Епархијске вести

Света Архијерејска Литургија у Закути

У суботу 12. августа 2017.г. на дан спомена Свете мајке Ангелине српске, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Свете мајке Ангелине у Закути. Преосвећеном Владики саслуживали су: архијерејски намесник гружански протојереј Милосав Живановић, парох закутски протојереј Војин Маловић, парох витковачки протонамесник Александар Тодоровић, парох борачки јереј Марко Денић  и протођакон Александар Грујовић. У ... детаљније »

Прослављена храмовна слава у Црвици

У среду, 9. августа 2017. године, када се наша Црква молитвено сећа Светог великомученика Пантелејмона, прослављена је храмовна слава у Црвици (Бајина Башта). Литургијским сабрањем је началствовао архијерејски намесник рачански протојереј Милинко Лукић, а саслуживали су свештеници из намесништва рачанског протојереј Горан Милинковић, протојереј Владимир Васиљевић, јереј Мирко Крупниковић, као и ђакон Немања Матејић. Захваљујући пастирској посвећености старешине овога храма, ... детаљније »

Испит у Школи иконописа Уметничке радионице “Св. краљ Милутин“

У суботу 30. јула 2017.г. у Духовном центру „Владика Николај Велимировић“ у Краљеву, Школа иконописа Уметничке радионице “Св. краљ Милутин“ одржала је први испит из сликања, који је подразумевао сликање драперије Господа Исуса Христа. Испит је садржао све елементе које су полазници савладавали у првом полугодишту, цртеж, анатомију лика, потез, као и динамички контраст.   На овај начин, они су ... детаљније »

Идеја о подизању споменика Светом краљу Драгутину у Ариљу

Пре више од седам векова на простору нашег града, између две реке Рзава и Моравице, Свети Сава утврдио је Моравичку епархију. У жељи да се Ариљу врати стари сјај и традиција неговања духовности и културе, иницијативом Црквеног одбора и верног народа, настала је идеја о подизању споменика Светом краљу Драгутину. На Видовдан ове године, са благословом Епископа жичког г. Јустина ... детаљније »

Свечано прослављен Свети пророк Илија – заветни дан сечоречке парохије

На дан Светог пророка Илије, Епископ жички г. Јустин, служио је Свету Архијерејску Литургију  у храму Светог великомученика Георгија у Сечој Реци. Епископу су саслуживали: архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј-ставрофор Ненад Величковић, други парох горњемилановачки протојереј-ставрофор Милутин Стевановић, парох оглађеновачки протојереј-ставрофор Гроздан Гајић, месни парох протојереј Радосав Гајић, старешина храма у Косјерићу јереј Жељко Пантелић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Небојша ... детаљније »

Кабларско Илиње прославило свог светитеља заштитника

Kабларска гора кроз векове би станиште монашког и цивилног рода,  који у њеним стенама и шумама, тражише склониште од Турака. Колико ли је снова изаткано, песама испевано, стаза горских сузама заливано, док не свануше нови дани? Стицао се народ одасвуд, тражећи прибежиште, наду своју у обећање Царства Божијег, да ће трпљењем мука и намета, достићи славу будућег века, а потомцима ... детаљније »

Илиндан у Бајиној Башти

У Бајиној Башти, у храму Светог пророка Илије, прослављена је храмовна слава – Свети пророк Илија. Евхаристијом је началствовао игуман манастира Раче о. Герман (Авакумовић), а саслуживали су протојереј ставрофор Милић Драговић (Ужице), протојереј Милан Живановић (Антверпен, Белгија), јереј Божо Главоњић (Пожега), архијерејски намесник рачански протојереј Милинко Лукић, свештеници из намесништва рачанског протојереј Горан Милинковић и јереј Мирко Крупниковић, као ... детаљније »

Монахиња Теодора уснула у Господу

Дана 23. јула 2017. у касним вечерњим сатима уснула је у Господу монахиња Теодора (Ристивојевић). Мати Теодора је пореклом из Гојне Горе. Рођена је 1925. године у  породици  благочестивој, која је Господу и Цркви подарила три монахиње и два монаха – поред м. Теодоре,  монахињу Сузану која је живела у старом Јовању, монахињу Теодосију која је била раваничка сестра, о. ... детаљније »

Црквена слава у Комадинама (Ивањица)

На дан када се наша Света Црква молитвено сећа Светог великомученика Прокопија прослављена је црквена слава у селу Комадине, покрај Ивањице. Свету Литургију служио је надлежни парох протојереј Синиша Раденковић уз саслужење старешине ивањичке цркве протојереја Милинка Тимотијевића, јереја Зорана Стевлића и јереја Миладина Малића из Епархије банатске.   Велику духовну радост донело је учешће великог броја деце и младих, ... детаљније »

У Гучи састанак генерације богослова из Манастира Крке

Дана 17/04. јула 2017. године Господње, на позив свог школског друга пароха гучког Радована Стевановића, генерација богослова се окупила како би евоцирали успомене на ђачке дане и живот у Богословији Света Три Јерарха при манастиру Крки. Сутрадан, 18/05. јула, на дан Светог Атанасија Атонског, одсужена је Света Литургија, као и помен професорима и школским друговима. Том приликом је богослужењем началствовао ... детаљније »