Епархија жичка

Snow
Forest
Mountains
Mountains
Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Ђурђиц – слава Манастира Враћевшнице

Манастир Светог великомученика Георгија у Враћевшници је 16. новембра 2025. прославио своју храмовну преславу – Ђурђиц. Велику част манастиру је учинио Архиепископ и Митрополит Жички Господин Г. Јустин одслуживши Свету Архијерејску Литургију. Саслуживали су архимандрит Дамјан (Цветковић), протонамесник Божидар Бован, парох враћевшнички, умировљени милановачки свештеник протојереј Чедомир Дамљановић и ђакон Стефан Симић. Верни народ је испунио порту не само на почетку сабрања, већ је наставио долазити и у току Свете Литургије. За Архиепископа је било стога много практичније да беседу изговори испред храма те да га сви јасно могу видети и чути. Високопреосвећени је веома надахнуто говорио о светитељу заштитнику ове свете обитељи, Светом Георгију, као и о историји развоја манастира. Митрополит је скренуо пажњу на име игуманије Ане (Аџић): „Манастир је до Другог светског рата био мушки, а онда је дошао процват женског монаштва започет са великом мати Аном. Јасно је ко је она била када је велики Свети Владика Николај њу одабрао и истицао као пример. Код ње и кроз њу се наставило учење и дело Светог Владике Жичког.“ Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Помоливши се на гробу игуманије мати Ане, Високопреосвећени се придружио верном народу за трпезом љубави, као и монаштву које је дошло из Вољавче, Миљкова и Ковиља. Игуманија Ксенија са сестрама Манастира Враћевшнице

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Дочек иконе Богородице Млекопитатељнице у Лучанима

Дана 15. новембра 2025. високопреподобни архимандрит и игуман Манастира Хиландара отац Методије донео је верни препис иконе Богородице Млекопитатељнице у Лучане. Велики број мештана дочекао је икону која је дар Црквеној општини Лучани од браће Драгана и Марка Радуловића. Након дочека иконе игуман Методије служио је Свету Литургију у Храму Светог Саве у Лучанима, а саслуживали су му јеромонах Нектарије из Хиландара, јеромонах Иларион из Манастира Преображења, умировљени парох чачански протојереј Србољуб Стојковић, протојереј ставрофор Иван Милановић, парох у Мраморку (Епархија банатска), старешина храма у Лучанима протојереј ставрофор Далибор Милошевић, као и ђакони Дарко Трипковић и Никола Стевановић. Игуман Методије после Свете Литургије обратио се верном народу и испричао историјат иконе Богородице Млекопитатељнице. Нека Пресвета Богородица закрили својим омофором све који са вером долазе пред њен лик и нека овај Свети дар буде извор утехе и исцељења  и спасење многима! Братство храма

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Дигитална веронаука у Ужицу

У дигиталној ери, када су ученици усмерени на одлично познавање рада на рачунару, осмислили смо неколико интерактивних часова користећи IT технологију, као и разне платформе, за реализацију часова верске наставе. Ученици верске наставе, Прве основне школе краља Петра II из Ужица, формирали су тим под називом “Дигиталне Ере” баш по колоквијалном термину како су и Ужичани познати. Имали смо циљ да многе наставне јединице обрадимо кроз дигиталну форму. Успели смо у томе. Користећи за почетак СКРЕЧ платформу, направили смо прву анимацију о стварању света. Кроз алате, технике и све могућности које се налазе на платформи, ученици су кроз анимацију стварали причу о данима стварања. Кроз понуђене слике, уносили су створени свет, биљке, животиње, а на крају представили Адама и Еву који објашњавају своју прву грешку непослушности. Овакав вид наставе био је занимљив и првацима. Ученици су на истој платформи правили и сликали славски колач, жито и вино. Кроз разнолике могућности на самом скречу повезали смо час верске наставе са дигиталним светом и тиме поставили почетне кораке програмирања. За нешто старије ученике коришћена је апликација mBlock. Будући да су се упознали са блоковским начином програмирања и покретањем mBota, ученици су искомпоновали у програму химну Светом Сави пишући кодове у датом програму. Кроз дечије коментаре, грају, заинтересованост, причу, кликтање миша и тастатуре, закључили смо да је циљ часа постигнут, а ученичка пажња, као и мотивација за радом повећана на један већи ниво. Вероучитељ Ненад Вукајловић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Ктиторска слава у Манастиру Градац

У светлости градачке цркве по чијем су фрескопису падали зраци благог новембарског сунца, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Господин Јустин, служио је 12. новембра, Свету Архијерејску Литургију, на празник Светог краља српског Драгутина, у монаштву Теоктиста, Светог краља Милутина и њихове мајке краљице Јелене, у монаштву Јелисавете. Митрополиту Јустину саслуживали су игуман Манастира Вујан архимандрит Сава (Илић), архијерејски намесник студенички протојереј Данило Петровић, старешина храма у Рашкој јереј Никола Ћурчић, парох градачки јереј Радомир Митровић, као и ђакони Стефан Симић и Радош Батаковић. Било је ово посебно духовно сабрање испуњено молитвеним обраћањем Господу и светој породици која нам је оставила Благовештењску цркву као знамење за вечност и путоказ на животним стазама које ваља испунити врлином и добротом. Литургијске речи проткане љубављу твориле су оно мало чудо сусрета човека и Бога у коме настаје живот испуњен смислом. Под куполом манастирске цркве чија лепота надилази време, сведочили смо данас да је вера темељ сваког истинског делања и да је доброта пут ка Богу. Подсећајући сабране вернике да је данашњи празник сабор великих светитеља и њихове љубави према роду, Митрополит Јустин је указао на овоземаљска доброчинства краљева Драгутина и Милутина и краљице Јелене и на њихове животе посвећене испуњавању Божјих заповести – Љуби Господа свога и љуби ближњега свога као самога себе.   У својој надахнутој беседи Митрополит је рекао да нас „Бог призива на  подвиг да узрастамо у мери висине раста Христовог, да досегнемо његове врлине и да задобијемо Царство Небеско“. Нагласио је: „А зар не почиње Царство Небеско још овде на земљи? За онога који живи са Господом, који се уподобљава Христу, стиче његове врлине, чини добро и клони се зла, који се бори да задобије благодат Божију? Тај човек већ овде на земљи осећа Царство Небеско. Зар нису наши преци краљ Милутин, Драгутин и мајка им Јелена живели већ у Царству Небеском тиме што су се радовали када год никне нови храм, нова кућа, нова болница, када се роди дете? Ко са Богом не сабира тај расипа. Онај који Господа прими у душу своју, он већ почиње да чудотвори – да претвара ово време у Царство Небеско.“ Изражавајући своју велику радост што је данас у Градцу, Високопреосвећени је поручио „да љубимо једни друге и да се радујемо сваком напретку и сваком добру“. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Благодаћу Божјом је данас била испуњена задужбина краљице Јелене. На овом Светом месту свако је могао у дубини душе да осети мир који надвисује све земаљско и да пронађе утеху и љубав. Али и наду да ћемо се  у светлости Христовој  поново срести са драгим људима, баш тамо где се душе радују вечном загрљају Бога и човека.  Текст: Маја Вујанац са сестринством Манастира Градац Фото: Маја В. и Петар Ђ.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

ТВ МЕЛОС: протојереј Новица Благојевић, Веронаука

У сарадњи Епархије жичке и продукције ТВ Мелоса настављен је серијал “Тајне наше вере“. Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита жичког Г. Јустина, пролећни серијал је обухватио пет гостовања краљевачког свештенства који су говорили о светотајинским темама. Посебну пажњу гледалаца привукло је гостовање старца Акакија Кавсокаливита који је говорио о свом познанству са највећим духовницима нашег времена – светогорским светитељима Порфиријем, Пајсијем и Јаковом. Јесењи серијал доноси шест гостовања у којима ће гледаоци моћи да слушају разговоре са свештеницима о темама важним за разумевање мисије Цркве у циљу очувања освештане традиције и давања одговора на савремене тежње верника, али и разговоре са психологом и историчарем који разматрају одређене теме из области својих стручних интересовања. Водитељ емисије је Сања Бугариновић, а стручни саветник и повремено водитељ емисије протојереј Александар Јевтић.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Извештај са радионице: Посета Цркви Светог Ахилија

Датум: 13.11.2025.Место: Црква Светог АхилијаОрганизатор: Кориснички центар „Импулс“ , вероучитељ ђакон Драган Јанковић и вероучитељ  Станко АћимовићУчесници: Деца и одрасли са инвалидитетом и сметњама у психофизичком развоју Увод Радионица под називом „Посета цркви Светог Ахилија“ одржана је уз  подршку Црквене општине Ариље и благослов Архијерејског намесника пожешко-ариљског протојереја Драгана Стевића и старешине храма јереја Бојана Милошевића. Добродошлица коју је приредио ђакон Драган Јанковић оставила је снажан утисак на све присутне. Његова топлина, благонаклоност и посвећеност омогућили су да се сви учесници осећају прихваћено и добродошли у светом простору цркве. Главни део радионице Након кратког увода, учесници су имали прилику да се упознају са основним верским обичајима у православној цркви, посебно са правилним начином крштења, љубљењем икона и Часног крста. Учесници су били посебно одушевљени могућношћу да на приступачан начин учествују у обредима. Свако је имао прилику да приђе икони и крсту, а ђакон Драган Јанковић је пружао подршку и охрабривао их. Кроз своју поуку нагласио је значај молитвеног сећања на наше претке, ктиторе храма, и све оне који су учествовали у градњи и одржавању велелепног Храма Светог Ахилија – задужбине Светог краља Драгутина. Ова поука, надахнута добротом, љубављу и заједништвом, у потпуности је одговарала духу радионице. Након паљења свећа, ђакон Драган Јанковић је кориснике центра „Импулс“ и њихове пратиоце повео у обилазак храма Светог Ахилија и параклиса храма посвећеног Преподобном Урошицу Мироточивом. Молитва за здравље Један од најзначајнијих тренутака радионице била је пригодна молитва за телесно и душевно здравље коју је прочитао протојереј, први парох ариљски, Давид Селаковић Молитва је изговорена са пуно љубави и пажње према учесницима, а уједно је била прилагођена њиховим потребама. Тишина и сабраност које су владале у цркви током молитве сведочиле су о дубоком утиску који је овај чин оставио на све присутне. Послужење и утисци По завршетку посете цркви, учесници су се вратили у парохијски дом, где је било приређено послужење. Уз сокове и пригодно послужење, имали су прилику да поделе своје утиске и искуства. Послужење је било леп начин да се учесници опусте након посете и да се заврши овај духовни догађај у пријатној атмосфери. Закључак  Посета Цркви Светог Ахилија била је веома успешно организована, захваљујући топлој добродошлици ђакона Драгана Јанковића и разумевању протојереја Давида Селаковића. Њихова пажљива и прилагођена комуникација са учесницима била је кључна за стварање позитивног искуства, а молитва за здравље и пригодна поука оставиле су дубок духовни утисак. Овакве активности значајно доприносе осећају припадности и духовном развоју деце и одраслих са инвалидитетом и сметњама у психофизичком развоју и показале су се као изузетно важне за њихово уклапање у верску заједницу. Посебну захвалност дугујемо господину Жарку Николићу, дефектологу удружења „Импулс“ госпођи Драгани Јанковић  и Драгици Ломовић  – дефектологу у комбинованом одељењу ОШ „Стеван Чоловић“ у Ариљу за указану помоћ при реализацији радионице. Вероучитељ Станко Аћимовић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Преподобни Теоктист – храмовна слава у Гривској код Ариља

Свечана прослава Преподобног Теоктиста – краља Драгутина је молитвено започета у његовој средњовековној задужбини – Храму Светог Ахилија у Ариљу вечерњим богослужењем са петохлебницом. Началствовао је протојереј Драган Стевић, архијерејски намесник пожешко-ариљски уз саслуживање јереја Милана Ђокића, пароха горобиљског, протојереја Првослава Буквића, умировљеног пароха драгојевачког и парохијског ђакона ариљског Драгана Јанковића. Након вечерњег богослужења је уприличено послужење са све сабране.  На дан када наша Света Црква прославља преподобног Теоктиста – краља Драгутина, његовог брата Светог краља Милутина и њихову мајку преподобну Јелену краљицу српску први пут је литургијски прослављена слава храма у Гривској код Ариља, који је посвећен Преподобном Теоктисту. Евхаристијским сабрањем је началствовао протојереј Драган Стевић, Архијерејски намесник пожешко-ариљски уз саслуживање протојереја-ставрофора Драгољуба Костића, умировљеног пароха ужичког, протојереја Мирчете Крупниковића, умировљеног пароха ариљског, протојереја Добринка Топаловића, пароха засељског, протојереја Давида Селаковића, пароха првог ариљског, протојереја Божа Главоњића, старешине храма у Пожеги, јереја Младена Миливојевића, старешине храма у Ивањици, као и ђакона ариљског Драгана Јанковића. Лепоти богослужења су поред певнице ариљске цркве појањем допринели јереј Раде Марић, парох драгојевачки, јереј Небојша Вукадиновић, парох годовички, јереј Бојан Милошевић, парох други ариљски и старешина храма и јереј Дарко Несторовић, парох четврти ариљски.  Након прочитаног Јеванђеља, поучном и богонадахнутом беседом верном народу се обратио јереј Младен Миливојевић, подсетивши на житије Преподобног Теоктиста и изразивши искрену жељу да се светитељи из рода српског прослављају торжественије и да буду обележени црвеним словом у нашем календару.  Након Свете Тајне Причешћа, којој је приступио велики број верног народа организована је литија око храма и освећење славских дарова. Протојереј Драган Стевић се захвалио свима, а посебно верном народу из Гривске који су, заједно са свештенством, несебично и у слози помагали изградњу храма, присетивши се и блаженопочивших свештеника Јована Поњавића и Милоша Спасојевића.  Литургијско сабрање је настављено за трпезом љубави која је уприличена за све сабране. Братство храма

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Ђурђиц – слава Манастира Враћевшнице

Манастир Светог великомученика Георгија у Враћевшници је 16. новембра 2025. прославио своју храмовну преславу – Ђурђиц. Велику част манастиру је учинио Архиепископ и Митрополит Жички Господин Г. Јустин одслуживши Свету Архијерејску Литургију. Саслуживали су архимандрит Дамјан (Цветковић), протонамесник Божидар Бован, парох враћевшнички, умировљени милановачки свештеник протојереј Чедомир Дамљановић и ђакон Стефан Симић. Верни народ је испунио порту не само на почетку сабрања, већ је наставио долазити и у току Свете Литургије. За Архиепископа је било стога много практичније да беседу изговори испред храма те да га сви јасно могу видети и чути. Високопреосвећени је веома надахнуто говорио о светитељу заштитнику ове свете обитељи, Светом Георгију, као и о историји развоја манастира. Митрополит је скренуо пажњу на име игуманије Ане (Аџић): „Манастир је до Другог светског рата био мушки, а онда је дошао процват женског монаштва започет са великом мати Аном. Јасно је ко је она била када је велики Свети Владика Николај њу одабрао и истицао као пример. Код ње и кроз њу се наставило учење и дело Светог Владике Жичког.“ Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Помоливши се на гробу игуманије мати Ане, Високопреосвећени се придружио верном народу за трпезом љубави, као и монаштву које је дошло из Вољавче, Миљкова и Ковиља. Игуманија Ксенија са сестрама Манастира Враћевшнице

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Дочек иконе Богородице Млекопитатељнице у Лучанима

Дана 15. новембра 2025. високопреподобни архимандрит и игуман Манастира Хиландара отац Методије донео је верни препис иконе Богородице Млекопитатељнице у Лучане. Велики број мештана дочекао је икону која је дар Црквеној општини Лучани од браће Драгана и Марка Радуловића. Након дочека иконе игуман Методије служио је Свету Литургију у Храму Светог Саве у Лучанима, а саслуживали су му јеромонах Нектарије из Хиландара, јеромонах Иларион из Манастира Преображења, умировљени парох чачански протојереј Србољуб Стојковић, протојереј ставрофор Иван Милановић, парох у Мраморку (Епархија банатска), старешина храма у Лучанима протојереј ставрофор Далибор Милошевић, као и ђакони Дарко Трипковић и Никола Стевановић. Игуман Методије после Свете Литургије обратио се верном народу и испричао историјат иконе Богородице Млекопитатељнице. Нека Пресвета Богородица закрили својим омофором све који са вером долазе пред њен лик и нека овај Свети дар буде извор утехе и исцељења  и спасење многима! Братство храма

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Дигитална веронаука у Ужицу

У дигиталној ери, када су ученици усмерени на одлично познавање рада на рачунару, осмислили смо неколико интерактивних часова користећи IT технологију, као и разне платформе, за реализацију часова верске наставе. Ученици верске наставе, Прве основне школе краља Петра II из Ужица, формирали су тим под називом “Дигиталне Ере” баш по колоквијалном термину како су и Ужичани познати. Имали смо циљ да многе наставне јединице обрадимо кроз дигиталну форму. Успели смо у томе. Користећи за почетак СКРЕЧ платформу, направили смо прву анимацију о стварању света. Кроз алате, технике и све могућности које се налазе на платформи, ученици су кроз анимацију стварали причу о данима стварања. Кроз понуђене слике, уносили су створени свет, биљке, животиње, а на крају представили Адама и Еву који објашњавају своју прву грешку непослушности. Овакав вид наставе био је занимљив и првацима. Ученици су на истој платформи правили и сликали славски колач, жито и вино. Кроз разнолике могућности на самом скречу повезали смо час верске наставе са дигиталним светом и тиме поставили почетне кораке програмирања. За нешто старије ученике коришћена је апликација mBlock. Будући да су се упознали са блоковским начином програмирања и покретањем mBota, ученици су искомпоновали у програму химну Светом Сави пишући кодове у датом програму. Кроз дечије коментаре, грају, заинтересованост, причу, кликтање миша и тастатуре, закључили смо да је циљ часа постигнут, а ученичка пажња, као и мотивација за радом повећана на један већи ниво. Вероучитељ Ненад Вукајловић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Ктиторска слава у Манастиру Градац

У светлости градачке цркве по чијем су фрескопису падали зраци благог новембарског сунца, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит жички Господин Јустин, служио је 12. новембра, Свету Архијерејску Литургију, на празник Светог краља српског Драгутина, у монаштву Теоктиста, Светог краља Милутина и њихове мајке краљице Јелене, у монаштву Јелисавете. Митрополиту Јустину саслуживали су игуман Манастира Вујан архимандрит Сава (Илић), архијерејски намесник студенички протојереј Данило Петровић, старешина храма у Рашкој јереј Никола Ћурчић, парох градачки јереј Радомир Митровић, као и ђакони Стефан Симић и Радош Батаковић. Било је ово посебно духовно сабрање испуњено молитвеним обраћањем Господу и светој породици која нам је оставила Благовештењску цркву као знамење за вечност и путоказ на животним стазама које ваља испунити врлином и добротом. Литургијске речи проткане љубављу твориле су оно мало чудо сусрета човека и Бога у коме настаје живот испуњен смислом. Под куполом манастирске цркве чија лепота надилази време, сведочили смо данас да је вера темељ сваког истинског делања и да је доброта пут ка Богу. Подсећајући сабране вернике да је данашњи празник сабор великих светитеља и њихове љубави према роду, Митрополит Јустин је указао на овоземаљска доброчинства краљева Драгутина и Милутина и краљице Јелене и на њихове животе посвећене испуњавању Божјих заповести – Љуби Господа свога и љуби ближњега свога као самога себе.   У својој надахнутој беседи Митрополит је рекао да нас „Бог призива на  подвиг да узрастамо у мери висине раста Христовог, да досегнемо његове врлине и да задобијемо Царство Небеско“. Нагласио је: „А зар не почиње Царство Небеско још овде на земљи? За онога који живи са Господом, који се уподобљава Христу, стиче његове врлине, чини добро и клони се зла, који се бори да задобије благодат Божију? Тај човек већ овде на земљи осећа Царство Небеско. Зар нису наши преци краљ Милутин, Драгутин и мајка им Јелена живели већ у Царству Небеском тиме што су се радовали када год никне нови храм, нова кућа, нова болница, када се роди дете? Ко са Богом не сабира тај расипа. Онај који Господа прими у душу своју, он већ почиње да чудотвори – да претвара ово време у Царство Небеско.“ Изражавајући своју велику радост што је данас у Градцу, Високопреосвећени је поручио „да љубимо једни друге и да се радујемо сваком напретку и сваком добру“. Беседу Митрополита Јустина можете послушати ОВДЕ. Благодаћу Божјом је данас била испуњена задужбина краљице Јелене. На овом Светом месту свако је могао у дубини душе да осети мир који надвисује све земаљско и да пронађе утеху и љубав. Али и наду да ћемо се  у светлости Христовој  поново срести са драгим људима, баш тамо где се душе радују вечном загрљају Бога и човека.  Текст: Маја Вујанац са сестринством Манастира Градац Фото: Маја В. и Петар Ђ.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

ТВ МЕЛОС: протојереј Новица Благојевић, Веронаука

У сарадњи Епархије жичке и продукције ТВ Мелоса настављен је серијал “Тајне наше вере“. Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита жичког Г. Јустина, пролећни серијал је обухватио пет гостовања краљевачког свештенства који су говорили о светотајинским темама. Посебну пажњу гледалаца привукло је гостовање старца Акакија Кавсокаливита који је говорио о свом познанству са највећим духовницима нашег времена – светогорским светитељима Порфиријем, Пајсијем и Јаковом. Јесењи серијал доноси шест гостовања у којима ће гледаоци моћи да слушају разговоре са свештеницима о темама важним за разумевање мисије Цркве у циљу очувања освештане традиције и давања одговора на савремене тежње верника, али и разговоре са психологом и историчарем који разматрају одређене теме из области својих стручних интересовања. Водитељ емисије је Сања Бугариновић, а стручни саветник и повремено водитељ емисије протојереј Александар Јевтић.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Извештај са радионице: Посета Цркви Светог Ахилија

Датум: 13.11.2025.Место: Црква Светог АхилијаОрганизатор: Кориснички центар „Импулс“ , вероучитељ ђакон Драган Јанковић и вероучитељ  Станко АћимовићУчесници: Деца и одрасли са инвалидитетом и сметњама у психофизичком развоју Увод Радионица под називом „Посета цркви Светог Ахилија“ одржана је уз  подршку Црквене општине Ариље и благослов Архијерејског намесника пожешко-ариљског протојереја Драгана Стевића и старешине храма јереја Бојана Милошевића. Добродошлица коју је приредио ђакон Драган Јанковић оставила је снажан утисак на све присутне. Његова топлина, благонаклоност и посвећеност омогућили су да се сви учесници осећају прихваћено и добродошли у светом простору цркве. Главни део радионице Након кратког увода, учесници су имали прилику да се упознају са основним верским обичајима у православној цркви, посебно са правилним начином крштења, љубљењем икона и Часног крста. Учесници су били посебно одушевљени могућношћу да на приступачан начин учествују у обредима. Свако је имао прилику да приђе икони и крсту, а ђакон Драган Јанковић је пружао подршку и охрабривао их. Кроз своју поуку нагласио је значај молитвеног сећања на наше претке, ктиторе храма, и све оне који су учествовали у градњи и одржавању велелепног Храма Светог Ахилија – задужбине Светог краља Драгутина. Ова поука, надахнута добротом, љубављу и заједништвом, у потпуности је одговарала духу радионице. Након паљења свећа, ђакон Драган Јанковић је кориснике центра „Импулс“ и њихове пратиоце повео у обилазак храма Светог Ахилија и параклиса храма посвећеног Преподобном Урошицу Мироточивом. Молитва за здравље Један од најзначајнијих тренутака радионице била је пригодна молитва за телесно и душевно здравље коју је прочитао протојереј, први парох ариљски, Давид Селаковић Молитва је изговорена са пуно љубави и пажње према учесницима, а уједно је била прилагођена њиховим потребама. Тишина и сабраност које су владале у цркви током молитве сведочиле су о дубоком утиску који је овај чин оставио на све присутне. Послужење и утисци По завршетку посете цркви, учесници су се вратили у парохијски дом, где је било приређено послужење. Уз сокове и пригодно послужење, имали су прилику да поделе своје утиске и искуства. Послужење је било леп начин да се учесници опусте након посете и да се заврши овај духовни догађај у пријатној атмосфери. Закључак  Посета Цркви Светог Ахилија била је веома успешно организована, захваљујући топлој добродошлици ђакона Драгана Јанковића и разумевању протојереја Давида Селаковића. Њихова пажљива и прилагођена комуникација са учесницима била је кључна за стварање позитивног искуства, а молитва за здравље и пригодна поука оставиле су дубок духовни утисак. Овакве активности значајно доприносе осећају припадности и духовном развоју деце и одраслих са инвалидитетом и сметњама у психофизичком развоју и показале су се као изузетно важне за њихово уклапање у верску заједницу. Посебну захвалност дугујемо господину Жарку Николићу, дефектологу удружења „Импулс“ госпођи Драгани Јанковић  и Драгици Ломовић  – дефектологу у комбинованом одељењу ОШ „Стеван Чоловић“ у Ариљу за указану помоћ при реализацији радионице. Вероучитељ Станко Аћимовић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Преподобни Теоктист – храмовна слава у Гривској код Ариља

Свечана прослава Преподобног Теоктиста – краља Драгутина је молитвено започета у његовој средњовековној задужбини – Храму Светог Ахилија у Ариљу вечерњим богослужењем са петохлебницом. Началствовао је протојереј Драган Стевић, архијерејски намесник пожешко-ариљски уз саслуживање јереја Милана Ђокића, пароха горобиљског, протојереја Првослава Буквића, умировљеног пароха драгојевачког и парохијског ђакона ариљског Драгана Јанковића. Након вечерњег богослужења је уприличено послужење са све сабране.  На дан када наша Света Црква прославља преподобног Теоктиста – краља Драгутина, његовог брата Светог краља Милутина и њихову мајку преподобну Јелену краљицу српску први пут је литургијски прослављена слава храма у Гривској код Ариља, који је посвећен Преподобном Теоктисту. Евхаристијским сабрањем је началствовао протојереј Драган Стевић, Архијерејски намесник пожешко-ариљски уз саслуживање протојереја-ставрофора Драгољуба Костића, умировљеног пароха ужичког, протојереја Мирчете Крупниковића, умировљеног пароха ариљског, протојереја Добринка Топаловића, пароха засељског, протојереја Давида Селаковића, пароха првог ариљског, протојереја Божа Главоњића, старешине храма у Пожеги, јереја Младена Миливојевића, старешине храма у Ивањици, као и ђакона ариљског Драгана Јанковића. Лепоти богослужења су поред певнице ариљске цркве појањем допринели јереј Раде Марић, парох драгојевачки, јереј Небојша Вукадиновић, парох годовички, јереј Бојан Милошевић, парох други ариљски и старешина храма и јереј Дарко Несторовић, парох четврти ариљски.  Након прочитаног Јеванђеља, поучном и богонадахнутом беседом верном народу се обратио јереј Младен Миливојевић, подсетивши на житије Преподобног Теоктиста и изразивши искрену жељу да се светитељи из рода српског прослављају торжественије и да буду обележени црвеним словом у нашем календару.  Након Свете Тајне Причешћа, којој је приступио велики број верног народа организована је литија око храма и освећење славских дарова. Протојереј Драган Стевић се захвалио свима, а посебно верном народу из Гривске који су, заједно са свештенством, несебично и у слози помагали изградњу храма, присетивши се и блаженопочивших свештеника Јована Поњавића и Милоша Спасојевића.  Литургијско сабрање је настављено за трпезом љубави која је уприличена за све сабране. Братство храма

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Contact Us