Епархијске вести

Слава Манастира Ваведења под Овчаром

„Данас се у храму Божјем светло јавља Дјева и свима предсказује Господа Христа, праслику Божије милости и проповед људског спасења. Зато Јој и ми громогласно ускликнимо: Радуј се, испуњење Божијег Промисла.“ Дана 04. 12. 2019. године, на празник Ваведења Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин је служио Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Ваведењу. Преосвећеном су саслуживали: архимандрит Сава ... детаљније »

Ваведење Пресвете Богородице у Павлици

Нова Павлица је храм који је посвећен Ваведењу Пресвете Богородице и налази се у селу Павлица на западним падинама Копаоника. Подигли су га браћа Мусићи, Стефан и Лазар, сестрићи Светог цара Лазара у деветој деценији у XIV веку. Овај храм заузима једно од најистакнутијих места у уметности источноправославног света с краја XIV и из прве половине XV века. Сведени и ... детаљније »

Прва недеља Божићног поста у Храму Светог Саве у Краљеву

Мноштво народа које је дошло да се причести (јер многи људи који ретко када учествују у Литургијама бирају ове прве седмице постова за тренутак када ће се причестити) имало је прилику да узме учешће у Светој Архијерејској Литургији којом је началствовао Владика Јустин уз саслуживање братства овога храма. Архијерејска служења су некако још лепша и свечанија од Литургија којима началствује ... детаљније »

Литургијски прослављен празник Светог Јована Златоустог у Краљеву

На дан када наша Света Црква прославља свештени спомен Светог Јована Златоуста, архиепископа цариградскога, Епископ жички Г. Јустин је предстојао литургијским сабрањем у Храму Светог Саве у Краљеву. Велики проповедник речи Божије, устројитељ литургијске Анафоре која се најчешће служи у храмовима широм православне васељене, Свети Јован је украс Православља. На готово свим апсидама које красе свештенодејствени олтарски простор, осликан је ... детаљније »

Пријем у Епископском двору поводом Крсне славе Епископа жичког Г. Јустина

У недељу 24. новембра Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин поводом своје крсне славе, Светог архангела Михаила, угостио је у своме дому, Владичанском двору у Краљеву, све архијерејске намеснике Епархије жичке, старешине храмова у Краљеву, као и службенике канцеларије Епископа и ЕУО-а. Домаћин је госте дочекао у пријемном салону Епископске резиденције, а потом су све званице прешле у свечану трпезарију ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Вукушици

Велико мноштво побожног народа сабрало се у селу Вукушици на празник Светог Стефана Дечанског ради присуства и учествовања у Светој Архијерејској Литургији. Началствовао је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин уз саслуживање архијерејског намесника жичког протојереја – ставрофора Ненада Илића, протонамесника Александра Јевтића, пароха краљевачког, јереја Милана Костића, пароха грачачког, јереја Младена Миливојевића, пароха вукушичког, као и протођакона Александра Грујовића. ... детаљније »

У Ариљу прослављен празник Светог Урошице

У недељу 23. по Духовима, сабраше се Ариљци да прославе свога небеског покровитеља, Светога принца Урошицу Мироточивог. Литургијским слављем у параклису Светога Урошице началствовао је старешина храма јереј Бојан Милошевић, а саслуживало му је братство: прота Драган Стевић, архијерејски намесник пожешко-ариљски, и крстоносни прота Милош Спасојевић, умировљени старешина храма, ђакон Радомир Митровић је произносио јектеније, а верни народ који је ... детаљније »

Крсна слава Епископа жичког Г. Јустина

Небесних војинстав архистратизи, молим вас присно ми недостојнији, да вашими молитвами оградите нас, кровом крил невешчественија вашеја слави, сохрањајуше ни припадајуша приљежно, и вопијушчија, от бјед сохраните ни, јако чиноначалници вишњих сил. Свети архистратиг Михаил и сабор часних, небеских и бестелесних Сила Божијих, је дан када се, из године у годину, у нашем храму сабира велики број свештенослужитеља из наше Епархије да заједнички прославимо крсно Име нашега ... детаљније »

Слава краљевачког болничког параклиса посвећеног Светом Нектарију Егинском

Протојереј-ставрофор Мирослав Јаковљевић – старешина болничког параклиса при здравственом центру „Студеница“ – се и ове године показао као прави домаћин. Мноштво лекара и медицинског особља, мноштво верних који припадају литургијским заједницама краљевачких храмова и краљевачки свештенослужитељи су се сабрали да прославе Светог Нектарија. Посебно радује побожност лекара који су се спремали за Свето Причешће јер су тиме показали своју приврженост ... детаљније »

Празнично вечерње у Храму Светог Саве у Краљеву

У навечерје празника Сабора Светог архангела Михаила у Светосавском храму у Краљеву служено је свечано вечерње богослужење. У архијерејском трону био је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин, који овај празник прославља као своју крсну славу. Пред престолом је свештенослужио архимандрит Дамјан (Цветковић), уз саслуживање ђакона Стефана Милошевског. Уз торжествено појање свештенства и појаца, у молитвеном присуству верног народа Божијег, ... детаљније »