“Милосрђе у посту као прилика за сведочење вере хришћана“ – предавање протојереја др Слободана Јаковљевића у Бајиној Башти

У пету недељу Васкршњег поста, црквена заједница при Храму Светог пророка Илије у Бајиној Башти имала је радост да дочека протојереја др Слободана Јаковљевића који је началствовао евхаристијским сабрањем, уз саслужење братства храма.

Након Свете Литургије, по благослову Епископа жичког Јустина, а у организацији ЦО Бајина Башта, одржано је предавање на тему “Милосрђе у посту као прилика за сведочење вере хришћана“.

На самом уводу, отац Слободан је објаснио да је милосрђе, односно, социјални аспект поста занемарен, а то је темељ поста, око кога је пост и настао. Осврнувши се на сам настанак, рекао је да је у почетку пост био само средом и петком, као припрема за седмичну прославу Васкрса, три дана пред годишњу прославу Васкрса а подразумевало се да се тих дана ништа не једе. Касније се продужава на Свету Четрдесетницу, али и олакшава на то да се не једе до деветог часа (око 3 сата поподне).

Након иконоборства, покајнички кључ поста је преовладао због јачања монашког типика над парохијским, чиме је пост изгубио социјалну димензију. Данас се пост своди на то када и колико треба постити, постаје индивидуална категорија, а у првим вековима, пост није лични подвиг већ почива на служењу Христу који себе идентификује са сиромашнима, болеснима. Цитирајући одломке из Светог Писма, дела Светих Отаца и текстове богослужења, о. Слободан се осврнуо на потребу помагања ближњима. Све прописане казне из периода раног Хришћанства за оне који не посте везане су за социјални аспект, а свако гладовање које нема циљ да помогне другоме нема смисла. Цитирајући канон Трулског сабора, предавач говори да се пост још продужава, ослања на једење јефтине и лако доступне хране, али у сврси помоћи онима који немају за неопходне потребе. Данас је посна храна скупља у односу на мрсну. Смисао поста у Цркви је да се уподобимо Христу, без љубави према другима нема ни истинског поста, а одредбе типика се поштују јер се тиме пројављује послушност према Мајци Цркви.

Након предавања, окупљени су имали прилику да поставе питања везана за тему. Старешина храма, протојереј Владимир Васиљевић се захвалио оцу Слободану Јаковљевићу на гостовању.

Ђакон Милан Попадић