Епархија жичка

Snow
Forest
Mountains
Mountains
Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Представљање издаваштва Епархије жичке у Митрополији црногорско-приморској

У периоду 21-22. децембар 2024. делегација Епархије жичке коју су чинили протојереј др Слободан Јаковљевић, уредник издаваштва Епархије жичке и протојереј Александар Јевтић, уредник „Жичког благовесника“, као и Филип Нешковић, студент ПБФ у Београду, посетила је Митрополију црногорско-приморску, Храм Васкрсења Христовог у Подгорици и Храм Светог Јована Владимира у Бару, у циљу промоције издаваштва Епархије жичке.

Предавачи су се захвалили на благослову Високопреосвећеном Архиепископу цетињском и митрополиту црногорско-приморском Господину Јоаникија да се представи труд издаваштва Епархије жичке. Такође, заблагодарили су директору и уреднику Информативно-издавачке установе Митрополије црногорско-приморске „Светигора“, протојереју-ставрофору Далибору Милаковићу, старешини Храма Васкрсења Христовог у Подгорици протојереју Николи Пејовићу, старешини Храма Светог Јована Владимира у Бару протојереју Слободану Зековићу, који су нас све дочекали са аврамовским гостољубљем. Предавачи су пренели поздраве Архиепископа и Митрополита жичког Господина др Јустина.

На почетку излагања на тему „Божић- извор радости, победник туге“, отац Александар је говорио о дубљем значају празника Рождества Христовог.

Протојереј др Слободан Јаковљевић говорио је о књизи „Господе где станујеш“, истичући да се књига састоји од чланака оца Александра Јевтића, који су раније објављивани у часопису Православни Мисионар, а сада сабрани на једном месту. Он је нагласио да ова књига представља комбинацију беседа, књижевних есеја и теолошких разматрања, те да аутор на сажет и јасан начин даје одговоре на важне животне и актуелне теме. Отац Слободан је такође истакао да у књизи можемо пронаћи мисли о значајним личностима попут Момчила Настасијевића, Чехова и Његоша, као и о дубоким темама као што су отуђеност и депресија. Аутор такође разматра проблем поделе на молитвено и академско богословље, али и истиче важне хришћанске врлине, као што су љубав, милосрђе, смиреност и светост. Књига нам пружа широку лепезу теолошких и духовних разматрања која су значајна за савременог човека.

Отац Слободан је представио и значајно светоотачко дело у издању Епархије жичке – двојезично критичко издање дела Светог Симеона Солунског. Ова књига садржи византијски грчки текст дела Светог Симеона Солунског, који се чува у библиотеци у месту Загора у Грчкој под сигнатурним бројем 23, као и његов превод на српски језик. Једна од главних карактеристика овог издања је критички апарат, који обухвата филолошке и библистичке напомене. Литургичке напомене, које су важан део издања, припремио је протојереј др Слободан Јаковљевић, који је уједно и уредник издања, уз помоћ рецензената. Ово критичко издање представља важан допринос у проучавању светоотачке литературе.

Протојереј Александар Јевтић представио је књигу др Зорана Кинђића, редовног професора на Факултету политичких наука у Београду, под насловом „Суочавање са (зло)духом нихилизма“. Аутор у овом делу критички разматра и преиспитује ставове и учење Фридриха Ничеа, истовремено цитирајући велике православне личности као што су Свети Ава Јустин Ћелијски, јеромонах Серафим Роуз, архимандрит Рафаил Карелин, као и многе друге важне ауторе. Посебно су значајна два текста која се баве темом абортуса, где аутор наглашава вредности живота и здравља, али и истиче како болест детета може постати благослов и средство духовног спасења за целу породицу. Протојереј Јевтић је, такође, цитирао Светог старца Порфирија који је рекао да ће се, у Царству Небеском, и светитељи који су на земљи чинили велике подвижничке напоре, осећати посрамљено пред подвигом деце са менталним и другим развојним проблемима, који представљају истински духовни подвиг у православном животу.

Отац Александар је презентовао књигу оца Слободана Јаковљевића „У светом и свечасном храму овом“. Дугогодишња посвећеност аутора и пастирска служба при Храму Вазнесења Господњег у Чачку, изродила је једно вредно поглавље које говори о поменутом храму и чачанском свештенству. Други део књиге говори о Конкордатској кризи и чврстом ставу Цркве у том периоду великих искушења. Из трећег поглавља ове књиге можемо се упознати са историјом српског богослужења, у коме се налази и обрађени рукопис из Манастира Савине под сигнатурним бројем 7, који је први српски Архијерејски чиновник.

Отац Слободан је, на крају, представио најновије издање Епархије жичке „Кад су људи постајали Хришћани: историјски развој хришћанске мисионарске методологије“, аутора др Ведрана Голијанина, доцента на Православном богословском факултету „Светог Василија Острошког“ у Фочи. Професор Голијанин у овој књизи нам пружа историјску анализу разлога због којих су људи постајали хришћани од ранохришћанског периода до савременог доба. Ова књига намењена  је студентима православног богословља, али и људима који нису школовани теолози, а желе сазнати због чега су њихови преци постајали хришћани.

Филип Нешковић, студент ПБФ-а у Београду

Contact Us