Дани Светог Ахилија у Ариљу

Наш храм, смештен на узвишењу као блистави светионик истинске вере, пружајући нам предукус обећаног раја, вековима краси ову варош.

Благослов да ово предивно здање постане центар Епископије моравичке добили смо од онога коме цело српство дугује захвалност, првог српског Архиепископа Светог Саве. Ове године славимо јубилеј – 8 векова аутокефалности СПЦ.

Прослављање нашег патрона Светог Ахилија отпочело је празничном вечерњом службом којом је началствовао протојереј Радоја Сандо уз саслужење протојереја Ивана Радовановића и протонамесника Марка Петровића. Прота Радоја је у надахнутој беседи захвалио Богу што служи у овом древном храму који је изнедрио многе светитеље и честитао славу братству храма и њиховим парохијанима.

Као и сваке године, у црквеној порти, свештено братство уприличило је пригодан програм који је отпочео тропаром и кондаком Светом Ахилију. Учесници овог програма били су најпознатији здравичар, гуслар, двојничари, ученице средње школе “Свети Ахилије” и млади трубачки оркестар “Мирослава Ђунисијевића” из Ариља.

На сам дан славе, нашу радост увеличао је долазак Његовог Преосвештенства Епископа жичког г. Јустина. Свештенство и монаштво са верним народом дочекало је Епископа, након чега је служена Света Архијерејска Литургија.

Саслужитељи су били архијерејски намесник пожешко – ариљски протојереј-ставрофор Ненад Величковић, протосинђел Герман (Авакумовић), протојереј Драган Бајић из Шабачке епархије, протојереј Мирчета Крупниковић, протојереј Драган Стевић, јереј Крста Лазић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Бранко Росић.

Епископ је пожелео срећан и благословен празник Светог Ахилија Епископа лариског. Осврнувши се на данашње Свето Јеванђеље подсетио је да је Христос добри Пастир који полаже живот свој за овце, дајући стаду да имају духовног живота у изобиљу, јер шта год стекли у овом животу губи вредност ако нисмо возглављени у Христу.

Често нисмо на висини тог задатка, али нам је дато да се трудимо читајући Свето Писмо и да узрастамо у врлини, не осврћући се на речи оних који наш духовни напредак не примећују.

Након Свете Литургије освећен је славски колач и уприличена трпеза љубави у порти храма, на слимболичном месту испод лозе.

Старешина цркве протојереј Драган Стевић заблагодарио је Епископу што је принео Богу молитве у име свих присутних и пожелео да сваке године, на овај дан својим присуством благосиља нашу варош.

Ђакон Бранко Росић