Прослављен Дан Града Ужица

Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин присуствовао је, на позив градских власти, свечаној седници скупштине града Ужица, за Дан Града, 9. октобар. Наиме, у Дубровачком архиву налази се признаница из 1329. године, на којој се налази најстарији писани помен Ужица. Реч је о признаници на којој је записано да је извесна „Мила, жена Склавка (Славка) из Ужица“, како гласи превод са латинског, на коме је признаница писана, и то готицом којом се у то време служила дубровачка администрација, „дала аптаги уз милост за Радославу Бисерку, задржавајући право над кућом речене Бисерке све до следећег Ускрса.“ Признаница је написана 1329. године, индикта дванаестог, 9. октобра. Дан када је први пут у писаним документима Ужице поменут, 9. октобар,  Ужичани славе као Дан града.

Свечаној седници скупштине града Ужица поред Преосвећеног Владике присуствовали су и министри у Влади Републике Србије: Никола Селаковић, Братислав Гашић и Вања Удовичић, затим начелник Генералштаба Србије, генерал Љубиша Диковић, госпођа Линда Вонг, председница Ји хао групе, представници побратимљених градова са Ужицем: Велеса, Курска, Љутомера и Верије, директори јавних установа и предузећа, представници Војске Србије, Министарства унутрашњих послова, удружења грађана и многи други. У току свечане седнице, градоначелник Ужица Тихомир Петковић и председник Скупштине града Ужица Радиша Маријановић су доделили највиша јавна признања најзаслужнијим Ужичанима у 2015. години, а након тога уследио је уметнички наступ глумца Ивана Босиљчића.

ипођакон Немања Спаловић,

историчар-архивист