О две врсте гордости и смирења

Смирења има две врсте, као што постоје и две врсте гордости. Прва врста гордости је кад неко понижава брата, кад га потцењује као онога који није ништа, док себе сматра вишим од њега. Ако се брзо не отрезни и не потруди се, такав ће мало по мало, доспети и у другу гордост, тако да ће се узгордити и против самога Бога. Он ће тада своја достигнућа приписивати себи, а не Богу… Размотримо сада и два вида смирења. Прво смирење се састоји у томе да неко брата свога сматра разумнијим од себе и да га у свему види савршенијим. Једноставно, као што је рекао онај свети: “Смирен је онај који себе сматра нижим од свих.“ Друго се смирење, пак, састоји у томе да се Богу приписују сви успеси. То је савршено смирење светих.

Преподобни ава Доротеј, Подвижничке поуке