Епархијске вести

Празник Света Три Јерарха – храмовна слава у Пожеги

У понедељак, 12. фебруара 2018. године, Сиропусне припремне седмице пред Велики пост, Црква Христова у Пожеги литургијски је прославила Света Три Јерарха, велике угоднике Божије који оставише немерљив и неизбрисив траг у историји Цркве. Литургијским сабрањем је началствовао протојереј-ставрофор Милић Драговић, старешина Цркве Светог Марка из Ужица, уз саслужење великог броја свештенства из Чачка, Лучана, Косјерића, Ариља, као и свештенослужитеља ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Чајетини

Литургијска заједница при Цркви Светог Архангела Гаврила у Чајетини имала је велику радост да у недељу месопусну, принесе Богу молитве предвођена својим Архипастиром, Епископом жичким Г. Јустином. Преосвећеном Владици саслуживали су: секретар ЕУО Епархије жичке архимандрит Дамјан (Цветковић), aрхијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, протојереј Драгиша Ђуричић, протојереј Давид Селаковић, јереј Петар Лазић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Ненад Ивановић. ... детаљније »

Монашење у Манастиру Рујан

На празник преподобних Јефрема и Исака Сирина, дана 10. 02. 2018. године, одиграла се права радост у манастиру Рујан код Врутака. Први пут након обнове овог манастира обављен је чин монашења. Током вечерњег богослужења Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин, у чин мале схиме замонашио је искушеника Здравка Радовановића, који је добио име Харитон. После малог входа настојатељ рујанске обитељи ... детаљније »

Задушнице у Светосавском храму у Краљеву

Црква Божија која пребива у граду Краљеву при Храму првог српског Архиепископа Саве,  сабрана око прејемника светосавске жичке катедре Преосвештеног Архијереја Јустина, у јединству евхаристијске молитве и свештеножтртвеног приноса предстала је Престолу Господу Славе. Обележавајући суботњи дан, који својим боравком у гробу Господ освешта и учини преласком у васкршњу радост победе Живота над смрћу, Црква као Земља Живих пројавила је ... детаљније »

Донаторско вече за изградњу Храма Покрова Пресвете Богородице у ужичком насељу Крчагову

На дан када празнујемо Светог Јована Златоустог, благословом Епископа жичког господина Јустина, у свечаној сали Градске куће у Ужицу, са почетком у  19 часова, одржано је донаторско вече и прикупљана су средства за изградњу Храма Покрова Пресвете Богородице у насељу Крчагову. Програм је почео молитвом „Царе небески,“ после кога је мешовити хор Цркве Светог Ђорђа отпевао химну „Боже правде“, симболично ... детаљније »

Одржане седнице Пленума и Епархијског Савета Епархије жичке

Дана 08. фебруара 2018. године под омофором и благословом Епископа жичког Господина др Јустина, у храму Свете Тројице у Краљеву, молебаном за призив Светог Духа, који су одслужили архимандрит Тихон (Ракићевић) и архимандрит Дамјан (Цветковић) отпочела је редовна скупштина Савета епархије жичке. Радни део седнице одржан је у просторијама ЕУО, где је окупљене најпре поздравио домаћин, Епископ жички г. Јустин, ... детаљније »

Недеља о блудном сину у Манастиру Вазнесењу

Опрости Оче, сагреших небу и теби! Ове речи блуднога сина који се кајући враћа Оцу, одзвањају у срцима верног народа, припремајућег се богослужбено-молитвено и литургијско-подвижнички, за наступајући период Великог поста. Свима позната јеванђелска прича, која се чита у Недељу о блудном сину, улива радост и крепи дух човека говорећи му да ништа није изгубљено. И када мислимо да јесте, постоји ... детаљније »

Обавештење: Померање датума прославе празника Светог Симеона Мироточивог у Манастиру Студеници

Студенички типик Светога Саве (Глава 35), у вези са празновањем „оца нашег и ктитора господина Симеона монаха“, каже: „И ово треба да знате, јер много пута догађа се овај празник у велике постове. Ако буде овај празник у велике постове, то заповедамо да се слави пре поста.“ У складу са наведеним, ове године братство Манастира Студенице обележиће ктиторску славу у суботу ... детаљније »

Свечана академија у ОШ “Вук Караџић“ у Краљеву – “Свети Сава осам векова међу нама“

Свечаном академијом под називом ,,Свети Сава осам векова међу нама“, ОШ ,,Вук Караџић“ у Краљеву обележила је дан првог Архиепископа српског Светога Саве. У позоришној атмосфери издвојеног одељења на Берановцу уважени гости, наставници и ученици имали су прилику да уживају у оригиналном програму премијерно приказаном.   На самом почетку програма присутнима се обратила директорка школе госпођа Биљана Барловац, пожелевши свима ... детаљније »

Светосавски дани духовне музике у Ивањици

Поводом јубиларних 180 година од изградње Храма Светих равноапостолних царева Константина и Јелене у Ивањици, Градски ивањички хор «Ива Вокалис» и дечији хор ОШ «Кирило Савић» на позив Црквене општине и свештенства, одржали су концерт духовне музике, 28. јануара 2018. године. У испуњеном храму, пред слушаоцима различитог узраста, забрујала је химна просветитеља и архиепископа Саве. Речима преподобног Јустина Ћелијског: “…Зато ... детаљније »