Задужбинарство

Протојереј-ставрофор Саватије Божић (1859-1960)- делима повезао два века

Отац Саватије је рођен, највероватније, 28. децембра 1859. године по Јулијанском календару, односно 9. јануара 1860. године по Грегоријанском календару, од родитеља тежака Јована и Анђелије у селу Река, тада општина Рудно и срез Студенички, данас општина Краљево. Основну школу је завршио у манастиру Студеница. Гимназија му је призната на бази неформалног учења предмета у истом манастиру од учених људи ... детаљније »

Емисија Жички благовесник: “Знаменита краљевачка породица Божић – прота Саватије и проналазач Добривоје, РТВ Краљево

ТЕМА: “ЗНАМЕНИТА КРАЉЕВАЧКА ПОРОДИЦА БОЖИЋ – ПРОТА САВАТИЈЕ И ПРОНАЛАЗАЧ ДОБРИВОЈЕ“ Гост: Проф. др Новак Недић Аутор: јереј Александар Р. Јевтић детаљније »

Освештан мозаик “Мајка Србија“ у Сечој Реци

Владика жички Господин Јустин  је 6. маја 2017. године, на празник Светог великомученика Георгија, служио празничну Литургију у Сечој Реци. Епископу су саслуживали протосинђел Сава (Илић), Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј-ставрофор Ненад Величковић, протојереј Радосав Гајић, ђакон Александар Грујовић и ђакон Небојша Вукадиновић. Након Литургије владика је освештао монументални мозаик „Мајка Србија“ који се налази на северном зиду сечоречке цркве. ... детаљније »

Ужичка црква Светог апостола Марка

УЖИЧКИ ЗБОРНИК 39/2015 Историја  УДК: 271.222(497.11)523.4″17″ 94(497.11)“17″ 94:726.54(497.11)“17″  Александар Р. ЈЕВТИЋ дипл. мастер теолог Ужичка Црква Светог Марка између историјских докумената и усменог предања  Апстракт: У раду је разматрано питање различитих могућности датирања настанка Цркве Светог Апостола и Јеванђелиста Марка у Ужицу. Узета су обзир сведочанства историјских докумената, али и усмено предање. Несагласност до које се долази поређењем теза нас ... детаљније »

Тв емисија РТС – Тајна једне некрополе

Старија прошлост оставила је на више места трагове народа који су некада давно живели на подручју данашње централне Србије – у Шумадији, у чијем срцу се налази планина Рудник. Трагом једне средњовековне цркве и некрополе водимо вас у село Дићи, недалеко од Љига. Реч је о средњовековној властелинској задужбини с краја 13. или почетка 14. века, у чијој је непосредној ... детаљније »

Ходочашће Ариљаца у манастир Ковиље

Црквена општина Ариље организовала је 26. децембра за своје вернике једнодневни излет у манастир Ковиље. Повод је био одлазак на ктиторску славу, светог патријарха Гаврила Рајића (1648-1655) који је живео у тешком времену за српски народ. „Пећко сказаније“ сведочи да је патријарх био оклеветан код султана јер је, тобоже, саветовао руског цара да удари на Турке. У „грех“ му се ... детаљније »

Обновљена „Српска мајка“ у Сечој Реци

Рад познатог академског сликара и вајара Михаила Миловановића (1879-1941), Српска мајка, обновљен је 2015. године. Михаило је први академски сликар ужиког краја, представник минхенске школе, ратни сликар Врховне команде српске војске. Српска мајка је јединствено уметниково дело које на символичан начин представља страдање Србије и српског народа. Светитељка на северној страни сечоречке цркве приказана je у стојећем ставу са раширеним ... детаљније »

Црква у Брезови помогла ђацима

Ученици издвојеног одељења у Брезови претходну школску годину нису могли да започну у својој школској згради, која је због дотрајалости крова постала небезбедна за даље коришћење. Новца за поправку није било. Да ђаци ипак не би путовали у удаљену матичну школу на Катићима, месни свештеник и вероучитељ, Далибор Милошевић је предложио да се настава организује у простору парохијског дома, што ... детаљније »

Ивањица – „Шампион солидарности“

У петак, 11. децембра, на традиционалном пријему у Скупштини града Београда, Ивањичанима је уручено престижно признање „Шампион солидарности“ које сваке године додељује Институт за трансфузију крви Републике Србије. Признање је заслужено због изузетно успешне организације летње и зимске кампање добровољног давања крви на територији општине Ивањица. „Ово признање делимо са свим нашим хуманим суграђанима који учествују у акцијама добровољног давања ... детаљније »