Епархијске вести

Света Архијерејска Литургија у Светосавском храму у Краљеву

У недељни дан, 03. фебруара 2019. године, када се богослужбено прославља и спомен Преподобног Максима Исповедника и Светог мученика Нифонта, у Храму Светог Саве у Краљеву је служена Света Архијерејска Литургија. Началствовао је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин. Саслуживало је братство овог храма уз учешће верујућег народа Божијег. Након прочитаног јеванђелског одељка, Епископ Јустин је изговорио надахнуту беседу, у ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија и парастос игуманији Аквилини у Манастиру Вољавчи

Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин началствовао је, 2. фебруара 2019. године на празник Преподобног Јевтимија Великог, Светом Архијерејском Литургијом и служио парастос упокојеној игуманији Аквилини у Манастиру Вољавчи, уз саслужење свештенства љубићког намесништава и умировљених свештеника који служе при овом храму. Епископ Јустин се по свршетку Свете Литургије обратио сабраном народу и свештенству беседом у којој је истакао важност ... детаљније »

Литургијска прослава Светог Саве у Горњем Милановцу

Дана 27. јануара када наша Црква прославља Светог Саву, првог Архиепископа српског, у Цркви Свете Тројице у Горњем Милановцу Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, коме су саслуживали: протојереј ставрофор Аранђел Даниловић, Архијерејски намесник таковски, протојереј ставрофор Јован Ђорем, као и свештеници Цркве Свете Тројице у Г. Милановцу.   Владика је свечано дочекан од великог ... детаљније »

“Светосавски дарови“ у Љигу

Литургијска  заједница при Храму Светог Јована Крститеља у Љигу прославила је свечано Савиндан. После одслужене  Литургије отпевана је химна, деца су рецитовала песме посвећене Светоме Сави, а старешина цркве им је поделио пригодне поклоне. Светога Саву, првог српског архиепископа, и ове године славе све школе у парохији љишкој. Славски колач је најпре преломљен у СШ „1300 каплара“ , а затим ... детаљније »

Свечана Светосавска академија у Чајетини

У понедељак 28. јануара 2019. године са почетком у 19:00 часова одржана је свечана Светосавска академија у чајетинском Дому културе, у част и спомен једног од највећих Срба икада – Светитеља Саве, првог српског Архиепископа, творца самосталне српске Цркве и сатворца прве српске краљевине. Старешина Светоархангелског храма у Чајетини јереј Петар Лазић у сарадњи са Општином Чајетина, Туристичком организацијом Златибор ... детаљније »

Путевима Светог Саве у Русију

У уторак 29. јануара у Музеју рудничко-таковског краја у Горњем Милановцу одржано је предавање Путевима Светог Саве у Русију. Предавање је одржала Ксенија Радојичић, професор руског језика. Такође, поред предавача, програм је обогатио Хор Цркве Свете Тројице на челу са диригентом проф. Наталијом Николајевном Радовановић. Хор је отворио програм светосавском химном. Поред химне, у току предавања, хор је отпевао неколико ... детаљније »

Савиндан у Сирогојну

У славу Свете, Животворне и Нераздељиве Тројице и Светога Саве првог Архиепископа српског у Сирогојну је 27. јануара свечано прослављен Свети Сава. У Храму Светих Апостола Петра и Павла служена је Света Литургија са почетком у 07:30 часова. Светој Литургији је присуствовало око 40 малишана из месне основне школе од којих се већина и причестило. Након завршене Литургије малишани су ... детаљније »

Празник Светог Саве у парохији годачичкој

Прослављање Светог Саве, првог Архиепископа српског, почело је у Храму Успења Пресвете Богородице у Годачици. У Светој Литургији учешће су узели ученици, родитељи и наставници ОШ „Олга Милутиновић“. Сви заједно благодарећи Господу и Светом Сави на свему што нам је дао, Светој Чаши Крви и Тела Христовог приступили су сви ученици. Након службе, прослављање је настављено у просторијама матичне школе, ... детаљније »

Празник Светог Саве у Ратини

„Ускликнимо с љубављу светитељу Сави српске цркве и школе светитељској глави“ Прослава Светог Саве, првог српског Архиепископа у Ратини започела је Светом Литургијом у нашој Цркви Светог Јована Крститеља. Било је много школске деце као и деце из вртића који су молитвено присуствовали Литургији са својим родитељима, наставницима и васпитачицама. Мноштво деце је приступило Светој тајни причешћа. Након Свете Литургије ... детаљније »

Савиндан у Сирчи

Школска слава, Свети Сава, свечано је прослављен у селу Сирчи, најпре литургијским сабрањем у Храму Светог пророка Илије, а потом и свечаношћу у ОШ ,,Јован Цвијић“. Свету Литургију служио је протојереј Драган Јовић. Црква је била препуна деце, родитеља и мештана који су се, упркос хладном времену и сметовима, сабрали да прославе Светога Саву. На велику духовну радост, ученици су ... детаљније »