Епархијске вести

Опело новопрестављеном протојереју-ставрофору Милутину Драгићевићу

Протојереј ставрофор Милутин-Мићo Драгићевић рођен је 22.11.1950. године у Лозници код Чачка. Богословију је завршио у Сремским Карловцима. На парохији је био у Јежевици у близини Чачка, потом у Цркви у Врдилима, након чега долази на парохију при Храму Свете Тројице у Краљеву. У својој пастирској дужности био је до своје пензије, a уједно је 10 година радио у администрацији ... детаљније »

Литургијски прослављен Сабор Светог архангела Гаврила у Храму Светог Саве у Краљеву

Данас у седмој недељи по Духовима, литургијски смо прославили празник Сабора Светог архангела Гаврила. Литургију је служио Епископ жички Г. Јустин, а саслуживало је братство Храма Светог Саве у Краљеву. Архангел Гаврило је познат као један од највише помињаних архангела кроз историју човечанства. Он се као весник радосних вести за домострој спасења јављао пророку Захарији најављујући рођење Јована Претече. Доноси ... детаљније »

Мошти Светог Јустина Ћелијског у Манастиру Преображењу под Овчаром

Дана 26. јула 2020. године Господње, на празник Сабора Светог архангела Гаврила у Манастир Светог Преображења Господњег под Овчаром стигао је део моштију Преподобног оца Јустина Ћелијског. Мошти су дариване манастиру благословом блаженопочившег Епископа ваљевског Г. Милутина уз сагласност игуманије Манастира Ћелије мати Гликерије, која је са делом сестринства и протојерејем-ставрофором Љубом Аџићем донела мошти пред почетак Свете Литургије. Свету ... детаљније »

Слава Храма Светог архангела Гаврила у Рашки

Дана 26. јула када Света Православна Црква прославља Светог архангела Гаврила, верни народ у Рашки се сабрао да прослави своју храмовну славу. Светом Литургијом началствовао је протојереј Саво Шмигић, а саслуживали су јереј Данило Петровић, старешина храма у Рашки, јереј Немања Тимотијевић, парох павлички, јереј Предраг Радојевић, парох руднички и ђакон Владимир Јовановић. Након Свете Литургије и литије око храма, ... детаљније »

Храмовна слава у Заблаћу

Дана 26. јула 2020. када наша Света Црква прославља Сабор Светог архангела Гаврила, Црква у Заблаћу прославила је своју храмовну славу. Свету Литургију служио је архијерејски намесник трнавски протојереј Мирослав Петров, саслуживали су му: умировљени парох ваведењски протојереј-ставрофор Милорад Цицовић, умировљени парох чукојевачки протојереј Чедомир Ћурчић, умировљени парох заблаћки протојереј Милољуб Мирковић и парох љубићки јереј Бојан Сујић.   У ... детаљније »

Освећење Крста за храм – нови благослов у данима искушења на Белој Земљи

У четвртак у преподневним часовима 23. јула 2020. године, док је сунце својим зрацима омивало и обасјавало једну од најлепших падина не само Западне Србије већ и шире, нова радост походила је становнике Беле Земље. Благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког Г. Јустина, освећен је куполни крст за Цркву Сабора српских светитеља у овом месту надомак Ужица. Чин освећења извршио је ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Светосавском храму у Краљеву

У шесту недељу по Духовима, у Храму Светог Саве у Краљеву, Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ жички Господин Јустин уз саслуживање братства овог храма. Након прочитаног јеванђелског одељка, Владика је беседио о томе колико нам је вера потребна да бисмо живели достојно Јеванђеља Христовог. У наставку, у целости преносимо Владикину беседу: „У данашњем Јеванђељу чули смо како је Господ ... детаљније »

Слава параклиса иконе Мајке Божије Млекопитатељнице и освећење живописа

У параклису посвећеном Икони Млекопитатељници, који се налази у Храму Светога Саве у Краљеву, служили смо Свету Архијерејску Литургију којом је началствовао Епископ жички Господин Јустин. Владики су саслуживали протојереј-ставрофор Ненад Илић, архијерејски намесник жички, протојереј Радоја Сандо, старешина Храма Светог Саве, и протођакон Александар Грујовић уз појање братства храма, и прислуживање ипођакона Дејана Камиџорца. Пред почетак Свете Литургије, Владика ... детаљније »

Опело упокојеном протојереју-ставрофору Ненаду Величковићу

У среду 15. јула на празник Полагања Ризе Пресвете Богородице на старом гробљу у Пожеги, сахрањен је дугогодишњи парох пожешки протојереј – ставрофор Ненад Величковић. Отац Ненад упокојио се и преселио у наручје Господње на празник Светих првоврховних апостола Петра и Павла након краће и теже болести. У среду 15. јула у Храму цара Константина и царице Јелене у Пожеги, ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у придворном Параклису 40 мученика у Краљеву

Светом Архијерејском Литургијом у придворном Параклису Светих четрдесет мученика севастијских у Краљеву, Епископ жички Г. Г. Јустин прославио је празник Светих врача Козме и Дамјана, обележивши притом 28 година епископске хиротоније, као и имендан архимандрита Дамјана (Цветковића), секретара ЕУО-а Епархије жичке. детаљније »