Епархијске вести

Свети пророк Илија – храмовна слава у Сирчи

На дан када прослављамо Светог пророка Илију, Епископ жички Господин Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Сирчи код Краљева. Храм у Сирчи, уједно је данас прославио и своју славу, тако да је архипастирска посета Епископа Јустина увеличала овај велики дан за парохију сирчанску. Његовом Преосвештенству саслуживали су: Архијерејски намесник жички  протојереј-ставрофор Ненад Илић, протојереј-ставрофор Мирољуб Јосифовић, протојереј-ставрофор Станоје Лазаревић, ... детаљније »

Илиндан у Манастиру Илињу

Много је оних који се називају немоћнима. Према речима Светих отаца – немоћни су само они људи који Бога немају, јер не верују у силу Божију и моћ Његових људи. Док онај ко верује у Бога – има душу живу и зато Свети владика Николај истиче да само живе душе верују у моћ и чудеса пророка Илије, јер оне знају ... детаљније »

Слава Храма Светог пророка Илије у Бајиној Башти

Прослава храмовне славе Светог пророка Илије у Бајиној Башти отпочела је вечерњим богослужењем, којим је началствовао протојереј Анђелко Ковачевић, старешина храма у Љубовији. Саслуживали су му јереј Бранко Лукић, парох љубовијски, јереј Петар Лазић, старешина храма у Чајетини, парох бајинобаштански протонамесник Владимир Малешевић и ђакон бајинобаштански Немања Матејић.   Литијским стихирама кренули смо низ градске улице, где су учешће узели ... детаљније »

Свети пророк Илија – Дан рода авијације

Дана 02. августа на аеродрому “Морава“ у Лађевцима торжествено је прослављен Дан рода авијације и Крсна слава 98. ваздухопловне бригаде. Прослава је почела Светом Литургијом, резањем Славског колача, а затим и свечаним постројавањем и изложбом ратне технике. У поздравном говору, Командант 98. вбр, пуковник Дејан Васиљевић, истакао је важност авијације Војске Србије, подсетивши нас на саме почетке Ратног ваздухопловства за ... детаљније »

Помен пострадалим пиротехничарима

У четвртак, 1. августа, на Панчићевом врху, служен је помен пострадалим пиротехничарима 98. и 204. вбр, старијем- воднику I класе Славиши Марковићу и старијем воднику I класе Небојши Милићу. Подофицири Војске Србије су живот свој положили за одбрану отаџбине 1. августа 2012. расчишћавајући терен од касетних бомби, бачених од стране НАТО алијансе, 1999. године. Помену су присуствовали чланови породица и ... детаљније »

Слава Цркве Свете великомученице Марине у Атеници

„Овчица Твоја Исусе, Марина, зове силним гласом: ‘Тебе Жениче мој љубим и тражећи Те страдам, и распињем се и сахрањујем у крштењу Твоме. И страдам ради Тебе, да бих царствовала с Тобом, и умирем за Тебе, да бих живела с Тобом. Прими ме као чисту жртву, с љубављу жртвовану за Тебе.‘ Њеним молитвама, као Милостив, спаси душе наше“   Наведене ... детаљније »

Опело и сахрана протојереја-ставрофора Томислава Милинковића

У недељу 28/15. јула 2019. лета Господњег, на дан када Црква прославља Свете Кирика и Јулиту и Светог Владимира Кијевског, овоземаљски живот је заменио за вечни протојереј-ставрофор Томислав Милинковић.   Прота Тома је рођен 11. септембра 1944. године у Тометином Пољу, подно Дивчибара, у благочестивој и многодетној хришћанској породици, у јеку борби за време Другог светског рата. Био је ђак ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија и градска слава у Врњачкој Бањи

Дана 28. јула, у шесту недељу по Духовима, када вршимо свештени спомен на Свете мученике Кирика и Јулиту, Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Живоносног Источника у Врњачкој Бањи. Непосредни повод посете је била градска слава коју Врњачка Бања данас обележава. Његовом Преосвештенству су саслуживали: архимандрити Сава (Илић) и Дамјан (Цветковић), протојереј-ставрофор Мирослав ... детаљније »

Сабор Светог архангела Гаврила свечано прослављен у Манастиру Вујан

Данас када Света саборна и апостолска Црква празнује Сабор Светог архангела  Гаврила, Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Вујан служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин. Епископу Јустину саслуживали су: архимандрит Јован (Никитовић), игуман Манастира Вујан, протојереј-ставрофор Аранђел Даниловић, Архијерејски намесник таковски, протојереј-ставрофор Миленко Милованчевић,парох пети горњомилановачки.   Сабор Светог архангела Гаврила је велика радост за Цркву Христову зато што ... детаљније »

Литургијска прослава на осамдесетогодишњицу Цркве у Шилопају

У недељу пету по Педесетници, када се Црква молитвено сећа и Светог великомученика Прокопија, наш Епископ Г. Јустин посетио је и служио Свету Литургију у цркви посвећеној Светом Николају Мирликијском у селу Шилопај, недалеко од Горњег Милановца. Једна од најлепших парохијских црква наше епархије, подигнута је у периоду од 1936. до 1939., заслугом предратног трговца Љуба Сарачевића, пореклом из овога ... детаљније »