Задужбинарство

Крст на Столовима изнад Краљева

Идеја о подизању Крста на Столовима, зачела се у Планинарско-смучарском друштву „Гвоздац“ из Краљева. Активности око свих потребних сагласности и дозволе за подизање Крста започеле су крајем 2007.године. Добијен је благослов Епархијског управног одбора и тадашњег Епископа жичког Г. Хрисостома. Прибављена је сва потребна документација и дозвола од надлежних органа за подизање Крста на локацији, која је у власништву ЈП ... детаљније »

Освећење Крста за храм – нови благослов у данима искушења на Белој Земљи

У четвртак у преподневним часовима 23. јула 2020. године, док је сунце својим зрацима омивало и обасјавало једну од најлепших падина не само Западне Србије већ и шире, нова радост походила је становнике Беле Земље. Благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког Г. Јустина, освећен је куполни крст за Цркву Сабора српских светитеља у овом месту надомак Ужица. Чин освећења извршио је ... детаљније »

После 180 година освештан и подигнут Крст на нови храм у Ужицу

Крст је чувар васцеле васељене, Крст је лепота Цркве, Крст је сила царева, Крст је потпора верних, Крст је слава ангела и рана демонима (светилан Воздвижења). У суботу, 13. јуна 2020. године, у предворју Недеље свих Светих, на Оданију празника Силаска Светог Духа на апостоле, у граду Ужицу, у делу града који се назива Крчагово, збио се један историјски догађај. Након 180 ... детаљније »

Започела обнова пре 200 година порушене Цркве Светог пророка Јелисеја у Виљуши код Чачка

Легендарни позив ,,Ево мене ето вас, рат Турцима“ које је изговорио тада тридесетдвогодишњи вођа Милош Обреновић док је предавао заставу домостроитељу Кнежевог двора Сими Милосављевићу Паштрмцу, родом из засеока Рамаћа код Крагујевца, био је јасан знак да се, поред Рудничке и  Крагујевачке, и Чачанска нахија диже на устанак, што је касније довело до чувене битке маја месеца 1815. године на ... детаљније »

„Ко тебе није видео, тај не зна за себе“ – Црква Светог Ахилија у Ариљу

“Ко тебе није видео, тај не зна за себе! “ изјавио је песник Бранко Миљковић усхићен ликом Светог арханђела Гаврила из представе Благовести Богородичиних у ариљској цркви Светог Ахилија, ариљским Плавим анђелом. Исто би се могло рећи за комплетну грађевину храма која доминира и у просторном, духовном па чак и свакодневном животу Ариљаца. Ова црква  за Ариљце није  само споменичко ... детаљније »

Манастир Каменац – шест векова сведок вере у народу

Подаци до којих су дошли историчари указују да је након Косовске битке 1389. уследио период у коме су цркве и манастири били истинска лечилишта за напаћени и мукама обремењени народ. Молитвена традиција исихазма, започета још у време Светог кнеза Лазара који је дао прибежиште многим монасима исихастама са разних крајева, успела је да народу приближи хлеб насушни пројављен у литургијском Хлебу ... детаљније »

Завршени радови на фресци Успења Пресвете Богородице у Манастиру Студеници

Управо су за ову сезону завршени конзерваторско-рестаураторски радови на фрескама у Богородичиној цркви у манастиру Студеници. У претходна четири месеца обављени су целокупни заштитни радови као и потпуна обнова фреске Успење Богородице. Минуциозне и захтевне интервенције изведене стручним рукама екипе рестауратора, дале су нови живот овој изузетној средњовековној слици која је била тешко оштећена. У претходном периоду заустављено је њено ... детаљније »

Протојереј-ставрофор Саватије Божић (1859-1960)- делима повезао два века

Отац Саватије је рођен, највероватније, 28. децембра 1859. године по Јулијанском календару, односно 9. јануара 1860. године по Грегоријанском календару, од родитеља тежака Јована и Анђелије у селу Река, тада општина Рудно и срез Студенички, данас општина Краљево. Основну школу је завршио у манастиру Студеница. Гимназија му је призната на бази неформалног учења предмета у истом манастиру од учених људи ... детаљније »

Емисија Жички благовесник: “Знаменита краљевачка породица Божић – прота Саватије и проналазач Добривоје, РТВ Краљево

ТЕМА: “ЗНАМЕНИТА КРАЉЕВАЧКА ПОРОДИЦА БОЖИЋ – ПРОТА САВАТИЈЕ И ПРОНАЛАЗАЧ ДОБРИВОЈЕ“ Гост: Проф. др Новак Недић Аутор: јереј Александар Р. Јевтић детаљније »