

Најава: ТВ Мелос 22.05.2025. у 20.00 јереј Стефан Милошевски, “Света тајна Крштења“

Најава: Емисија “Тајне наше вере“, ТВ Мелос, четвртком у 20.00


Торжествена прослава славе Храма Светог Саве у Краљеву
У дан када Света Српска Црква молитвено прославља светли спомен Спаљивања моштију првог Архиепископа и учитеља српског Светога Саве на Врачару, у Светосавском храму у Краљеву служена је Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Г. Јустин, окружен свештенством, ђаконством и благочестивим народом Божијим, који се сабрао у љубави Христовој да узнесе благодарење Богу и да прослави великог угодника и просветитеља рода српског. Митрополиту Јустину су саслуживали архимандрити Дамјан (Цветковић), Сава (Илић) и Герман (Авакумовић), протосинђел Стефан (Чкоњевић), протојереји-ставрофори Љубинко Костић, Мирослав Јаковљевић и Милић Драговић, протојереји Иван Радовановић, Саша Ковачевић, Мирољуб Попадић и Драган Глигић, војни свештеник јереј Владимир Благојевић, као и братство овога храма. Појали су краљевачки храмовни хорови “Свети Сава“ и “Архиђакон Стефан“. Овај данашњи празник, који у историји нашег народа и Цркве стоји као сведочанство крсног пута, прослављамо и као славу овога светог храма. Стога је данашње литургијско сабрање било украшено посебном духовном радошћу и свечаношћу. Почетак Божанствене Литургије био је озарен васкршњим тропаром који је произнео сам Високопреосвећени Владика, а чиме је исповедана и објављена истина Васкрсења као темељ наше вере и залог вечнога живота. И у светлости тог славног догађаја, који смрћу смрт победи и дарова нам живот вечни, прослављен је и овај мученички спомен спаљивања моштију Светог Саве. Овај празник који нам се данас открива као тајна семена палог у земљу ради рађања новог живота у Христу, јесте и позив свима нама да уђемо у подвиг вере, љубави и верности Цркви Божијој, којом је Свети Сава био украшен. Високопреосвећени Владика верном народу се обратио након прочитаног јеванђељског зачала говорећи о светитељима Божијим који чине чудеса овде на земљи и говоре о Васкрслом Господу који их је прославио. Митрополит Јустин је нагласио да данас моштима Светог Саве не можемо да се поклонимо, јер су оне спаљене, народ је наш туговао и тугује због тога. Ипак, иако га не видимо и не можемо да целивамо, можемо да га душом осетимо, јер он и даље води српски род. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. На крају Божанствене Литургије, по установљеном црквеном обичају, преломљен је славски колач у част данашњег празника. Старешина храма протојереј Дејан Марковић се захвалио Високопреосвећеном Владики на свештенослужењу које је увеличало храмовну славу, као и свим свештенослужитељима и верном народу. Молитвено сабрани око свог Архијереја, свештенство, монаштво и верни народ принели су Господу благодарење, а након молитвеног заједничарења у Тајни над Тајнама, братство овога светога храма, вођено духом љубави и јеванђељског гостопримства, припремило је трпезу љубави за све присутне – свештенослужитеље и благочестиви народ, како би у радости Духа Светога наставили заједништво започето на Литургији, а по речима Писма: „ Како је лепо и красно кад сва браћа живе заједно!“ (Пс. 133, 1). Душан Дуњић, дипл. теолог и мастер инж. инф.

Освећење звона за Храм Свете Петке у Трнави код Рашке
У Недељу Раслабљеног, 11. маја лета Господњег 2025. године по благослову Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита жичког Г. Јустина извршено је освећење звона за Храм Свете Преподобномученице Параскеве – Петке у Трнави код Рашке, која су истога дана подигнута на новоизграђен звоник. Чин освећења звона извршио је Архијерејски намесник студенички протојереј Данило Петровић уз саслужење свештенства из студеничког и пожешко-ариљског намесништва. Након извршеног молитвеног чина освећења звона, Архијерејски намесник студенички обратио се верном народу преневши поздраве и благослов нашег Високопреосвећеног Архиепископа и Митрополита Г. Јустина, заблагодаривши Богу и поучивши присутни народ о значају звона за нас као православне хришћане. Звоник је изграђен по пројекту браће Горана и Стаменка Мирковића који су га и саградили. Два звона прилог су господина Бранка Деспотовића и Славише Максовића. Грађа је обезбеђена захваљујући господину Миленку Станишићу, док су треће звоно и средства за градњу звоника обезбеђена прилозима верног народа. После више од 60 година звона су се поново зачула поред ове Светиње, на велику радост верног народа овога краја који је сабрање и прославу наставио за трпезом љубави. Протонамесник Иван Ћурчић

Слава храма Светог Саве у Лучанима
Данас када се наша Света Црква сећа спомена на спаљивање моштију Светог Саве на Врачару наш Свети храм прославио је литургијски своју славу. Светом Литургијом је началствовао јереј Саво Величковић, парох први пожешки, уз саслуживање протојереја Милуна Стефановића, пароха првог гучког, и јереја Љубодрага Стојковића, пароха приличког. Након литијског опхода око храма освећени су славски дарови које су припремили овогодишњи домаћини за здравље своје и својих породица, као и свих парохијана лучанских и свог рода нашег српског православног. Отац Саво Величковић је богонадахнутом беседом подсетио верни народ на дело Светог Саве и његов значај за наш народ као и апостолско сведочење Јеванђеља Христовог речима и делима. Синан паша мислећи да ће овим богохулним чином укинути култ Светог Саве само је још више распалио искру вере у нашем народу. Сведочанство тога је Спомен храм Светог Саве на Врачару, овај свети храм, као и мноштво храмова широм отаџбине и расејања подигнутих у славу Божију и спомен Светога Саве. Велика благодат и радост данас се осетила јер је у храму живописан олтарски простор, урађено је и партерно уређење око храма уз помоћ Божију и Светога Саве. Наши парохијани неуморно уграђују себе у ову светињу следујући примеру Светога Саве. Славље је крунисано трпезом љубави у црквеној трпезарији. протојереј-ставрофор Далибор Милошевић, старешина храма

Ужичани у обиласку светиња Метохије
Уз благослов Високопреосвештеног Митрополита жичког Јустина и у организацији поклоничке агенције Епархије жичке „Јеж“, верни народ ужичког краја на челу са свештеницима Миланом Луковићем и Александром Стјепановићем походио је највеће светиње метохијског краја. Првог дана обиласка посетили смо манастир Бањску, задужбину краља Милутина, који је подигнут око 1315. године. Првобитно замишљен као гробна Црква поменутог краља, манастир је пуних пет векова био у рушевинама. Обновљен је 2004. године, од када се у манастиру одвија пун богослужбени живот. Пут нас је потом водио ка манастиру Грачаници где смо имали ту част да нас угости Митрополит рашко – призренски Теодосије, иначе рођени Ужичанин. Испуњени благодаћу Светог Духа посматрајући вишевековне фреске краљице Симониде, Страшног суда, крштења Христовог, и уз благослов митрополита, наставили смо пут у Велику Хочу и Ораховац, где смо посетили тамошње парохијске Цркве. Другог дана смо посетили манастир Светих Архангела код Призрена, где смо се молитвено окрепили служећи Свету Литургију. Остаци некада монументалног манастира чији је ктитор цар Душан Силни подсетили су нас на велика страдања овог манастира која су се одвијала у континуитету пет векова. Божијим благословом, манастир данас јесте место где велики број верника и ходочасника долази да се духовно оснажи и пружи подршку братији. У истом граду смо обишли и Цркву Богородица Љевишка, манастир Свете Недеље и призренску Богословију. Будући да су оци Милан и Александар призренски ђаци, чули смо доста занимљивих присећања на богословске дане проведене у граду на Бистрици и успомене на тадашњег владику рашко – призренског Павла, потоњег патријарха. Следећег и последњег дана обиласка, имали смо велику част и благослов да служимо Свету Литургију у Високим Дечанима. Манастир чији су ктитори свети краљ Стефан Дечански и цар Душан, изграђен вештим рукама Вита Которанина и тридесет клесара, оставио је изузетно јак утисак на све ходочаснике. Посете Пећкој патријаршији и манастиру Будисавци употпунио је ионако велику духовну радост коју смо доживели на овом путовању. Упознавање са свештенослужитељима, монасима и верним народом наше свете земље, обилазак великих светиња и наслађивање у лепотама фресака и других сакралних детаља, дао нам је снагу за наше духовне и животне борбе. Снага вере, наде, љубави, неодустајања, трпљења, непоколебљивости, пркоса, храбрости, борбе.. српског православног народа на КиМ, у великој мери гетоизираног и у енклавама, била је велика опомена за све нас да се преиспитамо тежине сопственог крста који носимо и снаге вере коју исповедамо. Јереј Бојан Мијаиловић


Сазван Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве
На основу члана 59. Устава Српске Православне Цркве, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве је сазвао Свети Архијерејски Сабор у његово редовно заседање које ће свечано почети 13. маја 2025. године саборном светом Литургијом са Призивом Духа Светог у Спомен храму Светог Саве на Врачару. Радни део највишег јерархијског, црквено-законодавног и црквено-судског тела Српске Православне Цркве, под председништвом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија и уз учешће високопреосвећене и преосвећене господе епархијских архијереја, започеће сутрадан, 14. маја 2025. године, у крипти Спомен храма Светог Саве на Врачару. По процедури одређеној Пословником о раду, заседање почиње усвајањем дневног реда који чине приспели предмети достављени од стране Светог Архијерејског Синода, а наставља се разматрањем извештаја о архипастирском раду свих епархијских архијереја, централних црквених тела, органа и завода. На крају заседања Сабор ће о свом раду издати саопштење за јавност. Извор: СПЦ


Најава: ТВ Мелос 22.05.2025. у 20.00 јереј Стефан Милошевски, “Света тајна Крштења“

Најава: Емисија “Тајне наше вере“, ТВ Мелос, четвртком у 20.00


Торжествена прослава славе Храма Светог Саве у Краљеву
У дан када Света Српска Црква молитвено прославља светли спомен Спаљивања моштију првог Архиепископа и учитеља српског Светога Саве на Врачару, у Светосавском храму у Краљеву служена је Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Г. Јустин, окружен свештенством, ђаконством и благочестивим народом Божијим, који се сабрао у љубави Христовој да узнесе благодарење Богу и да прослави великог угодника и просветитеља рода српског. Митрополиту Јустину су саслуживали архимандрити Дамјан (Цветковић), Сава (Илић) и Герман (Авакумовић), протосинђел Стефан (Чкоњевић), протојереји-ставрофори Љубинко Костић, Мирослав Јаковљевић и Милић Драговић, протојереји Иван Радовановић, Саша Ковачевић, Мирољуб Попадић и Драган Глигић, војни свештеник јереј Владимир Благојевић, као и братство овога храма. Појали су краљевачки храмовни хорови “Свети Сава“ и “Архиђакон Стефан“. Овај данашњи празник, који у историји нашег народа и Цркве стоји као сведочанство крсног пута, прослављамо и као славу овога светог храма. Стога је данашње литургијско сабрање било украшено посебном духовном радошћу и свечаношћу. Почетак Божанствене Литургије био је озарен васкршњим тропаром који је произнео сам Високопреосвећени Владика, а чиме је исповедана и објављена истина Васкрсења као темељ наше вере и залог вечнога живота. И у светлости тог славног догађаја, који смрћу смрт победи и дарова нам живот вечни, прослављен је и овај мученички спомен спаљивања моштију Светог Саве. Овај празник који нам се данас открива као тајна семена палог у земљу ради рађања новог живота у Христу, јесте и позив свима нама да уђемо у подвиг вере, љубави и верности Цркви Божијој, којом је Свети Сава био украшен. Високопреосвећени Владика верном народу се обратио након прочитаног јеванђељског зачала говорећи о светитељима Божијим који чине чудеса овде на земљи и говоре о Васкрслом Господу који их је прославио. Митрополит Јустин је нагласио да данас моштима Светог Саве не можемо да се поклонимо, јер су оне спаљене, народ је наш туговао и тугује због тога. Ипак, иако га не видимо и не можемо да целивамо, можемо да га душом осетимо, јер он и даље води српски род. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. На крају Божанствене Литургије, по установљеном црквеном обичају, преломљен је славски колач у част данашњег празника. Старешина храма протојереј Дејан Марковић се захвалио Високопреосвећеном Владики на свештенослужењу које је увеличало храмовну славу, као и свим свештенослужитељима и верном народу. Молитвено сабрани око свог Архијереја, свештенство, монаштво и верни народ принели су Господу благодарење, а након молитвеног заједничарења у Тајни над Тајнама, братство овога светога храма, вођено духом љубави и јеванђељског гостопримства, припремило је трпезу љубави за све присутне – свештенослужитеље и благочестиви народ, како би у радости Духа Светога наставили заједништво започето на Литургији, а по речима Писма: „ Како је лепо и красно кад сва браћа живе заједно!“ (Пс. 133, 1). Душан Дуњић, дипл. теолог и мастер инж. инф.

Освећење звона за Храм Свете Петке у Трнави код Рашке
У Недељу Раслабљеног, 11. маја лета Господњег 2025. године по благослову Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита жичког Г. Јустина извршено је освећење звона за Храм Свете Преподобномученице Параскеве – Петке у Трнави код Рашке, која су истога дана подигнута на новоизграђен звоник. Чин освећења звона извршио је Архијерејски намесник студенички протојереј Данило Петровић уз саслужење свештенства из студеничког и пожешко-ариљског намесништва. Након извршеног молитвеног чина освећења звона, Архијерејски намесник студенички обратио се верном народу преневши поздраве и благослов нашег Високопреосвећеног Архиепископа и Митрополита Г. Јустина, заблагодаривши Богу и поучивши присутни народ о значају звона за нас као православне хришћане. Звоник је изграђен по пројекту браће Горана и Стаменка Мирковића који су га и саградили. Два звона прилог су господина Бранка Деспотовића и Славише Максовића. Грађа је обезбеђена захваљујући господину Миленку Станишићу, док су треће звоно и средства за градњу звоника обезбеђена прилозима верног народа. После више од 60 година звона су се поново зачула поред ове Светиње, на велику радост верног народа овога краја који је сабрање и прославу наставио за трпезом љубави. Протонамесник Иван Ћурчић

Слава храма Светог Саве у Лучанима
Данас када се наша Света Црква сећа спомена на спаљивање моштију Светог Саве на Врачару наш Свети храм прославио је литургијски своју славу. Светом Литургијом је началствовао јереј Саво Величковић, парох први пожешки, уз саслуживање протојереја Милуна Стефановића, пароха првог гучког, и јереја Љубодрага Стојковића, пароха приличког. Након литијског опхода око храма освећени су славски дарови које су припремили овогодишњи домаћини за здравље своје и својих породица, као и свих парохијана лучанских и свог рода нашег српског православног. Отац Саво Величковић је богонадахнутом беседом подсетио верни народ на дело Светог Саве и његов значај за наш народ као и апостолско сведочење Јеванђеља Христовог речима и делима. Синан паша мислећи да ће овим богохулним чином укинути култ Светог Саве само је још више распалио искру вере у нашем народу. Сведочанство тога је Спомен храм Светог Саве на Врачару, овај свети храм, као и мноштво храмова широм отаџбине и расејања подигнутих у славу Божију и спомен Светога Саве. Велика благодат и радост данас се осетила јер је у храму живописан олтарски простор, урађено је и партерно уређење око храма уз помоћ Божију и Светога Саве. Наши парохијани неуморно уграђују себе у ову светињу следујући примеру Светога Саве. Славље је крунисано трпезом љубави у црквеној трпезарији. протојереј-ставрофор Далибор Милошевић, старешина храма

Ужичани у обиласку светиња Метохије
Уз благослов Високопреосвештеног Митрополита жичког Јустина и у организацији поклоничке агенције Епархије жичке „Јеж“, верни народ ужичког краја на челу са свештеницима Миланом Луковићем и Александром Стјепановићем походио је највеће светиње метохијског краја. Првог дана обиласка посетили смо манастир Бањску, задужбину краља Милутина, који је подигнут око 1315. године. Првобитно замишљен као гробна Црква поменутог краља, манастир је пуних пет векова био у рушевинама. Обновљен је 2004. године, од када се у манастиру одвија пун богослужбени живот. Пут нас је потом водио ка манастиру Грачаници где смо имали ту част да нас угости Митрополит рашко – призренски Теодосије, иначе рођени Ужичанин. Испуњени благодаћу Светог Духа посматрајући вишевековне фреске краљице Симониде, Страшног суда, крштења Христовог, и уз благослов митрополита, наставили смо пут у Велику Хочу и Ораховац, где смо посетили тамошње парохијске Цркве. Другог дана смо посетили манастир Светих Архангела код Призрена, где смо се молитвено окрепили служећи Свету Литургију. Остаци некада монументалног манастира чији је ктитор цар Душан Силни подсетили су нас на велика страдања овог манастира која су се одвијала у континуитету пет векова. Божијим благословом, манастир данас јесте место где велики број верника и ходочасника долази да се духовно оснажи и пружи подршку братији. У истом граду смо обишли и Цркву Богородица Љевишка, манастир Свете Недеље и призренску Богословију. Будући да су оци Милан и Александар призренски ђаци, чули смо доста занимљивих присећања на богословске дане проведене у граду на Бистрици и успомене на тадашњег владику рашко – призренског Павла, потоњег патријарха. Следећег и последњег дана обиласка, имали смо велику част и благослов да служимо Свету Литургију у Високим Дечанима. Манастир чији су ктитори свети краљ Стефан Дечански и цар Душан, изграђен вештим рукама Вита Которанина и тридесет клесара, оставио је изузетно јак утисак на све ходочаснике. Посете Пећкој патријаршији и манастиру Будисавци употпунио је ионако велику духовну радост коју смо доживели на овом путовању. Упознавање са свештенослужитељима, монасима и верним народом наше свете земље, обилазак великих светиња и наслађивање у лепотама фресака и других сакралних детаља, дао нам је снагу за наше духовне и животне борбе. Снага вере, наде, љубави, неодустајања, трпљења, непоколебљивости, пркоса, храбрости, борбе.. српског православног народа на КиМ, у великој мери гетоизираног и у енклавама, била је велика опомена за све нас да се преиспитамо тежине сопственог крста који носимо и снаге вере коју исповедамо. Јереј Бојан Мијаиловић


Сазван Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве
На основу члана 59. Устава Српске Православне Цркве, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве је сазвао Свети Архијерејски Сабор у његово редовно заседање које ће свечано почети 13. маја 2025. године саборном светом Литургијом са Призивом Духа Светог у Спомен храму Светог Саве на Врачару. Радни део највишег јерархијског, црквено-законодавног и црквено-судског тела Српске Православне Цркве, под председништвом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија и уз учешће високопреосвећене и преосвећене господе епархијских архијереја, започеће сутрадан, 14. маја 2025. године, у крипти Спомен храма Светог Саве на Врачару. По процедури одређеној Пословником о раду, заседање почиње усвајањем дневног реда који чине приспели предмети достављени од стране Светог Архијерејског Синода, а наставља се разматрањем извештаја о архипастирском раду свих епархијских архијереја, централних црквених тела, органа и завода. На крају заседања Сабор ће о свом раду издати саопштење за јавност. Извор: СПЦ