Прослава Ивањдана у Љигу

У трећу недељу по Духовима, Љишка црква је најсвечаније прославила своју храмовну славу – Рођење Светог Јована Крститеља. Прослава је почела у навечерје празника, вечерњим богослужењем, после којег је свечана литија прошла улицама Љига, уз присуство великог броја верника. Литију су предводили архијерејски намесник студенички протонамесник Здравко Николић, протонамесник Драган Мијаиловић, парох јарменовачки, јереј Миодраг Марковић, парох моравачки, старешина цркве у Калуђерици јереј Дејан Антић, јереј Александар Глишић из Великих Црљена, протојереј Светолик Марковић, старешина Љишке цркве, као и ђакон Слободан Пејовић. Богослужење су увеличали својим појањем чланови певачке групе “Српски православни појци“. Након литије приређена је вечера за све присутне.

На сам дан празника, славље је настављено Светом Архијерјском Литургијом, коју је служио Епископ жички г. Јустин, уз саслужење, протонамесника Здравка Николића из Рашке, протојереја Драгана Стевића, старешине цркве у Ариљу, протојереја Светолика Марковића, јереја Николе Вучетића из Прељине, јереја Саше Станојевића из Атине, јереја Миодрага Марковића, јереја Дејана Антића, јереја Дејана Трипковића из Ваљева, протођакона Александра Грујовића, ђаконȃ Бранка Росића, Слободана Пејовића и Јована Тимотијевића.

На данашњој Светој Литургији Црква Божија постала је богатија за још једног презвитера, јер је сила Светога Духа руком нашег Архипастира произвела ђакона Бранка Росића у чин јереја.

Епископ се у богонадахнутој беседи обратио својој пастви, где је између осталог истакао да се данас прославља рођење највећег од жене рођеног после Господа Исуса Христа. Иако се у Цркви обично не славе дани рођења светих, ми прослављамо Рођење Светог Јована, јер његово рођење представља радост целога света, а не радост само једне породице.

Потом је Преосвећени говорио о чудесности Јовановог рођења, када стари и бездетни супружници, на благовест архангела Гаврила постају родитељи. Владика је истакао значај Светог Јована као Христовог Претече, Крститеља и ревнитеља за истину. “Покајте се јер се приближило Царство небеско“ – поука је данашњег празника“ која упућује на  покајање и Свету тајну исповести за опраштање грехова учињених после Свете тајне крштења. Владика је стога позвао хришћане да буду ревносни, угледајући се на Светог Јована Крститеља.

Након службе Божије, домаћини славе су приредили трпезу љубави на којој су угошћени сви учесници празничног сабрања. Током ручка изведен је пригодан културно-уметнички програм у коме су учествовали дечији фолклор из Љига, млади гуслар Стефан Милић, сестре Даница и Милица Марковић и гитаристи Урош Филиповић и Милан. При крају ручка, старешина Љишке цркве се захвалио Његовом Преосвештенству што нам је подарио свој архијерејски благослов, домаћинима данашње славе на несебичном труду, присутном свештенству и народу на учешћу у празничним свечаностима.

Ђакон Слободан Пејовић