Епархија жичка

Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Слава Храма Св. цара Константина и царице Јелене у Пожеги

У петак 3. јуна 2022. Храм Св. Цара Константина и Јелене (Стара пожешка црква) осамдесет девети пут у својој историји обележио је своју славу.

Молитвено обележавање храмовне славе започело је предпразничним богослужењем у навечерју Спасовдана, које је служио јереј Михајло Живковић уз саслуживање протојереја Божа Главоњића и протојереја Милорада Козодера уз свечану пратњу пожешке певнице сачињену од братства пожешке цркве и верног народа. На сам дан Светих Царева Константина и Јелене Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Милић Драговић старешина Цркве Светог Марка у Ужицу уз саслуживање протојереја Ђурице Гордића, пароха у Сан Франциску, протојереја-ставрофора Дмитра Луковића, пензионисаног пожешког пароха, протојереја Небојше Дабића, пароха чачанског, протојереја Владимира Васиљевића, старешине Цркве у Бајиној Башти, протонамесника Владимира Кораћа, старешине цркве у Севојну, протонамесника Дарка Нестровића, пароха ариљског, јереја Милана Стефановића, старешине цркве у Гучи, јереја Рада Марића, старешине цркве у Лучанима. Литургији је присуствовао архимандрит Давид (Васиљевић) као и монахиње сестринства манастира Никоље у Овчару и Каблару, као и парох трешњевички јереј Саша Предовић. Литургији су присуствовали и представници општине, јавних установа, војске и полиције.

При крају Свете Литургије приступило се литији око храма са молитвеним застајањем и читањем одломака из Светог Јеванђеља. Након резања славског колача присутним свештеницима и верном народу надахнутом беседом обратио се протојереј Милић Драговић најпре честитајући славу мештанима Пожеге и рекавши да у овом свету доминира страдање и тескоба и да живот не би имао никаквог смисла да у њега није дошао сам Спаситељ и извршио домострој спасења за нас.

-И Свети цареви Константин и Јелена живели су у времену у ком су хришћани страдали и то од самих царева, али су они ипак успели да препознају знак крста као знак победе. Христос, друго Лице Свете Тројице, победио је смрт својом смрћу и Васкрсењем  и Он је нешто потпуно ново под сунцем, наша једина нада у свету – долини плача у којем страдања, болести, патња постоје и увек ће постојати. Наше је да носимо свој крст у овом свету и да верујемо да ћемо једнога дана бити баш код Бога који ће нас препознати као своје, рекао је о. Милић.

По свршетку Свете Литургије уследио је пригодан програм у порти цркве у ком су учествовали хор и рецитаторска секција ученици пожешке Гимназије, потом и фолклорни ансамбл ,,Разиграно коло“ – Пожега и млади гуслар Бранимир Сретеновић из удружења за очување гусала – Ужице. У име пожешке цркве старешина Божо Главоњић наградио је ученике који су ове године учествовали на конкурсу који је расписала црква на тему ,,Цар Константин и победа хришћана.“ Награђено је и специјално одељење ОШ ,,Петар Лековић“ као и спортиста тенисер Никша Арсић из Пожеге. Празнично расположење и свечана трпеза била је постављена у црквеној сали коју су овом приликом са љубављу припремили више домаћина са својим породицама уз помоћ пожешког свештенства.

Јереј Михајло Живковић