Ивањдан – храмовна слава у Љигу

Црква љишка прославила је своју храмовну славу Рођење Светог Јована Пророка и Претече Господњег у среду 7. јула лета Господњег 2021.

Већ по традицији, славље је започело вечерњим празничним богослужењем, које су служили старешина храма протојереј Светолик Марковић са протонамесником Драганом Мијаиловићем, јерејем Миодрагом Марковићем и јерејем Александром Глишићем из Шумадијске епархије. Потом је уследила литија улицама Љига у којој је узело учешћа доста деце, као и представници Полицијске станице у Љигу.

На сам дан празника, пре него што је Преосвећени Епископ дошао у љишки храм, одслужено је празнично јутрење. Његово Преосвештенство  Епископ жички Господин Јустин дочекан је на платоу испред храма од стране свештеника и верног народа парохије љишке. На Светој Литургији Епископу су саслуживали: архимандрит Сава (Илић), протојереј Светолик Марковић, јереј Горан Џопалић, јереј Миодраг Марковић, јереј Милорад Вујовић, као и ђакони Стефан Симић, Благоје Рајковић (Митрополија црногорско- приморска) и Слободан Пејовић.

По прочитаном јеванђељском одломку, Преосвећени владика се богонадахнутом беседом обратио народу. Владика је истакао; да је данашњи празник  један од три рођендана која Црква прославља, што нам говори колико је Свети Јован био велики светитељ да се његово рођење слави поред Христовог рођења и Рођења Пресвете Богородице. Затим је Епископ истакао да је Свети Јован пророк, који својим животом спаја Стари и Нови Завет, испуњавајући старозаветни закон припремао народ за долазак Христа.

– Иако је архангел Гаврило рекао да се Свети Захарија и Јелисавета радују Јовановом рођењу, њих је убрзо снашла смрт, а Свети Јован је остао сам! Према мерилима данашњег света то би у ствари била велика трагедија, а не радост. Али, радост која им је обећана, јесте радост вечна, непролазна, коју су добили у Царству Небеском, што је и нама данашњим хришћанима најбоља поука и утеха док пролазимо кроз разна искушења у свету. Тако и ми треба себи да поставимо циљ у животу, а то је свакако непролазно Царство Христово, поучио је Владика Јустин присутне.

Испуњавајући суштину хришћанског живота, мноштво верног народа се са својим Пастиреначалником и свештенством сјединило у Светој чаши са Христом. Након Свете Литургије пререзан је славски колач, а потом је уприличена трпеза љубави за све присутне уз богат културно-уметнички програм који су домаћини приредили.

На самом крају, као што приличи, Епископу се у име целе парохије захвалио на доласку и молитви старешина љишког храма протојереј Светолик Марковић.

Ђакон Слободан Пејовић