Епархијске вести

Упокојила се у Господу игуманија сретењска Аквилина

Дана 01. априла 2020. године после дуже болести упокојила се у Господу игуманија сретењска Аквилина (Стокић). Рођена је 09. фебруара 1962. године. У манастир је дошла 1977, а замонашена је 1979. године. Игуманија манастира постаје 2005. године. Опело ће служити Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин 03. априла 2020. у 11. 00 часова у Манастиру Сретење под Овчаром. детаљније »

Епархија жичка: Саопштење за јавност поводом ширења корона вируса

Пратећи саопштења Светог Архијерејског Синода наше Свете Цркве, као и предузете мере и препоруке Владе и наших државних органа, услед увођења ванредног стања због ширења вируса корона, Епархија жичка предузела је мере опрезности у свакодневним дешавањима, богослужењима, обредима и контактима са становништвом. Архијерејски намесници добијаће благовремене савете за свештенство и народ, уз могућност разјашњавања недоумица са којима се сусрећу у ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија и рукоположење у Сирчи

У другу недељу Часног поста, коју називамо “Пачиста“ и када се сећамо јеванђелске приче о исцељењу узетога у Капернауму, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог пророка Илије у селу Сирча код Краљева. Преосвештеном Епископу саслуживали су: архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, протојереј-ставрофор Мирослав Јаковљевић, старешина храма Светог пророка Илије протојереј Драган ... детаљније »

Позив дипломираним теолозима кандидатима за рукоположење

Упућујемо позив дипломираним теолозима Епархије жичке, кандидатима за рукоположење, а који нису полагали испит, да дођу у уторак 17. марта у 11 сати, у просторије Епархије жичке при Храму Свете Тројице, Трг Светог Саве 4 у Краљеву, ради испита из Црквеног појања са познавањем типика. Из: Канцеларије Епископа жичког детаљније »

Недеља Православља и рукоположење у Храму Светог Саве у Краљеву

Владика Јустин је прву недељу Великог Поста – дан који је посвећен победи Православља над иконоборством и над другим јересима које су извртале истину спасења – провео у столном граду своје Епархије служећи Свету Литургију у Храму Светог Саве. На Литургији Владики је, осим архимандрита Дамјана (Цветковића) и остатка братства Храма Светог Саве, саслуживао велики број свештеника из разних делова ... детаљније »

Недеља Православља у Ивањици

У данима Велике четрдесетнице када се постом и молитвом припремамо за празник победе Живота над смрћу – Васкрс, у прву недељу овог периода коју називамо Недеља Православља, у Храму Светог цара Константина и царице Јелене у Ивањици служена је Света Литургија. Началствовао је старешина протојереј Синиша Раденковић уз саслужење братства храма. Духовни значај ове недеље огледа се у победи праве ... детаљније »

Литургија Пређеосвећених Дарова у Храму Светог Саве у Краљеву

У среду прве седмице Великог поста, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин служио је Литургију Пређеосвећених Дарова. Епископу је саслуживао протођакон Александар Грујовић. Ово је прва служба у току Великог поста на којој се може причестити, па су тако присутни узели учешћа у заједници Тела и Крви Христове. Претходне дане, ова литургијска заједница је провела у молитвеном подвигу кроз учешће ... детаљније »

Епископ Јустин богослужио у Манастиру Каменцу

У недељу Сиропусну, 01. марта 2020. године, када Света Саборна и Апостолска Црква прославља Светог Теодора Тирона, Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Каменцу служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, на велику радост и духовно укрепљење житеља наше свете обитељи и верног народа. Саслуживали су: протојереј-ставрофор Радован Стевановић, протојереј Радован Ђорђевић, јереј Младен Стевановић, парох каменачки, и протођакон Александар ... детаљније »

Свети Симеон Мироточиви – ктиторска слава Манастира Студенице

Наш прелепи манастир је јуче, по топлом дану, прославио свога оснивача – Светог Симеона Мироточивог. Прослава је отпочела у уторак вече у 21 ч. служењем Свеноћног бденија посвећеног спомену Оца нашег Симеона. Негде око стотинак лаика и свештеника су већи део ноћи пробдели у молитви појући похвалне химне светитељу који је, заједно са својим синовима, а посебно најмлађим, цео српски ... детаљније »

Архимандрит Тимотеј (Миливојевић) богослужио у Подгорици

„Где се умножи грех (и безакоње), тамо се још већма умножи благодат“(Римљ. 5, 20). У истинитост ових речи Светог апостола Павла уверили смо се ових дана гледајући догађања у Црној Гори. Владајућа већина у Скупштини Ц. Горе изгласала је Закон о слободи вероисповести, којим законом се жели спровести безакоње. Овај закон омогућава држави Ц. Гори да једним кликом миша у ... детаљније »