Епархија жичка

Snow
Forest
Mountains
Mountains
Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

Свети цар Константин и царица Јелена – храмовна слава у Ивањици

Априла 25. године 1837. капетан моравички Симо Јаковић, пише Дивизионом генералу, Частному Моравско-подринскому команданту господар Јовану Т. Обреновићу у Чачку, да су му више пута житељи како вароши Ивањице, тако и шест села представљали да је „нужно церкву овде у Ивањици имати“ и обећава да ће „о својему трошку правити“. Након месец и по дана чини „покорни рапорт“ да је са Симом Вироњом из Охрида, неимаром зидарским, договорио градњу.

 

Црква је подигнута за укупно 13.000 гроша од тога 2.000 гроша даривао је Кнез Милош Обреновић. Поред народа „вароши и шест околних села“ и царска руска породица Романов прикључила се изградњи храма. Црква је завршена и освећена септембра 1838. године.

У овој години када Црква у Ивањици слави свој јубилеј 180. година од изградње, а на дан својих патрона Светог цара Константина и царице Јелене Свету Архијерејску Литурију служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин. Поред многобројног народа, свештенства и монаштва које је присуствовало Светој Евхаристији заједно са Епископом Јустином саслуживали су архијерејски намесник моравички протојереј-ставрофор Гмитар Милуновић, јеромонах Амвросије (Алимпијевић), протојереј Рашко Стјепановић, протојереј Синиша Пецић, старешина цркве Светог Ахилија у Ариљу протојереј Драган Стевић, парох Српске цркве у Чикагу  протојереј Добривоје Милуновић, протођакон Александар Грујовић, ђакони Александар Тимотијевић и Душан Тодорић. Умилно појање монахиња из манастира Ковиље на челу са мати Агрипином и протопсалта Ивана Трајковића додатно је улепшало Свету Литургију.

Епископ Јустин је у богонадахнутој беседи, након прочитаног Јеванђеља великом броју верника који се окупио да чује његове речи, посебно нагласио значај цара Константина и његове мајке царице Јелене за сав хришћански свет. Захваљајући цару Константину и његовом Миланском едикту из 313. године прекинуто је крваво гоњење хришћана које је трајало непуних 300 година. Поред тога, још значајнији допринос за Цркву цар Константин дао је сазивањем Првог Васељенског сабора на којем је утврђено право исповедање вере, јер према речима Епископа Јустина јако је битно како верујемо.  Царица Јелена је уложила огроман труд, напор и богатство да би нашла Крст на којем је разапет Господ Исус Христос.

На Литургији се причестио велики број верника, како одраслих тако и деце.

Након резања славског колача служен је помен стадалим војницима и полицајцима погинулим у ратовима за отаџбину од 1991-1999. године, уз присуство представника Министарства одбране, Министарства унутрашњих послова и породица настрадалих војника и полицајаца.

У хотелу „Парк“ приређена је свечана славска трпеза на којој су присуствовали уважени гости из Америке, Енглеске и Норвешке, представници општинске управе, Министарства унутрашњих послова, директори основних и средњих школа, директори јавних предузећа, локални привредници и многобројни верници из Ивањице. Присутним гостима се обратио старешина храма протојереј Синиша Раденковић  посебно истакавши значење речи јубилеј, која се код Јеврејског народа обележавала слављем  кроз читаву годину, а код Римљана се обележавала даривањем поклонима и давањем слободе робовима. Син не може да награди оца, али може да изрази захвалност, следујући тој традицији старешина је изразио захвалност Епископу Јустину што је својом посетом увеличао јубилеј ивањичке цркве уручивши му вредне поклоне.

У Цркви Светог цара Константина и царице Јелене, а у оквиру прославе овогодишњег јубилеја, у петак 1. јуна гостовао је црквени хор „Свети Сава“  из Лучана под диригентском палицом Неде Прелић.

Ђакон Душан Тодорић

Contact Us