Епархија жичка

Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Слава храма и града Горњег Милановца

Дана 23. jуна 2024. године, Црква Свете Тројице у Горњем Милановцу  прославила је своју храмовну славу, празник Силаска Светог Духа на Апостоле – која је уједно и слава града.

Прослава храмовне славе започела је 22. јуна вечерњим богослужењем и свечаном литијом уз учешће представника локалне власти, директора јавних предузећа, привредника града, донатора цркве, школа, вртића, војске, деце из спортских клубова и верног народа на челу са председником општине господином Дејаном Ковачевићем. Вечерње богослужење је служио архијерејски намесник таковски протојереј Драган Ђорем уз саслуживање ђакона Миладина Милуновића. Такође, учешће су узели и сликари из удружења „Руднички видици“ који су успешно, по шести пут, организовали ликовну колонију посвећену овом празнику. Старешина храма, протојереј – ставрофор Миодраг Анђелић, се захвалио свима који су узели учешћа у молитвеном скупу навечерја празника. Такође, посебну захвалност је указао председнику општине, господину Ковачевићу, на свесрдној и сталној подршци храму Свете Тројице. Потом, присутнима се обратио господин Ковачевић истичући значај историјског континуитета храма и његове тренутне лепоте која је заслуга заједничког труда општине, свештенства и верног народа. Након тога, уприличен је богат културно – уметнички програм у изведби певачке групе „Црнућанка“.

На сам дан празника, уз присуство верног народа и локалне самоуправе, Светом Литургијом началствовао је архијерејски намесник таковски протојереј Драган Ђорем, а саслуживало је братство храма и свештеник у пензији протојереј – ставрофор Јован Ђорем. Након прочитаног Светог Јеванђеља, ђакон Миладин Милуновић је беседио о значају празника. На крају Свете Литургије, братство храма је, са градоначелником и верним народом, пресекло славски колач и осветило славско жито. Архијерејски намесник таковски се обратио свима исказујући духовну радост поводом сабрања великог мноштва верног народа и градоначелника општине господина Дејана Ковачевића.

Потом, на позив старешине храма о. Миодрага Анђелића, свештенство и верни народ приступили су трпези љубави коју је, са великим трудом, припремило братство храма уз помоћ локалне самоуправе. Током ручка верном народу се обратио старешина храма захваливши се свима који су уприличили храмовну славу.

Вероучитељ Милорад М. Васиљевић