Епархијске вести

Молебан и Литија у Ивањици за очување светиња Српске Православне Цркве у Црној Гори

„Ако сам Ја са вама ко ће против вас?“                                      (кондак Спасовдана) У тешким временима страдања када се црни облак безбожне власти, лажне цркве и њених пророка наднео над Црном Гором претећи да отме и затре све што је православно, свештенство архијерејског намесништва моравичког са верним народом Ивањице и околних места пружили су своју подршку живом организму живога Бога верном ... детаљније »

Богојављење у Ариљу

Празник када је Господ наш Исус Христос благоизволео да га Свети Јован Претеча крсти на реци Јордан и када се Бог открио у Три Лица, почео је празничним вечерњем у Параклису Светог Урошице. Сутрадан, 19. јануара, верни народ Ариља и околине у великом броју се окупио на евхаристијско сабрање у Храму Светог Ахилија. Светом Литургијом началствовао је старешина храма јереј ... детаљније »

Богојављење у Цркви Светог Василија Острошког у Кованлуку

На дан када наша Света Црква молитвено прославља Крштење Господа Исуса Христа и чудесну пројаву Свете Тројице на реци Јордану, Свету Архијерејску Литургију у Цркви Светог Василија Острошког у Кованлуку служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин. Већ у раним јутарњим часовима Храм Светог Василија био је испуњен мноштвом верујућег народа и деце који су дочекали свог духовног пастира ... детаљније »

Крстовдан у Грачацу

Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин началствовао је 18. јануара 2020. године, на Крстовдан, Светом Архијерејском Литургијом у Цркви Светог Саве у Грачацу. Саслуживали су: протојереј-ставрофор Ненад Илић, архијерејски намесник жички, протојереј Радош Младеновић, парох врњачки, јереј Милан Костић, парох грачачки, јереј Младен Миливојевић, парох вукушички и протођакон Александар Грујовић. На Светој Литургији сабрао се верни народ парохије грачачке и ... детаљније »

Крстовданска литија у Ужицу

На Крстовдан, у Ужицу у саставу Свете Литургије, одржани су Молебан и Литија за подршку православној браћи у Црној Гори и на Косову и Метохији. Народ ужички је још једанпут показао да је литургијски народ. Велики број верника приступио је Светој Чаши Тела и Крви Господње посведочивши на тај начин своју приврженост мајци Цркви и Господу Богу.   Након литургијског ... детаљније »

Манастир Градац у новом светлу

Пројекат “Адаптацијa спољашњег осветљења комплекса манастира Градац” успешно је окончан у децембру у планираном року. Пројекат је финансирало Министарство културе и информисања, а изабрани извођач била је фирма Елкомс. Радови по пројекту одобреном од стране Републичког Завода за заштиту споменика културе у Београду чији је и био конзерваторски надзор (др Марина Нешковић и Јована Шуњеварић), трајали су од краја септембра ... детаљније »

Духовно вече у Горњем Милановцу

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког Г. Јустина 15. јануара 2020. године са почетком у 18:00 часова Црквена општина Горњи Милановац – Црква Свете Тројице, организовала је духовно вече на коме је предавач био г. Горан Вучковић,  виши асистент Православног богословског факултета „Св. Василије Острошки“ у Фочи.  Тема предавања носила је наслов: „Христово рођење у 21. веку – како савремени човек ... детаљније »

Ужице: Вече посвећено Музеју Српске Православне Цркве

У организацији Ужичке академске парламентарне уније и Града Ужица, ученици седам средњих и две високообразовне установе, као и Црквени хор „Ђурђевак“ посетили су 2. децембра 2019. године наше светиње манастире Ћелије и Лелић, а након тога у музеју Српске Православне Цркве и изложбу „Осам векова уметности под окриљем Српске Православне Цркве 1219-2019“. Музеј Српске Православне Цркве чува реликвије од непроцењиве ... детаљније »

Литургијско сабрање и почетак Новог лета Господњег на Златибору

На празник када наша Света, Саборна и Апостолска Црква слави три празника – Обрезање Господа нашег Исуса Христа, празник Светог Василија Великог – кападокијског  оца и истакнутог богослова, који се сматра великим подвижником и праведником Божијим, и празник Новог лета Господњег – Православне Нове Године. Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију под сводовима Преображењског храма на Златибору. ... детаљније »

Света Литургија у Окружном затвору у Краљеву

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа жичког Г. Јустина и допуштењем челника Окружног затвора у Краљеву на челу са вршиоцем дужности управника затвора Драганом Петрашиновићем служена је Света Литургија. Велики повод за евхаристијско приношење бескрвне жртве у знак сећања на рођење Богомладенца Христа као и на данашњи празник Обрезања Господњег и дан Светог Василија Великог послужио је да  чашу спасења приме и ... детаљније »