Света Архијерејска Литургија и рукоположење у Манастиру Преображење

„Ево идемо горе у Јерусалим, и Син Човјечији биће предан првосвештеницима и књижевницима,

и осудиће га на смрт, и предаће га незнабошцима;

И наругаће му се, и шибаће га, и пљуваће га, и убиће га, и трећи дан васкрснуће.“

(Мк. 10. 35-46)

MIK_7891Дана 02. априла 2017. године у пету недељу Великог Поста, када Црква пред нас као образац истинског преумљења и покајања поставља лик Преподобне Марије Египћанке, Његово Преосвештенство Епископ Јустин, Предстојатељ Цркве Божије у Богом чуваној жичкој првопрестолној Епископији, служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Преображење под Овчаром. Преосвештеном владици су салуживали архимандрит Венијамин, настојатељ ове свештене обитељи, протосинђел Сава (Илић), секретар Епархије жичке, протојереј Србољуб Стојковић, јерођакон Павле из Епархије браничевске и протођакон Александар Грујовић.

На Литургији су појале монахиње манастира Сретење, а ово несвакидашње молитвено славље су својим учешћем увеличале и монахиње манастира Благовештење.

После апостолског и јеванђелског читања, којим полако завршавамо подвиг Свете Четрдестенице и које нас уводи у недељу страдања Христових, Преосвештени Владика се вернима обратио речима утехе и поуке тумачећи благовест Господњу:

„Тешећи и храбрећи оне који посте, Црква Божија, руководећи православне хришћане током Четрдесетнице ка освећујућим подвизима поста и покајања, кроз богослужење указује да смо прошли пола пута поста и да треба радосно да хитамо ка будућем Васкрсењу.

Ради утехе и охрабрења онима који посте Црква и у петој недељи Великог Поста  на Литургији читањем Апостола подсећа о спасоносној сили крсне жртве Сина Божијег“.

MIK_7937Наглашавајући да је време посног подвига поодмакло и подсећајући на смисао поста као подвига, Владика Јустин је говорио о великој подвижници Преподобној Марији Египћанки, којој је ова недеља посвећења:

„Прочитавши њено житије можемо да наслутимо дубину њеног пада, али и величину њеног ухођења до неба, кроз покајање, до ангелских висина. Зато Свети Андреј Критски у канону који смо читали у прошли четвртак каже да је она подвигом и покајањем задивила анђеле“.

У истом духу Епископ Јустин је поучио народ о потреби делатног покајања кроз истинску искрену исповест:

„Исповест је наше усправно стајање пред лицем Божијим и том делу треба озбиљно приступати, јер човек је биће које подлеже суду. Најпре свом суду, али суду Божијем који почиње овде кроз ближњега, по речима великога пустињака: Видех лице ближњег свога, видех Бога свога. Преподобна Марија је са Христом кренула горе у Јерусалим, са Њиме на страдање, на Крст, али са Њим је и васкрсла као пребражена нова твар у Христу. То је браћо и сестре пут свих нас, пут којим је једино могуће достигнути васкрсење за нови живот, преображен по мери наше отворености према Богу кроз давање себе за другога. То је начин на који проверавамо себе на којом смо степену на лествици духовног усхођења“.

Завршавајући поуку Преосвештени владика је свима честитао предстојећи велики празник Васкрсења Христовог.

MIK_7986У току Литургије Преосвештени Епископ Јустин је монаха Илариона (Богојевића), сабрата ове свештене обитељи, рукоположио у чин ђакона, чиме је Црква Божија добила још једног молитвеника пред Престолом Господа славе.

После Светог Причешћа и архипастирског благослова вернима, уприличена је празнична трпеза љубави за све госте манастира. Труду и љубави Преосвештеног Владике Јустина, који је својим доласком и служењем донео благослове Светом Преображењу, у име настојатеља архимандрита Венијамина, заблагодарио је прота Србољуб.

Нека је благословен овај свети и велики дан, који ће бити уписан златним словима у летописе манастира Преображења Овчарског, нека је благословен Онај које је дошао у Име Господње и нека Васкрсли Христос по Његовим светим молитвама умножи обитељ преображењску, а и све нас око ње.

Чтец Владан Макањић