Епархијске вести

Освећење воде и литургијски почетак поста у Светосавском храму у Краљеву

На празник Изношења Часног Крста, када се молитвено сећамо и страдалног подвига седморице мученика Макавеја са мајком им Саломијом и учитељем-свештеником Елеазаром, Црква Божијој која пребива у Краљеву при Храму Првог српског Архиепископа Саве, предвођена својим Предстојатељем Јустином узнела је Богу и Оцу евхаристијски Принос (Анафору) у виду хлеба и вина које заузврат добисмо као Тело и Крв Христову на ... детаљније »

Слава Храма Преподобне мати Ангелине у Закути

У недељу 12. августа 2018. г. на дан спомена Свете мајке Ангелине Српске, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Свете мајке Ангелине у Закути. Преосвећеном Владики саслуживали су: архијерејски намесник гружански протојереј-ставрофор Милосав Живановић, парох пајсјевачки протојереј Војин Маловић, парох закутски протонамесник Александар Тодоровић, војни свештеник потпоручник Владимир Благојевић и протођакон Александар Грујовић. ... детаљније »

Освећење темеља Цркве Светог Димитрија у Викенд насељу на Копаонику

Велики благослов Божији излио се над Копаоником у суботу 11. августа 2018. године. Наиме, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин посетио је Викенд насеље (парохија бељачка – Рудница) и извршио освећење темеља будућег храма посвећеног Светом великомученику Димитрију Солунском. Преосвећеном Епископу Јустину су саслуживали архијерејски намесник студенички протонамесник Здравко Николић, надлежни парох (бељачки) о. Предраг Радојевић и свештенство Епархије рашко-призренске: ... детаљније »

Рукоположење у Матарушкој Бањи

У десету Недељу по Духовима 5. августа текуће године, када Света Црква слави Свете мученике Трофима, Теофила и 13 мученика пострадалих са њима, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин благоизволео је да посети Матарушку Бању, где је у Храму Светог великомученика кнеза Лазара служио Свету Архијерејску Литургију. Владики су  саслуживали Архијерејски заменик и старешина ове цркве протојереј ставрофор Љубинко Костић, ... детаљније »

+ Игуманија Аквилина – Привремено заменила за вечно

На празник Светог пророка Илије, у вечерњим сатима уснула је у Господу мати Аквилина, игуманија манастира Вољавче код Краљева. Рођена је и крштена са мирским именом Зорица, 1950. године у дому благочестивих и богољубивих родитеља Десимира и Милијане Чукановић у селу Распоганче код Штавља у сјеничком крају. После упокојења оца Десимира, деветогодишња девојчица Зорица, дошла је у манастир Вољавчу са ... детаљније »

Слава Цркве Светог пророка Илије у Бајиној Башти

Прослава храмовне славе Светог пророка Илије у Бајиној Башти започета је вечерњим богослужењем, којим је началствовао архијерејски намесник рачански Милинко Лукић. По завршетку овога богослужења, уследила је градска литија. Учешће су узели свештеници из намесништва, јавне службе, полиција и ватрогасна бригада, деца са веронауке и верници овога града.   По завршетку молитвеног опхода кроз град, уследило је послужење за све ... детаљније »

Илиње, метох манастира Благовештење, прославило је своју славу

Другог дана месеца августа, света Црква прославља старозаветног пророка Илију, чудесног Божијег исповедника, за кога свети оци кажу да је један од најнеобичнијих људи у роду људском. Тог дивног и страшног светитеља, народ настањен у Чачку и ближој и даљој околини, вековима светкује и моли да посредује пред Богом за њихове потребе. Управо зато је и празник Светог Илије дан ... детаљније »

Крсна слава 98. вбр

На дан Светог пророка Илије, 2. августа 2018. свечано је прослављена Крсна слава 98. ваздухопловне бригаде и Дан Авијације. Прослава је почела служењем Свете Литургије, сечењем славског колача, затим освећењем новог Крста на спомен обележју пострадалим борцима и поменом, после чега је уследило свечано постројавање припадника, тактичко-технички збор средстава и свечани коктел. Поред начелника штаба РВ и ПВО пуковника Александра ... детаљније »

Храмовна слава у Каменици

На дан Светог пророка Илије, обновљена црква у Каменици прославила је своју храмовну славу, уз присуство заиста великог броја верног народа из овог и околних подсувоборских села. Посебно радује долазак многобројне деце и младих људи који су својом младошћу испунили лепо уређену црквену порту, препуну зеленила и зналачки негованог цвећа. Свету Литургију је служио архијерејски намесник  пожешко-ариљски протојереј ставрофор Ненад ... детаљније »

Свети пророк Илија – храмовна слава у Вичи

У четвртак  02. августа 2018. на дан Светог пророка Илије, Црква у драгачевском селу Вичи прославила је своју храмовну славу. Свету Литургију служио је протонамесник Горан Јанковић, парох горачићки. У литургијском прослављању овог празника учествовао је велики број верног народа, како из Драгачева тако и из околине. На Литургији је беседио отац Горан, који је осим приказа живота пророка Илије вернима објаснио и значај пророка ... детаљније »