Веронаука у храму и библиотеци

У недељу 21. маја 2017. године, група од двадесет и седам ученика верске наставе из петог разреда, са секретаром, професором француског језика и вероучитељем Основне школе „Академик Миленко Шушић“ из Гуче,  посетила је овчарско-кабларске манастире Вазнесење, Никоље и Успење Кабларско. У манастиру Вазнесење учествовали су у Светој Литургији, коју је служио архимандрит Тимотеј (Миливојевић), а део ученика и професори су се причестили. Испраћене из  манастира Вазнесење са жељом да из њега понесу радост, мир, љубав и разумевање и уселе их у своје домове, пут је даље водио у манастир Никоље. По упознавању са најзначајнијим подацима из историје манастира, уочи његове славе Преноса моштију Светог оца Николаја, група је стигла у манастир Успење Кабларско. Поред најинтересантнијих података о манастиру, на ученике је посебан утисак оставило упознавање начина употребе клепала. Излет је завршен после подне са жељом да се и у следећој школској години организује заједничко путовање и дружење.

У среду 10. маја, када се Српска Православна Црква молитвено сећа и обележава дан спаљивања моштију Светог Саве Српског, а црква у Лучанима је прославила своју храмовну славу, ученици верске наставе од првог до четвртог разреда из продуженог боравка школе, посетили су Библиотеку општине Лучани у Гучи. Разгледање књига о првом aрхиепископу и просветитељу српском и пројекција првог православног цртаног филма о Светом Сави „Принц Растко“, ђакона Дејана Јовановића, насталог као одговор на негативна друштвена кретања у чијем су се вртлогу нашла деца, са циљем да се деци покаже да живот има и своје позитивно право лице и дају поуке које ће им помоћи да у својом животу знају које су праве вредности и праве одлуке, претходили су њиховом креативном раду – изради плаката, који ће украсити простор продуженог боравка у коме о њима брине учитељица Татјана Рајковић. Од библиотекара су на дар добили оловке и помоћ у избору књига које ће понети кући.

Вероучитељ Марина Луковић