Епархијске вести

Прослављен имендан Епископа жичког г. Јустина

Пројављујући темељну истину свога постојања кроз саборност у Тројичном Богу, Који је Љубав и Заједница, Црква Божија која борави у граду Краљеву прославила је дана 14. јуна 2017. године спомен Светог Јустина мученика и философа. У навечерје празника служена је Вечерња служба са петохлебницом. У богослужењу је заједно са свештенством и верним народом учествовао Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин, ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Љутовници

У прву недељу по Духовима – Недељу Свих Светих Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин, служио је Свету Архијерејску Литургију у селу Љутовници надомак Горњег Милановца. Преосвештеном Епископу су саслуживали Архијерејски намесник таковски протојереј-ставрофор Аранђел Даниловић, протонамесник Драган Ђорем, јереј Обрад Стевановић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Александар Ђуричић. Након прочитаног Светог Јеванђеља, надахнутом беседом вернима се обратио Преосвештени Владика ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Драглици (Златибор)

На Духовски уторак, 6. јуна 2017. године, у новосаграђеној цркви  Свете Тројице у златиборском селу Драглица, торжественом Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин, уз саслужење игумана Свете царске лавре Хиландара високопреподобног архимандрита Методија, секретара ЕУО Епархије жичке високопреподобног архимандрита Дамјана (Цветковића), Архијерејског намесника ужичког протојереја – ставрофора Милоша Босића, јеромонаха Доситеја и јеромонаха Арсенија из манастира Хиландара, ... детаљније »

Света Педесетница у Ариљу

У данима када је наша ариљска светиња прославила свог заштитника, Светог Ахилија Лариског, дочекали смо велику духовну радост, празник Силаска Светог Духа на апостоле. У нашем храму на Светој Литургији сабрало се мноштво верника да посведоче живу и истиниту веру у Свету Тројицу. Литургијом је началствовао протојереј Мирчета Крупниковић који је у својој беседи нагласио важност молитве и врлинског живота, ... детаљније »

Храмовна слава у Душковцима

У понедељак, 5. јуна/23. маја 2017. године, село Душковци је било место велике духовне радости, радости која се двојако пројавила. Са једне стране литургијски је прослављена црквена слава, празник Силаска Светог Духа на апостоле, а са друге, саму Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, који је тако и ове године походио ово пожешко село ради ... детаљније »

Ходочашће на Острог

У освит празника Светог цара Константина и царице Јелене, ходочасници из Чачка кренули су пут Острога да у молитви приступе моштима Светог Василија Острошког. Након самог свитања поклоници су се упознали са својим водичима, јерејем Слободаном Јаковљевићем и вероучитељем Ђорђем Чоловићем, и после молитве кренули пут свог првог одредишта, Владислављеве задужбине – манастира Милешевe. Долазак у место почивања моштију Светог ... детаљније »

Село Ратина прославило заветину

„Благословен јеси Христе Боже наш, који си показао Апостоле премудрим ловцима, пославши им Духа Светог. Помоћу њих си задобио Васељену, Човекољупче слава Ти!“ Тропар, глас 8. Село Ратина надомак Краљева и ове године Господње 2017. прославило је своју заветину, други дан Тројица. Славље је започело Светом Литургијом коју је служио парох ратински прота Драган Туба уз саслужење проте Лазара Васиљевића ... детаљније »

Слава Светотројичне цркве у Краљеву

Краљевачки светотројични храм има важно место у животу града Краљева, то је историјом осведочено, а свакако да та веза треба да буде органска и нераскидива. Јер, да се подсетимо да у време утемељења овог града, баш оног тренутка када су наши мудри преци и суграђани  пожелели да од турске вароши направе Краљев град, добили су на дар од свог кнеза ... детаљније »

Црквена слава у Мршинцима

На дан када наша Света Црква прославља своје рођење у свету и када је Дух Свети сишао на Христове ученике, сабрао се верни народ села Мршинци да прослави своју храмовну славу. Светом Литургијом началствовао је месни парох протојереј Милољуб Мирковић уз саслуживање протојереја Милорада Милидрага из Чачка, јереја Богољуба Симеуновића из Горичана, старешине храма јереја Богдана Митровића и чачанског ђакона ... детаљније »

Прослављена црквена и градска слава у Горњем Милановцу

Црква Свете Тројице у Горњем Милановцу прославила је своју храмовну славу Силазак Светога Духа на Апостоле. Од ове године је на нашу велику радост, овај дан не само слава храма, већ и града Горњег Милановца. Светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Аранђел Даниловић, Архијерејски намесник таковски, уз саслуживање јереја Стефана Дамјановића из Београда и  братства храма Свете Тројице. Иза прочитаног јеванђелског ... детаљније »