
Најава: Златибор, 23.02.2025. “Пост као припрема за сусрет са Богом“, предавач протојереј Александар Јевтић

Митрополит Јустин: Циљ нашег живота није само да испунимо Закон, већ и да имамо љубав
Дана 09. фебруара 2025. у прву припремну недељу Великог поста – Недељу митара и фарисеја, Његово Високопреосвештенство Митрополит жички г.г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Жичи, уз саслужење бројних свештенослужитеља. Након прочитаног Јеванђеља, у препуном жичком Храму, Митрополит жички је беседио: Данас читамо о томе да су у Храм ушла два човека да се моле Богу – један фарисеј, а други цариник. Фарисеј је припадао верском кругу, био је побожан и беспрекоран по закону, припадао је духовној елити, познавао је закон и трудио се да испуни закон. Међутим, у исто време, фарисеј је мислио да сада треба Господ њему, да му заблагодари за све оно што је учинио. Не знајући, притом, да све добро што чинимо чинимо уз помоћ Божију. Фарисеј се овако молио: „Хвала ти Боже што сам све ово успео да учиним – и да постим и да дајем десетак и да живим честито и чисто по закону”. По слову закона фарисеј је био потпуно беспрекоран. Али оно што је рекао – и што нисам као овај цариник – то га је одвојило од Истине, одвојило га је од Бога јер је почео и да суди. Не само што је био задовољан собом, већ је почео да суди другоме. А само је један суд – суд Божији. А цариник је стајао подаље, није подизао своје очи ка Небу. Само је говорио: „Господе помилуј и спаси и опрости мени грешноме”. И тако је цариник, због свога смирења, отишао оправдан дому своме, а фарисеј оде осуђен. Ова прича се односи и на нас вернике. Циљ нашега живота није само да испунимо закон, него и да имамо љубав – љубав према Богу и љубав према ближњем. Зато, као темељ нашега живота треба да поставимо да се не узносимо и да знамо да смо као цвет травни овде на земљи. Данас јесмо, сутра нас нема. Али оно што остаје, што има вечну вредност, то је да се вежемо за Истинитог Бога, да се напајамо Његовим мислима, Његовим врлинама и да се Његовом раном исцељујемо. Нико други не може нас спасити осим Господа Бога нашега. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Сестринство манастира


Отац Филотеј Фарос, Хришћански однос према животу и смрти
Човек има у себи, с једне стране, љубав према животу, с којом је везан страх од смрти и, с друге стране, подсвесни страх од живота и подсвесну жељу за смрћу. Ово колебање, наравно, отежава потврђивање живота. Хришћански је, међутим, да не осећаш одвратност према смрти, нити да је сматраш природном. Човек који је створен према обличју Божјем, не прихвата смрт као природан резултат живота, већ као средство његовог обнављања. Смрт је неопходна да би се одбацило болесно и направило место за оно што је здраво. Смрт служи животу када води васкрсењу. Смрт се, као човеков непријатељ, превазилази смрћу и Васкрсењем Христовим. Ослањајући се на наша хришћанска уверења, бирамо вредности које су истовремено позитивне и реалне. Истинска жеља за животом садржи у себи и човекову спремност на смрт. Смрт можемо довести у хармонију са животом, јер је жаока смрти неутралисана смрћу и Васкрсењем Христовим, а не зато што није било страха или бола. Отац Филотеј Фарос

Света Архијерејска Литургија у Заблаћу
У тридесет другој недељи после Духова, дана 02. фебруара 2025. године, Његово Високопреосвештенство Митрополит жички Господин Јустин предводио је литургијско сабрање у Заблаћу. Епископу су саслуживали Архијерејски намесник трнавски протојереј Мирослав Петров, старешина Храма Светог архангела Гаврила у Заблаћу протојереј-ставрофор Радован Стевановић, протојереј Александар Грујовић, други парох заблаћски јереј Богдан Митровић, ђакон Стефан Симић, уз учешће и молитвено присуство бројног верног народа парохије заблаћске и околине, као и гостију. Сабрање је улепшало појање протопсалта Ивана Трајковића, уз пратњу певнице Храма Светог архангела Гаврила и осталог верног народа. У току саме Архијерејске Литургије, митрополит жички господин Јустин наградио је за труд на њиви Господњој јереја Богдана Митровића чином протојереја. Високопреосвећени Владика је у беседи на јеванђељски одељак нагласио да Бог прима сваког искреног покајника који, ако жели да остане у благодати Христовој, напредује у духовном животу: – Јеванђељска прича говори нам о маленом Закхеју који се пење на дивљу смокву како би угледао Господа који је пролазио. Господ од мноштва људи који су заклонили вид Закхеју одабира да посети његов дом. Закхеј је имао разлог да види Господа јер је био старешина цариника, познат у свом граду као онај који присваја и оно што није његово. Иако богат овај цариник није имао радости и његова душа потребовала је исцељење. Господ му се обраћа по имену, иако га до тад никад није видео. Христос који познаје свако срце и који је дошао да спаси изгубљено тражи срце и душу Закхејеву, па улази у његову кућу. Овај, пошто је сусрео правог и истинитог Бога, поручује да ће оном ког је закинуо дати пола имања, а сваком кога је оштетио вратити четвороструко. Ово је прича која нам поручује да свако има шансе да се спасе, без обзира на грехове. Ако хоћемо да прихватимо Господа бива велико чудо. Кроз покајање и исповест Господ нас очишћује, руководећи нас до Царства Небеског, рекао је Митрополит Јустин. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. У духу Авраамовог гостољубља, по завршетку Литургије, у црквеном дому у Заблаћу приређена је трпеза љубави. Вероучитељ Видан Заграђанин

Ушће: Свети Саво наш, најбољи си баш!
Свети Сава је школска слава коју славимо 27. јануара. Тог дана правимо приредбу са нашом вероучитељицом Јеленом, певамо у хору, рецитујемо и глумимо. Приредба је јако емотивна и лепа. У Дому културе где се приредба одржава, дође много родитеља и деце. На крају програма ми учесници поделимо публици цртеже и поруке везане за Светог Саву. Нa крају сви заједно одемо у школу где наш свештеник Миле освешта славски колач и одржи молитву. Затим се сви заједно послужимо и честитамо наставницима школску славу. Круна Божић II разредОШ „Милун Ивановић“ Ушће Детаљније…

Празник Светог Саве свечано прослављен у Краљеву
На дан када Српска Православна Црква слави спомен на првог српског Архиепископа Саву, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Епархије жичке. Митрополиту је саслуживао архимандрит Дамјан (Цветковић), секретар ЕУО-а, са братством овог храма. Свечаност данашњег празника увеличана је славом хора ‘’Свети Сава’’ који поје при саборном храму. Радост сабрања не би била потпуна да храм није био испуњен великим бројем деце из краљевачких предшколских и школских установа, који су дошли да молитвено прославе своју школску славу. Након пререзаног славског колача, верном народу се обратио старешина храма протојереј Дејан Марковић који је говорио о историјском и духовном значају Растка потоњег Саве првог српског Архиепископа. Благословом Митрополита Јустина и трудом братства на крају Свете Литургије за све придошле малишане и децу, који су завршетак молитвеног сабрања увеличали појањем Химне Светом Сави и других песмица, подељени су поклони. Евхаристијска радост из храма пренета је на трпезу љубави коју су у част Светог Саве припремили чланови хора. Душан Дуњић, дипл. теолог и мастер инж. инф .

Митрополит Јустин свештенослужио у Прељини
Дана 26. јануара 2025. г. у недељу по Богојављењу и 31. недељу по Духовима, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светих Јоакима и Ане у Прељини. Његовом Високопреосвештенству саслуживали су Архијерејски намесник љубићки протојереј Никола Вучетић, старешина Храма Светог кнеза Лазара на Љубићу протојереј Бојан Сујић и владичански ђакон Стефан Симић. Након прочитаног Јеванђеља, Митрополит Јустин се обратио присутним верницима пригодном беседом истакавши да циљ људског живота лежи у покајању, и да када сабирамо заједно са Господом, упркос нашим гресима Бог нас васпоставља да пребивамо у љубави Његовој. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. На радост заједнице, велики број верног народа је приступио Светој чаши, примивши Тело и Крв Христову. Након Свете Литургије уприличена је трпеза љубави у “Ракиџиници Радуловић” коју је припремио домаћин Часлав Радуловић са супругом Милицом. Вероучитељ Милорад Пауновић

Прослава Светог Саве у Основној школи „Академик Миленко Шушић“ у Гучи
Прослава Светог Саве у Основној школи „Академик Миленко Шушић“ у Гучи била је достојанствена и садржајна, окупљајући ученике, наставнике и мештане у духу заједништва и Православља. Обележавање је започело свечаном Литургијом у Храму Светог архангела Гаврила, где су ученици, заједно са својим наставницима и директорком школе, учествовали у молитвеном сабрању. Ученици су активно допринели служби појањем, а један од ученика имао је част да чита Апостол. Након Литургије, у храму су изведене рецитације које су припремили ученици под вођством свог вероучитеља, чиме су додатно увеличали празник. Том приликом, деца су добила пакетиће као симбол радости и даривања. Прослава се наставила у школи, где је у 12 часова обављено свечано освећење славског колача. Домаћин славе ове године био је наставник математике Жарко Шуманов. Ученици су активно учествовали у овом важном обреду, показујући поштовање према традицији и наслеђу Светог Саве. У холу школе је потом одржан пригодан програм који су извели чланови Литургијске секције. Уз појање химне Светом Сави, рецитовање песама и извођење текстова посвећених првом српском архиепископу и просветитељу, ученици су још једном истакли значај овог празника за наш народ и школство. Овај дан је био посебан не само због свечане атмосфере, већ и због заједничког учешћа свих – од најмлађих ученика до наставника и директорке – у обележавању лика и дела Светог Саве, симбола љубави, знања и вере. Дарко Стевановић, вероучитељ

Савиндан у Цркви Свете Тројице у Краљеву
У понедељак 27. јануара 2025. празник Светога Саве Српског торжествено је прослављен и у Цркви Свете Тројице у Краљеву. Славље је почело Светом Литургијом, којом је началствовао протојереј Миломир Радић уз саслуживање братства нашег светог храма. Том приликом многи верни народ, а нарочито мала деца, приступио је Светој Чаши. Света Литургија завршена је освећењем славског колача и жита. После сабрања у храму, славље је настављено и у просторијама парохијског дома. Ту је уприличена традиционална подела пакетића, уз најлепше песме и рецитације које су изводили малишани из предшколске установе ,,Полетарац“, као и деца парохијана наше цркве. Стари су изнемогли срцем својим отежали, а деца су химне Теби понајлепше испојали. И за њих се, Боже, молим: Дај им, Боже, снаге нове Да обнове цркву српску Твоју славу на векове! (Молитва Светитеља Саве, Б. Стефановић) ђакон Филип Зеленовић

Најава: Златибор, 23.02.2025. “Пост као припрема за сусрет са Богом“, предавач протојереј Александар Јевтић

Митрополит Јустин: Циљ нашег живота није само да испунимо Закон, већ и да имамо љубав
Дана 09. фебруара 2025. у прву припремну недељу Великог поста – Недељу митара и фарисеја, Његово Високопреосвештенство Митрополит жички г.г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Жичи, уз саслужење бројних свештенослужитеља. Након прочитаног Јеванђеља, у препуном жичком Храму, Митрополит жички је беседио: Данас читамо о томе да су у Храм ушла два човека да се моле Богу – један фарисеј, а други цариник. Фарисеј је припадао верском кругу, био је побожан и беспрекоран по закону, припадао је духовној елити, познавао је закон и трудио се да испуни закон. Међутим, у исто време, фарисеј је мислио да сада треба Господ њему, да му заблагодари за све оно што је учинио. Не знајући, притом, да све добро што чинимо чинимо уз помоћ Божију. Фарисеј се овако молио: „Хвала ти Боже што сам све ово успео да учиним – и да постим и да дајем десетак и да живим честито и чисто по закону”. По слову закона фарисеј је био потпуно беспрекоран. Али оно што је рекао – и што нисам као овај цариник – то га је одвојило од Истине, одвојило га је од Бога јер је почео и да суди. Не само што је био задовољан собом, већ је почео да суди другоме. А само је један суд – суд Божији. А цариник је стајао подаље, није подизао своје очи ка Небу. Само је говорио: „Господе помилуј и спаси и опрости мени грешноме”. И тако је цариник, због свога смирења, отишао оправдан дому своме, а фарисеј оде осуђен. Ова прича се односи и на нас вернике. Циљ нашега живота није само да испунимо закон, него и да имамо љубав – љубав према Богу и љубав према ближњем. Зато, као темељ нашега живота треба да поставимо да се не узносимо и да знамо да смо као цвет травни овде на земљи. Данас јесмо, сутра нас нема. Али оно што остаје, што има вечну вредност, то је да се вежемо за Истинитог Бога, да се напајамо Његовим мислима, Његовим врлинама и да се Његовом раном исцељујемо. Нико други не може нас спасити осим Господа Бога нашега. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Сестринство манастира


Отац Филотеј Фарос, Хришћански однос према животу и смрти
Човек има у себи, с једне стране, љубав према животу, с којом је везан страх од смрти и, с друге стране, подсвесни страх од живота и подсвесну жељу за смрћу. Ово колебање, наравно, отежава потврђивање живота. Хришћански је, међутим, да не осећаш одвратност према смрти, нити да је сматраш природном. Човек који је створен према обличју Божјем, не прихвата смрт као природан резултат живота, већ као средство његовог обнављања. Смрт је неопходна да би се одбацило болесно и направило место за оно што је здраво. Смрт служи животу када води васкрсењу. Смрт се, као човеков непријатељ, превазилази смрћу и Васкрсењем Христовим. Ослањајући се на наша хришћанска уверења, бирамо вредности које су истовремено позитивне и реалне. Истинска жеља за животом садржи у себи и човекову спремност на смрт. Смрт можемо довести у хармонију са животом, јер је жаока смрти неутралисана смрћу и Васкрсењем Христовим, а не зато што није било страха или бола. Отац Филотеј Фарос

Света Архијерејска Литургија у Заблаћу
У тридесет другој недељи после Духова, дана 02. фебруара 2025. године, Његово Високопреосвештенство Митрополит жички Господин Јустин предводио је литургијско сабрање у Заблаћу. Епископу су саслуживали Архијерејски намесник трнавски протојереј Мирослав Петров, старешина Храма Светог архангела Гаврила у Заблаћу протојереј-ставрофор Радован Стевановић, протојереј Александар Грујовић, други парох заблаћски јереј Богдан Митровић, ђакон Стефан Симић, уз учешће и молитвено присуство бројног верног народа парохије заблаћске и околине, као и гостију. Сабрање је улепшало појање протопсалта Ивана Трајковића, уз пратњу певнице Храма Светог архангела Гаврила и осталог верног народа. У току саме Архијерејске Литургије, митрополит жички господин Јустин наградио је за труд на њиви Господњој јереја Богдана Митровића чином протојереја. Високопреосвећени Владика је у беседи на јеванђељски одељак нагласио да Бог прима сваког искреног покајника који, ако жели да остане у благодати Христовој, напредује у духовном животу: – Јеванђељска прича говори нам о маленом Закхеју који се пење на дивљу смокву како би угледао Господа који је пролазио. Господ од мноштва људи који су заклонили вид Закхеју одабира да посети његов дом. Закхеј је имао разлог да види Господа јер је био старешина цариника, познат у свом граду као онај који присваја и оно што није његово. Иако богат овај цариник није имао радости и његова душа потребовала је исцељење. Господ му се обраћа по имену, иако га до тад никад није видео. Христос који познаје свако срце и који је дошао да спаси изгубљено тражи срце и душу Закхејеву, па улази у његову кућу. Овај, пошто је сусрео правог и истинитог Бога, поручује да ће оном ког је закинуо дати пола имања, а сваком кога је оштетио вратити четвороструко. Ово је прича која нам поручује да свако има шансе да се спасе, без обзира на грехове. Ако хоћемо да прихватимо Господа бива велико чудо. Кроз покајање и исповест Господ нас очишћује, руководећи нас до Царства Небеског, рекао је Митрополит Јустин. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. У духу Авраамовог гостољубља, по завршетку Литургије, у црквеном дому у Заблаћу приређена је трпеза љубави. Вероучитељ Видан Заграђанин

Ушће: Свети Саво наш, најбољи си баш!
Свети Сава је школска слава коју славимо 27. јануара. Тог дана правимо приредбу са нашом вероучитељицом Јеленом, певамо у хору, рецитујемо и глумимо. Приредба је јако емотивна и лепа. У Дому културе где се приредба одржава, дође много родитеља и деце. На крају програма ми учесници поделимо публици цртеже и поруке везане за Светог Саву. Нa крају сви заједно одемо у школу где наш свештеник Миле освешта славски колач и одржи молитву. Затим се сви заједно послужимо и честитамо наставницима школску славу. Круна Божић II разредОШ „Милун Ивановић“ Ушће Детаљније…

Празник Светог Саве свечано прослављен у Краљеву
На дан када Српска Православна Црква слави спомен на првог српског Архиепископа Саву, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Епархије жичке. Митрополиту је саслуживао архимандрит Дамјан (Цветковић), секретар ЕУО-а, са братством овог храма. Свечаност данашњег празника увеличана је славом хора ‘’Свети Сава’’ који поје при саборном храму. Радост сабрања не би била потпуна да храм није био испуњен великим бројем деце из краљевачких предшколских и школских установа, који су дошли да молитвено прославе своју школску славу. Након пререзаног славског колача, верном народу се обратио старешина храма протојереј Дејан Марковић који је говорио о историјском и духовном значају Растка потоњег Саве првог српског Архиепископа. Благословом Митрополита Јустина и трудом братства на крају Свете Литургије за све придошле малишане и децу, који су завршетак молитвеног сабрања увеличали појањем Химне Светом Сави и других песмица, подељени су поклони. Евхаристијска радост из храма пренета је на трпезу љубави коју су у част Светог Саве припремили чланови хора. Душан Дуњић, дипл. теолог и мастер инж. инф .

Митрополит Јустин свештенослужио у Прељини
Дана 26. јануара 2025. г. у недељу по Богојављењу и 31. недељу по Духовима, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светих Јоакима и Ане у Прељини. Његовом Високопреосвештенству саслуживали су Архијерејски намесник љубићки протојереј Никола Вучетић, старешина Храма Светог кнеза Лазара на Љубићу протојереј Бојан Сујић и владичански ђакон Стефан Симић. Након прочитаног Јеванђеља, Митрополит Јустин се обратио присутним верницима пригодном беседом истакавши да циљ људског живота лежи у покајању, и да када сабирамо заједно са Господом, упркос нашим гресима Бог нас васпоставља да пребивамо у љубави Његовој. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. На радост заједнице, велики број верног народа је приступио Светој чаши, примивши Тело и Крв Христову. Након Свете Литургије уприличена је трпеза љубави у “Ракиџиници Радуловић” коју је припремио домаћин Часлав Радуловић са супругом Милицом. Вероучитељ Милорад Пауновић

Прослава Светог Саве у Основној школи „Академик Миленко Шушић“ у Гучи
Прослава Светог Саве у Основној школи „Академик Миленко Шушић“ у Гучи била је достојанствена и садржајна, окупљајући ученике, наставнике и мештане у духу заједништва и Православља. Обележавање је започело свечаном Литургијом у Храму Светог архангела Гаврила, где су ученици, заједно са својим наставницима и директорком школе, учествовали у молитвеном сабрању. Ученици су активно допринели служби појањем, а један од ученика имао је част да чита Апостол. Након Литургије, у храму су изведене рецитације које су припремили ученици под вођством свог вероучитеља, чиме су додатно увеличали празник. Том приликом, деца су добила пакетиће као симбол радости и даривања. Прослава се наставила у школи, где је у 12 часова обављено свечано освећење славског колача. Домаћин славе ове године био је наставник математике Жарко Шуманов. Ученици су активно учествовали у овом важном обреду, показујући поштовање према традицији и наслеђу Светог Саве. У холу школе је потом одржан пригодан програм који су извели чланови Литургијске секције. Уз појање химне Светом Сави, рецитовање песама и извођење текстова посвећених првом српском архиепископу и просветитељу, ученици су још једном истакли значај овог празника за наш народ и школство. Овај дан је био посебан не само због свечане атмосфере, већ и због заједничког учешћа свих – од најмлађих ученика до наставника и директорке – у обележавању лика и дела Светог Саве, симбола љубави, знања и вере. Дарко Стевановић, вероучитељ

Савиндан у Цркви Свете Тројице у Краљеву
У понедељак 27. јануара 2025. празник Светога Саве Српског торжествено је прослављен и у Цркви Свете Тројице у Краљеву. Славље је почело Светом Литургијом, којом је началствовао протојереј Миломир Радић уз саслуживање братства нашег светог храма. Том приликом многи верни народ, а нарочито мала деца, приступио је Светој Чаши. Света Литургија завршена је освећењем славског колача и жита. После сабрања у храму, славље је настављено и у просторијама парохијског дома. Ту је уприличена традиционална подела пакетића, уз најлепше песме и рецитације које су изводили малишани из предшколске установе ,,Полетарац“, као и деца парохијана наше цркве. Стари су изнемогли срцем својим отежали, а деца су химне Теби понајлепше испојали. И за њих се, Боже, молим: Дај им, Боже, снаге нове Да обнове цркву српску Твоју славу на векове! (Молитва Светитеља Саве, Б. Стефановић) ђакон Филип Зеленовић