Епархија жичка

Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Храмовна слава љишке Цркве

Празник Рођења Светог Јована Претече – Ивањдан свечано је прослављен у Љигу. Бденије уочи празника служено је у 18.00 ч,  а на дан празника Света Литургија у 8.30 ч коју је служио о. Дејан Антић из Београдско-карловачке митрополије, а саслуживали су о. Миодраг Марковић, парох моравачки, о. Светолик Марковић, старешина храма, и умировљени свештеници протојереј-ставрофор Велибор Бојчић из Аустралијско-новозеландске митрополије, протојереј-ставрофор Гојко Терзић из Ваљевске епархије, о. Стефан Франовић из Митрополије бачке и ђакон Слободан Пејовић. Певницу је водио вероучитељ и појац Александар Велимировић, појали су и др Сава Миловановић, Јована Велимировић и Ленка Билић. Након заамвоне молитве обављена је литија улицама Љига, а потом испред храма чин освећења славских дарова и ломљење славског колача.

Домаћини славе Драгољуб Сајић, Малиша Кашерић и Вујица Вујић, сви из Љига, су поред славских дарова припремили и богату трпезу за све присутне парохијане и госте. Поред великог броја верника у празничном сабрању учествовао је и председник Општине Љиг г-дин Миломир Старчевић, директорка СШ „1300 каплара“, директорка вртића у Љигу и други угледни гости.

У културно уметничком програму  учествовали су: чланови КУД-а „Љиг“ из Љига са сплетом игара из Шумадије, гости из Сврљига  гајдаш Филип Савић  и Вук Миленковић који свира гоч, Сања Миловановић са фрулом, Анђелка је отпевала неколико старих песама у виолинској пратњи сестре Зоране Јелић. Посебно одушевљење код присутних изазвали су звуци традиционалних инструмената гајди и гоча које су свирали музичари из Сврљига.

Старешина цркве током ручка поздравио је све присутне и захвалио домаћинима славе и учесницима програма. Ивањданско сабрање је трајало до касних поподневних часова у пријатном празничном расположењу.

протојереј-ставрофор Светолик Марковић