално организује у духу православља и витешке борбе ума, окупио је ученике из неколико школа: ОШ ,,Марко Пајић“ из Виче, ОШ ,,Горачићи“ из Горачића, ОШ ,,Вук Караџић“ из Каоне, ОШ ,,Котража“ из Котраже, ОШ ,,Академик Миленко Шушић“ из Гуче и СШ ,,Драгачево“ из Гуче. Турнир је организован у сарадњи Шаховске и Литургијске секције СШ ,,Драгачево“, које воде професор филозофије Ђулијано Ђулић и вероучитељ Дарко Стевановић. Ученици су рано ујутру учествовали у Светој Литургији, припремајући душе за овај дан испуњен љубављу и саборношћу, након чега је уследио свечани програм који су припремили вероучитељ Дарко Стевановић и наставница музичке културе Даница Спасојевић. Програм је обухватао рецитације, духовне песме и пригодне поруке, подсећајући све присутне на значај Сретења као дана сусрета Бога и човека. Шаховски турнир је симболички повезан са овим великим празником, јер шах, као племенита игра, развија стрпљење, мудрост и способност промишљања – све врлине које православни хришћанин треба да негује. За регуларност мечева бринули су судије турнира, професор филозофије Ђулијано Ђулић и професор информатике Горан Станојевић. Најуспешнији такмичар био је Вук Симеуновић, ученик одељења 3/г Средње школе ,,Драгачево“, који је освојио пехар, златну медаљу и диплому. Посебно је похваљен и ученик Дејан Поповић, ученик 4. разреда ОШ ,,Горачићи“, као најмлађи такмичар који је показао изузетну истрајност и жељу за учењем. Пехаре и медаље за награђене обезбедио је Дарко Трипковић, ђакон Епархије Источно-Америчке, док су дипломе и послужење организовани захваљујући Средњој школи ,,Драгачево“, на челу са директорком Бојаном Перовић. Нека би Господ дао да ова традиција настави да се развија, а да сви ученици који учествују стекну смирење, мудрост и љубав према ближњем, следујући путу истине и правде. Дарко Стевановић, вероучитељ

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Света Три Јерарха – храмовна слава у Пожеги

У навечерје празника Света Три Јерарха служено је празнично бденије којим је началствовао јереј Саво Величковић. По завршетку молитвеног скупа у навечерје празника храмовне славе извршено је освећење трпезарије која је обновљена на корист народа црквене општине и на радост свих верних. Братство храма уз присуство јереја Саше Предовића, пароха из Трешњевице, увеличало је овај догађај својим присуством и торжественом молитвом у славу Бога и заштитника наше црквене општине Света Три Јерарха и Светих Царева Константина и Јелене. На сам дан славе нашу црквену заједницу посетио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Господин Јустин који је началствовао Светом Архијерејском Литургијом. Саслуживали су: Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј Драган Стевић, протојереј- ставрофор Милић Драговић из Ужица, протојереј-ставрофор Дмитар Луковић, умировљени парох из Пожеге, протоjeрej Дejaн Maркoвић, старешина Саборног храма у Крагујевцу, протојереј Милан Луковић, старешина Храма Светог великомученика Георгија у Ужицу, протојереј Божо Главоњић, старешина овога храма, протојереј Крста Лазић, протојереј Дејан Ракић, протојереј Милорад Козодер, јеромонах Иларион, сабрат Манастира Преображења, протојереј Драган Тимотијевић из Ужица, јереј Бојан Милошевић, старешина храма у Ариљу, ђакон Стефан Симић и ђакон пожешки Милан Селенић. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Поред многобројног свештенства велики број народа сабрао се у Храму Света Три Јерарха да дочека свог Архијереја и литургијски увелича славу новог пожешког храма. Литургији су присуствовали представници војске, полиције и градских власти. Са великом радошћу велики број верника приступио је Светом Причешћу. Благољепију богослужења допринели су умилни гласови појаца певнице из Лучана и са Љубића, уз протопсалта Ивана Трајковића. Храмовна слава настављена је богатом трпезом коју су припремили наши домаћини за све присутне. студент теологије Никола Лазић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Најава: Манастир Студеница 26.02.2025. Митрополит црногорско-приморски Јоаникије служиће Свету Архијерејску Литургију

Поводом спомена Светог Симеона Мироточивог који наша Света Црква празнује 26. фебруара, Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Студеници са почетком у 09 часова служиће Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Г. Јоаникије.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Одбрана докторске дисертације монахиње Фиве (Савковић) 

Монахиња манастира Градац, Фива Савковић, успешно и достојанствено је одбранила докторску дисертацију под насловом „Метафорика позива у посланицама апостола Павла: κλητός и сродни мотиви“, на Православном богословском факултету у Београду,  у четвртак, 13. фебруара 2025. године, у амфитеатру факултета. Овом одбраном мати Фива постала је прва монахиња у Србији која је стекла звање доктора теолошких наука, што представља значајан допринос богословској науци и сведочи о месту и улози монаштва у савременом академском истраживању.  Ментор дисертације био је проф. др Предраг Драгутиновић, а чланови комисије су:  ђакон проф. др Владан Таталовић (председник),   протођакон проф. др Драган Радић,  доц. др Дарко Анев (Богословски факултет у Скопљу).   Овај академски успех представља значајан корак у развоју православне теологије и богословске мисли у Србији.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Одржане седнице Пленума и Савета Епархије жичке

Дана 11. фебруара 2025. године, када наша Света Црква прославља Пренос моштију Светог Игњатија Богоносца, а под омофором и благословом Архиепископа и Митрополита жичког Господина Јустина, у Храму Свете Тројице у Краљеву, молебаном за призив Светог Духа, који су служили архимандрит Тимотеј (Миливојевић), протојереј-ставрофор Љубинко Костић и ђакон Горан Вучковић, отпочела је редовна скупштина Савета Епархије жичке. Радни део седнице Пленума и Савета Епархије жичке одржан је у просторијама ЕУО, где је сабране најпре поздравио домаћин, Архиепископ и Митрополит жички Господин Јустин. Након тога разматрани су сви аспекти духовног и материјалног деловања у Епархији у 2024. години. Направљен је пресек рада и пословања кроз исцрпне извештаје о финансијском пословању, грађевинским подухватима у парохијама и манастирима, затим у социјалној, духовној и културној делатности. Разговарало се и о свим осталим питањима и темама које се тичу рада на унапређењу црквеног живота у Епархији жичкој. Након радног дела, разговор је настављен за трпезом љубави. Из канцеларије ЕУО Епархије жичке

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Contact Us