Епархијске вести

Света Архијерејска Литургија на Љубићу код Чачка

DSC_4156

Недеља, 19.02.2017. године, Месне покладе, свечано је прослављена  у Храму Светог  Кнеза Лазара на Љубићу, уз присуство великог броја верника Љубића и Чачка. Разлог посебне свечаности на љубићком брду је прослава поводом десет година од оснивања хора „Св. Владика Николај жички“. Тим поводом у канонску посету је дошао Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин, што је додатно увеличало овај догађај. ... детаљније »

Задушнице у Храму Светог Саве у Краљеву

P1090657

Дана 17. фебруара 2017. године, на Задушнице, када се Света Црква моли за браћу и сестре наше који се у Господу упокојише, у Храму Светог Саве у Краљеву литургијским сабрањем је началствовао Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин. По заамвоној молитви, Епископ је заједно са свештенослужитељима и верним народом Божијим служио парастос. јереј Александар Р. Јевтић     „Смрт као ... детаљније »

Позив дипломираним теолозима кандидатима за рукоположење

27055

Упућујемо позив дипломираним теолозима Епархије жичке, кандидатима за рукоположење, а који нису полагали испит, да дођу у понедељак  20. марта у 11 сати, у просторије Епархије жичке при храму Свете Тројице, Трг Светог Саве 4 у Краљеву, ради испита из Црквеног појања са познавањем типика.   детаљније »

Епископ жички г. Јустин у посети код градоначелника Краљева

DSC_5857

Градоначелник града Краљева др Предраг Терзић примио је у свом кабинету Његово Преосвештенство Епископа жичког господина Јустина са сарадницима. Епископ Јустин је том приликом изјавио: „Радујем се што смо у попразништву великог црквеног и државног празника Сретења уприличили моју узвратну посету градоначелнику града Краљева, који је као новоизабрани дошао у седиште Eпархије жичке да прими молитве и благослов Цркве Божије. ... детаљније »

Манастир Сретење под Овчаром прославио храмовну славу

P1090576

На празник Сретења Господњег, 15. фебруара 2017. године, манастир посвећен овом великом празнику у Овчару прославио је славу. Свету Архијерејску Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин. Преосвећеном Епископу саслуживали су високопреподобни архимандрит Венијамин, игуман манастира Преображење, Архијерејски намесник драгачевски протојереј-ставрофор Милун Ивановић,протојереј Србољуб Стојковић, протонамесник Горан Јанковић,  протођакон  Александар Грујовић и ђакон Бранислав Јоцић, из Архиепискпије београдско-карловачке. ... детаљније »

Храмовна слава Света Три Јерарха у Пожеги

_DSC0793

Дана 12. фебруара 2017. године Господње, у другу припремну недељу пред почетак Великог и Часног поста, недељу Блудног сина, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Пожеги поводом Света Три Јерарха, храмовне славе нове пожешке цркве. Његовом Преосвештенству су саслуживали Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј-ставрофор Ненад А. Величковић, старешина Старе ужичке цркве протојереј-ставрофор Милић Драговић, парох ... детаљније »

Занатска слава у Светотројичној Цркви у Краљеву

DSC_8761

Удружење занатлија града Краљева традиционално је, као и сваке године, литургијски прославило славу Света Три Јерарха. Традиција одржавања занатске славе у Краљеву веома је дуга, и није прекидана ни у најгора времена ратовања и бројног страдања нашег народа, а своје корене вуче из времена када су свештеници почели да врше Службу Божију у храму Свете Тројице у Карановцу, сада Краљеву. ... детаљније »

У Манастиру Моравци прослављен спомен Преподобног Јефрема Сирина

0-02-05-2a830cd17167d6c69ee99e3844b1745f00bdef674e3e3312aaa7ad9ead37f072_full

У петак 10. фебруара 2017. године, када наша Црква прославља Преподобне оце сиријске Јефрема и Исака, настојатељ манастира Моравци јеромонах Јефрем прославио је свој имендан. Евхаристијско сабрање је предводио Његово Преосвештенство Епископ брегалнички и Мјестобљуститељ битољски г. Марко, уз саслужење свештенства и ђаконства жичке и ваљевске епархије, учешће монаштва из Охридске Архиепископије и верног народа. Беседом на Светој Литургији, Владика ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Манастиру Враћевшници

d34aa69a-30df-44dc-9683-755b1671b7f7

На дан преноса моштију Светога Игњатија Богоносца (11.фебр/29.јан.) у капели Светога Николаја Мирликијског манастира Враћевшнице служена је Света Архијерејска Литургија на којој су Епископу жичком господину Јустину саслуживали архимандрит Тимотеј, игуман манастира Вазнесење, Архијерејски намесник  таковски  протојереј-ставрофор Аранђел Даниловић, парох бруснички јереј Владимир Воштић, парох мајдански јереј Владимир Дуканац и протођакон Александар Грујовић. Благољепију богослужења кроз појање допринели су протонамесник ... детаљније »

Уређивање архиве Епархије жичке

DSC_5353

На подручју које обухвата Епархија жичка одиграли су се многи важни догађаји, који су оставили неизбрисив траг у завичајној и националној историји. Највећи сведок те богате историје ових крајева јесте управо веома богата архива Епархије жичке која је настала трудом и радом црквених јединица на подручју под њеном јурисдикцијом, а која је одавно потребовала заслужену пажњу. Потенцијал и количина ... детаљније »