Епархијске вести

Исповест свештенства Архијерејског намесништва пожешко-ариљског и црногорског

У уторак, 17. 04. 2018. године, друге недеље по Пасхи, свештенство Архијерејског намесништва пожешко-ариљског и црногорског приступило је Светој тајни исповести у Храму Рођења Пресвете Богородице у Прилипцу. И ове године, у очинској љубави високопреподобни протосинђел Герман (Авакумовић) исповедио је свештенство упутивши сваком од нас укрепљујућу поуку. Светом Литургијом началствовао је архијерејски намесник протојереј-ставрофор Ненад Величковић уз саслужење: протојереја Драгана ... детаљније »

Припадници 98. ваздухопловне бригаде на поклоничком путовању

Светлих дана, када прослављамо Христово Васкрсење, 13-15. априла 2018. године, припадници 98. ваздухопловне бригаде са војног аеродрома „Морава“ и припадници других јединица Војске Србије, те пријатељи аеродрома, упутили су се на ходочашће пут светињама Црне Горе. Предвођени војним свештеницима Владимиром Благојевићем и Александром Затезалом, поклоници су прво посетили манастир Морачу, укрепивши се јутарњом службом у овој немањићкој светињи, затим целивањем ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија и рукоположење у Храму Светог великомученика Георгија у Ужицу

Данас, 15/2. априла 2018. године, у првој недељи по Васкрсу, Томиној недељи, служена је Света Архијерејска Литургија у Храму Светог великомученика Георгија у Ужицу, у оквиру које је у свештенички чин рукоположен ужички ђакон Аранђел Петровић у чин свештеника. Његовом Преосвештенству Епископу жичком Господину Јустину саслуживали су: протојереј-ставрофор Милош Босић, архијерејски намесник ужички, протојереј-ставрофор Зоран Јанковић, старешина Храма Светог великомученика ... детаљније »

Литургијско сабрање и рукоположење у Врњачкој Бањи

Захватимо, људи, молитвом лека душама нашим, из реке која свима притиче- Пречисте Царице Богородице, точећи нам чудесну воду и омивајући тамна срца, чистећи греховне ране и освећујући душе верних Божанственом благодаћу. У попразнству најсветлијег Празника Пасхе кога Свети Григорије Богослов назива: „Царица дана, празник над празницима, славље над слављима, који превазилази као сунце звезде не само човечанске и земаљске празнике, ... детаљније »

Турнир у туцању васкршњим јајима при Храму Светих Јоакима и Ане у Прељини

У васкршњој радости, Храм Светих Јоакима и Ане у Прељини је и ове године у договору са дечијим вртићем “Бубамара“ трећега дана Васкрса традиционално организовао турнир у туцању васкршњим јајима. Парох прељински Никола Вучетић је пре свега деци упутио речи  поуке, а најпре се позвао на речи Христове: “Пустите децу к мени и не браните им, јер је таквих Царство ... детаљније »

Васкрсни понедељак у Чачку

Другог дана Празника над празницима, дана када Васељена кличе и проноси радосну вест да је Господ васкрсао, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин радост празника донео је у Чачак. Владика је благоизволео да на Васкрсни понедељак богослужбено прослави Пасху Господњу у Саборном храму у Чачку. Сабрани народ уз песму је дочекао свог Пастира у порти храма Вазнесења Господњег и узео ... детаљније »

Васкршња Литургија у Храму Светог Саве у Краљеву

Испуњени радошћу због доласка ишчекиваног Дана победе Живота над смрћу, Празника над празницима, свештеници и верни народ који учествују у литургијском животу заједнице при Храму Светог Саве у Краљеву, у пријатној ноћи пресветлог Дана дочекали су у порти храма Његово Преосвештенство Епископа жичког г. Јустина. Са упаљеним свећама у рукама, свештено сабрање је пред улазним вратима храма започело са васкршњим ... детаљније »

Пасхално вечерње у Старом храму у Краљеву

Ево два миленијума како се преноси радосна вест о Славном Васкрсењу Христовом. Благодарећи Богу, и нама недостојнима се даде ова радост да благовестимо да је Христос васкрсао. То управо и јесте средишњи мотив вечерњег богослужења Празника над празницима: читање одељка Јеванђеља у коме је описано  чудесно јављање Васкрслог Христа Апостолима. Васкрсење Христово је спасење целом свету, због тога се Јеванђеље ... детаљније »

Васкршња посета краљевачког свештенства Општој болници “Студеница“ у Краљеву

И ове године су нас на дан Христовог Васкрсења посетили  представници свештенства Епархије жичке и обишли болеснике који се лече на нашим одељењима. Том приликом њима и запосленима који су дежурали у дане празника, поделили су васкршња јаја, а за наше најмлађе пацијенте спремни су били и слаткиши. Као и обично, највеселије је било на одељењима педијатрије и дечје хирургије. ... детаљније »

Благовештење кабларско прославило манастирску славу

На Велику Суботу, последњи дан Страсне седмице која обухвата највеће и најстрашније догађаје у историји рода људског, наша Црква је ове године прославила и празник Благовести који представља почетак домостроја спасења. И управо на тај дан, манастир Благовештење у Овчарско-кабларској клисури имало је ту част и радост да, поводом манастирске славе Свету Архијерејску Литургију служи предстојатељ Епархије жичке владика Јустин, ... детаљније »