Најава: Нова емисија “Жички благовесник“, Тема: Вера и сујеверје, гост: протонамесник Радоја Сандо

tv emisija zicki bagovesnik

ТВ емисија

“Жички благовесник“

У понедељак  24. априла у 20:00 часова на РТВ Краљево биће приказана нова емисија “Жички благовесник“

Реприза: 25.04. у 15:10 ч.  и   08.05. у 20:00 ч.

Тема: ВЕРА И СУЈЕВЕРЈЕ

Гост емисије: протонамесник Радоја Сандо

Аутор: јереј Александар Р. Јевтић

У емисији се говори о правој вери, њеном утемељењу и усмерењу. Као сурогат вере се појављује сујеверје. Објашњавају се његови корени, како у историјском смислу тако и у начину формирања људске свести. Износе се примери случајева сујеверја у оквиру вере појединих православних хришћана, пројављени кроз разне обичаје (нпр. не шарају се јаја и колач кад неко умре у породици). Говори се о бављењу гатањем и магијом, као и последицама бављења истим.  Израз сујеверје укључује веру, тако да се показује да је то искривљење вере. У том смислу се говори о нецрквености као разлогу неутемељености у живот и начин постојања Цркве, па самим тим могућностима другачијих виђења проблема и од стране оних који се формално изјашњавају као верници, а притом се баве сујеверјем и магијом.

Права вера се живи у Цркви кроз њен светотајински живот. Кроз њега се стиче утемељење сопствене вере која је заснована на искуству заједнице са Богом и ближњима, па је тиме и ограда од разних животних заблуда међу којима је и сујеверје.

Ову као и претходне емисије можете погледати и на програму You Tube.