Исповест Архијерејског намесништва ужичког

Да се уздигне молитва моја, као кађење пред лице Твоје;
уздизање руку мојих жртва вечерња. (Пс. 141)

Стих из 141. Давидовог Псалма, неизоставни део вечерње службе и украс Литургије Пређеосвећених Дарова, позива нас да испуњени молитвеним осећањем остваримо јединство сопствених телесних, душевних и духовних сила. Довођење поменутих природних својстава нашег бића у склад и уздизање наше личности ка Творцу немогуће је без покајања и преумљења. Те основе Свете Тајне Исповести спасоносно су навеле свештенослужитеље ужичког намесништва да приступе поменутој Светој Тајни у Храму Светог великомученика Георгија у Ужицу. Исповедник је био, као и претходне године, архимандрит манастира Дубрава, отац Данило (Плашић). Након Свете Тајне Исповести служена је Литургија Пређеосвећених Дарова којом је началствовао намесник ужички, протојереј – ставрофор Милош Босић. Саслуживали су: протојереји – ставрофори Милић Драговић, Зоран Јанковић и Иван Деспић, протојереји Владимир Дуканац, Давид Селаковић и Дејан Војисављевић, као и ђакони Ненад Срећковић и Дарко Јараковић.

Цитирајући Светог Јована Кронштатског који наводи да је „пост потребан хришћанину да разјасни мисао, пробуди и развије осећај и подвргне  вољу добрим делима“, отац Дејан је у беседи подсетио на дубину великопосних подвига која нас воде ка обожењу и задобијању благодати Светог Духа. Васкрсење Христово, ка коме стремимо и на које нас усмерава Мајка Црква педагошким установљењем припремних седмица и седмица Великог поста, даје смисао нашим животима и испуњава срце живом надом у Царство Небеско.

Царство Небеско је јуче ујутру, мало пре Свете Литургије, постало богатије за свештенослужитеља протонамесника Драгослава Јараковића, дугогодишњег пароха шљивовичког и негбинског. После вишемесечне борбе за телесно оздрављење, Господ га је призвао у „место одмора, одакле одбеже свака мука, жалост и уздисање“, да се наслађује гледањем лица Његова. Служашчи свештеници су одслужили мали помен новопредстављеном слуги Божијем.

По Светој Литургији, старешина храма, отац Владимир Дуканац са својом сабраћом свештеницима уприличио је трпезу љубави у парохијском дому. Отац Милош Босић се захвалио оцу Данилу на исповести, похвалио свештенике ужичког намесништва за духовни и материјални труд у својим црквеним областима и представио нове свештеносужитеље намесништва, ђаконе Ненада Срећковића и Дарка Јараковића.

Ђакон Бојан Мијаиловић