Свечано прослављен Девети Светопетровско-дежевски Сабор у древној Петровој цркви у Расу (Новом Пазару)

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског и косовско-метохијског Господина Теодосија у недељу, 9. септембра 2018. године, у организацији Епархије рашко-призренске и Српске православне црквене општине за Рашку област, одржан је у древној Петровој цркви у Расу Девети Немањин Светопетровско-дежевски сабор. Овај, сада већ традиционални сабор, који је 2010. године обновио Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, наставља да одржава дух древних саборовања код овог храма који представља символ вишевековне светосавске и немањићке црквене и државне традиције у нашем народу.

Сабор је започео Светом Архијерејском Литургијом, коју је служио Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин уз саслужење Епископа будимљанско-никшићког Господина Јоаникија и Епископа рашко-призренског Господина Теодосија, свештеника и свештеномонаха Епархија рашко-призренске, жичке и будимљанско-никшићке. У својој беседи на Литургији Владика Јустин је говорио о значају литургијског сабрања у најстаријем храму у Србији, као и о празнику Срба светитеља на челу са Светим Симеоном Мироточивим, који се управо у њему определио за православну веру. На крају Литургије Владика Јоаникије је осветио и преломио славски колач, а у својој беседи је рекао, да верни народ Епархије будимљанско-никшићке даје пуну подршку Епископу Теодосију у његовој борби да сачува светиње и народ на Косову и Метохији.

У чин свештеника на Литургији је рукоположен ђакон Јован Кушић (Епархија жичка).

детаљније…

Извор: Епархија рашко-призренска