Епархијске вести

Педесетница у Храму Светог Ахилија

Педесетог дана после Васкрсења Господа Исуса Христа, збила се велика тајна Силаска Светог Духа на апостоле. Данашњим празником почиње живот Цркве као Тела Христовог. Вековима ова вера живи у нашем древном храму и сведоци смо да Бог шаље благодат на све. Прослава празника отпочела је свечаном вечерњом службом којом је началствовао стрешина храма протојереј Драган Стевић а у наставку организована ... детаљније »

Задушнице у Храму Светог Саве у Краљеву

У суботу, 14. 06. 2019. када се наша Света Црква молитвено сећа свих од века упокојених до Адама, пројављујући веру у бесмртност коју нам је Господ као дар вечног живота завештао и обећао, молитвене прозбе и пламен свећа у житу као симболу Васрсења биле су саставни део Свете Архијерејске Литургије којом је у Светосавском храму у Краљеву предстојао Епископ жички ... детаљније »

Освећење темеља Цркве Светих равноапостолних Кирила и Методија на Копаонику

У четвртак, 13. јуна 2019. године, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Г. Јустин, извршио је освећење темеља будућег храма посвећеног Светој равноапостолној браћи Кирилу и Методију на Копаонику. Ово је велика радост. Наиме, после вишегодишњих имовинско-правних припрема, коначно је дошло до почетка градње нове цркве усред овог прворазредног туристичког центра.   Преосвећеном Епископу Јустину су саслуживали архијерејски намесник студенички, протонамесник ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Самаилама

У недељи седмој по Васкрсењу Христовом када Света Саборна и Апостолска Црква прославља Свете апостоле Карпа и Алфеја и Свете Оце Првог Васељенског Сабора служена је Света Архијерејска Литургија у Храму Светог великомученика Пантелејмона у Самаилама. Началствовао је Епископ жички Г.Г. Јустин уз саслуживање: архијерејског намесника жичког протојереја-ставрофора Ненада Илића, протојереја-ставрофора Мирослава Поповића (умировљеног пароха мелбурнског), протојереја-ставрофора Драгомира Љубичића (умировљеног ... детаљније »

Духовно вече у Ивањици

На свом гостовању у Ивањици, 10. јуна 2019. године, архимандрит Тимотеј (Миливојевић) одржао је предавање на тему Хришћанство као радост живота. Велики број посетилаца испунио је салу Дома културе и показао да постоји огромно интересовање и жеђ за живом Речи Христовом. Након уводне речи јереја Јована Кушића присутнима се обратио отац Тимотеј.     На самом почетку осврћући се на ... детаљније »

Прослава Недеље Светих Отаца и литија у Лучанима

Дана 9. 6. 2019. године у Лучанима је прослављена Недеља Светих Отаца. Литија са свештенством из Лучана, Гуче и Каоне, председником општине Миливојем Доловићем, председницом СО Весном Стамболић и верним народом кренула је из центра варошице, са места на коме се Божијом милошћу, гради нови храм. Након проласка кроз варошка насеља литија је прошла и кроз круг фабрике “Милан Благојевић“. ... детаљније »

Спасовдан у Дому Спасовом у Жичи

У четвртак, 6. јуна 2019. године, када наша Света Црква прославља празник Вазнесења Господњег, царска лавра Манастир Жича прославила је своју храмовну славу. Свету Архијерејску Литургију служили су епископ жички Г. Г. Јустин и умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије, уз саслуживање: архимандритȃ Јакова (Лазовића) и Саве (Илића), протојереја-ставрофорȃ Љубинка Костића, Ненада Илића, Лазара Васиљевића, Мирослава Поповића (умировљеног пароха мелбурншког), Мирољуба Маринковића ... детаљније »

Свечана Вазнесењска академија и црквена слава у Чачку

Саборни храм Вазнесења Господњег у Чачку прославио је своју славу тродневним духовним и културним садржајима. Најпре је у уторак промовисана књига „Приче из Великог рата“, потом је у среду Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин благословио наш храм и град присуством на Вечерњем богослужењу.     По одслуженом Вечерњем уприличена је свечана Академија посвећена великом јубилеју 800 година од добијања ... детаљније »

Слава Храма Светог цара Константина и царице Јелене у Коњевићима

У понедељак 3. јуна 2019. године, када прослављамо Светог цара Константина и царицу Јелену, Његово Преосвештенство Епископ жички г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Коњевићима, уз саслужење архијерејског намесника љубићког јереја Николе Вучетића, протојереја ставрофора Слободана Марковић, протонамесника Миодрага Тодоровића, протођакона Александра Грујовића и ђакона Јована Тимотијевића. Епископ Јустин у својој беседи пожелео је присутнима срећан и благословен ... детаљније »

Слава храма у Горичанима

Милошћу Божијом, на дан када наша Света Црква прославља Светог цара Константина и царицу Јелену, 3. 6. 2019. године Господње, Црква у Горичанима прославила је своју храмовну славу. Свету Литургију служио је архијерејски намесник трнавски протојереј Мирослав Петров, саслуживали су му: парох заблаћки протојереј Мирољуб Мирковић, старешина храма Свете Марине у Атеници јереј Владе Капларевић, парох јежевачки јереј Богдан Митровић ... детаљније »