Завршени радови на фресци Успења Пресвете Богородице у Манастиру Студеници

Управо су за ову сезону завршени конзерваторско-рестаураторски радови на фрескама у Богородичиној цркви у манастиру Студеници. У претходна четири месеца обављени су целокупни заштитни радови као и потпуна обнова фреске Успење Богородице.

Минуциозне и захтевне интервенције изведене стручним рукама екипе рестауратора, дале су нови живот овој изузетној средњовековној слици која је била тешко оштећена. У претходном периоду заустављено је њено даље пропадање а реконструкцијом делова који су уништени поново је могуће сагледати целину.

Ову фреску до сад није било могуће сагледати због густе мреже оштећења којима је површина слике покривена. Била су груписана и разуђена, било их је и до 700 на једном метру квадратном. Због тога су учвршћени сви слојеви византијског малтера који носи слику, затим су попуњене рупе од оштећења (пломбирање) која су затим тонирана у складу са околним површинама.

Осим тога конзервиран је и натпис који сведочи о настанку ове и околних фресака које су настале током обнове у 16. веку.

Радови су реализовани према пројекту Републичког завода за заштиту споменика културе, финансирало их је Министарство културе и информисања Републике Србије, а извођач радова је фирма КОТО.

Аутор пројекта и конзерваторски надзор мр СТОЈАНКА САМАРЏИЋ, сликар-рестауратор, саветник, Републички завод за заштиту споменика културе Београд.

СТРУЧНА ЕКИПА:

1. ГОРДАНА ЈАКОВЉЕВ, конзерватор-рестауратор