Задужбинарство

„Ко тебе није видео, тај не зна за себе“ – Црква Светог Ахилија у Ариљу

“Ко тебе није видео, тај не зна за себе! “ изјавио је песник Бранко Миљковић усхићен ликом Светог арханђела Гаврила из представе Благовести Богородичиних у ариљској цркви Светог Ахилија, ариљским Плавим анђелом. Исто би се могло рећи за комплетну грађевину храма која доминира и у просторном, духовном па чак и свакодневном животу Ариљаца. Ова црква  за Ариљце није  само споменичко ... детаљније »

Манастир Каменац – шест векова сведок вере у народу

Подаци до којих су дошли историчари указују да је након Косовске битке 1389. уследио период у коме су цркве и манастири били истинска лечилишта за напаћени и мукама обремењени народ. Молитвена традиција исихазма, започета још у време Светог кнеза Лазара који је дао прибежиште многим монасима исихастама са разних крајева, успела је да народу приближи хлеб насушни пројављен у литургијском Хлебу ... детаљније »

Завршени радови на фресци Успења Пресвете Богородице у Манастиру Студеници

Управо су за ову сезону завршени конзерваторско-рестаураторски радови на фрескама у Богородичиној цркви у манастиру Студеници. У претходна четири месеца обављени су целокупни заштитни радови као и потпуна обнова фреске Успење Богородице. Минуциозне и захтевне интервенције изведене стручним рукама екипе рестауратора, дале су нови живот овој изузетној средњовековној слици која је била тешко оштећена. У претходном периоду заустављено је њено ... детаљније »

Протојереј-ставрофор Саватије Божић (1859-1960)- делима повезао два века

Отац Саватије је рођен, највероватније, 28. децембра 1859. године по Јулијанском календару, односно 9. јануара 1860. године по Грегоријанском календару, од родитеља тежака Јована и Анђелије у селу Река, тада општина Рудно и срез Студенички, данас општина Краљево. Основну школу је завршио у манастиру Студеница. Гимназија му је призната на бази неформалног учења предмета у истом манастиру од учених људи ... детаљније »

Емисија Жички благовесник: “Знаменита краљевачка породица Божић – прота Саватије и проналазач Добривоје, РТВ Краљево

ТЕМА: “ЗНАМЕНИТА КРАЉЕВАЧКА ПОРОДИЦА БОЖИЋ – ПРОТА САВАТИЈЕ И ПРОНАЛАЗАЧ ДОБРИВОЈЕ“ Гост: Проф. др Новак Недић Аутор: јереј Александар Р. Јевтић детаљније »

Освештан мозаик “Мајка Србија“ у Сечој Реци

Владика жички Господин Јустин  је 6. маја 2017. године, на празник Светог великомученика Георгија, служио празничну Литургију у Сечој Реци. Епископу су саслуживали протосинђел Сава (Илић), Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј-ставрофор Ненад Величковић, протојереј Радосав Гајић, ђакон Александар Грујовић и ђакон Небојша Вукадиновић. Након Литургије владика је освештао монументални мозаик „Мајка Србија“ који се налази на северном зиду сечоречке цркве. ... детаљније »

Ужичка црква Светог апостола Марка

УЖИЧКИ ЗБОРНИК 39/2015 Историја  УДК: 271.222(497.11)523.4″17″ 94(497.11)“17″ 94:726.54(497.11)“17″  Александар Р. ЈЕВТИЋ дипл. мастер теолог Ужичка Црква Светог Марка између историјских докумената и усменог предања  Апстракт: У раду је разматрано питање различитих могућности датирања настанка Цркве Светог Апостола и Јеванђелиста Марка у Ужицу. Узета су обзир сведочанства историјских докумената, али и усмено предање. Несагласност до које се долази поређењем теза нас ... детаљније »

Тв емисија РТС – Тајна једне некрополе

Старија прошлост оставила је на више места трагове народа који су некада давно живели на подручју данашње централне Србије – у Шумадији, у чијем срцу се налази планина Рудник. Трагом једне средњовековне цркве и некрополе водимо вас у село Дићи, недалеко од Љига. Реч је о средњовековној властелинској задужбини с краја 13. или почетка 14. века, у чијој је непосредној ... детаљније »

Ходочашће Ариљаца у манастир Ковиље

Црквена општина Ариље организовала је 26. децембра за своје вернике једнодневни излет у манастир Ковиље. Повод је био одлазак на ктиторску славу, светог патријарха Гаврила Рајића (1648-1655) који је живео у тешком времену за српски народ. „Пећко сказаније“ сведочи да је патријарх био оклеветан код султана јер је, тобоже, саветовао руског цара да удари на Турке. У „грех“ му се ... детаљније »