Слава Храма Светог Василија Острошког у Кованлуку

У недељу Мироносица, трећу по Васкрсењу Христовом, Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин, у Храму Светог Василија Острошког у Кованлуку, свечано је прослављена храмовна слава.

Обележавање и прослава великог угодника Божијег Светог Василија Острошког Чудотворца, започета је у суботу 11. 5. 2019. празничним бденијем које је служио протојереј ставрофор Ненад Илић уз саслуживање протонамесника Дејана Марковића и јереја Младена Миливојевића.

На освитку недеље, већ од раног јутра бројни верујући народ дошао је да сачека свог првојерарха, да се заједнички помолиле Васкрслом Христу и угоднику Ееговом Василију. Епископу Јустину саслуживали су архимандрит Дамјан (Цветковић), архимандрит вујански Јован, протојереј ставрофора Ненад Илић, старешина Храма Светог Василија Острошког у Кованлуку протојереј Иван Радовановић, као и ђакон Александар Грујовић. Литургијском сабрању присуствовали су и старешина Храма Светог Саве у Краљеву протојереј Радоја Сандо са братством, старешина Храма Свете Тројице протојереј Јован Ђорем са братством, старешина Храма Светог Ахилија у Ариљу протојереј Драган Стевић са братством, старешина Храма Рођења Пресвете Богородице у Врњачкој Бањи протојереј Часлав  Јовановић са братством, сабрат Храма Вазнесења Господњега протојереј Небојша Дабић, као и представници свих месних заједница, представници Војске Републике Србије, директорка Основне школе “Вук Караџић“ Биљана Барловац, црквени одбор црквене општине Кованлук на челу са председником Миланом Деспотовићем. Сабрање је улепшано умилним појањем  појаца краљевачких храмова Светог Саве и Светог Василија Острошког, молитвено сабраних у велелепном храму.

Храм Светог Василија био је и овог пута премали да прими све који су желели заједнички да уприличе хвалу Васкрслом Господу и угоднику Његовом Василију. Пред причешће Светим, Бесмртим и Животворним тајнама Христовим, Епископ Јустин у беседи је истакао своју неизмерну радост пре свега за недавно сабрање Архијереја Српске Православне Цркве у Манастиру Жичи, рекавши: “Свети Сава је објединио сав српски народ у своју самосталну цркву Христову. Један изданак истине и Васкрсења Христовог јесте и велики чудотворац Свети Василије Острошки.

И на сваком месту где су српске земље, као со земљи, налазе се светитељи божији, који чувају и воде наш народ. Међу њима, нису само подвижници, испосници, мученици… већ и бројни краљеви, велможе и обични људи рода нашег који су само са Богом могли да постигну ту висину да буду богови по благодати, да чине велика и света дела. Бог је дао слободу људима да постану слични њему.

Трудом су наши преци, наши свеци стекли благодат која се показује у Жичи – старој српској причи. Они су наш узор. И ми ћемо трудом задобити благодат Божију. То не значи да у свету нећемо имати муке, сам Господ је рекао: У свету ћете имати бројне невоље али не бојте се ја сам победио свет. А видели смо да је победио и смрт, васкрснувши у трећи дан. Само истинском вером у Њега и сједињењем са Њим и ми ћемо да наследимо живот вечни. Без обзира какви смо, важно је да тежимо и стремимо њему и исповедамо Њега и онда да се надамо да ћемо са свим нашим прецима, заједно са Светим Василијем Острошким и ми да се удостојимо слављења Свете Тројице Оца и Сина и Светога Духа у све векове и сву вечност. Амин.“

Празнично расположење настављено је за трпезом љубави и током читавог дана. У вечерњим часовима у присуству многобројног народа, одслужена је вечерња служба обогаћена акатистом Светом Василију. Молитвено празновање настављено је до касних вечерњих сати.

Вероучитељ Михајло Живковић