Света Архијерејска Литургија у Рашки

DSCN3015 У Крстопоклону недељу, 19.3. 2017. године верници из Рашке су имали радост да у посету приме свог Архипастира. Мноштво верника, на челу са Архијерејским намесником студеничким протонамесником Здравком Николићем и старешином храма јерејем Александром Суботићем, са свим свештеницима намесништва и сестринством манастира Градац дочекало је свога Владику.

У Храму Светог Архангела Гаврила служена је Света Архијерејска Литургија. Литургијом је началствовао Епископ жички г. Јустин уз саслуживање свештенства из Студеничког намесништва: Архијерејског намесника студеничког протонамесника Здравка Николића, пароха ушћанског јереја Милована Крупниковића, пароха градачког јереја Ненада Рогића, пароха трнавског јереја Милована Вучковића, протођакона Александра Грујовића и ђакона Марка Ерића. Евхаристијско сабрање су својим појањем оплеменили појац Милан Ђоковић и градачко сестринство.

DSCN0005Пред почетак Свете Литургије извршено је освећење недавно обновљеног звоника храма у Рашки, а током саме Литургије имали смо и ту духовну радост да присуствујемо додели посебног признања, Ордена Светог Симона Монаха, господину Милутину Ђурђићу, дугогодишњем члану Црквеног одбора. Ово је израз захвалности за сву исказану љубав коју је показао према Цркви нашој, служећи јој верно и пожртвовано.

Након прочитаног Јеванђеља Преосвећени Владика је у надахнутој беседи поучио окупљено свештенство и верни народ. Поводом данашњег дана посвећеног поклоњењу Часном и Животворном Крсту, посебно се осврнуо на значај и место Крста у животу Цркве и сваког хришћанина. Часни Крст, који је у прехришћанско време био знак проклетства и срамоте, од Христовог Страдања и Васкрсења постаје оружје победе  Живота над смрћу, тријумфа Светлости над тамом и Светости над грехом. Али, да бисмо обрели животворне плодове крсноваскрсне победе, морамо да прођемо у овоме животу кроз борбу и агонију Голготе, да сами понесемо свој Крст, и да верно, са радошћу и истрајно изнесемо подвиг покајања до краја својих дана. Право време за достојно ношење сопственог Крста и борбу против греха, са погледом чврсто упереним у Светлост наилазећег Васкрса, јесте ово у коме смо сад, време Великог поста. Зато свако од нас треба, према сопственим моћима, да прими на себе крсни терет подвига и поста, да га понесе са радошћу и благодарношћу, знајући да нас на крају очекује Светлост Васкрса и победа Царства Божијег. Приликом дељења нафоре Епископ је поучио народ са још неколико окрепљујућих, бираних речи о непроцењивом значају молитве за духовно здравље хришћана.

20170319_121209По окончању Божанске Евхаристије уприличен је наставак заједничарења на трпези љубави, на којој је, поред осталих, био присутан и известан број привредника који су издашно помогли обнову храмовног звоника, и којима је СПЦО Рашка у обраћању протонамесника Здравка Николића изказала велику захвалност на принетој жртви.

На самоме крају своје посете, Преосвећени Владика је посетио старо црквиште на Власовског гробљу, где је у плану обнова гробљанске капеле. По предању, црквиште је из 16. века и било је посвећено Светом пророку Јеремији.

Ђакон Марко Ерић