Храмовна слава у Кованлуку – Свети Василије Острошки

Дана 11. маја 2018. године у 18 часова у Кованлуку започета је прослава храмовне славе – Светог Василија Острошког. Вечерње са петохлебницом служио је архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, уз појање свештеника при Храму Светога Саве Дејана Марковића, појца Ненада Кркобабића и вероучитеља Михајла Живковића. Пре него што је помазао освећеним уљем вернике отац Ненад Илић честитао је домаћинима славу, а свима присутним верницима честитао празник чудотворца Светога Василија.

Дана 12. маја 2018. године, када нашом црквом још одјекује највећи хришћански поздрав Христос васкрсе, на празник Светог Василија Острошког дочекали смо нашег пастира Преосвећеног Епископа жичког Г. Јустина. Владику је дочекала препуна порта верног народа.

На Светој Архијерејској Литургији Владики Јустину саслуживали су: архимандрит Дамјан (Цветковић), архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, протосинђел Сава (Илић), старешина Храма Светог Василија Острошког протојереј Иван Радовановић, као и протођакон Александар Грујовић и ђакон Бранко Росић из Ариља.

Евхаристијском молитвеном сабрању присуствовали су и архијерејски заменик протојереј-ставрофор Љубинко Костић, старешина Саборног храма Светога Саве протојереј Радоја Сандо, старешина Храма Свете Тројице протојереј-ставрофор Јован Ђорем и старешина Храма Рођења Пресвете Богородице у Врњачкој Бањи протојереј Часлав Јовановић са њиховим братствима, као и свештеници из Вранеша и Жиче. Присутни су били и представници градских власти, заменик градоначелника града Краљева Марица Мијајловић, председник Црквеног одбора г. Љубинко Трифуновић, привредник из Кованлука, са осталим члановима одбора, представници месних заједница Каменице, Берановца и Кованлука, као и директорка ОШ ,,Вук Караџић“ Биљана Барловац. Певницу су предводили појци из Храма Светог Саве, уз присуство студената Православног богословског факултета и вероучитеља из ове парохије.

Након прочитаног Јеванђеља Владика Јустин обратио се својој пастви рекавши: Данас се говори како Господ нама обећава блаженства, да смо блажени ми који све претрпимо Христа ради, који поверовасмо у Господа Христа, одржасмо веру Његову да смо ми блажени и овога и онога света. А потврда тог блаженства који је обећао нама јесу светитељи Божији. Један од мноштва светитеља, од дивних у светима, јесте Свети Василије Острошки Чудотворац, који се подвизавао као што су чинили многи светитељи Божији, уздржавао се од зла, а чинио добро. Владика је на примеру богоугодника Василија истакао да није довољно да не чинимо зло него смо позвани да чинимо и добро, јер да би постали потпуни хришћани морамо да испунимо све заповести Божије. На крају своје богонадахнуте беседе рекао је: Није Бог створио све људе једнакима, то видимо и сами, али зато онај који има више да помогне ономе ко има мање, онај који је способнији да помогне брату своме, да понесе јарам његов и тако ће испунити закон Божији. Пошто видимо, драга браћо и сестре, да без Бога не можемо ништа чинити овде на земљи а нарочито не можемо ништа учинити у Царству Небеском, Њему да се поклонимо, своју главу да приклонимо, под моћну руку Његову, да нас Он води у све дане живота нашега.

Велики број верника причестио се Крвљу и Телом Спаситеља нашег Господа Исуса Христа, где је по причешћу владика благословио и пресекао славски колач. Прослава данашњег празника настављена је уз трпезу који су с великом љубављу припремили домаћини свештеници Иван Радовановић и Марко Петровић.

Река народа током целог благословеног дана пристиже Храму у Кованлуку да се поклони Светом Василију Чудотворцу Острошком.

Прослава храмовне славе  настављена је и у поподневним сатима Акатистом Светом Василију Острошком, који је служио свештеник Марко Петровић. Он је присутне помазао освећеним уљем и упутио речи да Свети Василије свакога дана сабира народ као што то ради када га прослављамо.

Марко Јоргић, вероучитељ