Васкрсење Господње у Љубићу

Благодатни огањ стигао уочи Васкрса у Љубић

77c562_79e8efaf81664cb8bb752e8c6f5b779aБлагодатни огањ, пламен са Христовог гроба у Јерусалиму, стигао је у Љубић. Донео га је старешина храма Светог кнеза Лазара, протојереј хаџи Владан Милосављевић. Огањ је преузет у Прељини, од јеромаонаха Методија из цетињског манастира. Отац Методије је са братском љубављу и радошћу предао оцу Владу пламен са огња, који је носио у Црну Гору.

Требало је видети и доживети радост и изненађење верног народа Љубића и шире који је дошао на Васкршње јутрење и Свету Васкршњу Литургију у љубићки храм, десила се велика благодат Божија да по први пут у историји Љубића дочекају пламен са Христовог гроба. Не може се описати велика радост свих присутних, а посебно одборника црквеног одбора.

Отац Владе дошао је пред цркву са Благодатним огњем пет минута пре поноћи, а дочекао га је отац Србо и отац Љубиша са хором и присутним народом. Уз величанствен дочек, огањ је унет у цркву и његовим пламеном запаљене су свеће и кандила у храму, а присутан народ је запалио своје свеће. Палили су симболично по 33 свеће за 33 године земаљског живота Господа.

После уношења Благодатног огња у цркву, кренуло се у Литије око храма, а затим служење Васкршњег јутрења и Свете Литургије. Верни народ је са великом Богобојажљивошћу и радошћу доласка највећег хришћанског празника, учествовао у служењу Свете Литургије, а потпуној хришћанској радости у многоме је допринело и весело појање љубићког хора „Св. владика Николај жички“.

После Свете Литургије верни народ и свештенство куцало се васкршњим јајима, а уз гибаницу и понеку чашицу, лепо је било видети радост на лицима народа и присутних свештеника.

Погледајте видео галерију