Епархија жичка

Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Освећење храма у манастиру Дубрави

Дана 18. октобра 2015. године, у 20. недељу по Духовима када наша Света Црква прославља Свету мученицу Харитину, Епископ жички г. Јустин, осветио је храм Светог Василија Острошког у манастиру Дубрава. Након освећења храма, Преосвећени владика је служио свету архијерејску Литургију.  Епископу су саслуживали игуман манастира Дубраве отац Данило, јеромонах Урош, сабрат манастира Увца, протојереј-ставрофор Милош Босић, архерејски намесник ужички, протојереј-ставрофор Зоран Јанковић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Аранђел Петровић.

У препуном храму, поред великог броја верника и представника локалне власти било је присутно и многобројно монаштво и свештенство. Великим добротворима и људима који су трудом и радом помогли да ова светиња добије ново рухо, додељена су признања и захвалнице.

Ово дивно молитвено сабрање употпуњено је највећим монашким одликовањем Српске Цркве, које је из руку Епископа Јустина, а благословом Божијим примио сада већ Архимандрит Данило, игуман манастира Дубраве.

У својој беседи Преосвећени владика је поделио своју духовну радост са верним народом нагласивши да данас Црква тријумфује. Такође је истакао да свети храм почива на људима и да га изграђују људи. У наставку беседе владика је навео да је човек отуђен без светиње, и да образован и мудар човек може то бити само у заједници са Богом, а све то је поткрепио причом о премудром стварању Божијем.

Након евхаристијског уследило је и сабрање за трпезом љубави, које је припремило сестринство манастира Дубраве, уз помоћ локалног становништва.

Наставник верске наставе

дипл. мастер-теолог  Александар Ђуричић