Епархијске вести

Први пут одслужена Света Литургија у Храму Светог Саве у Бајиној Башти

У Бајиној Башти је прослављена Лазарева субота. Овај празник нас полако уводи у последњу недељу Великог поста, наводећи нас да размишљамо о Лазаревом Васкрсењу као о припреми за највећи празник – Васкрсење Господње. Данас смо имали нарочиту радост – наиме одслужена је Литургија у новом храму, који је још увек у изградњи – у Цркви Светог Саве. Ово је прва ... детаљније »

Исповест свештенства Архијерејског намесништва љубићког

Дана 19. априла 2019. године, на празник Светог Евтихија Цариградског, свештенство Архијерејског намесништва љубићког, у Манастиру Вујан, приступило је Светој тајни исповести. Свештенство је исповедао архимандрит Јован (Никитовић). Литургију пређеосвећених Дарова служио је протојереј Саша Станишић уз саслужење ђакона. Након Свете тајне исповести и свршетка Свете Литургије свештенство је приступило трпези љубави која је приређена у манастирској трпезарији, где се ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Недељу Глувну у Храму Успења Пресвете Богородице у Ражани код Косјерића

У пету недељу Часног поста, такозвану Глувну, литургијска заједница при Храму Успења Пресвете Богородице у Ражани имала је велику част и радост да дочека свога Архипастира. Евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин уз саслужење Архијерејског намесника пожешко-ариљског и црногорског протојереја-ставрофора Ненада Величковића, протојереја-ставрофора Милутина Стевановића, протојереја Радосава Гајића, јереја Благоја Гавриловића, старешине Храма Успења Пресвете Богородице ... детаљније »

Опело и сахрана протојереја Милована Благојевића (1972-2019) пароха рожачко-пријеворског

Наш драги брат протојереј Милован  уснуо je у Господу у суботу 30. марта 2019. у раним јутарњим сатима после краће болести. Опело у Храму Светог великомученика Георгија у Пријевору 2. априла служио је Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин са многобројним свештенством Епархије жичке и у присуству пријатеља уснулог протојереја Милована. Опелу је присуствовало мноштво свештеника, монаха, родбине и парохијана. ... детаљније »

Недеља Крстопоклона у Цркви Светог великомученика Пантелејмона на Бумбаревом Брду

Литургијска заједница при Цркви Светог Пантелејмона имала је радост и част да у недељу Крстопоклону, евхаристијским сабрањем началствује њен Архијереј, Епископ жички господин Јустин. Литургијска жртва принета је Господу на освећење, у корист нашу, у корист нашег спасења и вечног живота. Након прочитаног јевађелског зачала, сабрању се обратио Преосвећени Владика речима: „Наши прародитељи су имали слободну вољу. Бог је створио ... детаљније »

Недеља Пачиста у Саборном храму Светог Саве у Краљеву

Литургијска заједница при Саборном храму Светог Саве у Краљеву имала је радост и част да и у другу недељу Васкршњег поста, такозвану Пачисту, евхаристијским сабрањем началствује њен Архијереј, Епископ жички господин Јустин. Благодарећи Господу због свега и за све на овој дивној Литургији Светог Василија Великог и сећајући се Господњих спасоносних страдања, животворнога крста, тридневнога погребења, васкрсења из мртвих, узласка ... детаљније »

Слава Параклиса 40. мученика севастијских при двору Епископа жичког

Служењем Свете Архијерејске Литургије прослављена је храмовна слава Параклиса при двору Епископа жичког у Краљеву. Свечаним евхаристијским слављем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин уз саслужење архимандрита Саве (Илића), секретара Епископа жичког, Архијерејског заменика протојереја-ставрофора Љубинка Костића и протођакона Александра Грујовића. Свештени принос је узнет уз молитвено учешће присутног свештенства и верног народа, а уз интонације византијског напева ... детаљније »

Недеља Православља у Храму Светог Саве у Краљеву

Прве недеље Часнога поста, многобројним људима који су се окупили ради Причешћа Часним Даровима, обратио се Владика Јустин покушавајући да у нама разгори жар вере у то да Бог брине о нама и жар поверења у то да нас Он неће оставити без Своје помоћи у животним недаћама. Између осталог Владика је рекао и следеће: „Сви видимо да, иако смо ... детаљније »

Литургија Пређеосвећених Дарова у Храму Светог Саве у Краљеву

У великој и Светој Четрдесетници када у првој недељи Часнога поста, коју називамо и недеља Чиста – Православља, служена је Литургија Пређеосвећених Дарова у Саборном храму првог српског архиепископа светитеља Саве у Краљеву. Служио је Његово Преосвештенство Еписког жички Господин Јустин по јерејском чину, а саслуживао је протођакон Александар Грујовић. Литургија Пређеосвећених Дарова може се, без икаквог претеривања, окарактерисати као ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Манастиру Жичи

У задњу недељу пред почетак Великог поста – Недељу Сиропусну, овога радосног јутра 10. марта 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Вазнесења Господњег у царској лаври Манастиру Жичи, уз саслужење: архимандрита Јакова (Лазовића), секретара Епископа жичког архимандрита Саве (Илића), Архијерејског заменика протојереја-ставрофора Љубинка Костића, Архијерејског намесника жичког протојереја-ставрофора Ненада Илића, протојереја ... детаљније »