Епархијске вести

У Краљеву отворена изложба “Српска Православна Црква и руска емиграција 1920-1940“

У оквиру програма „Краљево – памћење, октобра 2019“, Историјски архив Краљево и Архив Српске православне цркве приредили су изложбу „Српска православна црква и руска емиграција од 1920. до 1940“, аутора Радована Пилиповића. Изложба, која броји 15 паноа, представљена је у Свечаној сали Градске управе града Краљева и трајаће наредних десет дана. Према речима протојереја ставрофора Љубинка Костића, изложба „Српска православна ... детаљније »

Ратинска црква свечано обележила јубилеј 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве

Акатистом Покрову Пресвете Богородице 12.10. 2019. године у цркви у Ратини и предавањем под називом „Хлеб наш насушни“ црква у Ратини је започела обележавање великог Јубилеја 800 година од добијања самосталности Српске Православне Цркве. Историчарка уметности Марина Лукић Цветић на ову тему најпре је држала предавање у Народном музеју Краљево, а ове суботе у сарадњи њеног Музеја слатка-Кућа Цветића и ... детаљније »

“Дани Патријарха Павла“ у Чачку

У недељу 6. октобра у препуној сали Дома културе у Чачку хор свештеника санктпетербуршке Митрополије одржао је целовечерњи концерт у славу патријарха Павла у оквиру манифестације „Дани патријарха Павла“ и поводом 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве. Извођене су углавном духовне као и неке световне руске и српске песме (Тамо далеко). Проф. др Драго Милошевић   детаљније »

Посета руског хора Ужицу

По благослову Његовог Преосвештенства Eпископа жичког Господина Јустина, а поводом прославе осам векова од добијања аутокефалности Српске Православне Цркве, Саборна ужичка црква Светог великомученика Георгија је имала част да угости руски хор „Духовними“ из Санкт-Петербурга. Наиме, иницијатор доласка овог свештеничког хора  је српско-руски клуб из Ужица чији су чланови  г. Немања Спаловић и г. Владимир Димитријевић. Овај хор је основан ... детаљније »

Прослављен спомен Преподобног Симона Монаха у Манастиру Студеници

Верни народ се данас сабрао у древној Лаври студеничкој да заблагодари Богу и са братијом манастира прослави спомен великог угодника Божијег, преподобног Симона монаха, првог српског краља Стефана Првовенчаног. Ове године се уједно обележава и прославља јубилеј – 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве. Светом Литургијом началствовао је игуман студенички архимандрит Тихон (Ракићевић) уз молитвено учешће свештенства, монаштва и верног ... детаљније »

Дочек Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја у манастиру Жичи

У молитвеном трепету свештеног простора древног храма манастира Жиче којим је некада корачао и у коме је молитве узносио отац наш Сава, узнета је заједничка молитва у сусрет недељном дану који је овога пута и дан прославе величанственог јубилеја.   Епархија жичка и манастир Жича после осам векова домаћини су још једног великог догађаја – прославе осам векова аутокефалности Српске ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија на Задушнице

Дана 05. октобра 2019. када се сећамо од века престављених православних хришћана, молитвене успомене у народу познатије као “Михољске задушнице“, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин началствовао је евхаристијским сабрањем у Храму Светог Саве у Краљеву. У беседи којом се обратио сабранима, Владика је подсетио на значај молитве у нашем животу. Она нам је пут у живот, јер њоме се ... детаљније »

Предавање проф. др Драгољуба Даниловића у Храму Светог Саве у Краљеву

Вечерас, 04. октобра 2019. у Храму Светог Саве у Краљеву, је одржано предавање професора краљевачке гимназије, др Драгољуба Даниловића на тему „Историја и културно наслеђе Жичке Архиепископије и Епархије“. Ово предавање, одржано у навечерје централне прославе великог јубилеја – осам стотина година добијања аутокефалности Српске Цркве – је представљало још један мали покушај да се Краљевчанима покаже сав значај који ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Бајиној Башти

У недељу по Воздвижењу Часног и Животворног Крста Господњег и петнаесту по Духовима, свештенство и верни народ бајинобаштанске вароши имали су част и духовну радост, да дочекају свога Архипастира Епископа жичког Господина Јустина. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Епископ жички Јустин уз саслужење протојереја Милинка Лукића, архијерејског намесника рачанског, протосинђела Германа (Авакумовића), игумана Манастира Раче, протојереја Раденка Глигића, протојереја Горана ... детаљније »

Празник Воздвижења Часног Крста у Манастиру Жичи

На дан када наша Света Црква слави празник Воздвижења Часног и Животворног Крста Господњег, у Српској царској лаври Манастиру Жичи, свештенство, сестринство и верни народ са радошћу су дочекали Епископа жичког Господина Јустина. Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Епископ жички Јустин уз саслужење: архимандритâ Дамјана (Цветковића), Јакова (Лазовића) и Саве (Илића), протојереја-ставрофорâ Ненада Илића и Лазара Васиљевића, протонамесникâ Драгана Глигића и Милоша ... детаљније »