Слава Манастира Ваведења под Овчаром

Данас када празнујемо спомен увођења Пресвете Владичице наше Богородице у старозаветни храм у Светињу над Светињама удостојени смо благослова и служења Епископа жичког Јустина у Манастиру Ваведењу.

Епископу су на Светој Архијерејској Литургији саслуживали: Архијерејски намесник трнавски протојереј Мирослав Петров, игуман Манастира Згодачице протосинђел Стефан (Чкоњевић), јереј Радоња Мирковић и ђакон Стефан Симић.

Данас овај празник славе многе свете обитељи, а једна од њих је и царска лавра Хиландар. На око осам километара од Чачка, испод планине Овчар, а на обали Мораве, налази се Манастир Ваведење. Поводом славе овог манастира сабрао се верни народ на Литургији, а славу манастира благољепијем појања увеличали су протопсалт Иван Трајковић и монаштво наше Епархије.

По прочитаном Светом Јеванђељу  Владика Јустин се обратио беседом у присутнима. Он се осврнуо на живот Владичице наше Богородице и на њену неизмерну помоћ и жртву пред Својим Сином, пред Којим излива сузе за читав свет. Такође, протумачио је прочитану јеванђелску перикопу која је говорила о сестрама Марти и Марији (целу беседу можете послушати ОВДЕ).

У току Свете Литургије причестио се велики број монаштва, деце и верног народа. По заамвоној молитви, Владика Јустин је пререзао славски колач и честитао славу настојатељици манастира мати Ангелини са сестринством, као и празник верном народу. По завршетку Литургије уготовљена је пригодна трпеза у трпезарији манастира.

Чтец Петар Ђерковић