Епархијске вести

Ваведење – храмовна слава Манастира Нове Павлице

На дан када наша Света Црква прославља Ваведење Пресвете Богородице, манастир Нова Павлица је прославио своју храмовну славу. Светом Литургијом, служеном под сводовима задужбине браће Мусића, началствовао је архијерејски намесник студенички Здравко Николић, уз саслуживње пароха павличког јереја Данила Петровића, пароха јошаничко-бањског јереја Владимира Јовановића, пароха градачког јереја Николе Ћурчића и ђакона Марка Ерића. Богољубиво монаштво градачке свете обитељи, са ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Храму Светих Јоакима и Ане у Прељини

У недељу 3. децембра 2017. године, на дан Преподобног Григорија Декаполита, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светих Јоакима и Ане у Прељини. Преосвећеном Епископу саслуживали су архијерејски намесник љубићки јереј Никола Вучетић, архијерејски намесник качерски протојереј Светолик Марковић, архимандрит манастира Вујана Јован (Никитовић), јереј Радоња Мирковић, протођакон Александар Грујовић и ђакон Јован ... детаљније »

Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Слободан Ратковић

У петак 30.11.2017 године у касним вечерњим часовима, после дуже болести, преставио се у Господу дугогодишњи пензионисани парох чајетински протојереј-ставрофор Слободан Ратковић. У недељу 2.12.2017 године у Цркви Светог Архангела Гаврила у Чајетини, где је отац Слободан био парохијски свештеник свих година своје службе, опело је служио архијерејски намесник ужички протојереј-ставрофор Милош Босић са још тринаест свештеника, како из ужичког ... детаљније »

Слава Параклиса Светих Варлаама и Јоасафа у Краљеву

Сличност житија двојице царевића, српског Саве и индијског Јоасафа, учинила је да Храм Светог Саве у Краљеву на северној страни има параклис посвећен светитељима Варлааму и Јоасафу. Празнични спомен је обележен Светом Архијерејском Литургијом којом је началствовао Епископ жички г. Јустин уз саслужење братства и верног народа при овом храму.   У беседи Епископ је светитеље Божије Саву и Јоасафа ... детаљније »

Служено опело упокојеном проти Милошу Љ. Јовановићу

На дан Светог апостола и јеванђелисте Матеја служена је Литургија у 9 часова. Њом је началствовао протојереј Радован Стевановић, старешина храма Светог архангела Гаврила у Гучи. Уснули прота Милош Љ. Јовановић рођен је 1937. године  у Гусињу где му је отац службовао као граничар. Основну школу завршио је у Приликама, а богословију Светих Ћирила и Методија у Призрену. Себи животног ... детаљније »

Пријем у Епископском двору Епархије жичке

Поводом дана Крсне славе Сабора Светог архангела Михаила, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин је у суботу 25. новембра 2017. године приредио трпезу љубави у Епископском двору у Краљеву. Гости за трпезом су били сви архијерејски намесници Епархије жичке, архијерејски заменик, старешине Саборног храма Светог Саве и Светотројичне цркве у Краљеву, као и службеници ЕУО-а Епархије жичке. Данас је била ... детаљније »

Упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Милош Љ. Јовановић

Дана 27. 11. 2017. године упокојио се у Господу протојереј-ставрофор Милош Љ. Јовановић, архијерејски намесник драгачевски и парох гучки у пензији. У Храму Светог архангела Гаврила у Гучи, при коме је прота Милош био дугогодишњи парох, у среду 29. 11. 2017. године служиће се Света Литургија са почетком у 9, а опело у 11 часова.             Нека му је вечан ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Вранешима

У предворју Божићњег поста, на дан када Црква Божја молитвено прославља Светог Јована Златоустог, јерарха силног у речи и делу, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин началствовао је литургијским сабрањем у Светосавској цркви у Вранешима код Краљева. Саслуживали су му архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, протојереј Крстивоје Милуновић, парох чачански, протонамесник Дарко Несторовић, парох ариљски, јереј Александар Јевтић, парох ... детаљније »

Освећење богослужбеног простора у касарни “Јован Курсула“ у Краљеву

У касарни “Јован Курсула“ у граду Краљеву, на празник Светога краља Стефана Дечанског, последњег краља из лозе Немањића који је крунисан у манастиру Жичи, освећен је богослужбени простор руком Епископа жичког г. Јустина, а на радост многобројних припадника јединица које се налазе у поменутој касарни. По извршеном чину освећења уследила је Света Архијерејска Литугрија, у којој су Епископу жичком саслуживали ... детаљније »

Епископ жички господин Јустин успешно одбранио докторску тезу

Дана 23. новембра 2017. године, на Православном богословском факултету Свети Василије Острошки у Фочи, Епископ жички господин Јустин успешно је одбранио докторску дисертацију на тему „Могућност примене покајне праксе ране Цркве у савременом добу“ пред комисијом у саставу проф. др Мирко Томасовић, председник комисије; проф. др Љубивоје Стојановић, ментор; доцент др Јасна Богдановић Чурић са Академије ликовних уметности, Универзитета у ... детаљније »