Света Архијерејска Литургија у Белановици

DSC_9836У недељу, 12. јуна, свештенство и верни народ су се окупили у Цркви Покрова Пресвете Богородице у Белановици да дочекају Његово Преосвештенство Епископа жичког Г. Јустина.

Преосвештенству су у Светој Литургији саслуживали: протосинђел Сава (Илић), Архијерејски намесник качерски протојереј Светолик Марковић, јереј Миодраг Марковић, Архијерејски намесник колубарски протојереј – ставрофор Саша Тимотић, протојереј – ставрофор Предраг Драгићевић из Обреновца, протојереј Саша Петровић  из Омахе (Небраска, Средње – западно америчка епархија), јереј Радован Петровић из Денвера (Колорадо, Западно – америчка епархија), протођакон Александар Грујовић и ђакон Слободан Пејовић.

Међу верним народом у литургијском сабрању су присуствовали и директор Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама при Министарству правде др Милета Радојевић, господин Војислав Коштуница и господин Драган Лазаревић, председник Општине Љиг.

Чланови хора при храму Вазнесења Господњег из Чачка су појањем допринели литургијском благољепију.

Током Свете Литургије, Епископ се обратио верном народу речима: „ … Све што бива у Цркви и са народом Божијим везује се за вечнога и непроменљивог Бога, и може и нас слабе људе, грешне и посрнуле да обуче у Силу са висине. Када будемо прослављали Духове, Дух Свети ће се излити изобилно на цркву и народ Божији, и тај Дух Свети утврдиће нас и умити да прогледамо духовним очима и да схватимо шта је Господ Бог учинио за наше спасење. Без Бога не можемо чинити ништа, јер је Он Светлост нашега живота и Он је све у свему. И тек када се вежемо за Бога, за Његову вечну истину осетићемо  још овде на земљи да смо бесмртни… Имајте мир са свима, јер само такви можемо да настанимо Царство Небеско и да се тамо радујемо са Оцем и Сином и Духом Светим, Тројицом нераздељивом у све векове и сву вечност.“

Архијерејски намесник  качерски протојереј Светолик Марковић се први обратиo народу и захвалио Епископу и гостима на посети.  Такође, захвалио се и домаћину старешини храма јереју Благоју Видаковићу,  који је приредио срдачан  дочек и угостио све присутне.

Отац Благоје је заблагодарио Епископу на посети и позвао га да чешће посећује качерски крај. Захвалио се и др Милети Радојевићу који је испред Министарства потписао уговор са Епископом о финансирању пројекта око реновирања парохијског дома при храму Покрова Пресвете Богородице у Белановици.

Посебно место у обраћању је отац Благоје посветио својим парохијанима захваљујући им на подршци коју су му указали од самог доласка на парохију и похвалио помоћ око припреме богате трпезe љубави за бројне вернике из Белановице и околине.

Том приликом Владики је уручен поклон од стане белановачког парохијана иконописца Ненада Хубера. Он је поклонио Владици својеручно израђену икону Пресвете Богородице.

На крају посете  Владика се поздравио са присутним верницима речима: „ Док будем био на Сабору на Криту Дух Свети да вас све изобилно посети са Крита. А Дух Свети ће требати и нама на Криту и свуда, да нас утврди, да нас чува и да нас води ка Царсктву Небеском.“

Љиљана Видаковић