Прослављена Преподобна Петка у манастиру Вољавча

20161027_100518На празник Преподобне Петке Параскеве, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Вољавча, у  селу Бресница.

Преосвећеном Владики саслуживали су: Архијерејски намесник љубићки јереј Никола Вучетић, протојереј-ставрофор Првослав Богдановић, протојереј Милинко Стојковић, старешина храма Светих апостола Петра и Павла у Мрчајевцима, протојереј Жарко Барац,  јереј Радица Чанић, парох бреснички, јереј Родоња Мирковић, парох годовички, протођакон Александар Грујовић и ђакон прељински Предраг Радојевић.

Сабраним верницима на слави манастирске обитељи Владика се обратио пригодном беседом и том приликом напоменуо да бисмо требали увек имати на уму да су човек и свет створени, а самим тим и пролазни. Божија промисао води човека. На слободи човековој је да одабере пут којим ће поћи, пут истине или пут лажи. Испуњавајући заповести дате  му од Господа, човек испуњава срце своје врлинама, враћајући се у рај сладости, из кога је првобитно изгнан због сагрешења. Смрт која се уселила у човекову природу као последица греха бива побеђена страдањем и славним Васкрсењем Спаситеља. Сабирати и суделовати са Господом у име Оца и Сина и Духа Свеога води напретку и бољитку начина живота.  Таквим путем кренула је и Преподбна Параскева, покровитељица ове обитељи. Напустивши сва земаљска добра, креће путем свога брата у монаштво, одлучивши се за строг подвиг у јорданској пустињи, са крајњим и јединим циљем, образовати лик Христов у себи.

Владика  је навео да  путем монаштва иду призвани, са много одрицања, а са друге стране сви хришћани представљају призване, будући да је у Цркви исто тако и брак благословен.

Сва искушења која нам живот доноси треба да превазиђемо чврсто носећи лик Христов у себи, као и Преподобна Петка Параскева, која је засијала тим вечним и непролазним ликом.

Након заамвоне молитве уследило је ломљење славског колача, принетог од сестринства ове свете обитељи на челу са игуманијом Аквилином. Прослава празника Свете Петке употпуњена је трпезом љувави за сав верни народ.

чтец  Душан Арсенијевић