Епархијске вести

Васкрсни понедељак и празник Светог Николаја Жичког у Манастиру Жичи

Данас, на дан када се празнује Свети владика Николај Жички и Охридски, један од највећих ктитора свете Жиче, а по речима Светог оца нашег Јустина Поповића и највећи Србин после Светога Саве, жичко сестринство заједно са свештенством и верним народом, дочекало је са васкршњом радошћу Епископа жичког Г. Г. Јустина.  Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Епископ жички Јустин уз саслужење ... детаљније »

Други дан Васкрса у Манастиру Светих архангела у Ковиљу

На други дан празника Васкрсења Господњег служена је Света Литургија у Манастиру Светих архангела у Ковиљу. Литургијско славље улепшао је долазак намесника ариљског протојереја Драгана Стевића, као и посета једне мање групе верног народа из Лазаревца. Након дуге и хладне зиме послужење и васкршња радост настављени су у порти манастира уз несебично гостопримство ковиљских монахиња и неописиви мир непрегледне ковиљске ... детаљније »

Васкрс у Саборном храму у Краљеву

Васкрсење Христово – најсветлији и најрадоснији Дан за људски род, у краљевачком Светосавском храму дочекано је уз богослужбене песме јутарње службе. Топла и Богом дарована васкршња ноћ призвала је велики број наших суграђана да узму учешће у заједници свих Светих. Радујући се Господу који је јачи од сваке смрти и болести, као и радујући се једни другима, певали смо древне ... детаљније »

Васкрсење Христово у Ратини

„Победниче смрти и даваоче живота, како сјаји победа твоја! Звоно звечи и киmвал бије, Христос је победио где нико други могао није! Радуј се сада васцела твари, Творац твој над тобом вјечно стражи! Христос Воскресе! Васкрсење Господње у ратинској Цркви верници су са радошћу  прославили. Ове године захваљујући господину Александру Вароносу из Солуна наша црква је имала ту част да ... детаљније »

Васкршња честитка Епископа жичког Г. Јустина

ЈУСТИН ПО МИЛОСТИ БОЖИЈОЈ ПРАВОСЛАВНИ ЕПИСКОП ЖИЧКИ Преиспуњени радошћу светозарног Васкрсења Христовог најсрдачније честитамо верним синовима и кћерима Епархије жичке Празник над Празницима речима вечног пасхалног поздрава: ХРИСТОС ВАСКРСЕ ! ЗАИСТА ВАСКРСЕ ! Чврстом вером да ћемо истрајати на путу истине, правде и благочешћа, у овај Велики Дан победе Васкрслог Даваоца живота, када се светлошћу Његовог Васкрсења све испуњава сјајем ... детаљније »

Изношење плаштанице у Храму Светог Саве у Краљеву

Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин предстојао је молитвеним сабрањем свештенства и верног народа при Храму Светог Саве у Краљеву. Вечерње богослужење са чином изношења плаштанице је у срцима присутних побудило осећања учествовања у страдању Христовом којим смо искупљени и спасени.  детаљније »

Велики Четвртак у Светосавском храму у Краљеву

На Велики Четвртак, дан када је Господ са ученицима Својим савршио Тајну Вечеру, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин началствовао је евхаристијским сабрањем у Храму Светог Саве у Краљеву. Епископу је саслуживало братство храма, уз молитвено учешће верног народ Божијег. Поучени речима јеванђелског читања које нас је упутило у догађаје који су се збили ради нашега спасења овога дана, окрепљени ... детаљније »

Монашење у Манастиру Преображењу овчарском

Похитај да ми отвориш очинско наручје, развратно сам истрошио живот свој. Спаситељу не презри сада осиротело срце моје, које упире поглед на непотрошиво богатство милосрђа Твога. Јер Теби Господе у умилењу вапијем: сагреших Оче небу и Теби. На вечерњој служби – уочи великог празника уласка Господа и Бога и Спаситеља нашега Исуса Христа у Јерусалим, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. ... детаљније »

Опело и сахрана новопрестављеног протојереја Раденка Глигића (1957-2021)

Литургијом Пређеосвећених Дарова у бајинобаштанској Цркви Светог пророка Илије, започео је Велики понедељак.  Овај дан остаће упамћен у историји Цркве и града по томе што је истовремено био дан молитвеног опроштаја од новопрестављеног протојереја Раденка Глигића. У богослужбеном простору храма у коме је прота службовао преко 25 година, служена је Света служба Божија којом је предстојао протонамесник Дејан Марковић, уз ... детаљније »

Празник Цвети у Цветкама

Дана 25. априла 2021. године, на празник Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим, Његово Преосвештенство Епископ жички, Г.Г. Јустин началствовао је евхаристијским сабрањем у Храму Светих апостола Петра и Павла у Цветкама. Његовом Преосвештенству саслуживали су: архимандрит Сава (Илић), архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, протојереј Иван Терзић, протонамесник Обрад Стевановић и протођакон Александар Грујовић. Овом приликом, Епископ Јустин, рукоположио ... детаљније »