Епархијске вести

Парастос на Побусани понедељак у Чачку

P1090807

На Побусани понедељак, у први дан после Томине недеље а девети од Васкрсења Христовог, Архијерејски намесник трнавски протојереј Мирослав Петров, старешина храма Вазнесења Господњег у Чачку јереј Марко Мирковић и свештенство храма Вазнесења Господњег у Чачку, уз верни народ, посетили су гробове свештенослужитеља и предака на старом градском гробљу на коме се до Другог Христовог доласка чувају кости скоро стотину ... детаљније »

Изложба Архива СПЦ „Митрополит Јосиф Цвијовић-духовник и ратник“

DSC_0534 (Large)

У недељу 23. априла Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин отворио је изложбu Архива СПЦ „Митрополит Јосиф Цвијовић-духовник и ратник“ у Историјском архиву Ужице. Отварању изложбе присуствовали су градоначелник Ужица Тихомир Петквић, и његов заменик, Немања Нешић, градски већници, директор Архива СПЦ, Радован Пилиповић са својим колегама из тог архива, потомци Митрополита Јосифа Цвијовића, свештенство Ужичког и Пожешко-ариљског намесништва, представници ... детаљније »

Изложба свелописа Божидара Витаса „Духовни хоризонти“

0000 Priblizavanje Hilandaru

Уз благослов Његовог Преосвештенства Епископа жичког г. Јустина у суботу, 22.априла 2017. благодат Господња је преобилно прекрила вернике који су се сабрали у храму Покрова Пресвете Богородице у Белановици, јер смо имали целодневно дружење са фотографом-уметником Божидаром Витасом и уживали смо у изложби његових светлописа под називом „Духовни хоризонти“. Жеља нам је била да овом  изложбом светлописа српских манастира и цркава ... детаљније »

Источни петак у Манастиру Стјеник

DSC01773

„На левој обали потока Ладна вода, испод брда Стјеника, огранка планине Јелице, налази се Манастир Стјеник у ком почивају мошти Светог Јована Стјеничког, који се подвизавао у једној пећини изнад данашњег манастира.    Због снажног извора који избија у непосредној близини, испод праве као зид стене, Манастир се од почетка звао Истник – Источник, Извор. Истник је био метох Манастира ... детаљније »

Опело монахиње Параскеве из Манастира Ваведење

Vavedenje

У среду по Христовом Васкрсењу упокојила се у Господу монахиња Параскева (Чакаревић) из манастира Ваведења у Овчарско-кабларској клисури. Рођена је у Котражи 1944. године. Строги отац и маћеха мајчинског срца одгајали су три сина и ћерку Бранку, учећи их свим пословима. Доживотно рањена због смрти мајке, бива привржена игуманији и сетринству манастира Ваведење, где се и монаши 1982. године на ... детаљније »

Васкршњи турнир у Приликама

20170417_155802

На други дан прославе Васкрсења Христовог, после Свете Литургије у Храму Светога Архангела Михаила у Приликама, у новоизграђеној балон-сали организован је први васкршњи турнир у одбојци за основце. Овај турнир су организовали Црквена општина Прилике и ОШ „Сретен Лазаревић“ из Прилика. Окупило се преко 200 девојчица из Пожеге, Ариља, Гуче, Ивањице и Прилика.Одбојкашице су се надметале у две категорије, млађе ... детаљније »

Краљевачко свештенство у васкршњој посети болници у Краљеву

image-0-02-05-67474e6294398203963710f53d3232c27907a307234aa45bd9c7fbc1763e8d21-V

На празник Васкрсења Христовог краљевачки свештеници су по већ устаљеној пракси, са благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког г. Јустина, посетили Општу болницу “Студеница“ у Краљеву. Распоређени у групе, свештеници су обишли сва болничка одељења делећи васкршња јаја и скромне дарове. Болничком особљу смо пожелели помоћ Божију у раду, а пацијентима брзо оздрављење. По свим ходницима и собама болнице могли су ... детаљније »

Дани пасхалне радости у Прељини

20170418_093140(0)

На трећи дан Пасхе, у организацији Црквене општине Прељина и вртића „Буба Мар“ одржано је традиционално такмичење деце из вртића у туцању васкршњих јаја. Након учешћа у Светој Литургији деца су најпре отпевала васкршњу песму, а потом их је надлежни парох поздравио и честитајући празник пожелео добродошлицу. После тога у порти храма је отпочело такмичење, а деца су потом награђена ... детаљније »

Васкршња поноћна Литургија у Манастиру Градац

Vaskrs-2017-02

У нашем манастиру је и ове године васкршња литургија почела у поноћ. Било је присутно пуно верника: мештана из села Градац, Брвенице, са Рудна и околних засеока, из Рашке, као и наших пријатеља из Краљева и Београда. Дружење уз послужење и песму у манастирском конаку трајало је до раних јутарњих часова. Касније у току дана приредиле смо празнични ручак за ... детаљније »