Света патријарашка Литургија у Требињу

Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије началствовао је 11. маја 2022. године литургијским сабрањем у Саборном храму Преображења Господњег у Требињу (фотогалерија).

Патријарху су саслуживали, уз домаћина Преосвећеног Епископа захумско-херцеговачког г. Димитрија, високопреосвећена и преосвећена господа архијереји Српске Православне Цркве: црногорско-приморски Јоаникије, жички Јустин, милешевски Атанасије, диселдорфски и немачки Григорије, источноамерички Иринеј, крушевачки Давид, тимочки Иларион, ваљевски Исихије, будимљанско-никшићки Методије и ремезијански Стефан. За певницом Преображењског храма смењивали су се требињски хорови Свети Василије Тврдошки и Острошки и Света Анастасија Српска.

Након отпуста владика Димитрије се захвалио патријарху Порфирију на посети која је благодат на благодат и радост на радост у тренуцима када се Црква припрема да прослави Светог Василија, предавши Патријарху икону коју су, у знак уздарја на благослов и духовну радост коју је Његова Светост донела у херцеговачке крајеве, осликале сестре из манастира Петропавлово и манастира Рођења Светог Василија, који се налази на темељима родне куће Светог Василија. Патријарх Порфирије се прво захвалио на вери и љубави, појаснивши да љубав изгони страх, да је боравком и молитвом у Требињу изгнана свака и најмања сенка страха да српски народ и Црква могу бити изван крста, јер се у тајни крста пројављује и доминира тајна васкрсења.

Литургији су присуствовали: викар за Бискупију требињско-мрканску дон Анте Лубурић, директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама Владе Републике Србије др Владимир Рогановић, начелник Одељења за односе са Српском Православном Црквом у Републичком секретаријату за вере Владе Републике Српске г. Дарио Дринић, делегација Општине Никшић са Градоначелником, представници Оружаних снага Босне и Херцеговине и представници Града Требиња и херцеговачких општина. Након Литургије у порти храма уприличен је културно-уметнички програм.

Детаљније…

Извор: www.spc.rs