Ђурђиц – слава Манастира Враћевшнице

Манастир Враћевшница се налази у општини Горњи Милановац у Моравичком округу поред истоименог села, на путу између Горњег Милановца и Крагујевца. Саграђен је пре 1428. године, а живопис је завршен 1431. Ктитор манастира је био Радич Поступовић, српски властелин који је живео у време владавине деспота Стефана Лазаревића. Црква која се налази у кругу манастира посвећена је Светом Ђорђу.

На дан када се наша Црква молитвено сећа Светог великомученика Георгија Победоносца особито велика радост осећала се у Манастиру Враћевшници. Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин походио је ову светињу где је литургијски заједно са сестринством и верним народом, прославио заштитника ове свете обитељи. Епископу Јустину саслуживали су умировљени протојереј-ставрофор Чедомир Дамјановић, парох при манастиру протонамесник Божидар Бован, као и протођакон Александар Грујовић.

Благољепију Свете Литургије допринело је милозвучно појање сестринства Манастира Ковиље. По прочитаном Светом Јеванђељу присутнима се пригодном беседом обратио Епископ Јустин. Он је рекао:

– Христос је оличење истине, правде, доброте и љубави, које у овоме свету има све мање и мање. Пад прародитеља Адама и Еве је човечанству у наслеђе донео смрт и болест, али је Христос Нови Адам и избавитељ људске природе од робовања смрти. Он нам је даривао слободу да бирамо да ли хоћемо светлост или таму. Да ли хоћемо истину или неистину.

Владика је у беседи навео примере из Житија Светог великомученика Георгија позвавши нас  да се трудимо и угледамо на примере многих светитеља, па и Светог Георгија, старца Порфирија, Јована Кронштатскога. Господ је свакоме дао таланте колико коме треба, али од нас зависи да ли ћемо их умножити или закопати. Ми данашњи хришћани имамо данас много искушења. Није у питању само пандемија вируса ковид. Много се ту свега сакупило, човек је поставио себе на место Бога и зато страдамо и беремо плодове тога. Неки научници данас раде на томе да човека направе бесмртним. А шта ће све то ако се човек не усавршава у Христу, у Коме је живот вечни?

На крају беседе, Владика је рекао да без Бога не можемо ништа чинити, а затим је у молитви призвао Светог Георгија да благослови сав род људски и да нам дарује здравље духовно, душевно и физичко. У току Свете Архијерејске Литургије сестринство манастира и верни народ узели су учешће у Светом Причешћу.

По завршетку Литургије, Епископ Јустин је пререзао славски колач и честитао славу мати игуманији Ксенији са сестринством. На крају је приређена трпеза љубави у манастирској трпезарији.

Чтец Петар Ђерковић