Богојављење у Цркви Светог Василија Острошког у Кованлуку

На дан када наша Света Црква молитвено прославља Крштење Господа Исуса Христа и чудесну пројаву Свете Тројице на реци Јордану, Свету Архијерејску Литургију у Цркви Светог Василија Острошког у Кованлуку служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин.

Већ у раним јутарњим часовима Храм Светог Василија био је испуњен мноштвом верујућег народа и деце који су дочекали свог духовног пастира Владику Јустина. Међу присутнима био је и градоначелник града Краљева господин Предраг Терзић. На молитвеном сабрању Владици су саслуживали: архимандрит Дамјан (Цветковић), архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, старешина храма протојереј Иван Радовановић, протонамесник Марко Петровић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Милутин Балтић. Литургијско сабрање својим милозвучним појањем украсили су краљевачки појци.

Преосвећени Владика је у празничној беседи истакао: Данашњи празник је празник светлости, јер се на данашњи дан Пресвета Тројица пројавила. Када се Господ Исус Христос крштавао на реци Јордану, Дух Свети је сишао на њега у виду голуба, а глас Очев чуо се са неба: ,,Ово је Син мој љубљени, који је по мојој вољи.“ На данашњи дан освећује се природа вода. Вода се преображава, а Господ нас призива да се и ми преобразимо, променимо. Позива нас да примимо Духа разума, да се променимо, да се покајемо и примимо Духа Светога. Тада долази Господ са благодаћу својом, а та благодат долази кроз освећену воду.

Приступити овој води не треба са осећајем сумње, већ са дубоком вером и љубављу. Период од Божића до Богојављења је благословен период у којем Црква не прописује пост, осим празника Крстовдана.

У наставку беседе Владика је истакао значај поста који треба неговати најпре у оквиру породице, а деци својој на благ начин сведочити његову важност. Управо је ово празник који се односи и на породицу у којој треба да влада разумевање, у којој свако треба да носи бреме један другог.

На дан када се широм хришћанског Православља освећују воде света, Владика је са својим саслужитељима савршио чин Великог водоосвећења, осветивши воду на здравље и спасење свих који је са вером и љубављу користе.

Након отпуста и молитвеног благодарења Господу, приступило се освећењу темеља новог парохијског дома у оквиру црквене порте Светог Василија Острошког. Празнична радост настављена је заједничком трпезом љубави свештенства и верујућег народа сабраних око свог Архипастира.

Михајло Живковић, вероучитељ