Силазак Светог Духа на апостоле – храмовна и градска слава у Краљеву

Благословен јеси Христе Боже наш, Који си показао Апостоле премудрим ловцима, пославши им Духа Светог. Помоћу њих си задобио Васељену, Човекољупче слава Ти!

Силазак Светог Духа на апостоле – Педесетница, крсна слава Храма Свете Тројице и града Краљева, торжествено је прослављена у нашем храму. Прослављање је отпочело у навечерје празника служењем вечерњег богослужења којим је началствовао протојереј Иван Терзић из Цветака. У току богослужења из храма је кренула свечана литија предвођена великим бројем свештенства, у пратњи градоначелника Краљева господина Предрага Терзића, представника војске, жандармерије и полиције Републике Србије, као и верног народа, који се окупио упркос лошим временским приликама. У току литије кроз град узнете су молитве Господу за мир и благостање овог града и његових мештана, а у центру града извршен је помен за преминуле житеље Краљева, који су положили своје животе за веру и отаџбину. Литија је завршена освећењем петохлебнице у храму, а на крају свим присутнима се пригодном беседом обратио Архијерејски заменик протојереј-ставрофор Љубинко Костић. Након богослужења за све присутне приређено је послужење у порти храма.

На дан празника, 12. јуна, служена је Света Литургија којом је началствовао игуман Манастира Студенице архимандрит Тихон (Ракићевић) уз саслужење великог броја свештенства. На Светој Литургији присуствовали су начелник Рашког округа Небојша Симовић, градоначелник Краљева господин Предраг Терзић, представници градске администрације, представници војске, жандармерије и полиције, као и велики број верног народа. Пред крај Литургије извршен је чин резања славског колача и освећено је жито.

На крају Литургије вернима се обратио Архијерејски заменик протојереј-ставрофор Љубинко Костић који је у име Епископа жичког Господина Јустина честитао овај велики дан за храм и за град, истакавши да се „на данашњи дан изобилно излила благодат Духа Светога и љубав Божија на Цркву Божију, на сав род људски“. У наставку беседе отац Љубинко је истакао да Бог који је створио свет, никад га није оставио без свога старања, и онда када је грехом човек отпао од Бога. Упркос свим искушењима и трагедијама кроз која је пролазило човечанство, Господ је преко својих пророка објављивао Своју вољу, да би на крају послао Свог Јединородног Сина, чиме је показао неизмерну љубав човеку. Господ Исус Христос, који се пострадао за нас, вазнео се на небо, обећао је послати Утешитеља, што се и десило десет дана након Вазнесења.

Отац Љубинко је верном народу истакао да се благодат Духа Светога у виду огњених језика излила преко апостола и на све људе све до данас, и да кроз ту благодат ми данас имамо предукус Вечнога живота, који нам је Господ обећао.

Литургијско славље настављено је послужењем у порти храма.

Ђакон Горан Вучковић