Епархија жичка

Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Ваведење Богородице – ћутљиви празник Божјег домостроја спасења

“После Господа, Богородица је била најсавршеније биће које је могло да ћути, иако је у себи скривала Бога. Није случајно да је Бог употребио жену за план свог Божјег домостроја спасења, премда жена веома тешко ћути. То је постигао са Богородицом, зато и наши текстови садрже одломке који показују у којој мери је она била изабрана од свих жена кроза све векове. Требало је да прођу столећа да се појави Богородица и да она у себи скрије Христа. Њен скривени живот показује да сви догађаји њеног живота јесу мистички и да их не треба испитивати, зато што човек не може издржати да они буду откривени. (…) Ваведење у Светињу над светињама значило је укидање законског архијерејства и улазак, кроз Христа, новог свештенства, новог царства и истинског спасења, које се скривало иза јудејског приношења жртве.“

Архимандрит Емилијан Симонопетритски,

Празничне мистагошке беседе