Света Архијерејска Литургија у Ратини

P1090792У недељу другу Великог поста 2017. године, када се Света Црква молитвено сећа Светог Григорија Паламе, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у селу Ратина.  Преосвећеног Владику је дочекало мноштво житеља овог села, на челу са својим парохом протојерејем Драганом Тубом.

На Светој Литургији саслуживали су: Архијерејски заменик Епископа жичког протојереј-ставрофор Љубинко Костић, Архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, протојереј Добринко Топаловић, парох ратински протојереј Драган Туба и протођакон Александар Грујовић.

После читања Светог Јеванђеља Владика нас је у беседи подсетио на припремне недеље Часног поста. Истакао је да оне говоре како треба да се подвизавамо и учимо смирености, љубави и праштању. Владика је посебно нагласио значај ове недеље Светог Григорија Паламе. Осврнувши се на његову одбрану исихастичког учења, рекао је да молитва није отуђење од стварности или од људи, већ је најбољи начин да се приђе свету и цркви. Молитвом и постом, у Цркви човек се приближава Распетом и Васкрслом Господу.

На велику радост свих, Светој Чаши приступило је мноштво народа. Сјединивши се са Господ Христом остајемо у ишчекивању радосног празника Васкрсења.

Трипо Спахић, историчар