Веронаука

Ученици средње Машинско-саобраћајне и уметничке школе из Чачка на поклоничком путовању светињама Црне Горе

„Од младости своје целога себе предао си Господу, живот проводећи у моливама, труду и постовима оче богоносни. Образац врлина био си свом духовном стаду, стога видећи Бог твоју добру вољу поставља те својој Цркви за пастира и ревносног архијереја, а по престављењу сачува свето тело твоје нетрулежним, светитељу Василије. Стога, пошто имаш смелост пред Њим, моли се Христу Богу да ... детаљније »

Вероучитељима ОШ “Вук Караџић“ заслужено признање

Веронаука се вратила у oбразовни систем Србије пре непуне две деценије, што је сасвим довољан временски период да се плодови тог рада могу бар назрети, препознати, али и наградити. На Светог великомученика Димитрија Солунског, Основна школа ,,Вук Караџић“ у Краљеву је Свечаном академијом обележила 89 година свог рада и постојања  и тим поводом уручене су награде и признања вероучитељима наше ... детаљније »

Краљевачки гимназијалци у посети бисерима Моравске школе

На дан Светог апостола Јакова, 22. октобра 2018. године, ученици Гимназије су са вероучитељима, протојерејом Миломиром Радићем и Филипом Зеленовићем, кренули у обилазак Манастира Раванице и Манасије и Смедеревске тврђаве. Око 6 часова смо се окупили и кренули пут Манастира Раванице, како бисмо стигли на  Свету Литургију, која је била јединствено искуство за многе. Уз музику гитаре, у путу смо ... детаљније »

Поклоњење ивањичких основаца моштима руских светитеља

Ученици виших и нижих разреда заједно са вероучитељима и наставницима су посетили Храм Светог цара Константина и царице Јелене у Ивањици. Повод њиховог доласка био је посета најбољим људима које нам је Бог подарио – 18 руских светитеља и поклоњење њиховим моштима, које су стигле из руског Спасојаковљевског манастира,  а уз благослов Патријарха московског и целе Русије Кирила, митрополита јарославског ... детаљније »

Излет ученика марковачке школе у Манастир Свете Тројице

Ученици млађих и старијих разреда ОШ ,,Милан Благојевић“ из Марковице су у оквиру ваннаставних активности, заједно са својим вероучитељем, неколицином наставника и учитељицом, посетили Манастир Свете Тројице који се налази на падинама Овчара у атару села Дучаловићи. Игуман манастира изложио је присутнима историју и значај ове светиње и украса обронака планине Овчар, изграђене у Рашком стилу. Након питања ђаци су ... детаљније »

Ђаци у посети Манастиру Сретењу

У оквиру Дечије недеље, која се одржава под слоганом „Моје је право да живим срећно и здраво – за одрастање без насиља“, ученици другог разреда Основне школе „Академик Миленко Шушић“ у Гучи су са професорима разредне наставе и вероучитељицом посетили овчарско-кабларски Манастир Сретење. Ученици су са радошћу и интересовањем активно учествовали у реализацији садржаја предмета Верска настава, Српски језик, Математика, ... детаљније »

Ученици и наставници ОШ „Вук Караџић“на молебану за почетак школске године

Око стотину ученика и наставника Oсновне школе ,,Вук Караџић“ из Рибнице и издвојеног одељења са Берановца, помолило се данас за успешан и благословен почетак нове школске године. Традиционално почетком месеца септембра, велики број ученика и наставника Основне школе ,,Вук Караџић” на позив својих вероучитеља и свештеника при Храму Светог Василија Острошког на Берановцу, долази да се заједнички помоли за успешан ... детаљније »

Молитва за почетак школске године у Годачици

У петак 7. септембра 2018. у храму посвећеном Успењу Пресвете Богородице у Годачици, одржан је молебан поводом почетка школске године. У молитвеном сабрању учествовали су ученици Основне школе “Олга Милутиновић“ заједно са наставницима и родитељима. Молитву је служио јереј Ненад Јаковљевић који је потом одржао пригодну беседу и тако упознао најмлађе чланове у својој парохији, с обзиром да је новопостављени ... детаљније »

Школска година уз Божији благослов у Ратини

„Звони звоно цин, цин, цин зове гласом веселим. Почео је први час певајмо сада сви у глас. Школски сад је свечан чин радујмо се сада с њим.“ Пре првог школског звона, прота Драган Туба, парох ратински, призвао је Божији благослов на ученике, наставнике и родитеље Основне школе „Доситеј Обрадовић“ у Ратини. Прота је у својој беседи пожелео деци да оно ... детаљније »

Ученици из Палестине у Храму Светога Саве у Краљеву

У првој половини августа 2018. у Краљеву и у Основној школи „Вук Караџић“ боравили су ученици и наставници Евангелистичко-епископске школе из Рамале (Evangelical lutheran school of hope in Ramallah). Сарадња две школа, посредством палестинске амбасаде, у неколико наврата успешно је реализована, да би овог пута та сарадња била уздигнута на виши ниво. Девет ученика и три наставника школе у Рамали, ... детаљније »