Епархијске вести

У Манастиру Студеници прослављен празник Преподобног Симона Монаха

У Манастиру Студеници, у недељу 7. октобра 2018. године, прослављен је спомен Преподобнога Симона Монаха, краља Стефана Првовенчаног. У суботу, са почетком у 21 час служено је свеноћно бденије, а сутрадан, у недељу, Свету Архијерејску Литургију служио је Епископ жички Г. Јустин. Саслуживали су му архимандрит Студеничке  лавре Тихон (Ракићевић), протосинђел Сава (Илић), јеромонах Виталије (Милошевић), свештенослужитељ из Антиохијске Патријаршије, ... детаљније »

Духовна радост у Манастиру Никољу

У Недељу 19. по Духовима, 07. 10. 2018. године, када Српска Православна Црква прославља Преподобног Симона Монаха, Светог краља Владислава и Преподобног Давида српског, у Манастиру Никољу под Кабларом прослављена је монашка слава – имендан протосинђела Давида (Васиљевића), сабрата ове свете обитељи. Свету Литургију је служио високопречасни протојереј-ставрофор Милош Васиљевић, парох и управник православног Духовног центра у Краљеву. Богослужење је ... детаљније »

Прослава празника Зачећа Светог Јована Крститеља у Храму Свете Тројице у Краљеву

Светом Архијерејском Литургијом у Храму Свете Тројице у Краљеву прослављен је празник Зачећа Светог Јована Крститеља и Претече Господњег. Његовом Преосвештенству Епископу жичком Г. Г. Јустину саслуживали су архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, протођакон Александар Грујовић и братство Светотројичног храма у Краљеву.     Преосвећени Владика је поучавао верни народ, говорећи о Тајни Оваплоћења Христовог и Спасења које нам ... детаљније »

Поклоничко путовање светињама Босне и Херцеговине и Далмације

Црквена општина и свештенство Храма Светог Ахилија организовали су поклоничко путовање светињама у Босни и Херцеговини и Далмацији. Путници из Ариља, Ивањице и Пожеге са нашим свештенством имали су велики Божији благослов да посете места која вековима сведоче историју српског народа. Прво одредиште било је Манастир Житомислић. Игуман о. Данило је срдачно и домаћински дочекао браћу из Србије и гостима ... детаљније »

Недеља по Воздвижењу Часног Крста у Храму Светог Саве у Краљеву

У Недељу по Воздвижењу Часнога Крста, у периоду богослужбене године када се по нашим Црквама клањамо Часном Крсту Господњем, у Храму Светога Саве у Краљеву је служена Света Архијерејска Литургија којом је началствовао Епископ жички Господин Јустин. Саслуживали су му: протојереј-ставрофор Ненад Илић – архијерејски намесник жички, протојереј-ставрофор Мирослав Јаковљевић, протосинђел Сава (Илић), протојереј Радоја Сандо – старешина храма, протонамесник ... детаљније »

Воздвижење часног Крста у Храму Светог архангела Гаврила у Гучи

У четвртак седамнаесте Недеље по Духовима, када наша Света Црква слави празник Воздвижења часнога Крста (Крстовдан), Храм Светог архангела Гаврила посетио је Епископ жички Г. Јустин. Њега је са великом радошћу у срцу дочекало свештенство и верни народ као и деца гучких школа и вртића који су, међу првима, дошли да дочекају свог пастира.   Епископ Јустину саслуживали су: протојереј-ставрофор ... детаљније »

Епископ Јустин у канонској посети Прилипцу

Дана 23. 09. 2018 године, у попразништву Мале Госпојине, Храм Рођења Пресвете Богородице у Прилипцу посетио је Епископ жички г. Јустин и том приликом служио Свету Архијерејску Литургију. Саслуживали су протојереј-ставрофор Ненад Величковић, архијерејски намесник пожешко-ариљски, протојереј Драган Стевић, парох ариљски, јереј Мирослав Миленковић, парох лучански, и протонамесник Милан Поповић, парох прилипачки.   Пре Литургије извршено је освећење икона и ... детаљније »

Манастир Каменац свечано прославио шест векова постојања

Обасјан зрацима сунца и загрљен зеленилом оближњих шума, дочекао је Манастир Каменац прославу шест векова свог постојања. Подигнут од стране Деспота Стефана Лазаревића овај средњовековни бисер Груже чврсто, како и доликује имену које носи, подносио је заједно са народом све историјске невоље. Ову прославу, када слави и своју храмовну славу, дочекао је украшен љубављу и трудом којим га чувају сестринство ... детаљније »

Мала Госпојина – слава храма у Власову

Дана 21. 9. 2018. године на када наша Света Православна Црква слави Рођење Пресвете Богородице и Приснодјеве Марије (Мала Госпојина), храм у Власову достојно је обележио и прославио своју славу. Служена је Света Божанствена Литургија којом је началствовао јереј Александар Суботић, уз саслуживање протонамесника Здравка Николића, протојереја Радована Радосављевића, јереја Данила Петровића, јереја Милована Вучковића и ђакона Марка Ерића, док ... детаљније »

У смрт или у Отаџбину

У дане када Небеска Србија слави Рођење Богомајке, а кроз Њу слави и победу Њенога Сина над паклом и смрћу, земаљска Србија слави своје Васкрсење у Великом рату 1918. године. Општина Ариље дала је за слободу 1363 див-јунака, и чувајући успомену на њих, млади људи, потомци ових горостаса, обележили су овај нама важан, а помало заборављен догађај. Све је почело ... детаљније »