Епархијске вести

Храмовна слава у Ивановцима и сусрет са песником

На празник Преноса моштију Светог оца Николаја на узвишењу Камаљ у Ивановцима свечано је  и овог 22. маја лета Господњег 2020. прослављена храмовна слава цркве коју је подигао песник Милован Данојлић на размеђу два миленијума. Уочи празника служена је вечерња, а на празник Света Литургија са литијом и ломљењем славског колача. После сечења славског колача, старешина цркве протојереј Светолик Марковић, ... детаљније »

Слава Храма Светог оца Николаја у Брезови

Милошћу и благодаћу Божијом у пету седмицу по празнику Васкрсења Господа Исуса Христа, у петак 22.маја 2020. године Храм светог оца Николаја у Брезови прославио је своју храмовну славу, пренос моштију светог оца Николаја. На велику духовну радост верног народа Свету Литургију у овој великој светињи из 13.века, служили су протонамесник Душан Томић парох ужички, јереј Зоран Стевлић, парох миланџански ... детаљније »

Исповест свештенства Архијерејског намесништва црногорског

У пету суботу по Пасхи, на дан када прослављамо Светог апостола Симона Зилота и Преподобну Ирину, окупило се свештенство намесништва црногорског да би одслуживши Свету Литургију приступили Светој тајни исповести. Литургијом је началствовао протојереј Мирослав Јанковић уз саслуживање ђакона косјерског Томислава Гајића. Исповест је вршио протосинђел Герман (Авакумовић), настојатељ Манастира Раче. По окончању исповести сви присутни су приступили трпези љубави ... детаљније »

Слава светоникољске обитељи под Кабларом

На дан када наша Света Црква прославља празник Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског, светоникољска обитељ под Кабларом прославила је своју крсну славу. Празнична и свечана атмосфера уприличена је у овој светој обитељи. Светом Литургијом началствовао је јеромонах Виталије (Милошевић), сабрат Манастира Студенице, уз саслужење протојереја-ставрофора Радована Милинковића, дугогодишњег намесника и пароха чачанског. Посебно торжество Свете Литургије уприличили су хор „Слово ... детаљније »

Пренос моштију Светог оца Николаја – Храмовна слава Манастира Ковиље

На дан Преноса моштију Светог оца Николаја, Манастир Ковиље је прославио једну у низу својих храмовних слава. Упркос удаљености од варошице Ивањице, светиња ковиљска привлачи своје сталне вернике. Околни мештани, који су давно напустили своје домове, из забачених и тешко приступачних предела Голије и Јавора, на празнике  долазе у светињу да се помоле Богу уз сталне приче о давним „добрим-старим ... детаљније »

Недеља Самарјанке у Севојну

У пету недељу по Васкрсењу – Недељу Самарјанке, Његово Преосвештенство Епископ жички  г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог архангела Гаврила у Севојну. Његовом Преосвештенству саслуживали су: архимандрит Дамјан (Цветковић), архијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, протојереј Зоран Лазић, протојереј Василије Савић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Богдан Милић. По прочитаној јеванђелској перикопи, Владика Јустин у надахнутој ... детаљније »

Братски састанак и исповест свештенства Архијерејског намесништва рачанског

На дан празновања Светог пророка Јеремије 14/1. маја одржана је исповест и братски састанак свештенства Архијерејског намесништва рачанског. Исповест је вршио јеромонах студенички Виталије (Милошевић). Светом Литургијом началствовао је јереј Јован Тимотијевић уз саслуживање јереја Ненада Рогића и ђакона бајинобаштанског Далибора Ђорђевића.  У беседи о Светој Тајни Исповести коју је изговорио отац Јован подсетио је да: „Јеванђеље у целини говори ... детаљније »

Свечано прослављена храмовна слава Светог Василија Острошког у Кованлуку

На почетку четврте недеље по Васкрсењу Христовом, Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин, у Храму Светог Василија Острошког у Кованлуку, свечано је прослављена храмовна слава. Обележавање и прослава великог угодника Божијег Светог Василија Острошког Чудотворца, започели су у понедељак 11. маја 2020. године, празничним бденијем које је служио архијерејски намесник жички протојереј ставрофор Ненад ... детаљније »

Слава Светосавског храма у Краљеву

Парадоксалност наше вере чини супротности помирљивима (земље и неба, времена и вечности, смрти и живота) и немогуће могућим. У српској историји можда нема бољег сведочанства о овоме од празника Спаљивања моштију Светог Саве. Многим народима смо били и даље смо чудни што поразе славимо и трагедија се сећамо. Попут раслабљеног који није имао човека у воду да га спусти, ни ... детаљније »

Марковдан – храмовна слава Старе ужичке цркве

На дан када Света Црква прославља Светог апостола и јеванђелиста Марка, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у храму који је посвећен овом светитељу у Ужицу. Преосвећеном Владики саслуживали су: архијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић, старешина Храма Светог апостола и јеванђелисте Марка протојереј-ставрофор Милић Драговић, сабрат храма протојереј Миливој Илић, старешина Храма Светог ... детаљније »