Освећење цркве у Ржани код Рашке

У недељу 29. септембра 2019. године, по благослову Епископа жичког Господина Јустина, освећена је Црква Светих апостола Петра и Павла у Ржани, у близини Манастира Градац у Рашкој. Освећење је извршио архијерејски намесник студенички протонамесник Здравко Николић, а саслуживали су протојереј Часлав Ристић, парох градачки јереј Никола Ћурчић и ђакон Владимир Јовановић, уз присуство народа овог краја.

Црква је изграђена крајем XVI и почетком XVII века око 1600. године, а у потпуности осликана је до 1614. Године. Била је од непроцењивог значаја, нарочито у периоду када је Манастир Градац био разрушен, одржавајући веру и српски народ на том подручју. Предвиђена је да буде испосница за монаштво Манастира Градац. Црква је под заштитом Републичког завода за заштиту споменика културе.

Напорима тадашњег пароха градачког јереја Здравка Николића и верујућих људи, по одобрењу Републичког завода, црква је, после неколико безуспешних покушаја обнављања, обновљена у потпуности 2013. године.

Ђакон Владимир Јовановић