
Литургијско сабрање у Кованлуку код Краљева
Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин служио је на празник Светог пророка Наума и Светог Филарета Милостивог, у недељу 14. децембра 2014. године, Свету архијерејску Литургију у храму Светог Василија Острошког у Кованлуку код Краљева, уз саслужење свештенства жичке епархије. Након прочитаног Јеванђеља Његово Преосвештенство обратио се верном народу пригодном беседом. На Светој Литургији владика Јустин одликовао је Предрага Милашиновића са Берановца и Драгића Остојића из Краљева добротворном граматом за несебичну помоћ и велику љубав према Цркви у Кованлуку. Евхаријстијском сабрању присуствовао је велики број народа и ученика основне школе „Вук Караџић“ из Краљева, који су заједно са својим вероучитељима Иваном Аврамовићем и Марком Јоргићем узели учешће и причестили се Светим Тајнама Христовим. Ученици су добили Божији благослов од Његовог Преосвештенства владике Јустина и данашњи празник увеличали заједничком фотографијом у порти Цркве. По завршетку Литургије уследила је трпеза љубави у којој су домаћини, јереј Марко Петровић и старешина храма протојереј Иван Радовановић, упутили речи захвалности и добродошлице владици Јустину. вероучитељ Марко Јоргић

ДВД издање манастира Жича
Желећи да оставимо трајни траг о Симпосиону којим је обновљено свеправославно самосазнање нашег монаштва и који је посведочио све јаче прожимање и преношење монашких искустава наших помесних Цркава, предајемо јавности на увид овај видео запис. Три двд диска у једном паковању садраже свих 25 предавања, богато илустрованих фотографијама и видео записима. Предавања су преведена на српски језик, а титлована на грчки, руски и француски језик. Верујемо да ћемо вам не само веродостојно пренети оно о чему је овом приликом било речи, већ да ћете и ви доживети лепоту и радост сусрета и искуство јединства и саборности Цркве Христове. Запис који је пред вама изражава и нашу наду да ћемо се опет и опет окупљати и разговарајући о ономе што нам је заједничко, славити Једнога у Тројици Господа Нашега Исуса Христа коме нека је слава у векове векова, амин. Извор: Манастир Жича

Угледни час у ОШ Милица Павловић у Чачку
Наставник верске наставе у ОШ „Милица Павловић“, Милош Живановић, 8. децембра 2014. године приредио је Угледни час верске наставе са својим ђацима из одељења 4/4 и 4/5, на тему „Крсна слава“. Гости на слави били су њихове учитељице, Мира Кукић и Милена Аћимовић, и другари из одељења који похађају Грађанско васпитање. Ученици веронауке представили су им симболику и смисао прослављања крсне славе у традицији српског народа кроз здравице, гостољубивост и молитву. Најупечатљивији тренутак за сву децу било је заједничко дружење за трпезом коју су домаћини и гости заједнички припремили. Вероучитељ Милош Живановић

Литургијско сабрање у Доњем Дубцу код Гуче
У уторак, 9. децембра, на дан Светог Алимпија Столпника, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, служио је Свету aрхијерејску Литургију у храму Свих Светих у Доњем Дубцу код Гуче, Архијерејско намесништво драгачевско. Преосвећеном Епископу саслуживали су Архијерејски намесник драгачевски, четворица презвитера и два ђакона. На Светој Литургији владика Јустин је правом ношења напрсног крста одликовао високопречасног протојереја Милуна Ивановића, Архијерејског намесника драгачевског, а чином протојереја, пароха каонског, јереја Љубинка Корићанца. Такође, владика се захвалио ктитору храма Свих Светих, хаџи Радимиру Милићу, на досадашњем труду и припремљеној трпези љубави, пожелевши да се градња храма ускоро доврши. Иако је први снег покрио драгачевска брда, то није спречило да мноштво верног народа узме учешћа у евхаристијском сабрању. вероучитељ Никола Ивановић Фото: вроучитељи Никола Ивановић и Марина Луковић

Архијерејска Литургија у Горњем Милановцу
У ове дане, када Црква прославља Ваведење и покајањем, постом и молитвом се припрема за рођендан Богочовека и Спаситеља Христа, свештенство и верни народ Горњег Милановца обитава у посебној и узвишеној радости, поводом доласка и служења прве Литургије Његовог Преосвештенства Господина Г. Јустина. Владика је свечано дочекан од верног народа, на челу са председником општине, господином Милисавом Мирковићем, комадантом касарне, потпуковником Недељком Планојевићем, општинским руководством, директорима основних и средњих школа, делегацијом из музеја, директором електродистрибуције, представницима свих друштвених институција града и привредницима. По целивању свете деснице Његовог Преосвештенства сви су свечано владику испратили у храм где је служена прва архијерејска Литургија нашег епископа, владике Јустина. Преосвећеном Владици на светој Лирургији су саслуживали: архимандрит Јован Никитовић игуман манастира Вујан, протојереј-ставрофор Аранђел Даниловић архијерејски намесник таковски, протојереј-ставрофор Јован Ђорем старешина храма Св. Тројице у Краљеву, протојереј-ставрофор Милан Мирковић свештеник у пензији, јеромонах Партеније игуман манастира Савинац, јереј Владимир Воштић парох бруснички, и протонамесник Драган Ђорем старешина храма у Г. Милановцу са свом братијом храма, ђакони: Александар Грујовић и Владимир Вулета. Хор „Свети архиђакон Стефан“ из Краљева, увеличао је данашње сабрање и духовно славље својим појањем. Преосвештени владика се пригодном беседом после прочитаног Јеванђеља обратио верном народу, у којој је нагласио важност савременог исповедања вере у складу са речима данашњег Јеванђеља. Владика је нагласио да је исповедништво у ствари мучеништво Христа ради, Кога сведочимо на сваком месту и у свако време. Иако су времена бурна и често опасна, хришћани су позвани да буду спремни свакога часа живот свој положити за Онога Који је страдао и васкрсао за све нас. Ако хоћемо да се назовемо ученицима Његовим не смемо заборавити да то значи сведочити Господа животом и добрим делима. Заиста, гоњена Црква је она која је на исправном путу јер ако Господа гонише и нас ће гонити, јер свет овај у злу лежи и не трпи истину и светлост. У томе нам светли примери данас јесу Света великомученица Екатерина и мученик Меркурије… На трпези љубави старешина храма је поздравио владику речима да данас и увек владику дочекујемо као духовног оца, као пастира словесног стада, као јединог домаћина нашег храма, као јединог првосвештеника жртвеника Господњег свих храмова и манастира васцеле Богоспасаване Епархије жичке. Благодарност је исказао свима који су из свих институција града, власти, војске, полиције, школа, музеја и осталих, дошли да поделе радост првог служења литургије нашег епископа у нашем храму. На трпези љубави црквени хор нашег храма и хор из Краљева су појањем оплеменили сабрање. ђакон Владимир Вулета

Слава манастира Ваведење
Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин, у четвртак 4. децембра (21. новембра) 2014. године, на празник Ваведења Пресвете Богородице служио је Свету Литургију у манастиру Ваведење у овчарско-кабларској клисури. Велики благослов за сестринство манастира је то што је наш Првојерарх евхаристијски Принос извршио на дан славе манастира Ваведење. На овом Сабрању Пресвећеном су саслуживали протојереј-ставрофор Милорад Цицовић, протојереј Иван Пауновић, старешина храма Вазнесења Господњег у Чачку, јереј Богдан Митровић, јереј Слободан Јаковљевић и ђакон Александар Грујовић. Мноштво народа из Чачка и околине се слило да дочека свог Епископа и да молитвено учествује у манастирској слави. Већина присутних је примила Христове тајне, напојивши се на тај начин са Извора Воде Живе. У беседи, Владика је поздравио присутни народ и сестринству честитао славу, осврнувши се на светопредањски празник Ваведења, који је назвао „почетком нашег спасења.“ Владика је почео од предањске истине да је Пресвете Богородица као девојчица од три године Божијим Промислом остављена у храму где се васпитавала и образовала. Посебно се у том контексту осврнуо на ова два термина рекавши да васпитање (питање = храњење) и образовање у суштинском смислу значе успостављање тј. образовање Лика Божијег у човеку да би човек на тај начин извршио оно због чега је и створен- сјединио се са Богом. Након Свете Литургије Епископ жички Г. Јустин је преломио славски колач да би се потом заједно са народом упутио на Трпезу љубави. јереј Слободан Јаковљевић

Прослављена храмовна слава манастира Павлица
На празник Ваведења Пресвете Богородице манастир Нова Павлица прославио је храмовну славу. Ове године домаћини славе заједно су били павлички парох, јереј Данило Петровић и сестринство манастира Градац. Литургију су служили градачки парох јереј Ненад Рогић и отац Данило. Након опхода око цркве преломљен је славски колач а парохијани и други гости послужени су у манастирском конаку. Манастир Павлица је задужбина браће Мусића и налази се на западном делу Копаоника, тамо где се рудоносна планина спаја са Ибром, у насељу Павлица, 10км од Рашке. Павличко насеље је некад припадало средњовековној жупи, чије је средиште био град Брвеник, подигнут на стени изнад ушћа реке Брвенице у Ибар. У народној песми за Стефана Мусића се каже да је из “Мајдана чисто сребрнога“. Отац Стефана и Лазара, војсковођа цара Душана, Муса, добио је ову богату жупанију у замену за Звечанску, захваљујући покровитељству кнеза Лазара, чијом сестром Драганом је био ожењен. У периоду између 1381. и 1387. године Стефан и Лазар су подигли Нову Павлицу, са својом мајком, кнегињом Драганом, а у том периоду је и живописана црква. Кнегиња Драгана је замонашена у Новој Павлици као монахиња Теодосија где је основала женски манастир. Предпоставља се да је мати Теодосија сахрањена у јужном делу до певнице, на шта упућују скраћене фигуре светитеља на том делу зида. Стефан и Лазар су пострадали у великом боју на Косову, 1389. године,и сахрањени су у западном делу павличке цркве, испод ктиторске фреске.

Недеље Милосрђа у Чачку
Српска Православна Црквена Општина при храму Вазнесења Господњег у Чачку организује добротворну хуманитарну акцију у току трајања Божићног поста. Проналажење смисла поста требало би прочитати још у старим списима Старога Завета где пророк Исаија мудро пише и проповеда: „ Такав ли је пост који изабрах да човек мучи душу своју један дан? Да савија главу своју као трска и да простире пода се кострет и пепео? То ли ћеш звати пост и дан угодан Господу? А није ли ово пост што изабрах: да развежеш свезе безбожности, да раздрешиш ремење од бремена, да отпустиш потлачене, да изломите сваки јарам? Није ли да преламаш хлеб свој гладноме и сиромахе и прогнане да уведеш у кућу? Кад видиш гола да га оденеш и да се не кријеш од свог тела? (….) Тада ћеш призивати и Господ ће чути, викаћеш и рећи ће: „Ево ме!“ Ако избациш са себе јарам и престанеш пружати прст и говорити зло, и ако отвориш душу своју гладноме, и наситиш душу невољну, тада ће засјати у мраку видело твоје и тама ће твоја бити као подне.“ ( Ис. 58, 5 – 10 ) Храм Вазнесења Господњег у Чачку у току „Недеља милосрђа“ свакодневно сакупља прилоге у прехрамбеним производима, личној хигијени, кућној хемији, новчаним прилозима. Сакупљена средства расподелићемо суграђанима којима је помоћ најпотребнија, ђацима, установама. Mилосрђе покреће нешто што је веће од камених планина – оно покреће окамењена срца. „Заиста вам говорим, ако неко каже гори овој: „Подигни се и баци се у море“ и не посумња у срцу свом, него поверује да ће се десити по речима Његовим, – биће му, шта год да каже“ (Мк. 11:23). То су речи Христове. Истинско милосрђе је увек просто и делатно. Оно је воља, спремна на сваки труд, оно је срце, које се сагласило да претрпи сваку патњу, љубави ради. Истинско милосрђе је делатно. Оно уједињује у себи небо и земљу, и помаже, не само осјећањима и намерама, него и моментално – делима! Чинимо милосрђе и корачајмо ка добрим делима у току поста! Припремио: вероучитељ Ђорђе Чоловић

Ваведење Пресвете Богородице
Када се Пресветој Деви Марији навршише три године од рођења, доведоше је родитељи њени свети, Јоаким и Ана, из Назарета у Јерусалим, да је предаду Богу на службу према ранијем обећању своме. Три дана пута има од Назарета до Јерусалима; но идући на богоугодно дело тај пут не беше им тежак. Сабраше се и многи сродници Јоакимови и Анини, да узму учешћа у овој светковини, у којој узимаху учешћа невидљиво и ангели Божји. Напред иђаху девице са запаљеним свећама у рукама, па онда Пресвета Дева, вођена с једне стране оцем својим а с друге мајком. Беше Дева украшена царским благолепним одећама и украсима, како и приличи кћери царевој, невести Божјој. За њима последоваше множина сродника и пријатеља, сви са запаљеним свећама. Пред храмом беше 15 степена. Родитељи дигоше Деву на први степен, а она онда сама брзо узиђе до врха, где је срете првосвештеник Захарија, отац светог Јована Претече, и узевши је за руку уведе је не само у храм него у Святая Святыхъ у Светињу над Светињама, у коју нико никада не улажаше осим архијереја, и то једанпут годишње. Свети Теофилакт Охридски вели, да је Захарија „ван себе био и Богом обузет“ када је Деву уводио у најсветије место храма, иза друге завесе, иначе се не би могао овај поступак његов објаснити. Тада родитељи принесоше жртву Богу, према закону, примише благослов од свештеника, и вратише се дома, а Пресвета Дева оста при храму. И пребиваше она при храму пуних 9 година. Док јој беху родитељи живи посећиваху је често, а нарочито блажена Ана. Када пак родитељи њени беху Богом одазвани из овога света, Пресвета Дева оста као сироче, и не жељаше никако до смрти удаљавати се из храма нити ступати у брак. Како то беше противно и закону и обичају у Израиљу, то она по навршетку 12 година би дата свети Јосифу, сроднику своме у Назарет, да под видом обручнице живи у девствености, те тако и да своју жељу испуни и привидно закон задовољи. Јер у то време не знаде се у Израиљу за девојке завештане на девство до краја живота. Пресвета Дева Марија беше прва таква доживотно завештана девојка, и њој после следоваху у цркви Хрисотвој хиљаде и хиљаде девственица и девственика.

Ученици веронауке из Гуче на Литургији
У храму Светог Архангела Гаврила у Гучи, 30. новембра, ученици Средње школе ,,Драгачево“ у Гучи, у великом броју и предвођени вероучитељем, дочекали су свога Епископа и присуствовали Архијерејској Литургији коју је служио Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин. Велики број ученика је приступио Светој Тајни Причешћа. Дружење је настављено и након Свете Литургије, уследила је заједничка фотографија са Епископом, затим и у парохијском дому где су домаћини приредили послужење. Средњу школу ,,Драгачево“ похађа 350 ученика, од тог броја веронауку похађају 232 ученика. На Литургији су се причестили и ђаци ОШ „Академик Миленко Шушић“ који су организовано дошли са својом вероучитељицом Марином Луковић. вероучитељ Никола Ивановић

Литургијско сабрање у Кованлуку код Краљева
Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин служио је на празник Светог пророка Наума и Светог Филарета Милостивог, у недељу 14. децембра 2014. године, Свету архијерејску Литургију у храму Светог Василија Острошког у Кованлуку код Краљева, уз саслужење свештенства жичке епархије. Након прочитаног Јеванђеља Његово Преосвештенство обратио се верном народу пригодном беседом. На Светој Литургији владика Јустин одликовао је Предрага Милашиновића са Берановца и Драгића Остојића из Краљева добротворном граматом за несебичну помоћ и велику љубав према Цркви у Кованлуку. Евхаријстијском сабрању присуствовао је велики број народа и ученика основне школе „Вук Караџић“ из Краљева, који су заједно са својим вероучитељима Иваном Аврамовићем и Марком Јоргићем узели учешће и причестили се Светим Тајнама Христовим. Ученици су добили Божији благослов од Његовог Преосвештенства владике Јустина и данашњи празник увеличали заједничком фотографијом у порти Цркве. По завршетку Литургије уследила је трпеза љубави у којој су домаћини, јереј Марко Петровић и старешина храма протојереј Иван Радовановић, упутили речи захвалности и добродошлице владици Јустину. вероучитељ Марко Јоргић

ДВД издање манастира Жича
Желећи да оставимо трајни траг о Симпосиону којим је обновљено свеправославно самосазнање нашег монаштва и који је посведочио све јаче прожимање и преношење монашких искустава наших помесних Цркава, предајемо јавности на увид овај видео запис. Три двд диска у једном паковању садраже свих 25 предавања, богато илустрованих фотографијама и видео записима. Предавања су преведена на српски језик, а титлована на грчки, руски и француски језик. Верујемо да ћемо вам не само веродостојно пренети оно о чему је овом приликом било речи, већ да ћете и ви доживети лепоту и радост сусрета и искуство јединства и саборности Цркве Христове. Запис који је пред вама изражава и нашу наду да ћемо се опет и опет окупљати и разговарајући о ономе што нам је заједничко, славити Једнога у Тројици Господа Нашега Исуса Христа коме нека је слава у векове векова, амин. Извор: Манастир Жича

Угледни час у ОШ Милица Павловић у Чачку
Наставник верске наставе у ОШ „Милица Павловић“, Милош Живановић, 8. децембра 2014. године приредио је Угледни час верске наставе са својим ђацима из одељења 4/4 и 4/5, на тему „Крсна слава“. Гости на слави били су њихове учитељице, Мира Кукић и Милена Аћимовић, и другари из одељења који похађају Грађанско васпитање. Ученици веронауке представили су им симболику и смисао прослављања крсне славе у традицији српског народа кроз здравице, гостољубивост и молитву. Најупечатљивији тренутак за сву децу било је заједничко дружење за трпезом коју су домаћини и гости заједнички припремили. Вероучитељ Милош Живановић

Литургијско сабрање у Доњем Дубцу код Гуче
У уторак, 9. децембра, на дан Светог Алимпија Столпника, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, служио је Свету aрхијерејску Литургију у храму Свих Светих у Доњем Дубцу код Гуче, Архијерејско намесништво драгачевско. Преосвећеном Епископу саслуживали су Архијерејски намесник драгачевски, четворица презвитера и два ђакона. На Светој Литургији владика Јустин је правом ношења напрсног крста одликовао високопречасног протојереја Милуна Ивановића, Архијерејског намесника драгачевског, а чином протојереја, пароха каонског, јереја Љубинка Корићанца. Такође, владика се захвалио ктитору храма Свих Светих, хаџи Радимиру Милићу, на досадашњем труду и припремљеној трпези љубави, пожелевши да се градња храма ускоро доврши. Иако је први снег покрио драгачевска брда, то није спречило да мноштво верног народа узме учешћа у евхаристијском сабрању. вероучитељ Никола Ивановић Фото: вроучитељи Никола Ивановић и Марина Луковић

Архијерејска Литургија у Горњем Милановцу
У ове дане, када Црква прославља Ваведење и покајањем, постом и молитвом се припрема за рођендан Богочовека и Спаситеља Христа, свештенство и верни народ Горњег Милановца обитава у посебној и узвишеној радости, поводом доласка и служења прве Литургије Његовог Преосвештенства Господина Г. Јустина. Владика је свечано дочекан од верног народа, на челу са председником општине, господином Милисавом Мирковићем, комадантом касарне, потпуковником Недељком Планојевићем, општинским руководством, директорима основних и средњих школа, делегацијом из музеја, директором електродистрибуције, представницима свих друштвених институција града и привредницима. По целивању свете деснице Његовог Преосвештенства сви су свечано владику испратили у храм где је служена прва архијерејска Литургија нашег епископа, владике Јустина. Преосвећеном Владици на светој Лирургији су саслуживали: архимандрит Јован Никитовић игуман манастира Вујан, протојереј-ставрофор Аранђел Даниловић архијерејски намесник таковски, протојереј-ставрофор Јован Ђорем старешина храма Св. Тројице у Краљеву, протојереј-ставрофор Милан Мирковић свештеник у пензији, јеромонах Партеније игуман манастира Савинац, јереј Владимир Воштић парох бруснички, и протонамесник Драган Ђорем старешина храма у Г. Милановцу са свом братијом храма, ђакони: Александар Грујовић и Владимир Вулета. Хор „Свети архиђакон Стефан“ из Краљева, увеличао је данашње сабрање и духовно славље својим појањем. Преосвештени владика се пригодном беседом после прочитаног Јеванђеља обратио верном народу, у којој је нагласио важност савременог исповедања вере у складу са речима данашњег Јеванђеља. Владика је нагласио да је исповедништво у ствари мучеништво Христа ради, Кога сведочимо на сваком месту и у свако време. Иако су времена бурна и често опасна, хришћани су позвани да буду спремни свакога часа живот свој положити за Онога Који је страдао и васкрсао за све нас. Ако хоћемо да се назовемо ученицима Његовим не смемо заборавити да то значи сведочити Господа животом и добрим делима. Заиста, гоњена Црква је она која је на исправном путу јер ако Господа гонише и нас ће гонити, јер свет овај у злу лежи и не трпи истину и светлост. У томе нам светли примери данас јесу Света великомученица Екатерина и мученик Меркурије… На трпези љубави старешина храма је поздравио владику речима да данас и увек владику дочекујемо као духовног оца, као пастира словесног стада, као јединог домаћина нашег храма, као јединог првосвештеника жртвеника Господњег свих храмова и манастира васцеле Богоспасаване Епархије жичке. Благодарност је исказао свима који су из свих институција града, власти, војске, полиције, школа, музеја и осталих, дошли да поделе радост првог служења литургије нашег епископа у нашем храму. На трпези љубави црквени хор нашег храма и хор из Краљева су појањем оплеменили сабрање. ђакон Владимир Вулета

Слава манастира Ваведење
Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин, у четвртак 4. децембра (21. новембра) 2014. године, на празник Ваведења Пресвете Богородице служио је Свету Литургију у манастиру Ваведење у овчарско-кабларској клисури. Велики благослов за сестринство манастира је то што је наш Првојерарх евхаристијски Принос извршио на дан славе манастира Ваведење. На овом Сабрању Пресвећеном су саслуживали протојереј-ставрофор Милорад Цицовић, протојереј Иван Пауновић, старешина храма Вазнесења Господњег у Чачку, јереј Богдан Митровић, јереј Слободан Јаковљевић и ђакон Александар Грујовић. Мноштво народа из Чачка и околине се слило да дочека свог Епископа и да молитвено учествује у манастирској слави. Већина присутних је примила Христове тајне, напојивши се на тај начин са Извора Воде Живе. У беседи, Владика је поздравио присутни народ и сестринству честитао славу, осврнувши се на светопредањски празник Ваведења, који је назвао „почетком нашег спасења.“ Владика је почео од предањске истине да је Пресвете Богородица као девојчица од три године Божијим Промислом остављена у храму где се васпитавала и образовала. Посебно се у том контексту осврнуо на ова два термина рекавши да васпитање (питање = храњење) и образовање у суштинском смислу значе успостављање тј. образовање Лика Божијег у човеку да би човек на тај начин извршио оно због чега је и створен- сјединио се са Богом. Након Свете Литургије Епископ жички Г. Јустин је преломио славски колач да би се потом заједно са народом упутио на Трпезу љубави. јереј Слободан Јаковљевић

Прослављена храмовна слава манастира Павлица
На празник Ваведења Пресвете Богородице манастир Нова Павлица прославио је храмовну славу. Ове године домаћини славе заједно су били павлички парох, јереј Данило Петровић и сестринство манастира Градац. Литургију су служили градачки парох јереј Ненад Рогић и отац Данило. Након опхода око цркве преломљен је славски колач а парохијани и други гости послужени су у манастирском конаку. Манастир Павлица је задужбина браће Мусића и налази се на западном делу Копаоника, тамо где се рудоносна планина спаја са Ибром, у насељу Павлица, 10км од Рашке. Павличко насеље је некад припадало средњовековној жупи, чије је средиште био град Брвеник, подигнут на стени изнад ушћа реке Брвенице у Ибар. У народној песми за Стефана Мусића се каже да је из “Мајдана чисто сребрнога“. Отац Стефана и Лазара, војсковођа цара Душана, Муса, добио је ову богату жупанију у замену за Звечанску, захваљујући покровитељству кнеза Лазара, чијом сестром Драганом је био ожењен. У периоду између 1381. и 1387. године Стефан и Лазар су подигли Нову Павлицу, са својом мајком, кнегињом Драганом, а у том периоду је и живописана црква. Кнегиња Драгана је замонашена у Новој Павлици као монахиња Теодосија где је основала женски манастир. Предпоставља се да је мати Теодосија сахрањена у јужном делу до певнице, на шта упућују скраћене фигуре светитеља на том делу зида. Стефан и Лазар су пострадали у великом боју на Косову, 1389. године,и сахрањени су у западном делу павличке цркве, испод ктиторске фреске.

Недеље Милосрђа у Чачку
Српска Православна Црквена Општина при храму Вазнесења Господњег у Чачку организује добротворну хуманитарну акцију у току трајања Божићног поста. Проналажење смисла поста требало би прочитати још у старим списима Старога Завета где пророк Исаија мудро пише и проповеда: „ Такав ли је пост који изабрах да човек мучи душу своју један дан? Да савија главу своју као трска и да простире пода се кострет и пепео? То ли ћеш звати пост и дан угодан Господу? А није ли ово пост што изабрах: да развежеш свезе безбожности, да раздрешиш ремење од бремена, да отпустиш потлачене, да изломите сваки јарам? Није ли да преламаш хлеб свој гладноме и сиромахе и прогнане да уведеш у кућу? Кад видиш гола да га оденеш и да се не кријеш од свог тела? (….) Тада ћеш призивати и Господ ће чути, викаћеш и рећи ће: „Ево ме!“ Ако избациш са себе јарам и престанеш пружати прст и говорити зло, и ако отвориш душу своју гладноме, и наситиш душу невољну, тада ће засјати у мраку видело твоје и тама ће твоја бити као подне.“ ( Ис. 58, 5 – 10 ) Храм Вазнесења Господњег у Чачку у току „Недеља милосрђа“ свакодневно сакупља прилоге у прехрамбеним производима, личној хигијени, кућној хемији, новчаним прилозима. Сакупљена средства расподелићемо суграђанима којима је помоћ најпотребнија, ђацима, установама. Mилосрђе покреће нешто што је веће од камених планина – оно покреће окамењена срца. „Заиста вам говорим, ако неко каже гори овој: „Подигни се и баци се у море“ и не посумња у срцу свом, него поверује да ће се десити по речима Његовим, – биће му, шта год да каже“ (Мк. 11:23). То су речи Христове. Истинско милосрђе је увек просто и делатно. Оно је воља, спремна на сваки труд, оно је срце, које се сагласило да претрпи сваку патњу, љубави ради. Истинско милосрђе је делатно. Оно уједињује у себи небо и земљу, и помаже, не само осјећањима и намерама, него и моментално – делима! Чинимо милосрђе и корачајмо ка добрим делима у току поста! Припремио: вероучитељ Ђорђе Чоловић

Ваведење Пресвете Богородице
Када се Пресветој Деви Марији навршише три године од рођења, доведоше је родитељи њени свети, Јоаким и Ана, из Назарета у Јерусалим, да је предаду Богу на службу према ранијем обећању своме. Три дана пута има од Назарета до Јерусалима; но идући на богоугодно дело тај пут не беше им тежак. Сабраше се и многи сродници Јоакимови и Анини, да узму учешћа у овој светковини, у којој узимаху учешћа невидљиво и ангели Божји. Напред иђаху девице са запаљеним свећама у рукама, па онда Пресвета Дева, вођена с једне стране оцем својим а с друге мајком. Беше Дева украшена царским благолепним одећама и украсима, како и приличи кћери царевој, невести Божјој. За њима последоваше множина сродника и пријатеља, сви са запаљеним свећама. Пред храмом беше 15 степена. Родитељи дигоше Деву на први степен, а она онда сама брзо узиђе до врха, где је срете првосвештеник Захарија, отац светог Јована Претече, и узевши је за руку уведе је не само у храм него у Святая Святыхъ у Светињу над Светињама, у коју нико никада не улажаше осим архијереја, и то једанпут годишње. Свети Теофилакт Охридски вели, да је Захарија „ван себе био и Богом обузет“ када је Деву уводио у најсветије место храма, иза друге завесе, иначе се не би могао овај поступак његов објаснити. Тада родитељи принесоше жртву Богу, према закону, примише благослов од свештеника, и вратише се дома, а Пресвета Дева оста при храму. И пребиваше она при храму пуних 9 година. Док јој беху родитељи живи посећиваху је често, а нарочито блажена Ана. Када пак родитељи њени беху Богом одазвани из овога света, Пресвета Дева оста као сироче, и не жељаше никако до смрти удаљавати се из храма нити ступати у брак. Како то беше противно и закону и обичају у Израиљу, то она по навршетку 12 година би дата свети Јосифу, сроднику своме у Назарет, да под видом обручнице живи у девствености, те тако и да своју жељу испуни и привидно закон задовољи. Јер у то време не знаде се у Израиљу за девојке завештане на девство до краја живота. Пресвета Дева Марија беше прва таква доживотно завештана девојка, и њој после следоваху у цркви Хрисотвој хиљаде и хиљаде девственица и девственика.

Ученици веронауке из Гуче на Литургији
У храму Светог Архангела Гаврила у Гучи, 30. новембра, ученици Средње школе ,,Драгачево“ у Гучи, у великом броју и предвођени вероучитељем, дочекали су свога Епископа и присуствовали Архијерејској Литургији коју је служио Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин. Велики број ученика је приступио Светој Тајни Причешћа. Дружење је настављено и након Свете Литургије, уследила је заједничка фотографија са Епископом, затим и у парохијском дому где су домаћини приредили послужење. Средњу школу ,,Драгачево“ похађа 350 ученика, од тог броја веронауку похађају 232 ученика. На Литургији су се причестили и ђаци ОШ „Академик Миленко Шушић“ који су организовано дошли са својом вероучитељицом Марином Луковић. вероучитељ Никола Ивановић