Епархија жичка

Snow
Forest
Mountains
Mountains
Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Угледни час из веронауке у Ужицу: Мали сајам посне хране

Наставна јединица: Божић (МАЛИ САЈАМ ПОСНЕ ХРАНЕ)

Тип часа: обнављање

Наставни облик: фронтални, индивидуални, рад у групи

Наставни метод: монолог/дијалог, демонстративни, текст метода

Наставна средства: рецепти, припремљена јела, текстови светих Отаца

Циљ часа: утврђивање и проширивање знања о посту као једном од начина припреме за Рођење Христово, укључивање породице и припрема за заокруживање тематске целине

Корелација: српски језик, природа и друштво, музичко

Ток часа

Уводни део: (5 минута)

Активности ученика:

-читање молитве

Активности наставника:

-истиче циљ часа и уводи у тему

-даје уводну реч

-планира време

Главни део: ( 30-40 минута)

1.ученици читају текстове који одговарају на питања:

-шта је то пост, зашто се пости пре Божића и шта су свети Оци и Учитељи Цркве говорили о посту

Активности ученика:

-читају текстове на дате теме и подсећају нас на чињенице о којима смо говорили претходних година

– нове ученике упознају са смислом поста

Активности наставника:

-прати излагање

-исправља уколико је негде дата погрешна или непотпуна информација

-појашњава непознате појмове (по потреби)

-уколико ученици буду желели да поставе додатна питања, упућује их на крај часа због обима активности

Активности жирија:

-прати излагање и поставља додатна питања уколико је потребно

2.ученици који су написали рецепте и направили посно јело, по одређеном реду представљају оно што су направили

Активности ученика:

-ученици су, у сарадњи са члановима своје породице, направили и донели посно јело

-претходно су сервирали и аранжирали јело по својој замисли

-самостално су припремили излагање од неколико реченица

-по завршетку свог излагања, служе чланове жирија

Активности наставника:

-наставник је, у припреми часа, дао ученицима смернице и идеје

-од њих је тражио да потпуно самостално осмисле аранжман и представљање јела (то може бити кратко излагање о саставу хране, начину припреме, нека анегдота или било шта друго што ученици сматрају одговарајућим)

-прати излагање ученика и усмерава распоред у складу са временом

-поставља питања и даје одговоре по потреби

Активности жирија:

-прате представљање ученика

-оцењују, свако за себе, изглед хране, аранжман, хигијену, изглед и представљање ученика, маштовитост, њихово држање и културу говора и исхране

-постављају питања или траже додатна појашњења

Завршни део:(10-15 минута)

-након дегустације, жири размењује утиске и доноси коначну одлуку о прва три места

Активности жирија:

-одлучују, проглашавају и образлажу своју одлуку

-жири има слободу да похвали оно што им се посебно свидело и да да предлоге шта би могло бити боље

Активности ученика:

-служе присутне наставнике и другаре

-певају Божићну песму

-примају награде, отварају их и обавезно показују

Активности наставника:

-прозива награђене ученике и, заједно са члановима жирија, додељује награде

-правимо заједничку фотографију као сећање на први догађај овакве врсте у нашој школи

-уколико остане времена, може затражити да присутни забележе своје утиске о овом догађају што ће наставник користити као помоћ при вредновању овог угледног часа и активности уопште.

Вероучитељ Силвија Аћимовић

Contact Us