Епархија жичка

Snow
Forest
Mountains
Mountains
Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Упокојио се у Господу протојереј Драгољуб Шишовић (1955-2024)

У уторак 5. новембра 2024. године након теже болести упокојио се у Господу протојереј Драгољуб Шишовић, умировљени парох каменички. Протојереј Драгољуб Шишовић рођен је 22. 9. 1955. у селу Гојна Гора, општина Горњи Милановац. Београдску богословију завршио је 1975. године, да би након ступања у брак са Миливојком, био рукоположен за ђакона, а затим и за свештеника, 1977. године. Као парох, верно је служио Господу и роду своме у парохијама: Гунцати, Сеча Река, Горњи Милановац и Каменица. Иза себе је оставио сина јереја Милана и ћерку Јасмину, као и троје унучади: Анастасију, Марију и Магдалену. Заупокојена Литургија биће служена у четвртак 7. 11. 2024. у 9 часова у Храму Светог пророка Илије у Каменици, а у 12 часова биће служено опело у истом храму. Бог да душу прости верном рабу своме проти Драгољубу, и дарује му  Царство Своје Небеско! јереј Марко Ерић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Митрополит Јустин богослужио у Јошаничкој Бањи

Дана 3. новембра 2024. Митрополит жички Г. Јустин служило је Свету Архијерејску Литургију у Јошаничкој Бањи. Саслуживали су му протојереј Данило Петровић, Архијерејски намесник студенички, јереј Немања Тимотијевић, парох баљевачки, јереј Бранко Росић, парох врњачки, јереј Милан Попадић, парох јошаничко-бањски, ђакони Стефан Симић и Радош Батаковић. Након прочитаног Светог Јеванђеља, Високопреосвештени Митрополит обратио се сабраном верном народу. У својој беседи истакао је да нам Бог даје заповести и у њима тражи душу и спасење наше. Господ нам је дао заповест да љубимо своје непријатеље, да кроз држање заповести стичемо врлине Христове, трпљење и веру. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Велики број верног народа и деце приступили су Светој Чаши. Након заамвоне молитве, за показану љубав према Светој Мајци Цркви и  несебичну помоћ приликом обнове храма у Јошаничкој Бањи, Његово Високопреосвештенство уручио је орден Светог краља Милутина брачном пару Зорану и Марији Радосављевић из Београда. По завршетку Свете Литургије, уприличена је трпеза љубави. Митрополит Јустин је своју канонску посету наставио ка обиласком радове на изградњи Храма Светог великомученика Прокопија у Баљевцу, где га је дочекао јереј Немања Тимотијевић. Након тога се запутио ка Манастиру Градац, да посети и духовно укрепи сестринство манастира. Дочекала га је игуманија Нина са сестринством. Јереј Милан Попадић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Епископ швајцарски Г. Андреј богослужио у Врњачкој Бањи

У 19. недељу по Духовима, по благослову Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита жичког Г. Јустина, Епископ швајцарски Г. Андреј служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Живоносног Источника Пресвете Богородице у Врњачкој Бањи. Његовом Преосвештенству саслуживали су Архијерејски намесник жички протојереј Саша Ковачевић, старешина Храма Успења Пресвете Богородице у Цириху протојереј-ставрофор др Мирослав Симијоновић, старешина храма у В. Бањи протојереј Часлав Јовановић и ђакон врњачки Милутин Лекић. Након прочитаног Светог Јеванђеља, Епископ Андреј обратио се верном народу пригодном  беседом. На крају Свете Литургије, он је изразио благодарност Његовом Високопреосвештенству Архиепископу и Митрополиту жичком Г. Јустину на благослову што је служио у овом Светом храму. Велики број деце и верника  приступили су Светој Чаши. ђакон врњачки Милутин Лекић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Архијереј Лосанђелески Максим богослужио у Светосавском храму у Краљеву

Дана 3. новембра 2024. године, у 19. недељу по Духовима, по благослову Његовог Високопреосвештенства Митрополита жичког Г. Јустина, Архијереј Лосанђелески Г. Максим служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог Саве у Краљеву, уз саслужење архимандрита Дамјана (Цветковића), протојереја-ставрофора Лазара Васиљевића, протојереја-ставрофора Милојка Дробњака, протојереја-ставрофора Мирослава Јаковљевића, протојереја Мирослава Андрића, протојереја Дејана Марковића, протојереја Радоје Санда, протојереја Александра Јевтића, протојереја Новице Благојевића, јереја Стефана Милошевског, као и ђаконâ Горана Вучковића и Димитрија Радмилца. Архијереј Максим нас је сходно речима Беседе на Гори позвао да будемо милостиви као што је и милостив Отац наш небески, да чинимо другима оно што бисмо желели да други чине нама, да се руководимо јеванђелским максимализмом љубави Божије. Беседу са Литургије можете послушати ОВДЕ. Многи верни сабрани на Литургији приступили су Светом Причешћу и тако потврдили своје заједничарење са Христом који  Вечни живот даје. Вероучитељ Дејан Драмићанин

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Бајинобаштани на поклоничком путовању светињама на Косову и Метохији

У организацији поклоничке агенције Епархије жичке и Црквене општине Бајина Башта остварено је тродневно поклоничко путовање и обилазак светиња и свете српске земље Косова и Метохије. Наша црквена заједница је примила велики благослов јер је око 60 поклоника из нашег града отишло на ово путовање, а многима од њих ово је био и први пут да пођу у обилазак косовским и метохијским светињама. Ово путовање водили су свештеници из Бајине Баште протојереј ставрофор Милинко Лукић (Архијерејски намесник рачански) и протојереј ставрофор Горан Милинковић. Кренули смо рано у петак, 01. новембра, из Бајине Баште да би група поклоника тог дана обишла Милутинове задужбине – Манастире Бањску и Грачаницу, као и Газиместан, место на коме се одиграла за српски род одсудна битка – Косовски бој. Ноћење за групу поклоника је било организовано у конацима задужбине цара Душана – Светим Архангелима. Други дан је отпочео Светом Литургијом у овој великој светињи. Након Божанствене Литургије, поклоници су посетили оближњи царски град Призрен и његове светиње, међу којима посебно треба поменути Богородицу Љевишку – једну од четири српске светиње на Косову и Метохији које су под заштитом УНЕСКО-а. Посетили смо и обновљени Саборни храм Светог Ђорђа у Призрену, као и богословију, која је такође страдала током 1999. године. И она је, промислом Божијим, обновљена и у њој поново стасавају нове генерације посленика на њиви Господњој. Након Призрена, отишли сно у српску енклаву – Велику Хочу, а ноћење је било организовано у Ораховцу, где се из прве руке могло видети на који начин наш народ живи и сведочи трајање и опстанак српског народа на Косову и Метохији. Последњи дан овог поклоничког путовања отпочео је у Манастиру Високи Дечани, где је служена Божанствена Литургија, а верници су имали прилику и да затраже благослов од Светог Краља поклонивши се његовим Светим моштима. Путовање је настављено посетом Пећкој патријаршији, где су поклоници имали прилику да уживају у богатству које Пећаршија нуди онима који је посећују. Поклоничко путовање је приведено крају посетом Манастиру Девич и поклоњењем моштима Светог Јоаникија Девичког, те су се поклоници након тога вратили својим домовима. Читаво путовање је протекло у најбољем реду, лепом расположењу и пригодној атмосфери. Колико је туристичко путовање различито од ходочашћа или поклоничког путовања најбоље смо видели и искусили на примеру овог поклоничког пута. Овај подухват је био један мали подвиг и утврђење у вери не само сваког од поклоника појединачно, већ и на изградњу читаве наше црквене заједнице, јер су се поклоници примивши обиље благослова са Косова и Метохије, и вођени истим Духом додатно упознали и повезали. О овом путовању ће се у наредним недељама и месецима причати, а утисци ће се сређивати све док се опет и опет не оде у посету Косовскометохијским светињама. На тај се пут изгледа неће дуго чекати, јер жеља и интересовање за поновно путовање већ постоји, па се међу поклоницима, већ јавила идеја да се на слично путовање на Косово и Метохију оде догодине. Ђакон Ненад Зекавица

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Концерт духовне музике у Цркви Свете Тројице у Краљеву

У оквиру обележавања двестоте годишњице Цркве Свете Тројице у Краљеву, са благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита жичког Г. Јустина, у понедељак 2. новембра 2024. године, одржан је концерт духовне музике. Концерт је почео у 19 часова, а наступали су следећи хорови: Хор ,,Свети Сава“ из Храма Светог Саве у Краљеву, Хор ,,Свети Архиђакон Стефан“ из Цркве Свете Тројице у Краљеву и Хор ,,Слово Љубве“ из Атенице.  Слушаоци су имали прилике да уживају у извођењу најлепших црквених химни и духовних песама Православља. У завршници концерта, сва три хора су торжествено отпевала многољетствије. Ђакон Филип Зеленовић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Митровске Задушнице у Манастиру Вујан

У суботу, 02. новембра 2024. године на Митровске Задушнице када се Саборна и Апостолска Црква сећа кроз векове свих  упокојених, Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Вујан служио је Његово Висопреосвештенство Митрополит жички Г. Јустин, а саслуживали су игуман манастира архимандрит Сава (Илић), протонамесник Јован Стојковић и ђакон Стефан Симић. Након прочитаног одељка из посланица Светог апостола Павла  и Светог Јеванђеља, свим сабранима обратио се беседом Митрополит Јустин говорећи о значају  помињања на Литургији наших упокојених, као и наше личне молитве коју упућујемо за ближње који су се преставили у Господу. Наш труд молитвени јесте свеза љубави која нас повезује са нашим упокојенима, који су у Христу живи. Митрополит се осврнуо и на Јеванђеље које говори о човеку узетоме који је годинама био парализован, који ништа није могао без ближњих. Његови пријатељи су му помогли да приђе Христу и он је завапио, али ту се и показао труд оних који су му помогли и због те вере и труда Христос говори одузетоме да узме одар свој и да ходи. Тако и ми, кад ревнујемо, жртвујемо се за наше  упокојене молитвено сваке суботе и четири пута када је Црква установила задушнице, долазимо у сусрет са њима. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Многи верни сабрани на Литургији приступили су Светом Причешћу и тако потврдили своје заједничарење са Христом који  Вечни живот даје. Након Свете Литургије извршен је помен за све оне који се преставише у Господу. Братија Манастира Вујна, на челу са својим игуманом, припремила је послужење са све присутне. Братија Манастира Вујна

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Упокојио се у Господу протојереј Драгољуб Шишовић (1955-2024)

У уторак 5. новембра 2024. године након теже болести упокојио се у Господу протојереј Драгољуб Шишовић, умировљени парох каменички. Протојереј Драгољуб Шишовић рођен је 22. 9. 1955. у селу Гојна Гора, општина Горњи Милановац. Београдску богословију завршио је 1975. године, да би након ступања у брак са Миливојком, био рукоположен за ђакона, а затим и за свештеника, 1977. године. Као парох, верно је служио Господу и роду своме у парохијама: Гунцати, Сеча Река, Горњи Милановац и Каменица. Иза себе је оставио сина јереја Милана и ћерку Јасмину, као и троје унучади: Анастасију, Марију и Магдалену. Заупокојена Литургија биће служена у четвртак 7. 11. 2024. у 9 часова у Храму Светог пророка Илије у Каменици, а у 12 часова биће служено опело у истом храму. Бог да душу прости верном рабу своме проти Драгољубу, и дарује му  Царство Своје Небеско! јереј Марко Ерић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Митрополит Јустин богослужио у Јошаничкој Бањи

Дана 3. новембра 2024. Митрополит жички Г. Јустин служило је Свету Архијерејску Литургију у Јошаничкој Бањи. Саслуживали су му протојереј Данило Петровић, Архијерејски намесник студенички, јереј Немања Тимотијевић, парох баљевачки, јереј Бранко Росић, парох врњачки, јереј Милан Попадић, парох јошаничко-бањски, ђакони Стефан Симић и Радош Батаковић. Након прочитаног Светог Јеванђеља, Високопреосвештени Митрополит обратио се сабраном верном народу. У својој беседи истакао је да нам Бог даје заповести и у њима тражи душу и спасење наше. Господ нам је дао заповест да љубимо своје непријатеље, да кроз држање заповести стичемо врлине Христове, трпљење и веру. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Велики број верног народа и деце приступили су Светој Чаши. Након заамвоне молитве, за показану љубав према Светој Мајци Цркви и  несебичну помоћ приликом обнове храма у Јошаничкој Бањи, Његово Високопреосвештенство уручио је орден Светог краља Милутина брачном пару Зорану и Марији Радосављевић из Београда. По завршетку Свете Литургије, уприличена је трпеза љубави. Митрополит Јустин је своју канонску посету наставио ка обиласком радове на изградњи Храма Светог великомученика Прокопија у Баљевцу, где га је дочекао јереј Немања Тимотијевић. Након тога се запутио ка Манастиру Градац, да посети и духовно укрепи сестринство манастира. Дочекала га је игуманија Нина са сестринством. Јереј Милан Попадић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Епископ швајцарски Г. Андреј богослужио у Врњачкој Бањи

У 19. недељу по Духовима, по благослову Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита жичког Г. Јустина, Епископ швајцарски Г. Андреј служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Живоносног Источника Пресвете Богородице у Врњачкој Бањи. Његовом Преосвештенству саслуживали су Архијерејски намесник жички протојереј Саша Ковачевић, старешина Храма Успења Пресвете Богородице у Цириху протојереј-ставрофор др Мирослав Симијоновић, старешина храма у В. Бањи протојереј Часлав Јовановић и ђакон врњачки Милутин Лекић. Након прочитаног Светог Јеванђеља, Епископ Андреј обратио се верном народу пригодном  беседом. На крају Свете Литургије, он је изразио благодарност Његовом Високопреосвештенству Архиепископу и Митрополиту жичком Г. Јустину на благослову што је служио у овом Светом храму. Велики број деце и верника  приступили су Светој Чаши. ђакон врњачки Милутин Лекић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Архијереј Лосанђелески Максим богослужио у Светосавском храму у Краљеву

Дана 3. новембра 2024. године, у 19. недељу по Духовима, по благослову Његовог Високопреосвештенства Митрополита жичког Г. Јустина, Архијереј Лосанђелески Г. Максим служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог Саве у Краљеву, уз саслужење архимандрита Дамјана (Цветковића), протојереја-ставрофора Лазара Васиљевића, протојереја-ставрофора Милојка Дробњака, протојереја-ставрофора Мирослава Јаковљевића, протојереја Мирослава Андрића, протојереја Дејана Марковића, протојереја Радоје Санда, протојереја Александра Јевтића, протојереја Новице Благојевића, јереја Стефана Милошевског, као и ђаконâ Горана Вучковића и Димитрија Радмилца. Архијереј Максим нас је сходно речима Беседе на Гори позвао да будемо милостиви као што је и милостив Отац наш небески, да чинимо другима оно што бисмо желели да други чине нама, да се руководимо јеванђелским максимализмом љубави Божије. Беседу са Литургије можете послушати ОВДЕ. Многи верни сабрани на Литургији приступили су Светом Причешћу и тако потврдили своје заједничарење са Христом који  Вечни живот даје. Вероучитељ Дејан Драмићанин

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Бајинобаштани на поклоничком путовању светињама на Косову и Метохији

У организацији поклоничке агенције Епархије жичке и Црквене општине Бајина Башта остварено је тродневно поклоничко путовање и обилазак светиња и свете српске земље Косова и Метохије. Наша црквена заједница је примила велики благослов јер је око 60 поклоника из нашег града отишло на ово путовање, а многима од њих ово је био и први пут да пођу у обилазак косовским и метохијским светињама. Ово путовање водили су свештеници из Бајине Баште протојереј ставрофор Милинко Лукић (Архијерејски намесник рачански) и протојереј ставрофор Горан Милинковић. Кренули смо рано у петак, 01. новембра, из Бајине Баште да би група поклоника тог дана обишла Милутинове задужбине – Манастире Бањску и Грачаницу, као и Газиместан, место на коме се одиграла за српски род одсудна битка – Косовски бој. Ноћење за групу поклоника је било организовано у конацима задужбине цара Душана – Светим Архангелима. Други дан је отпочео Светом Литургијом у овој великој светињи. Након Божанствене Литургије, поклоници су посетили оближњи царски град Призрен и његове светиње, међу којима посебно треба поменути Богородицу Љевишку – једну од четири српске светиње на Косову и Метохији које су под заштитом УНЕСКО-а. Посетили смо и обновљени Саборни храм Светог Ђорђа у Призрену, као и богословију, која је такође страдала током 1999. године. И она је, промислом Божијим, обновљена и у њој поново стасавају нове генерације посленика на њиви Господњој. Након Призрена, отишли сно у српску енклаву – Велику Хочу, а ноћење је било организовано у Ораховцу, где се из прве руке могло видети на који начин наш народ живи и сведочи трајање и опстанак српског народа на Косову и Метохији. Последњи дан овог поклоничког путовања отпочео је у Манастиру Високи Дечани, где је служена Божанствена Литургија, а верници су имали прилику и да затраже благослов од Светог Краља поклонивши се његовим Светим моштима. Путовање је настављено посетом Пећкој патријаршији, где су поклоници имали прилику да уживају у богатству које Пећаршија нуди онима који је посећују. Поклоничко путовање је приведено крају посетом Манастиру Девич и поклоњењем моштима Светог Јоаникија Девичког, те су се поклоници након тога вратили својим домовима. Читаво путовање је протекло у најбољем реду, лепом расположењу и пригодној атмосфери. Колико је туристичко путовање различито од ходочашћа или поклоничког путовања најбоље смо видели и искусили на примеру овог поклоничког пута. Овај подухват је био један мали подвиг и утврђење у вери не само сваког од поклоника појединачно, већ и на изградњу читаве наше црквене заједнице, јер су се поклоници примивши обиље благослова са Косова и Метохије, и вођени истим Духом додатно упознали и повезали. О овом путовању ће се у наредним недељама и месецима причати, а утисци ће се сређивати све док се опет и опет не оде у посету Косовскометохијским светињама. На тај се пут изгледа неће дуго чекати, јер жеља и интересовање за поновно путовање већ постоји, па се међу поклоницима, већ јавила идеја да се на слично путовање на Косово и Метохију оде догодине. Ђакон Ненад Зекавица

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Концерт духовне музике у Цркви Свете Тројице у Краљеву

У оквиру обележавања двестоте годишњице Цркве Свете Тројице у Краљеву, са благословом Његовог Високопреосвештенства Архиепископа и Митрополита жичког Г. Јустина, у понедељак 2. новембра 2024. године, одржан је концерт духовне музике. Концерт је почео у 19 часова, а наступали су следећи хорови: Хор ,,Свети Сава“ из Храма Светог Саве у Краљеву, Хор ,,Свети Архиђакон Стефан“ из Цркве Свете Тројице у Краљеву и Хор ,,Слово Љубве“ из Атенице.  Слушаоци су имали прилике да уживају у извођењу најлепших црквених химни и духовних песама Православља. У завршници концерта, сва три хора су торжествено отпевала многољетствије. Ђакон Филип Зеленовић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Митровске Задушнице у Манастиру Вујан

У суботу, 02. новембра 2024. године на Митровске Задушнице када се Саборна и Апостолска Црква сећа кроз векове свих  упокојених, Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Вујан служио је Његово Висопреосвештенство Митрополит жички Г. Јустин, а саслуживали су игуман манастира архимандрит Сава (Илић), протонамесник Јован Стојковић и ђакон Стефан Симић. Након прочитаног одељка из посланица Светог апостола Павла  и Светог Јеванђеља, свим сабранима обратио се беседом Митрополит Јустин говорећи о значају  помињања на Литургији наших упокојених, као и наше личне молитве коју упућујемо за ближње који су се преставили у Господу. Наш труд молитвени јесте свеза љубави која нас повезује са нашим упокојенима, који су у Христу живи. Митрополит се осврнуо и на Јеванђеље које говори о човеку узетоме који је годинама био парализован, који ништа није могао без ближњих. Његови пријатељи су му помогли да приђе Христу и он је завапио, али ту се и показао труд оних који су му помогли и због те вере и труда Христос говори одузетоме да узме одар свој и да ходи. Тако и ми, кад ревнујемо, жртвујемо се за наше  упокојене молитвено сваке суботе и четири пута када је Црква установила задушнице, долазимо у сусрет са њима. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Многи верни сабрани на Литургији приступили су Светом Причешћу и тако потврдили своје заједничарење са Христом који  Вечни живот даје. Након Свете Литургије извршен је помен за све оне који се преставише у Господу. Братија Манастира Вујна, на челу са својим игуманом, припремила је послужење са све присутне. Братија Манастира Вујна

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Contact Us