
Најава: ТВ Мелос 29.05.2025. у 20 ч. јереј Ненад Ивановић, “Света Тајна Брака“

Патријарх и архијереји гости Краљевске породице Карађорђевић
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије и архијереји, учесници редовног заседањa Светог Архијерејског Сабора, присуствовали су 15. маја 2025. године свечаном пријему у Белом двору у Београду. У име Краљевске породице Карађорђевић домаћин саборским Оцима је био Његово Краљевско Височанство принц наследник Филип. Срдачно поздрављајући драге госте, принц Филип је подсетио на неопходност духовног јединства и значај очувања вредности које Црква вековима неуморно сведочи у животу српског народа. Светејши Патријарх је посебно упутио поздрав Његовом Краљевском Височанству престолонаследнику Александру, а принцу Филипу се захвалио на указаном гостопримству пожелевши срећу и благостање Краљевском дому. Том приликом патријарх Порфирије је истакао дубоку историјску повезаност Српске Православне Цркве и династије Карађорђевић, као и значај очувања јединства, мира и идентитета — завета који су нам у аманет оставили славни преци, а који остаје обавезујући и данас, у животу српског светосавског народа. ИЗВОР: СПЦ


Молитвени почетак Светог Архијерејског Сабора
Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве је отпочео 13. маја 2025. године светом архијерејском Литургијом у Спомен храму Светог Саве на Врачару којом је началствовао Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије уз саслужење и молитвено учешће саборских отаца. ДЕТАЉНИЈЕ… Извор: СПЦ

Исповест Архијерејског намесништва љубићког
У четвртак 15. маја 2025. године, у селу Катрга, код Чачка, служена је Света Литургија којом је началствовао парох коњевићки протонамесник Александар Пејовић. Пригодну беседу одржао је парох брђански протонамесник Јован Стојковић. После Свете Литургије приступило се Светој тајни исповести. Свештенство је исповедио духовник Манастира Никоље о. Давид. Потом се приступило трпези љубави, на којој се о. Давид захвалио на указаној љубави и поверењу свим свештеницима, а посебно домаћину протојереју Владимиру. На крају сабрања свима, а посебно исповеднику се захвалио Архијерејски намесник љубићки протојереј Никола Вучетић. протојереј Владимир Вулета, парох катршки

Митрополити Јустин и Хризостом свештенослужили у Благовештењу кабларском
У Манастиру Благовештење у Овчар Бањи овогодишњи празник Светог Василија Острошког обележен је Светом Архијерејском Литургијом коју су служили Архиепископ сарајевски и Митрополит дабробосански Господин Хризостом и Архиепископ и Митрополит жички Господин Јустин. Њима су саслуживали архимандрит Дамјан (Цветковић), протојереј Душан Ћурчић, старешина Храма Вазнесења Господњег у Чачку, као и ђакон Стефан Симић. Молитвено учешће у Светој Литургији узео је и Архиепископ новограчаничко-чикашки и Митрополит средњезападноамерички Господин Лонгин. Благољепију је допринело појање протопсалта Ивана Трајковића и сестара Манастира Благовештење. Повод за долазак Архиепископа и митрополита Хризостома и Лонгина као и свештеника некадашњих полазника Богословије при Манастиру Крки, био је 40 – годишњи помен Драгану Тодоровићу из села Врнчани који је и сам био ученик поменуте Богословије, а који се несрећним случајем утопио на данашњи празник у реци Крка. У то време поменути Архиепископи и митрополити СПЦ били су професори покојном Драгану. Посебно је био везан за свог тадашњег разредног старешину и професора Хризостома (Јевића), који је тада био у чину протосинђела. Драган је упамћен као посвећен ученик и ђак генерације, који је од тадашњег Владике жичког Стефана добио благослов да упише прву годину Теолошког факултета паралелно са петом годином Богословије, коју је требало да заврши ванредно. Међутим, Господ је другачије промишљао и врло младог га узео да обитава у рајским насељима. Беседу Архиепископа сарајевског и Митрополита дабробосанског Хризостома можете послушати ОВДЕ. Манастир Благовештење у Овчар Бањи изабран је за место данашњег молитвеног сабрања, зато што је покојни Драган Тодоровић био духовно везан за ову светињу. Ту је он, при школским распустима, прислуживао у олтару и певао са његовим покојним оцем врло често за певницом. По завршетку Свете Литургије трпезу љубави за све сабране припремила је игуманија Михаила са сестрама. Након послужења одржан је помен покојном Драгану Тодоровићу на његовом гробу у селу Врнчани. Христос Воскресе! Ваистину Христос Воскресе! Сестринство манастира

Архијереји Јустин и Максим свештенослужили у Цркви Свете Тројице у Краљеву
У четврту недељу по Васкрсењу Христовом, Недељу Раслабљеног, 11. маја 2025. године Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит Жички Господин Јустин и Његово Високопреосвештенство Архиепископ Лосанђелески и Западноамерички Господин Максим служили су Свету Архијерејску Литургију у Цркви Свете Тројице у Краљеву. Саслуживали су архимандрит Дамјан(Цветковић), Архијерејски намесник жички протојереј Саша Ковачевић, протојереј-ставрофор Јован Ђорем, ђакон Стефан Симић, као и братство Храма Свете Тројице. Мешовити црквени хор ,,Свети архиђакон Стефан“ наступао је под диригентском палицом проф. Сенке Срећковић, док је певницу предводио протопсалт Иван Трајковић. Након прочитаног Јеванђеља по Јовану, присутнима на Светом сабрању обратио се Високопреосвећени Максим. У богонадахнутој беседи, Владика је рекао да је парализовани човек из јеванђеоске приче свако од нас. Свако од нас очекује исцељење које долази на Божју иницијативу. Једна од главних последица Васкрсења Господњег јесте позив да се очистимо од страсти и греха: Иди и не греши више или као што каже апостол Павле: Ви који сте васкрсли са Господом сада умртвите своје страсти. Васкрс нас позива на још већу будност, да се трудимо да наш живот буде достојан самог Васкрсења и са плодовима новога Живота“, истакао је Високопреосвећени. Беседу Архиепископа Максима можете послушати ОВДЕ. У наставку Свете Архијерејске Литургије, уследило је причешћивање Светим Тајнама Христовим. ђакон Филип Зеленовић

Слава Храма Светог Василија Острошког у Кованлуку
Прослава храмовне славе у Кованлуку, посвећене Светом Василију Острошком, започела је 11. маја 2025. свечаним празничним бденијем. Богослужењем је началствовао Архијерејски намесник жички протојереј Саша Ковачевић, а саслуживао му је ђакон Горан Вучковић. Бденију су молитвено присуствовали: Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј Драган Стевић, старешина Цркве у Врњачкој Бањи протојереј Часлав Јовановић, умировљени свештеник протојереј-ставрофор Милојко Дробњак, протојереји Владимир Јовановић и Милутин Балтић, протонамесник Дарко Несторовић, јереј Ненад Ивановић и ђакон Стефан Симић. У храму Светог Василија Острошког у Кованлуку, 12. маја 2025. године, Свету Литургију је служио Архијерејски заменик протојереј-ставрофор Љубинко Костић, уз саслужење старешине Храма Светог Василија Острошког протојереја Ивана Радовановића, старешине храма Светог Саве протојереја Дејана Марковића, старешине Храма Свете Тројице протојереја Мирољуба Попадића, протојереја Радоја Санде, као и ђакона Горана Вучковића. За певницом су појали појци Храма Светог Василија Острошког, уз учешће краљевачких свештеника, чинећи празнично богослужење посебно свечаним. У празничној беседи, протојереј-ставрофор Љубинко Костић поздравио је представника града Краљева, чланове црквеног одбора, братство храма и сабрани верни народ. Говорећи о Светом Василију Острошком, подсетио је присутне на живот и подвиге овог великог Божијег угодника, који је својим молитвеним животом, постом, смирењем и љубављу према народу остао пример истинског хришћанског служења. Посебно је нагласио значај Светог Василија као великог чудотворца, над чијим кивотом у Манастиру Острог до данас бивају пројављена бројна чуда и исцељења, као сведочанство живе вере и Божије благодати. У току Свете Литургије, славски колач и жито је благословио протојереј-ставрофор Љубинко Костић, уз молитве за мир, здравље и напредак целе заједнице. Празнично сабрање настављено је за трпезом љубави. Вероучитељ Марко Јоргић

Исповест свештенства Архијерејског намесништва таковског
У уторак 13. маја 2025. године у селу Гојна Гора, које се налази у близини тромеђе општина Горњи Mилановац, Чачак и Пожега, сабрало се благословом Митрополита Јустина свештенство таковског намесништва ради исповести и служења Свете Литургије којом је началствовао умировљени свештеник протојереј-ставрофор Милутин Стевановић, а саслуживали су му протојереј Живко Дамјановић, протонамесник Божидар Бован, јереји Зоран Стевлић, Владимир Воштић, Михајло Живковић и ђакон Јован Тошић. У Храму Светог великомученика Димитрија, а пре почетка Свете Литургије, Светој Тајни Исповести приступили су под епитрахиљом јеромонаха Орсисија из Манастира Свете Тројице у Овчарско – кабларској клисури, сви активни свештеници овог намесништва, ђакон, као и два умировљена свештеника. У току службе обратио нам се ђакон Јован Тошић са пригодном беседом о празнику Преполовљења. Након одслужене Литургије, у продужетку овог свекорисног заједничарења, са неколико речи присутнима се обратио Архијерејски намесник таковски Драган Ђорем. Он је изнео кратак експозе дешавања у времену од последњег оваквог скупа, а након тога је уприличена трпеза за коју се ове године побринуо новопостављени парох каменички јереј Тихомир Костић. Јереј Дарко Глукчевић

Концерт краљевачких хорова поводом славе Светосавског храма у Краљеву
Поводом славе Храма Светог Саве у Краљеву одржан је у вечерњим часовима концерт духовне музике. Наступали су краљевачки хорови “Свети Сава“ под диригентском палицом проф. Драгане Ђокић и “Свети архиђакон Стефан“ под диригентском палицом проф. Сенке Срећковић, као и хор фрула из класе Ане Савић. Извођењу разноврсних композиција присуствовала је бројна публика, која је громогласним аплаузима наградила надахнута извођења хорова и деце фрулаша. Програм је најавио вероучитељ Дејан Драмићанин, а пригодну поезију у паузама композиција говорио је Ален Кнежевић.

Најава: ТВ Мелос 29.05.2025. у 20 ч. јереј Ненад Ивановић, “Света Тајна Брака“

Патријарх и архијереји гости Краљевске породице Карађорђевић
Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије и архијереји, учесници редовног заседањa Светог Архијерејског Сабора, присуствовали су 15. маја 2025. године свечаном пријему у Белом двору у Београду. У име Краљевске породице Карађорђевић домаћин саборским Оцима је био Његово Краљевско Височанство принц наследник Филип. Срдачно поздрављајући драге госте, принц Филип је подсетио на неопходност духовног јединства и значај очувања вредности које Црква вековима неуморно сведочи у животу српског народа. Светејши Патријарх је посебно упутио поздрав Његовом Краљевском Височанству престолонаследнику Александру, а принцу Филипу се захвалио на указаном гостопримству пожелевши срећу и благостање Краљевском дому. Том приликом патријарх Порфирије је истакао дубоку историјску повезаност Српске Православне Цркве и династије Карађорђевић, као и значај очувања јединства, мира и идентитета — завета који су нам у аманет оставили славни преци, а који остаје обавезујући и данас, у животу српског светосавског народа. ИЗВОР: СПЦ


Молитвени почетак Светог Архијерејског Сабора
Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве је отпочео 13. маја 2025. године светом архијерејском Литургијом у Спомен храму Светог Саве на Врачару којом је началствовао Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије уз саслужење и молитвено учешће саборских отаца. ДЕТАЉНИЈЕ… Извор: СПЦ

Исповест Архијерејског намесништва љубићког
У четвртак 15. маја 2025. године, у селу Катрга, код Чачка, служена је Света Литургија којом је началствовао парох коњевићки протонамесник Александар Пејовић. Пригодну беседу одржао је парох брђански протонамесник Јован Стојковић. После Свете Литургије приступило се Светој тајни исповести. Свештенство је исповедио духовник Манастира Никоље о. Давид. Потом се приступило трпези љубави, на којој се о. Давид захвалио на указаној љубави и поверењу свим свештеницима, а посебно домаћину протојереју Владимиру. На крају сабрања свима, а посебно исповеднику се захвалио Архијерејски намесник љубићки протојереј Никола Вучетић. протојереј Владимир Вулета, парох катршки

Митрополити Јустин и Хризостом свештенослужили у Благовештењу кабларском
У Манастиру Благовештење у Овчар Бањи овогодишњи празник Светог Василија Острошког обележен је Светом Архијерејском Литургијом коју су служили Архиепископ сарајевски и Митрополит дабробосански Господин Хризостом и Архиепископ и Митрополит жички Господин Јустин. Њима су саслуживали архимандрит Дамјан (Цветковић), протојереј Душан Ћурчић, старешина Храма Вазнесења Господњег у Чачку, као и ђакон Стефан Симић. Молитвено учешће у Светој Литургији узео је и Архиепископ новограчаничко-чикашки и Митрополит средњезападноамерички Господин Лонгин. Благољепију је допринело појање протопсалта Ивана Трајковића и сестара Манастира Благовештење. Повод за долазак Архиепископа и митрополита Хризостома и Лонгина као и свештеника некадашњих полазника Богословије при Манастиру Крки, био је 40 – годишњи помен Драгану Тодоровићу из села Врнчани који је и сам био ученик поменуте Богословије, а који се несрећним случајем утопио на данашњи празник у реци Крка. У то време поменути Архиепископи и митрополити СПЦ били су професори покојном Драгану. Посебно је био везан за свог тадашњег разредног старешину и професора Хризостома (Јевића), који је тада био у чину протосинђела. Драган је упамћен као посвећен ученик и ђак генерације, који је од тадашњег Владике жичког Стефана добио благослов да упише прву годину Теолошког факултета паралелно са петом годином Богословије, коју је требало да заврши ванредно. Међутим, Господ је другачије промишљао и врло младог га узео да обитава у рајским насељима. Беседу Архиепископа сарајевског и Митрополита дабробосанског Хризостома можете послушати ОВДЕ. Манастир Благовештење у Овчар Бањи изабран је за место данашњег молитвеног сабрања, зато што је покојни Драган Тодоровић био духовно везан за ову светињу. Ту је он, при школским распустима, прислуживао у олтару и певао са његовим покојним оцем врло често за певницом. По завршетку Свете Литургије трпезу љубави за све сабране припремила је игуманија Михаила са сестрама. Након послужења одржан је помен покојном Драгану Тодоровићу на његовом гробу у селу Врнчани. Христос Воскресе! Ваистину Христос Воскресе! Сестринство манастира

Архијереји Јустин и Максим свештенослужили у Цркви Свете Тројице у Краљеву
У четврту недељу по Васкрсењу Христовом, Недељу Раслабљеног, 11. маја 2025. године Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит Жички Господин Јустин и Његово Високопреосвештенство Архиепископ Лосанђелески и Западноамерички Господин Максим служили су Свету Архијерејску Литургију у Цркви Свете Тројице у Краљеву. Саслуживали су архимандрит Дамјан(Цветковић), Архијерејски намесник жички протојереј Саша Ковачевић, протојереј-ставрофор Јован Ђорем, ђакон Стефан Симић, као и братство Храма Свете Тројице. Мешовити црквени хор ,,Свети архиђакон Стефан“ наступао је под диригентском палицом проф. Сенке Срећковић, док је певницу предводио протопсалт Иван Трајковић. Након прочитаног Јеванђеља по Јовану, присутнима на Светом сабрању обратио се Високопреосвећени Максим. У богонадахнутој беседи, Владика је рекао да је парализовани човек из јеванђеоске приче свако од нас. Свако од нас очекује исцељење које долази на Божју иницијативу. Једна од главних последица Васкрсења Господњег јесте позив да се очистимо од страсти и греха: Иди и не греши више или као што каже апостол Павле: Ви који сте васкрсли са Господом сада умртвите своје страсти. Васкрс нас позива на још већу будност, да се трудимо да наш живот буде достојан самог Васкрсења и са плодовима новога Живота“, истакао је Високопреосвећени. Беседу Архиепископа Максима можете послушати ОВДЕ. У наставку Свете Архијерејске Литургије, уследило је причешћивање Светим Тајнама Христовим. ђакон Филип Зеленовић

Слава Храма Светог Василија Острошког у Кованлуку
Прослава храмовне славе у Кованлуку, посвећене Светом Василију Острошком, започела је 11. маја 2025. свечаним празничним бденијем. Богослужењем је началствовао Архијерејски намесник жички протојереј Саша Ковачевић, а саслуживао му је ђакон Горан Вучковић. Бденију су молитвено присуствовали: Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј Драган Стевић, старешина Цркве у Врњачкој Бањи протојереј Часлав Јовановић, умировљени свештеник протојереј-ставрофор Милојко Дробњак, протојереји Владимир Јовановић и Милутин Балтић, протонамесник Дарко Несторовић, јереј Ненад Ивановић и ђакон Стефан Симић. У храму Светог Василија Острошког у Кованлуку, 12. маја 2025. године, Свету Литургију је служио Архијерејски заменик протојереј-ставрофор Љубинко Костић, уз саслужење старешине Храма Светог Василија Острошког протојереја Ивана Радовановића, старешине храма Светог Саве протојереја Дејана Марковића, старешине Храма Свете Тројице протојереја Мирољуба Попадића, протојереја Радоја Санде, као и ђакона Горана Вучковића. За певницом су појали појци Храма Светог Василија Острошког, уз учешће краљевачких свештеника, чинећи празнично богослужење посебно свечаним. У празничној беседи, протојереј-ставрофор Љубинко Костић поздравио је представника града Краљева, чланове црквеног одбора, братство храма и сабрани верни народ. Говорећи о Светом Василију Острошком, подсетио је присутне на живот и подвиге овог великог Божијег угодника, који је својим молитвеним животом, постом, смирењем и љубављу према народу остао пример истинског хришћанског служења. Посебно је нагласио значај Светог Василија као великог чудотворца, над чијим кивотом у Манастиру Острог до данас бивају пројављена бројна чуда и исцељења, као сведочанство живе вере и Божије благодати. У току Свете Литургије, славски колач и жито је благословио протојереј-ставрофор Љубинко Костић, уз молитве за мир, здравље и напредак целе заједнице. Празнично сабрање настављено је за трпезом љубави. Вероучитељ Марко Јоргић

Исповест свештенства Архијерејског намесништва таковског
У уторак 13. маја 2025. године у селу Гојна Гора, које се налази у близини тромеђе општина Горњи Mилановац, Чачак и Пожега, сабрало се благословом Митрополита Јустина свештенство таковског намесништва ради исповести и служења Свете Литургије којом је началствовао умировљени свештеник протојереј-ставрофор Милутин Стевановић, а саслуживали су му протојереј Живко Дамјановић, протонамесник Божидар Бован, јереји Зоран Стевлић, Владимир Воштић, Михајло Живковић и ђакон Јован Тошић. У Храму Светог великомученика Димитрија, а пре почетка Свете Литургије, Светој Тајни Исповести приступили су под епитрахиљом јеромонаха Орсисија из Манастира Свете Тројице у Овчарско – кабларској клисури, сви активни свештеници овог намесништва, ђакон, као и два умировљена свештеника. У току службе обратио нам се ђакон Јован Тошић са пригодном беседом о празнику Преполовљења. Након одслужене Литургије, у продужетку овог свекорисног заједничарења, са неколико речи присутнима се обратио Архијерејски намесник таковски Драган Ђорем. Он је изнео кратак експозе дешавања у времену од последњег оваквог скупа, а након тога је уприличена трпеза за коју се ове године побринуо новопостављени парох каменички јереј Тихомир Костић. Јереј Дарко Глукчевић

Концерт краљевачких хорова поводом славе Светосавског храма у Краљеву
Поводом славе Храма Светог Саве у Краљеву одржан је у вечерњим часовима концерт духовне музике. Наступали су краљевачки хорови “Свети Сава“ под диригентском палицом проф. Драгане Ђокић и “Свети архиђакон Стефан“ под диригентском палицом проф. Сенке Срећковић, као и хор фрула из класе Ане Савић. Извођењу разноврсних композиција присуствовала је бројна публика, која је громогласним аплаузима наградила надахнута извођења хорова и деце фрулаша. Програм је најавио вероучитељ Дејан Драмићанин, а пригодну поезију у паузама композиција говорио је Ален Кнежевић.