Епархија жичка

Snow
Forest
Mountains
Mountains
Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Пријем у Епископском двору Епархије жичке

Поводом дана Крсне славе Сабора Светог архангела Михаила, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин је у суботу 25. новембра 2017. године приредио трпезу љубави у Епископском двору у Краљеву. Гости за трпезом су били сви архијерејски намесници Епархије жичке, архијерејски заменик, старешине Саборног храма Светог Саве и Светотројичне цркве у Краљеву, као и службеници ЕУО-а Епархије жичке. Данас је била пригодна прилика да сви гости честитају свом Епископу стечену титулу доктора богословља. Ово звање је плод и резултат истрајног прегалаштва, кроз подвиг смирења и послушања, почев свакако од родитељског дома, па кроз цео ток школовања, монашког опита и архијерејске службе. У име свих сабраних, Владику је поздравио старешина Светотројичне цркве у Краљеву протојереј-ставрофор Јован Ђорем. Између осталог, он је рекао: „Како је то постала дивна традиција, и ове године, сабрали смо се на овој трпези љубави, на позив нашег духовног оца, пастира и учитеља, првосвештеника жртвеника Господњег богомспасаване Епархије жичке. Има ли веће радости од родитељског загрљаја за дете, има ли веће радости за духовне синове, него када отац пребива са њима, поучава их и излива благослов на њих!? Част је и радост за нас данас овде сабране око свог Епископа, по чијем благослову служимо Свету Литургију и остале свештенорадње. Зато свакога дана браћо свештеници, треба да благодаримо Богу, што нам је даровао Владику Јустина за нашег духовног оца и Епископа. Преосвећени Владико, благодаримо Вам на свој љубави, коју обилно изливате на нас, на труду који чините у служењу Богу и вођењу пастве.  Данас је за нас двострука радост! Честитамо Вам Крсну славу! Честитамо Вам на успешној одбрани докторског рада, и стицању највеће академске титуле доктора богословља. Све што чините сведочи, да нам „такав Архијереј требаше“. На многаја љета Преосвећени Владико!“ Дан беше испуњен богоугодним разговорима и поукама, духовном радошћу, и благословом домаћина! протојереј-ставрофор Љубинко Костић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Милош Љ. Јовановић

Дана 27. 11. 2017. године упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Милош Љ. Јовановић, архијерејски намесник драгачевски и парох гучки у пензији. У Храму Светог архангела Гаврила у Гучи, при коме је прота Милош био дугогодишњи парох, у среду 29. 11. 2017. године служиће се Света Литургија са почетком у 9, а опело у 11 часова.             Нека му је вечан спомен и Царство Небеско од Васкрслог Господа. Братство Храма

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Света Архијерејска Литургија у Вранешима

У предворју Божићњег поста, на дан када Црква Божја молитвено прославља Светог Јована Златоустог, јерарха силног у речи и делу, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин началствовао је литургијским сабрањем у Светосавској цркви у Вранешима код Краљева. Саслуживали су му архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, протојереј Крстивоје Милуновић, парох чачански, протонамесник Дарко Несторовић, парох ариљски, јереј Александар Јевтић, парох краљевачки, јереј Милан Костић, парох грачачки, јереј Младен Миливојевић, парох вукушички, као и протођакон Александар Грујовић. Приметан је био велики број деце која су једним устима и једним срцем громогласно произнела молитву Господњу, али и велики број парохијана и гостију из околних места. Међу њима свакако треба поменути вероучитељицу Снежану Секулић, као и све три учитељице из села: Дивну Ђуровић, Нену Пековић и Зорицу Тамбурић. Присуствовали су и сви чланови црквеноопштинског управног одбора, господин Никола Божилов, председник грачачког црквеноопштинског управног одбора, господин Радован Вукомановић, председник Месне заједнице Отроци, као и господин Алекса Маричић, архитекта планираног црквеног дома при Цркви у Вранешима. Многи су прихватили позив „са страхом Божјим и вером приступите“ и причешћем Телом и Крвљу Христовом употпунили своје учешће у овом празничном литургијском догађају. Владикино евангелско слово било је утемељено на поруци коју је Господ Христос упутио знатижељном младићу на најважније питање на свету: шта ми је то потребно да бих живео вечно? Усмеривши све сабране на то да све што није у нашем животу прожето Христом нема никакву вредност, Владика је истакао важност познања Живог и Истинитог Бога. Сваки сегмент нашег пролазног живота треба да буде проткан божанским животом како бисмо остварили од Бога нам задато вечнобитије. А да бисмо упознали Бога као Свету Тројицу, потребно је да служимо ближњима, да деламо и да читамо и да трагамо за истинским примерима светости и за премудрошћу Божјом чији је Црква једини чувар, дистанцирајући се од свих баналности које нам нуди савремена естрада. На том путу потреба за молитвом је неопходна како би целокупно наше биће било испуњено божанском радошћу и задовољством. Пример у томе треба да нам буду светитељи међу којима је био и јесте Свети Јован Златоуст, утемељитељ литургијског богословља и догматике, чија дела представљају надахнуће Цркве Христове кроз векове. Након Литургије, Епископ је са свештенослужитељима, чтецима и појцима у пријатном амбијенту учествовао у празничној трпези коју је уприличила породица Веселић у своме дому на челу са својим домаћином Милутином Веселићем, дугогодишњим чланом Црквеног одбора, док је под сводовима светосавског храма послужен верни народ даровима вранешанских домаћица. јереј Младен Миливојевић парох вукушички

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Свети Јован Златоуст, О погубности гатања

 И да зна сва­ки од вас др­жа­ти са­суд свој у све­то­сти и у ча­сти, а не у стра­сти по­хот­ној, као и не­зна­бо­шци ко­ји не по­зна­ју Бо­га (1. Сол 4, 4–5). Ово сло­во на­ме­ње­но је, пре свих, они­ма ко­ји су па­ли у пре­ве­ли­ки не­мар. А ако су та­кве оп­ту­жбе упу­ћи­ва­не Ју­де­ји­ма, ка­кав би­смо опро­штај и ка­кво оправ­да­ње мо­гли да оче­ку­је­мо ми ко­ји, на­кон то­ли­ке бла­го­да­ти ко­ју при­ми­смо, за­вр­ша­ва­мо у ис­тој ду­хов­ној бе­ди као и они? Мно­ги и да­нас стра­да­ју од ове бо­ле­сти и ра­за­ра­ју сво­је жи­во­те. Они ко­ји се ода­до­ше ба­вље­њу га­тар­ским бе­сми­сли­ца­ма, осим што се су­ко­бе са Бо­гом, до­би­ја­ју као пла­ту не­по­треб­не жа­ло­сти и уда­ља­ва­ју се од под­ви­га вр­ли­не. Ти­ме је ђа­во убе­дио оне нај­не­ра­суд­ни­је да не за­ви­се од њих са­мих де­ла вр­ли­не или гре­ха, ни­ти да су удо­сто­је­ни ика­кве сло­бод­не во­ље, на­сто­је­ћи да та­ко по­стиг­не две ства­ри, ко­је су ујед­но и нај­по­губ­ни­је: и да их од­го­во­ри од ула­га­ња тру­да у сти­ца­ње вр­ли­не и да их ли­ши пре­дра­го­це­но­га да­ра сло­бо­де. Ову стра­хот­ну бо­лест наш не­на­вид­ник уво­ди у чо­ве­ка не­ки пут кроз вра­ча­ње, не­ка­да кроз га­та­ње по зна­ко­ви­ма, кроз су­је­вер­но раз­ли­ко­ва­ње да­на, кроз зло уче­ње о суд­би­ни и на мно­ге дру­ге на­чи­не, до­во­де­ћи све у пот­пу­но ра­строј­ство. (На Иса­и­ју, ПГ 56, 35) Свети Јован Златоуст  

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Освећење богослужбеног простора у касарни “Јован Курсула“ у Краљеву

У касарни “Јован Курсула“ у граду Краљеву, на празник Светога краља Стефана Дечанског, последњег краља из лозе Немањића који је крунисан у манастиру Жичи, освећен је богослужбени простор руком Епископа жичког г. Јустина, а на радост многобројних припадника јединица које се налазе у поменутој касарни. По извршеном чину освећења уследила је Света Архијерејска Литугрија, у којој су Епископу жичком саслуживали архијерески заменик протојереј ставрофор Љубинко Костић, намесник жички протојереј ставрофор Ненад Илић, јереј Александар Јевтић, војни свештеник 98.вб потпоручник Владимир Благојевић и протођакон Александар Грујовић. Чину освећења и Светој Литургији присуствовали су начелник штаба Копнене Војске пуковник Владета Балтић, командант Друге бригаде пуковник Жељко Кузмановић са колегијумом, команданти батаљона и дивизиона Друге бригаде, бројни припадници шест батаљона и дивизиона који се налазе у касарни Јован Курсула, као и представници локалне самоуправе и полиције. Епископ жички г. Јустин је у надахнутој беседи истакао значај личности и дела Светога краља Стефана Дечанског као духовног заштитника српске државе и српске војске. Живот Стефана Дечанског је живот једног великог владара, војсковође, краља, али и мученика који је пострадао од својих најближих. Господ је Светога Стефана силно прославио, јер крај његових светих моштију дешавају се небројана чуда и исцелења, а његова задужбина манастир Високи Дечани вековима одолева насртајима свих противника. Након Свете Литургије за све присутне уприличен је славски ручак у војничком ресторану касарне Јован Курсула. Било је лепо видети свештенике и војнике на једном месту заједно окупљене око трпезе љубави. Даће Бог да се и наредних година поново заједно окупљамо и да прослављамо Господа и и његовог угодника Светога краља Стефана Дечанског. Желимо искрено да заблагодаримо свима који су дали свој допринос да наша Војска добије још један молитвени дом за своје припаднике. Благодаримо Команди Копнене Војске и Команди Друге бригаде што су препознали и подржали потребу да људство касарне Јован Курсула добије свој богослужбени простор. Благодаримо Епископу жичком г. Јустину који је благословио и у свему подржао формирање нашег молитвеног дома. Благодаримо члановима ЕУО Епархије жичке који су здушно помогли опремање богослужбеног простора са потребним црквеним предметима и књигама. Благодаримо војном свештенику Владимиру Благојевићу који је својом руком иконописао две прелепе олтарске иконе и све време својим великим трудом активно помагао да се формира наш молитвени дом. Благодаримо старијем воднику Милошу Коцићу, десетару Слободану Кокотовићу и мајстору Ненаду Стоиљковић који су заслужни за израду иконостаса. Благодаримо сестринству манастира Кончул код Рашке на прелепо израђеним украсним платнима за олтар и иконостас нашег богослуженог простора.  Благодаримо свим припадницима Друге бригаде и свим људима добре воље који су својим трудом и прилозима омогућили да се формира и опреми наш молитвени дом. Верујемо да ће наш нови молитвени дом у коме ће војни свештеници служити Свете Литургије и вршити Свете Тајне бити велики духовни ослонац за све припаднике Српске војске који су ангажовани на многобројним задацима у циљу чувања и одбране наше земље и нашег народа. Војни свештеник потпоручник Владан Вуковић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Епископ жички господин Јустин успешно одбранио докторску тезу

Дана 23. новембра 2017. године, на Православном богословском факултету Свети Василије Острошки у Фочи, Епископ жички господин Јустин успешно је одбранио докторску дисертацију на тему „Могућност примене покајне праксе ране Цркве у савременом добу“ пред комисијом у саставу проф. др Мирко Томасовић, председник комисије; проф. др Љубивоје Стојановић, ментор; доцент др Јасна Богдановић Чурић са Академије ликовних уметности, Универзитета у Источном Сарајеву (одељење психологије); проф. др Дарко Ђого и доц. др Ненад Тупеша. Чланови комисије су у докторској дисертацији Епископа жичког господина Јустина истакли као веома успешан мултидисциплинарни приступ овој комплексној и од суштинског значаја теми, о чему говори и импозантан број наслова коришћених у основној литератури (преко 270 наслова). Комисија је такође оценила, као посебну вредност овог рада, препознавање актуелног тренутка и потребе наше свете Цркве да на савремена искушења одговори синтезом познавања светоотачког искуства покајања и исповести као најделотворнијег лека и применом сазнања савремене психологије. Након двоипочасовне квалитетне критичке дискусије и анализе, једногласном одлуком комисија је потврдила успешност одбране, што представља врхунац кандидатовог готово тридесетогодишњег труда на постизању ове академске титуле. Из канцеларије Епископа жичког

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Аранђеловдан у Краљеву – крсна слава Епископа Јустина

У Храму Светог Саве у Краљеву, у навечерје празника Светог архангела Михаила и сабора бестелесних сила, служена је празнична вечерња служба. Заједно са свештенством и верним народом богослужењу је  присуствовао и Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин, који је благословио петохлебницу.   Пројављујући се кроз саборност, преображавајући време и простор са свим створеним, Света Црква у престоном граду Епархије жичке је данас имала радост да прослављајући Светог архангела Михаила и сабор бестелесних сила, заједно са њима предстане Престолу Господњем. На челу заједнице часног свештенства, богољубивог монаштва и верног народа Божијег, евхаристијски принос је ка Господу узносио Епископ жички г. Јустин. Нарочиту свечаност и радост донело је прослављање овог дана као крсне славе нашег Архијереја Јустина, као и архимандрита Дамјана (Цветковића) и протојереја-ставрофора Ненада Илића, служашчих при овом храму Божијем.   Сабрани са разних крајева, свештенство, монаштво и верни народ, дошли су да на најаутентичнији – литургијски начин узму учешћа у радости свештеног славља. Поздрављајући присутне, међу којима и градоначелника Краљева др Предрага Терзића, Епископ Јустин се у беседи након јеванђелског читања захвалио свима на доласку. Честитајући свечарима славу, он је на живописан начин истакао главну поуку данашњег читања: “Замислите да данас неко има моћ да чини чуда која су апостоли чинили, како би сви ценили таквог човека! А Господ каже да то није најважније, већ да будемо наследници Царства небеског.“ Усмеравајући очи и ум сабраних на долазеће Царство Христово, охрабрио је верне на путу подвига, непрестаног устајања из стања палости. Овај живот нас, изгнаника из раја, је непрестано “снисхођење Божије“. Зато је потребно да се смиравамо, увиђајући сопствену недостојност и величину љубави Божије према нама. У томе су нам незаобилазни помоћници бестелесни чинови ангелски, међу којима нарочито Свети архангел Михаило, поучио је Епископ. Молитвено појање торжественог мушког хора предвођеног протопсалатом Иваном Трајковићем и милозвучног хора предвођеног Теодором Стојковић, учинило је свештени призор подобним хоровима ангелских чинова који се прослављају. Усходећи приносом ка Престолу Божијем и призивјући силазак Светог Духа, сабрање је приступило Тајни над Тајнама – удеоничарењу у Телу и Крви Христовој. У радости благодарења Господу на свим даровима, освештано је славско жито и пререзан колач. Архимандрит студенички др Тихон (Ракићевић) је у име своје и свих сабраних честитао Епископу славу. Подсећајући да се код Срба у овоме периоду често иде “са славе на славу“, пожелео је свима да наше духовно кретање буде и “из славе у славу“. Славска трпеза љубави је приређена у Епископском дому, где се уз окрепљење припремљеном храном и пићем за све присутне, чула и по која песма из духовне лире српскога народа. У току дана у госте код Епископа су дошли и Високопреосвећена господа Митрополит дабробосански Хризостом и Митрополит загребачко-љубљански Порфирије, као и Преосвећена господа Епископ шумадијски Јован и Епископ нишки Арсеније. Међу гостима били су и г. Милета Радојевић, директор Канцеларије за сарадњу са црквама и верским заједницама, градоначелник Краљева др Предраг Терзић, градоначелник Чачка  г. Милун Тодоровић, као и друге уважене званице. јереј Александар Р. Јевтић          

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Слава Параклиса Светог Нектарија Егинског при болници у Краљеву

Болнички Параклис Светог Нектарија Егинског у Краљеву је и ове године прославио  своју храмовну славу врло свечано. Светом Литургијом  началствовао је архијерејски заменик Епископа жичког протојереј-ставрофор Љубинко Костић, уз саслужење архијерејског намесника жичког протојереја-ставрофора Ненада Илића, старешине Храма Светог Саве протојереја Радоја Санда и ђакона при истом храму Стефана Милошевског. Уз присуство великог броја  верника, лекара и осталог медицинског особља, после Свете Литургије, причешћа и резања славског колача, свима се уз пригодну и поучну беседу обратио прота Љубинко. Старешина храма је најзаслужнијим  приложницима поделио пригодне  захвалнице. Старешина параклиса                                                      протојереј-ставрофор Мирослав Јаковљевић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Завршени радови на фресци Успења Пресвете Богородице у Манастиру Студеници

Управо су за ову сезону завршени конзерваторско-рестаураторски радови на фрескама у Богородичиној цркви у манастиру Студеници. У претходна четири месеца обављени су целокупни заштитни радови као и потпуна обнова фреске Успење Богородице. Минуциозне и захтевне интервенције изведене стручним рукама екипе рестауратора, дале су нови живот овој изузетној средњовековној слици која је била тешко оштећена. У претходном периоду заустављено је њено даље пропадање а реконструкцијом делова који су уништени поново је могуће сагледати целину. Ову фреску до сад није било могуће сагледати због густе мреже оштећења којима је површина слике покривена. Била су груписана и разуђена, било их је и до 700 на једном метру квадратном. Због тога су учвршћени сви слојеви византијског малтера који носи слику, затим су попуњене рупе од оштећења (пломбирање) која су затим тонирана у складу са околним површинама. Осим тога конзервиран је и натпис који сведочи о настанку ове и околних фресака које су настале током обнове у 16. веку. Радови су реализовани према пројекту Републичког завода за заштиту споменика културе, финансирало их је Министарство културе и информисања Републике Србије, а извођач радова је фирма КОТО. Аутор пројекта и конзерваторски надзор мр СТОЈАНКА САМАРЏИЋ, сликар-рестауратор, саветник, Републички завод за заштиту споменика културе Београд. СТРУЧНА ЕКИПА: ГОРДАНА ЈАКОВЉЕВ, конзерватор-рестауратор ВЕСНА ЧАНАК, сликар-рестауратор СУЗАНА ЗЛАТАРИЋ, конзерватор-рестауратор МИЛИЦА АНЂЕЛИЋ, конзерватор-рестауратор ВЛАДИМИР МАРКОСКИ, конзерватор-рестауратор ЛУКА ДЕДИЋ, сликар НЕНАД БОГОЈЕВИЋ , конзерватор-рестауратор МАРИЈА ПЕШАНОВИЋ, конзерватор-рестауратор ЈЕЛЕНА СИМИЋ, мастер конзерватор-рестауратор ДРАГАНА ВИЋЕНТИЈЕВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор СЕЛЕНА ЈУНАЧКОВ, мастер конзерватор-рестауратор ЈОВАНА ЈОВАНОВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор МИЛАНА ЈОВАНОВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор АНАСТАСИЈА ЈОВАНОВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор СТАНИЦА МЛАДЕНОВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор МАРИЈА ВРАНИЋ, мастер конзерватор-рестауратор ИЛИЈА АНДРИЋ, студент друге године конзервације и рестаурације ФПУД Извор: www.manastirstudenica.rs

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Света Архијерејска Литургија у Севојну

У 24. недељу по Духовима, када се мајка Црква молитвено сећа Преподобног Варлаама и Светог Павла Исповедника, велика Божија радост озарила је срца верујућих људи у Севојну и околини. Следујући речима Светог Кипријана Картагинског да „коме Црква није мајка, томе ни Бог није Отац“, много верујућих из овог места и околине похитало је у сретање свом Архипастиру.  Владика жички Епископ Јустин се као духовни отац радо одазвао позиву свештенства и народа и посетио ово место препуно љубави и праве народне побожности. То се управо могло видети и при дочеку Владике када су сви присутни од најмлађих до најстаријих у најбољем миру и реду узимали благослов за себе и своје најближе. На Светој Литургији, Преосвештеном Епископу саслуживали су архијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, протојереј-ставрофор Милован Јараковић из Севојна, протојереј Миливој Илић из Ужица, протојереј Василије Савић из Севојна, протођакон Александар Грујовић и ђакон Аранђел Петровић из Ужица. Сваки пут када се служи најважнија служба од свих, служба над службама – Света Литургија, мајка Црква као мајка свих нас одредила је да се чита по један одломак, по једно зачало из Светог Јеванђеља, да о њему тога дана размишљамо, о њему беседимо и из њега се поучавамо. Тумачећи данашње прочитано Јеванђеље, Владика је истакао да сви треба да се поучимо како из примера старешине синагоге, тако и од жене која је задобила исцељење, јер су нам оба примера за сва времена посведочили колико је права, истинска вера заиста јака.  Владика је посебно истакао да поготово данас, ова прича је и више него актуелна и реална, јер имамо пуно примера савремених реклама које непрестано позивају људе да утеху и исцељење траже од људи који можда имају неку моћ да помогну, али не од Бога. Нажалост, много је људи који ће се пре за помоћ обратити разним врачарама и гатарима него Господу Богу. Тако је било и у Христовом времену, тако је и данас. – Господ је тај који нас је створио, који нам дарује сваки потребан благослов за живот, и који нас позива да се не само крстимо, већ и да верујемо у Њега. Он је из своје неизмерне љубави, као праведни Бог дошао у свет да нас грешне спасе и избави од смрти. И то не неком пустом причом или бајањем, већ примером. Господ свим верујућим дарује не само и увек исцељење од телесне болести, већ истиниту веру, која нас једина спасава од смрти. Узалуд је телесно здравље без душевног, јер потребна је хармонија у телу. А душу једино можемо Богом и хранити и лечити. Зато морамо знати да је недељом наша хришћанска обавеза и дужност да пре свега своју душу нахранимо. Сви који су у храму данас, добри део су изабрали, али морамо знати да је хришћански живот целина а не тренутак. Зато морамо стално сведочити да смо хришћани, да верујемо у Бога, да се не стидимо, већ поносимо вером у Њега, јер кроз крст је и дошло спасење роду људском. Крст је тај који спасава, али не као символ већ као израз, и зато је једино Причешће лек за спасење, јер захтева и веру и труд, закључио је Владика. Након Свете Литургије, свештенство храма Светог архангела Гаврила припремило је послужење у оближњем ресторану. У пријатној атмосфери, старешина храма о. Зоран захвалио се Владици на доласку и позвао га да опет благоизволи посетити верне људе овог краја. ђакон Аранђел Петровић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Пријем у Епископском двору Епархије жичке

Поводом дана Крсне славе Сабора Светог архангела Михаила, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин је у суботу 25. новембра 2017. године приредио трпезу љубави у Епископском двору у Краљеву. Гости за трпезом су били сви архијерејски намесници Епархије жичке, архијерејски заменик, старешине Саборног храма Светог Саве и Светотројичне цркве у Краљеву, као и службеници ЕУО-а Епархије жичке. Данас је била пригодна прилика да сви гости честитају свом Епископу стечену титулу доктора богословља. Ово звање је плод и резултат истрајног прегалаштва, кроз подвиг смирења и послушања, почев свакако од родитељског дома, па кроз цео ток школовања, монашког опита и архијерејске службе. У име свих сабраних, Владику је поздравио старешина Светотројичне цркве у Краљеву протојереј-ставрофор Јован Ђорем. Између осталог, он је рекао: „Како је то постала дивна традиција, и ове године, сабрали смо се на овој трпези љубави, на позив нашег духовног оца, пастира и учитеља, првосвештеника жртвеника Господњег богомспасаване Епархије жичке. Има ли веће радости од родитељског загрљаја за дете, има ли веће радости за духовне синове, него када отац пребива са њима, поучава их и излива благослов на њих!? Част је и радост за нас данас овде сабране око свог Епископа, по чијем благослову служимо Свету Литургију и остале свештенорадње. Зато свакога дана браћо свештеници, треба да благодаримо Богу, што нам је даровао Владику Јустина за нашег духовног оца и Епископа. Преосвећени Владико, благодаримо Вам на свој љубави, коју обилно изливате на нас, на труду који чините у служењу Богу и вођењу пастве.  Данас је за нас двострука радост! Честитамо Вам Крсну славу! Честитамо Вам на успешној одбрани докторског рада, и стицању највеће академске титуле доктора богословља. Све што чините сведочи, да нам „такав Архијереј требаше“. На многаја љета Преосвећени Владико!“ Дан беше испуњен богоугодним разговорима и поукама, духовном радошћу, и благословом домаћина! протојереј-ставрофор Љубинко Костић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Милош Љ. Јовановић

Дана 27. 11. 2017. године упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Милош Љ. Јовановић, архијерејски намесник драгачевски и парох гучки у пензији. У Храму Светог архангела Гаврила у Гучи, при коме је прота Милош био дугогодишњи парох, у среду 29. 11. 2017. године служиће се Света Литургија са почетком у 9, а опело у 11 часова.             Нека му је вечан спомен и Царство Небеско од Васкрслог Господа. Братство Храма

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Света Архијерејска Литургија у Вранешима

У предворју Божићњег поста, на дан када Црква Божја молитвено прославља Светог Јована Златоустог, јерарха силног у речи и делу, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин началствовао је литургијским сабрањем у Светосавској цркви у Вранешима код Краљева. Саслуживали су му архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, протојереј Крстивоје Милуновић, парох чачански, протонамесник Дарко Несторовић, парох ариљски, јереј Александар Јевтић, парох краљевачки, јереј Милан Костић, парох грачачки, јереј Младен Миливојевић, парох вукушички, као и протођакон Александар Грујовић. Приметан је био велики број деце која су једним устима и једним срцем громогласно произнела молитву Господњу, али и велики број парохијана и гостију из околних места. Међу њима свакако треба поменути вероучитељицу Снежану Секулић, као и све три учитељице из села: Дивну Ђуровић, Нену Пековић и Зорицу Тамбурић. Присуствовали су и сви чланови црквеноопштинског управног одбора, господин Никола Божилов, председник грачачког црквеноопштинског управног одбора, господин Радован Вукомановић, председник Месне заједнице Отроци, као и господин Алекса Маричић, архитекта планираног црквеног дома при Цркви у Вранешима. Многи су прихватили позив „са страхом Божјим и вером приступите“ и причешћем Телом и Крвљу Христовом употпунили своје учешће у овом празничном литургијском догађају. Владикино евангелско слово било је утемељено на поруци коју је Господ Христос упутио знатижељном младићу на најважније питање на свету: шта ми је то потребно да бих живео вечно? Усмеривши све сабране на то да све што није у нашем животу прожето Христом нема никакву вредност, Владика је истакао важност познања Живог и Истинитог Бога. Сваки сегмент нашег пролазног живота треба да буде проткан божанским животом како бисмо остварили од Бога нам задато вечнобитије. А да бисмо упознали Бога као Свету Тројицу, потребно је да служимо ближњима, да деламо и да читамо и да трагамо за истинским примерима светости и за премудрошћу Божјом чији је Црква једини чувар, дистанцирајући се од свих баналности које нам нуди савремена естрада. На том путу потреба за молитвом је неопходна како би целокупно наше биће било испуњено божанском радошћу и задовољством. Пример у томе треба да нам буду светитељи међу којима је био и јесте Свети Јован Златоуст, утемељитељ литургијског богословља и догматике, чија дела представљају надахнуће Цркве Христове кроз векове. Након Литургије, Епископ је са свештенослужитељима, чтецима и појцима у пријатном амбијенту учествовао у празничној трпези коју је уприличила породица Веселић у своме дому на челу са својим домаћином Милутином Веселићем, дугогодишњим чланом Црквеног одбора, док је под сводовима светосавског храма послужен верни народ даровима вранешанских домаћица. јереј Младен Миливојевић парох вукушички

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Свети Јован Златоуст, О погубности гатања

 И да зна сва­ки од вас др­жа­ти са­суд свој у све­то­сти и у ча­сти, а не у стра­сти по­хот­ној, као и не­зна­бо­шци ко­ји не по­зна­ју Бо­га (1. Сол 4, 4–5). Ово сло­во на­ме­ње­но је, пре свих, они­ма ко­ји су па­ли у пре­ве­ли­ки не­мар. А ако су та­кве оп­ту­жбе упу­ћи­ва­не Ју­де­ји­ма, ка­кав би­смо опро­штај и ка­кво оправ­да­ње мо­гли да оче­ку­је­мо ми ко­ји, на­кон то­ли­ке бла­го­да­ти ко­ју при­ми­смо, за­вр­ша­ва­мо у ис­тој ду­хов­ној бе­ди као и они? Мно­ги и да­нас стра­да­ју од ове бо­ле­сти и ра­за­ра­ју сво­је жи­во­те. Они ко­ји се ода­до­ше ба­вље­њу га­тар­ским бе­сми­сли­ца­ма, осим што се су­ко­бе са Бо­гом, до­би­ја­ју као пла­ту не­по­треб­не жа­ло­сти и уда­ља­ва­ју се од под­ви­га вр­ли­не. Ти­ме је ђа­во убе­дио оне нај­не­ра­суд­ни­је да не за­ви­се од њих са­мих де­ла вр­ли­не или гре­ха, ни­ти да су удо­сто­је­ни ика­кве сло­бод­не во­ље, на­сто­је­ћи да та­ко по­стиг­не две ства­ри, ко­је су ујед­но и нај­по­губ­ни­је: и да их од­го­во­ри од ула­га­ња тру­да у сти­ца­ње вр­ли­не и да их ли­ши пре­дра­го­це­но­га да­ра сло­бо­де. Ову стра­хот­ну бо­лест наш не­на­вид­ник уво­ди у чо­ве­ка не­ки пут кроз вра­ча­ње, не­ка­да кроз га­та­ње по зна­ко­ви­ма, кроз су­је­вер­но раз­ли­ко­ва­ње да­на, кроз зло уче­ње о суд­би­ни и на мно­ге дру­ге на­чи­не, до­во­де­ћи све у пот­пу­но ра­строј­ство. (На Иса­и­ју, ПГ 56, 35) Свети Јован Златоуст  

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Освећење богослужбеног простора у касарни “Јован Курсула“ у Краљеву

У касарни “Јован Курсула“ у граду Краљеву, на празник Светога краља Стефана Дечанског, последњег краља из лозе Немањића који је крунисан у манастиру Жичи, освећен је богослужбени простор руком Епископа жичког г. Јустина, а на радост многобројних припадника јединица које се налазе у поменутој касарни. По извршеном чину освећења уследила је Света Архијерејска Литугрија, у којој су Епископу жичком саслуживали архијерески заменик протојереј ставрофор Љубинко Костић, намесник жички протојереј ставрофор Ненад Илић, јереј Александар Јевтић, војни свештеник 98.вб потпоручник Владимир Благојевић и протођакон Александар Грујовић. Чину освећења и Светој Литургији присуствовали су начелник штаба Копнене Војске пуковник Владета Балтић, командант Друге бригаде пуковник Жељко Кузмановић са колегијумом, команданти батаљона и дивизиона Друге бригаде, бројни припадници шест батаљона и дивизиона који се налазе у касарни Јован Курсула, као и представници локалне самоуправе и полиције. Епископ жички г. Јустин је у надахнутој беседи истакао значај личности и дела Светога краља Стефана Дечанског као духовног заштитника српске државе и српске војске. Живот Стефана Дечанског је живот једног великог владара, војсковође, краља, али и мученика који је пострадао од својих најближих. Господ је Светога Стефана силно прославио, јер крај његових светих моштију дешавају се небројана чуда и исцелења, а његова задужбина манастир Високи Дечани вековима одолева насртајима свих противника. Након Свете Литургије за све присутне уприличен је славски ручак у војничком ресторану касарне Јован Курсула. Било је лепо видети свештенике и војнике на једном месту заједно окупљене око трпезе љубави. Даће Бог да се и наредних година поново заједно окупљамо и да прослављамо Господа и и његовог угодника Светога краља Стефана Дечанског. Желимо искрено да заблагодаримо свима који су дали свој допринос да наша Војска добије још један молитвени дом за своје припаднике. Благодаримо Команди Копнене Војске и Команди Друге бригаде што су препознали и подржали потребу да људство касарне Јован Курсула добије свој богослужбени простор. Благодаримо Епископу жичком г. Јустину који је благословио и у свему подржао формирање нашег молитвеног дома. Благодаримо члановима ЕУО Епархије жичке који су здушно помогли опремање богослужбеног простора са потребним црквеним предметима и књигама. Благодаримо војном свештенику Владимиру Благојевићу који је својом руком иконописао две прелепе олтарске иконе и све време својим великим трудом активно помагао да се формира наш молитвени дом. Благодаримо старијем воднику Милошу Коцићу, десетару Слободану Кокотовићу и мајстору Ненаду Стоиљковић који су заслужни за израду иконостаса. Благодаримо сестринству манастира Кончул код Рашке на прелепо израђеним украсним платнима за олтар и иконостас нашег богослуженог простора.  Благодаримо свим припадницима Друге бригаде и свим људима добре воље који су својим трудом и прилозима омогућили да се формира и опреми наш молитвени дом. Верујемо да ће наш нови молитвени дом у коме ће војни свештеници служити Свете Литургије и вршити Свете Тајне бити велики духовни ослонац за све припаднике Српске војске који су ангажовани на многобројним задацима у циљу чувања и одбране наше земље и нашег народа. Војни свештеник потпоручник Владан Вуковић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Епископ жички господин Јустин успешно одбранио докторску тезу

Дана 23. новембра 2017. године, на Православном богословском факултету Свети Василије Острошки у Фочи, Епископ жички господин Јустин успешно је одбранио докторску дисертацију на тему „Могућност примене покајне праксе ране Цркве у савременом добу“ пред комисијом у саставу проф. др Мирко Томасовић, председник комисије; проф. др Љубивоје Стојановић, ментор; доцент др Јасна Богдановић Чурић са Академије ликовних уметности, Универзитета у Источном Сарајеву (одељење психологије); проф. др Дарко Ђого и доц. др Ненад Тупеша. Чланови комисије су у докторској дисертацији Епископа жичког господина Јустина истакли као веома успешан мултидисциплинарни приступ овој комплексној и од суштинског значаја теми, о чему говори и импозантан број наслова коришћених у основној литератури (преко 270 наслова). Комисија је такође оценила, као посебну вредност овог рада, препознавање актуелног тренутка и потребе наше свете Цркве да на савремена искушења одговори синтезом познавања светоотачког искуства покајања и исповести као најделотворнијег лека и применом сазнања савремене психологије. Након двоипочасовне квалитетне критичке дискусије и анализе, једногласном одлуком комисија је потврдила успешност одбране, што представља врхунац кандидатовог готово тридесетогодишњег труда на постизању ове академске титуле. Из канцеларије Епископа жичког

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Аранђеловдан у Краљеву – крсна слава Епископа Јустина

У Храму Светог Саве у Краљеву, у навечерје празника Светог архангела Михаила и сабора бестелесних сила, служена је празнична вечерња служба. Заједно са свештенством и верним народом богослужењу је  присуствовао и Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин, који је благословио петохлебницу.   Пројављујући се кроз саборност, преображавајући време и простор са свим створеним, Света Црква у престоном граду Епархије жичке је данас имала радост да прослављајући Светог архангела Михаила и сабор бестелесних сила, заједно са њима предстане Престолу Господњем. На челу заједнице часног свештенства, богољубивог монаштва и верног народа Божијег, евхаристијски принос је ка Господу узносио Епископ жички г. Јустин. Нарочиту свечаност и радост донело је прослављање овог дана као крсне славе нашег Архијереја Јустина, као и архимандрита Дамјана (Цветковића) и протојереја-ставрофора Ненада Илића, служашчих при овом храму Божијем.   Сабрани са разних крајева, свештенство, монаштво и верни народ, дошли су да на најаутентичнији – литургијски начин узму учешћа у радости свештеног славља. Поздрављајући присутне, међу којима и градоначелника Краљева др Предрага Терзића, Епископ Јустин се у беседи након јеванђелског читања захвалио свима на доласку. Честитајући свечарима славу, он је на живописан начин истакао главну поуку данашњег читања: “Замислите да данас неко има моћ да чини чуда која су апостоли чинили, како би сви ценили таквог човека! А Господ каже да то није најважније, већ да будемо наследници Царства небеског.“ Усмеравајући очи и ум сабраних на долазеће Царство Христово, охрабрио је верне на путу подвига, непрестаног устајања из стања палости. Овај живот нас, изгнаника из раја, је непрестано “снисхођење Божије“. Зато је потребно да се смиравамо, увиђајући сопствену недостојност и величину љубави Божије према нама. У томе су нам незаобилазни помоћници бестелесни чинови ангелски, међу којима нарочито Свети архангел Михаило, поучио је Епископ. Молитвено појање торжественог мушког хора предвођеног протопсалатом Иваном Трајковићем и милозвучног хора предвођеног Теодором Стојковић, учинило је свештени призор подобним хоровима ангелских чинова који се прослављају. Усходећи приносом ка Престолу Божијем и призивјући силазак Светог Духа, сабрање је приступило Тајни над Тајнама – удеоничарењу у Телу и Крви Христовој. У радости благодарења Господу на свим даровима, освештано је славско жито и пререзан колач. Архимандрит студенички др Тихон (Ракићевић) је у име своје и свих сабраних честитао Епископу славу. Подсећајући да се код Срба у овоме периоду често иде “са славе на славу“, пожелео је свима да наше духовно кретање буде и “из славе у славу“. Славска трпеза љубави је приређена у Епископском дому, где се уз окрепљење припремљеном храном и пићем за све присутне, чула и по која песма из духовне лире српскога народа. У току дана у госте код Епископа су дошли и Високопреосвећена господа Митрополит дабробосански Хризостом и Митрополит загребачко-љубљански Порфирије, као и Преосвећена господа Епископ шумадијски Јован и Епископ нишки Арсеније. Међу гостима били су и г. Милета Радојевић, директор Канцеларије за сарадњу са црквама и верским заједницама, градоначелник Краљева др Предраг Терзић, градоначелник Чачка  г. Милун Тодоровић, као и друге уважене званице. јереј Александар Р. Јевтић          

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Слава Параклиса Светог Нектарија Егинског при болници у Краљеву

Болнички Параклис Светог Нектарија Егинског у Краљеву је и ове године прославио  своју храмовну славу врло свечано. Светом Литургијом  началствовао је архијерејски заменик Епископа жичког протојереј-ставрофор Љубинко Костић, уз саслужење архијерејског намесника жичког протојереја-ставрофора Ненада Илића, старешине Храма Светог Саве протојереја Радоја Санда и ђакона при истом храму Стефана Милошевског. Уз присуство великог броја  верника, лекара и осталог медицинског особља, после Свете Литургије, причешћа и резања славског колача, свима се уз пригодну и поучну беседу обратио прота Љубинко. Старешина храма је најзаслужнијим  приложницима поделио пригодне  захвалнице. Старешина параклиса                                                      протојереј-ставрофор Мирослав Јаковљевић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Завршени радови на фресци Успења Пресвете Богородице у Манастиру Студеници

Управо су за ову сезону завршени конзерваторско-рестаураторски радови на фрескама у Богородичиној цркви у манастиру Студеници. У претходна четири месеца обављени су целокупни заштитни радови као и потпуна обнова фреске Успење Богородице. Минуциозне и захтевне интервенције изведене стручним рукама екипе рестауратора, дале су нови живот овој изузетној средњовековној слици која је била тешко оштећена. У претходном периоду заустављено је њено даље пропадање а реконструкцијом делова који су уништени поново је могуће сагледати целину. Ову фреску до сад није било могуће сагледати због густе мреже оштећења којима је површина слике покривена. Била су груписана и разуђена, било их је и до 700 на једном метру квадратном. Због тога су учвршћени сви слојеви византијског малтера који носи слику, затим су попуњене рупе од оштећења (пломбирање) која су затим тонирана у складу са околним површинама. Осим тога конзервиран је и натпис који сведочи о настанку ове и околних фресака које су настале током обнове у 16. веку. Радови су реализовани према пројекту Републичког завода за заштиту споменика културе, финансирало их је Министарство културе и информисања Републике Србије, а извођач радова је фирма КОТО. Аутор пројекта и конзерваторски надзор мр СТОЈАНКА САМАРЏИЋ, сликар-рестауратор, саветник, Републички завод за заштиту споменика културе Београд. СТРУЧНА ЕКИПА: ГОРДАНА ЈАКОВЉЕВ, конзерватор-рестауратор ВЕСНА ЧАНАК, сликар-рестауратор СУЗАНА ЗЛАТАРИЋ, конзерватор-рестауратор МИЛИЦА АНЂЕЛИЋ, конзерватор-рестауратор ВЛАДИМИР МАРКОСКИ, конзерватор-рестауратор ЛУКА ДЕДИЋ, сликар НЕНАД БОГОЈЕВИЋ , конзерватор-рестауратор МАРИЈА ПЕШАНОВИЋ, конзерватор-рестауратор ЈЕЛЕНА СИМИЋ, мастер конзерватор-рестауратор ДРАГАНА ВИЋЕНТИЈЕВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор СЕЛЕНА ЈУНАЧКОВ, мастер конзерватор-рестауратор ЈОВАНА ЈОВАНОВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор МИЛАНА ЈОВАНОВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор АНАСТАСИЈА ЈОВАНОВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор СТАНИЦА МЛАДЕНОВИЋ, мастер конзерватор-рестауратор МАРИЈА ВРАНИЋ, мастер конзерватор-рестауратор ИЛИЈА АНДРИЋ, студент друге године конзервације и рестаурације ФПУД Извор: www.manastirstudenica.rs

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Света Архијерејска Литургија у Севојну

У 24. недељу по Духовима, када се мајка Црква молитвено сећа Преподобног Варлаама и Светог Павла Исповедника, велика Божија радост озарила је срца верујућих људи у Севојну и околини. Следујући речима Светог Кипријана Картагинског да „коме Црква није мајка, томе ни Бог није Отац“, много верујућих из овог места и околине похитало је у сретање свом Архипастиру.  Владика жички Епископ Јустин се као духовни отац радо одазвао позиву свештенства и народа и посетио ово место препуно љубави и праве народне побожности. То се управо могло видети и при дочеку Владике када су сви присутни од најмлађих до најстаријих у најбољем миру и реду узимали благослов за себе и своје најближе. На Светој Литургији, Преосвештеном Епископу саслуживали су архијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, протојереј-ставрофор Милован Јараковић из Севојна, протојереј Миливој Илић из Ужица, протојереј Василије Савић из Севојна, протођакон Александар Грујовић и ђакон Аранђел Петровић из Ужица. Сваки пут када се служи најважнија служба од свих, служба над службама – Света Литургија, мајка Црква као мајка свих нас одредила је да се чита по један одломак, по једно зачало из Светог Јеванђеља, да о њему тога дана размишљамо, о њему беседимо и из њега се поучавамо. Тумачећи данашње прочитано Јеванђеље, Владика је истакао да сви треба да се поучимо како из примера старешине синагоге, тако и од жене која је задобила исцељење, јер су нам оба примера за сва времена посведочили колико је права, истинска вера заиста јака.  Владика је посебно истакао да поготово данас, ова прича је и више него актуелна и реална, јер имамо пуно примера савремених реклама које непрестано позивају људе да утеху и исцељење траже од људи који можда имају неку моћ да помогну, али не од Бога. Нажалост, много је људи који ће се пре за помоћ обратити разним врачарама и гатарима него Господу Богу. Тако је било и у Христовом времену, тако је и данас. – Господ је тај који нас је створио, који нам дарује сваки потребан благослов за живот, и који нас позива да се не само крстимо, већ и да верујемо у Њега. Он је из своје неизмерне љубави, као праведни Бог дошао у свет да нас грешне спасе и избави од смрти. И то не неком пустом причом или бајањем, већ примером. Господ свим верујућим дарује не само и увек исцељење од телесне болести, већ истиниту веру, која нас једина спасава од смрти. Узалуд је телесно здравље без душевног, јер потребна је хармонија у телу. А душу једино можемо Богом и хранити и лечити. Зато морамо знати да је недељом наша хришћанска обавеза и дужност да пре свега своју душу нахранимо. Сви који су у храму данас, добри део су изабрали, али морамо знати да је хришћански живот целина а не тренутак. Зато морамо стално сведочити да смо хришћани, да верујемо у Бога, да се не стидимо, већ поносимо вером у Њега, јер кроз крст је и дошло спасење роду људском. Крст је тај који спасава, али не као символ већ као израз, и зато је једино Причешће лек за спасење, јер захтева и веру и труд, закључио је Владика. Након Свете Литургије, свештенство храма Светог архангела Гаврила припремило је послужење у оближњем ресторану. У пријатној атмосфери, старешина храма о. Зоран захвалио се Владици на доласку и позвао га да опет благоизволи посетити верне људе овог краја. ђакон Аранђел Петровић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Contact Us