Епархија жичка

Snow
Forest
Mountains
Mountains
Mountains

СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЕПАРХИЈА ЖИЧКА

УСПЕШНО ОДРЖАН ПРИЈЕМНИ ИСПИТ ЗА УПИС У БОГОСЛОВИЈЕ 2026./27. ГОДИНЕ

У уторак, 9. јуна 2026. године, са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита нишког и Администратора Епархије жичке г. Арсенија, у просторијама Епархијског Управног одбора у Краљеву, успешно је одржан пријемни испит за упис у Богословије Српске Православне Цркве за предстојећу 2026./27. школску годину. Пред комисијом, по благослову Његовог Високопреосвештенства сачињеном од: протојереја-ставрофора Љубинка Костића, архијерејског заменика, протојереја Ивана Радовановића, в.д. секретара ЕУО-а, протојереја Дејана Марковића, рачуноиспитивача Епархије жичке и ђакона Стефана Симића, в.д. скеретара Митрополита жичког, пријемни испит положила су четворица кандидата, који ће од јесени своје образовање наставити у некој од Богословија Српске Православне Цркве.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

УПОКОЈИЛА СЕ У ГОСПОДУ МОНАХИЊА ЗЛАТА НИКОЉСКА (1934-2026)

На дан Светих равноапостолних цара Константина и царице Јелене, у раним јутарњим часовима уснула је у Господу монахиња Злата у манастиру Никољу овчарском. Како је у говору на опелу нагласио протојереј-ставрофор Љубинко Костић, корени њеног хришћанског васпитања потичу из дома њених благочестивих родитеља Стевана и Драгине Костић из села Биоска у ужичком крају. Како је сама Злата говорила, понела је две важне истине из родитељског дома, а које гласе: “Без Бога ни преко прага“ и „нема слађе вечере од поштено стечене“. То је и порука Јеванђеља. Лепосава (њено мирско име), била је једна од деветоро рођене деце! Жедна духовног живота и јеванђелског учења, одлази 1952. године у манастир старо Јовање у Овчару, где је већ била њена старија сестра монахиња Серафима, а касније и њихова најмлађа сестра Миропија, данас у сестринству манастира Жиче. Монашки постриг је Лепосава примила у манастиру Никољу 1954. године, поневши име Св. великомученице Злате Мегленске. Ту остаје до краја земног живота. Касније у манастир долази и њихова мајка, која се монаши под именом Агапија. Монахиња Злата је као Христова невеста и златна голубица, верно служила Господу, Кога је свим срцем и душом љубила , устрајавајући радосно у монашком подвигу, уз славопој Богу и Светом оцу Николају, у послушности својим игуманијама и сестрама. Бог јој је подарио мушку снагу и храброст да поверене послове на манастирској економији обавља на славу Божију и добро монашке обитељи у времену после Другог светског рата, када су се наши манастири у тешкоћама обнављали и духовно и материјално. Радила је Злата неуморно са воловским и коњским запрегама и на крају са теретним возилом, камионом. Манастири су се међусобно помагали! Са чврстом вером је увек говорила: “Помоћиће Господ и наш домаћин Свети отац Николај.“ Као Божији дар, са својим богатим монашким опитом, Злата је поседовала духовну ведрину и необичну умну разборитост, којом је умела да у свакој прилици, и у радости и у искушењима, свима потребитима пружи утеху, савет, поуку и да буде молитвена узданица. Болест, која је савладала њене истрошене телесне снаге, примила је као Божији дар. Игуманија, мати Јелисавета са сестрама, у годинама њене болести и немоћи, са великом љубављу, усрдно су је неговале и пазиле, знајући да када потребитима чине, то самоме Господу чине. И данас је са молитвом и сузом испраћају, и са надом у поновни сусрет у вечности. У немогућности да тога дана дође у манастир Никоље, Његово Високопреосвештенство Митрополит Арсеније, упутио је молитвени поздрав и благослов игуманији Јелисавети и сестрама, са молитвом за покој душе монахиње Злате. Свету заупокојену службу у манастирском храму су 04. јуна служили протoјереј-ставрофор Радосав Милинковић из Чачка и јереј Милан Костић из Матарушке Бање. Монашко опело су служили седмнаесторица јеромонаха, и мирских свештеника са јерођаконом, уз присуство монаштва манстира Преображења, Благовештења, Ваведења, Свете Тројице, Сретења, Јовања, Ковиља, Жиче, Згодачице, Раче и Рујна, свештенства Епархије жичке из града Чачка, и Ужица, бројне родбине и помагача и поштовалаца манастираНикоља и монахиње Злате. Она је често говорила, дивећи се монашком опелу: “Ради монашког опела, вреди живети и умрети!“ Сахрањена је Злата на монашком гробљу поред својих игуманија Ефросиније и Евпраксије, мајке Агапије, сестре Серафиме и свих осталих сестара, са којима је делила радости и напоре монашког подвига. Ту ће телом чекати Други долазак Христов и васкрсење из мртвих. Мир и радост Царства небеског монахињи Злати! Христос васкрсе! протојереј-ставрофор Љубинко костић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Храмовна слава у Пожеги

На дан када наша Света Црква молитвено прославља Светог цара Константина и царицу Јелену, свечано је обележена храмовна слава у Пожеги. Светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Димитар Луковић, умировљени парох пожешки, уз саслужење: Архијерејског намесника пожешко-ариљског, протојереја Драгана Стевића, старешине Храма Светог архангела Гаврила у Гучи, протојереја Милуна Стевановића, пароха чачанског, протојереја Небојше Дабића, пароха ужичких, протојереја Дејана Марковића и протојереја Владимира Дуканца, пароха ариљског, протојереја Давида Селаковића и ђакона Милана Селенића. Након Свете Литургије уследила је литија око храма, у којој су учествовали свештенство и верни народ, прослављајући храмовне заштитнике Светог цара Константина и царицу Јелену. Након литије обављено је освећење и ломљење славског колача, чиме је на достојанствен и свечан начин прослављена храмовна слава. Уприличена је и додела награда ученицима који су учествовали на литерарном конкурсу на тему „Прелазак у слободу”. Главну награду освојила је ученица Милена Милинковић. Прво место освојила је Невена Јевремовић, друго место освојила је Милица Стојчић, док је треће место освојила Ема Мићић. Награђени ученици показали су изузетну креативност и надахнуће у обради задате теме. Након богослужења уприличена је трпеза љубави за све присутне.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Храмовна слава у Ивањици

У среду прву по Духовима, на дан када Света Православна Црква молитвено прославља Свете равноапостолне цара Константина и царицу Јелену, верни народ Ивањице свечано је прославио славу свог храма. Евхаристијским сабрањем началствовао је игуман манастира Вазнесења, архимандрит Тимотеј (Миливојевић), уз саслужење: Aрхијерејског намесника моравичког, протојереја-ставрофора Гмитра Милуновића, протојереја Мирољуба Маринковића, умировљеног пароха при манастиру Придворици, протојереја Милана Луковића, старешине храма Светог Великомученика Георгија у Ужицу, јереја Бојана Милошевића, старешине храма Светог Ахилија у Ариљу, протонамесника Александра Стјепановића, пароха ужичког, протојереја Александра Јевтића, пароха краљевачког и ђакона ивањичког Алексе Грујичића. Велики број верника испунио је ивањички храм и порту, узимајући активно учешће у литургијском сабрању. Посебној лепоти богослужења допринело је појање сестринства манастира Ковиље. Након прочитаног Јеванђеља, надахнутом беседом обратио се присутнима протојереј Александар Јевтић. Он је подсетио на историјски и духовни значај цара Константина и његове мајке царице Јелене, посебно нагласивши силу Часнога Крста и подсећајући верне да обрате пажњу на Онога Који је осветио и дао моћ и силу Часноме Крсту. По завршетку Свете Литургије уследила је литија око светог храма, потом је пререзан славски колач и освећено славско кољиво, које је припремио овогодишњи домаћин славе. Сабрање је настављено у порти храма и парохијском дому, уз трпезу љубави коју су овогодишњи домаћини, заједно са свештенством храма, припремили за све присутне.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Храмовна слава у Коњевићима

У среду, 3. јуна, у Коњевићима, када наша Света Црква молитвено прославља Светог цара Константина и царицу Јелену, служена је Света Литургија са почетком. Литургијом је началствовао протојереј Милан Филиповић, саслуживали су му: протојереј Бојан Сујић, протојереј-ставрофор Милорад Ђорем, протонамесник Александар Пејовић, ђакон Стефан Јовановић и ђакон Јован Тошић. Литургију су својим појањем, поред хора „Свети Цар Константин и Царица Јелена”, улепшали Aрхијерејски намесник љубићки, протојереј Никола Вучетић и сестринство манастира Сретење. После Свете Литургије пререзан је славски колач и освећено славско жито уз молитвено присуство многобројног свештенства, верног народа и деце. Трудом овогодишњих домаћина, припремљена је трпеза љубави за сав верни народ. Парохијски свештеник се захвалио свима на великом труду и љубави коју показују према својој Цркви, са жељом да у слози и љубави наставимо да градимо заједницу и нашу Свету Цркву.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Храмовна слава у Горичанима

Дана 3. јуна 2026. године, када наша Света Црква прославља цара Константина и царицу Јелену, прослављена је и храмовна слава у селу Горичани код Чачка. Светом Литургијом је началствовао Aрхијерејски намесник трнавски, протојереј Мирослав Петров, саслуживали су му: протојереј Богдан Митровић, парох јежевички, протојереј Александар Грујовић, парох атенички, умировљени парох Чедомир Ћурчић и јереј Миладин Милуновић, парох лазачки, уз трожествено појање свештенства и монаштва. Храм је био испуњен радошћу и мноштвом верног народа, беседом се обратио архијерејски намесник трнавски, протојереј Мирослав Петров, говорећи о значају празника. Такође је захвалио свештенству и верном народу што су увеличали храмовну славу. Након Свете Литургије освећени су славски дарови и трудом старешине храма, протојереја Богољуба Симеуновића и овогодишњег домаћина Михаила Стевановића приређена је трпеза љубави.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Градска и храмовна слава у Горњем Милановцу

Дана 31. маја, Црква Свете Тројице у Горњем Милановцу свечано је прославила своју храмовну славу и славу града, празник Силаска Светога Духа на апостоле. Прослава празника започела је 30. маја празничним вечерњим богослужењем, које је служио Aрхијерејски намесник таковски, протојереј Драган Ђорем, уз саслуживање ђакона Јована Тошића. Након вечерњег богослужења уследила је традиционална литија улицама града, у којој су учествовала деца из културно-уметничких друштава, припадници Војске Србије, чланови изворне групе „Црнућанка“, представници локалне самоуправе, свештенство и многобројни верни народ. По завршетку литије, старешина храма протојереј-ставрофор Миодраг Анђелић захвалио је свима који су својим учешћем и присуством увеличали прославу навечерја храмовне славе и улепшали традиционалну литију кроз град. На сам дан празника Светом Литургијом началствовао је архијерејски намесник таковски протојереј Драган Ђорем, уз саслужење братства храма и свештеника у пензији протојереја-ставрофора Јована Ђорема. После прочитаног светог Јеванђеља, отац Драган се обратио сабраном верном народу, говорећи о догматском значају празника Васкрсења Христовог, Вазнесења Господњег и Педесетнице. У свом надахнутом слову подсетио је присутне да је хришћански живот незамислив без богољубља и човекољубља, позвавши све да љубав, мир и благодат које примају на Светој Литургији преносе у своје домове и свакодневни живот. Том приликом захвалио је верном народу, као и председнику општине Горњи Милановац, господину Дејану Ковачевићу, на несебичној помоћи и подршци у уређењу храма, који данас представља понос свих грађана Горњег Милановца. Празнично славље настављено је у парохијском дому при храму, где је братство храма, уз помоћ локалне самоуправе, приредило пригодно послужење и славски ручак за све присутне. На крају свечаности, старешина храма протојереј-ставрофор Миодраг Анђелић још једном је изразио благодарност свима који су својим трудом, прилозима и учешћем допринели да овогодишња прослава празника Силаска Светога Духа на апостоле протекне у духу молитвеног јединства, братске љубави и празничне радости.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Слава Храма Свете Тројице у Краљеву

У навечерје празника Силаска Светог Духа на Апостоле, Вечерњом службом којом је началствовао протојереј Саша Ковачевић, архијерејски намесник жички уз саслужење ђакона Стефана Симића и Филипа Зеленовића, славском литијом кроз главну улицу града Краљева, почела је прослава славе Храма Свете Тројице у Краљеву. Уз братство храма Свете Тројице и многобројних свештенослужитеља града Краљева, као и војних свештенослужитеља подручних касарни, литију кроз централне градске улице предводили су припадници Војске Србије, жандармерије, полиције, градоначелник, службеници управе града Краљева и локална културно-уметничка и спортска удружења. Све то украсио је и велики број верника и малишана. На сам дан празника Светом Литургијом је началствовао Пречасни протојереј Иван Радовановић, в.д. секретар Епархијског управног одбора Епархије жичке ком су саслуживали: протојереј Дејан Марковић, старешина Храма Светог Саве у Краљеву, протојереј-ставрофор Мирослав Поповић, јереј Владимир Благојевић и  јереј Владан Вуковић, војни свештеници, протојереј Милутин Балтић, в.д. секретар митрополита жичког, протојереј Мирољуб Попадић, старешина Храма Свете Тројице у Краљеву, протојереј Миломир Радић, протојереј Радован Парезановић, ђакон Горан Вучковић и ђакон Филип Зеленовић. Након причешћа многобројног народа Светим Тајнама Христовим, уследило је благосиљање славских дарова. На крају Свете Литургије верном народу беседом се обратио јереј Владан Вуковић. После Свете Литургије братство храма је уготовило послужење за све присутне.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Празник Силаска Светог Духа на Апостоле у Ивањици

На празник Силаска Светог Духа на апостоле служена је Света Литургија у ивањичком храму Светог цара Константина и царице Јелене. Након Свете Литургије и приступања бројног народа Светој Тајни Евхаристије, служено је и вечерње са коленопреклоним молитвама за спасење, при чему су се традиционално плели венчићи. Будући да је овај празник и слава општине Ивањице, сабрању су присуствовали градски челници и остали представници општинских институција. Након тога, уследила је свечана литија кроз сам град предвођена њеним најмлађим становницима, КУД „Моравица“, црквеним хором и братством овога храма. Уз свечано певање тропара, овај крсни ход је крунисан сабрањем на тргу, где је прочитано Свето Јеванђеље и молитве за благослов усева и плодова земље. Препознајући труд наших домаћина, пољопривредника и воћара, свештенство је узнело усрдне молитве Свевишњем Творцу да погледа на труд верних и подари повољне временске прилике. Овај заједнички вапај још једном је потврдио нераскидиву везу између Цркве и народа, подсећајући нас да сваки добар дар и савршени поклон долази одозго, од Оца Светлости, који свима нама даје благословену и родну годину, испуњену сваким духовним и материјалним напретком.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Слава Храма Светог Ахилија у Ариљу

У четвртак, 28. маја 2026. године, када наша Света Црква прославља Светог Ахилија Лариског, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и митрополит нишки и администратор Епархије жичке г. Арсеније началствовао је евхаристијском прославом славе ариљског храма, посвећеног овом угоднику Божијем, уз саслужење Његовог Високопреосвештенства Архиепископа крагујевачког и митрополита шумадијског г. Јована. Уз Високопреосвећену господу Архијереје својим саслуживањем у евхаристијском сабрању узели су учешћа и архимандрит Тимотеј (Миливојевић), игуман манастира Вазнесења, протојереј Дејан Крстић, ректор нишке Богословије, протојереј-ставрофор Гмитар Милуновић, Aрхијерејски намесник моравички, протојереј-ставрофор Милинко Луковић, Aрхијерејски намесник рачански, протојереј Дејан Марковић из Епархије шумадијске, протојереј Драган Стевић, Aрхијерејски намесник пожешко-ариљски, протођакон Стеван Кричка и ђакон Стефан Симић. Торжество Свете Литургије увеличано је краснопојем ученика Богословије нишке, под вођством протођакона Ђорђа Филиповића. Након јеванђељске перикопе, празничну беседу произнео је Високопреосвећени митрополит Арсеније. Након заамвоне молитве и литијског опхода око храма, Митрополит Јован је осветио славске дарове и пререзао колач, припремљен поводом славе овог светог храма.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

УСПЕШНО ОДРЖАН ПРИЈЕМНИ ИСПИТ ЗА УПИС У БОГОСЛОВИЈЕ 2026./27. ГОДИНЕ

У уторак, 9. јуна 2026. године, са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита нишког и Администратора Епархије жичке г. Арсенија, у просторијама Епархијског Управног одбора у Краљеву, успешно је одржан пријемни испит за упис у Богословије Српске Православне Цркве за предстојећу 2026./27. школску годину. Пред комисијом, по благослову Његовог Високопреосвештенства сачињеном од: протојереја-ставрофора Љубинка Костића, архијерејског заменика, протојереја Ивана Радовановића, в.д. секретара ЕУО-а, протојереја Дејана Марковића, рачуноиспитивача Епархије жичке и ђакона Стефана Симића, в.д. скеретара Митрополита жичког, пријемни испит положила су четворица кандидата, који ће од јесени своје образовање наставити у некој од Богословија Српске Православне Цркве.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

УПОКОЈИЛА СЕ У ГОСПОДУ МОНАХИЊА ЗЛАТА НИКОЉСКА (1934-2026)

На дан Светих равноапостолних цара Константина и царице Јелене, у раним јутарњим часовима уснула је у Господу монахиња Злата у манастиру Никољу овчарском. Како је у говору на опелу нагласио протојереј-ставрофор Љубинко Костић, корени њеног хришћанског васпитања потичу из дома њених благочестивих родитеља Стевана и Драгине Костић из села Биоска у ужичком крају. Како је сама Злата говорила, понела је две важне истине из родитељског дома, а које гласе: “Без Бога ни преко прага“ и „нема слађе вечере од поштено стечене“. То је и порука Јеванђеља. Лепосава (њено мирско име), била је једна од деветоро рођене деце! Жедна духовног живота и јеванђелског учења, одлази 1952. године у манастир старо Јовање у Овчару, где је већ била њена старија сестра монахиња Серафима, а касније и њихова најмлађа сестра Миропија, данас у сестринству манастира Жиче. Монашки постриг је Лепосава примила у манастиру Никољу 1954. године, поневши име Св. великомученице Злате Мегленске. Ту остаје до краја земног живота. Касније у манастир долази и њихова мајка, која се монаши под именом Агапија. Монахиња Злата је као Христова невеста и златна голубица, верно служила Господу, Кога је свим срцем и душом љубила , устрајавајући радосно у монашком подвигу, уз славопој Богу и Светом оцу Николају, у послушности својим игуманијама и сестрама. Бог јој је подарио мушку снагу и храброст да поверене послове на манастирској економији обавља на славу Божију и добро монашке обитељи у времену после Другог светског рата, када су се наши манастири у тешкоћама обнављали и духовно и материјално. Радила је Злата неуморно са воловским и коњским запрегама и на крају са теретним возилом, камионом. Манастири су се међусобно помагали! Са чврстом вером је увек говорила: “Помоћиће Господ и наш домаћин Свети отац Николај.“ Као Божији дар, са својим богатим монашким опитом, Злата је поседовала духовну ведрину и необичну умну разборитост, којом је умела да у свакој прилици, и у радости и у искушењима, свима потребитима пружи утеху, савет, поуку и да буде молитвена узданица. Болест, која је савладала њене истрошене телесне снаге, примила је као Божији дар. Игуманија, мати Јелисавета са сестрама, у годинама њене болести и немоћи, са великом љубављу, усрдно су је неговале и пазиле, знајући да када потребитима чине, то самоме Господу чине. И данас је са молитвом и сузом испраћају, и са надом у поновни сусрет у вечности. У немогућности да тога дана дође у манастир Никоље, Његово Високопреосвештенство Митрополит Арсеније, упутио је молитвени поздрав и благослов игуманији Јелисавети и сестрама, са молитвом за покој душе монахиње Злате. Свету заупокојену службу у манастирском храму су 04. јуна служили протoјереј-ставрофор Радосав Милинковић из Чачка и јереј Милан Костић из Матарушке Бање. Монашко опело су служили седмнаесторица јеромонаха, и мирских свештеника са јерођаконом, уз присуство монаштва манстира Преображења, Благовештења, Ваведења, Свете Тројице, Сретења, Јовања, Ковиља, Жиче, Згодачице, Раче и Рујна, свештенства Епархије жичке из града Чачка, и Ужица, бројне родбине и помагача и поштовалаца манастираНикоља и монахиње Злате. Она је често говорила, дивећи се монашком опелу: “Ради монашког опела, вреди живети и умрети!“ Сахрањена је Злата на монашком гробљу поред својих игуманија Ефросиније и Евпраксије, мајке Агапије, сестре Серафиме и свих осталих сестара, са којима је делила радости и напоре монашког подвига. Ту ће телом чекати Други долазак Христов и васкрсење из мртвих. Мир и радост Царства небеског монахињи Злати! Христос васкрсе! протојереј-ставрофор Љубинко костић

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Храмовна слава у Пожеги

На дан када наша Света Црква молитвено прославља Светог цара Константина и царицу Јелену, свечано је обележена храмовна слава у Пожеги. Светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Димитар Луковић, умировљени парох пожешки, уз саслужење: Архијерејског намесника пожешко-ариљског, протојереја Драгана Стевића, старешине Храма Светог архангела Гаврила у Гучи, протојереја Милуна Стевановића, пароха чачанског, протојереја Небојше Дабића, пароха ужичких, протојереја Дејана Марковића и протојереја Владимира Дуканца, пароха ариљског, протојереја Давида Селаковића и ђакона Милана Селенића. Након Свете Литургије уследила је литија око храма, у којој су учествовали свештенство и верни народ, прослављајући храмовне заштитнике Светог цара Константина и царицу Јелену. Након литије обављено је освећење и ломљење славског колача, чиме је на достојанствен и свечан начин прослављена храмовна слава. Уприличена је и додела награда ученицима који су учествовали на литерарном конкурсу на тему „Прелазак у слободу”. Главну награду освојила је ученица Милена Милинковић. Прво место освојила је Невена Јевремовић, друго место освојила је Милица Стојчић, док је треће место освојила Ема Мићић. Награђени ученици показали су изузетну креативност и надахнуће у обради задате теме. Након богослужења уприличена је трпеза љубави за све присутне.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Храмовна слава у Ивањици

У среду прву по Духовима, на дан када Света Православна Црква молитвено прославља Свете равноапостолне цара Константина и царицу Јелену, верни народ Ивањице свечано је прославио славу свог храма. Евхаристијским сабрањем началствовао је игуман манастира Вазнесења, архимандрит Тимотеј (Миливојевић), уз саслужење: Aрхијерејског намесника моравичког, протојереја-ставрофора Гмитра Милуновића, протојереја Мирољуба Маринковића, умировљеног пароха при манастиру Придворици, протојереја Милана Луковића, старешине храма Светог Великомученика Георгија у Ужицу, јереја Бојана Милошевића, старешине храма Светог Ахилија у Ариљу, протонамесника Александра Стјепановића, пароха ужичког, протојереја Александра Јевтића, пароха краљевачког и ђакона ивањичког Алексе Грујичића. Велики број верника испунио је ивањички храм и порту, узимајући активно учешће у литургијском сабрању. Посебној лепоти богослужења допринело је појање сестринства манастира Ковиље. Након прочитаног Јеванђеља, надахнутом беседом обратио се присутнима протојереј Александар Јевтић. Он је подсетио на историјски и духовни значај цара Константина и његове мајке царице Јелене, посебно нагласивши силу Часнога Крста и подсећајући верне да обрате пажњу на Онога Који је осветио и дао моћ и силу Часноме Крсту. По завршетку Свете Литургије уследила је литија око светог храма, потом је пререзан славски колач и освећено славско кољиво, које је припремио овогодишњи домаћин славе. Сабрање је настављено у порти храма и парохијском дому, уз трпезу љубави коју су овогодишњи домаћини, заједно са свештенством храма, припремили за све присутне.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Храмовна слава у Коњевићима

У среду, 3. јуна, у Коњевићима, када наша Света Црква молитвено прославља Светог цара Константина и царицу Јелену, служена је Света Литургија са почетком. Литургијом је началствовао протојереј Милан Филиповић, саслуживали су му: протојереј Бојан Сујић, протојереј-ставрофор Милорад Ђорем, протонамесник Александар Пејовић, ђакон Стефан Јовановић и ђакон Јован Тошић. Литургију су својим појањем, поред хора „Свети Цар Константин и Царица Јелена”, улепшали Aрхијерејски намесник љубићки, протојереј Никола Вучетић и сестринство манастира Сретење. После Свете Литургије пререзан је славски колач и освећено славско жито уз молитвено присуство многобројног свештенства, верног народа и деце. Трудом овогодишњих домаћина, припремљена је трпеза љубави за сав верни народ. Парохијски свештеник се захвалио свима на великом труду и љубави коју показују према својој Цркви, са жељом да у слози и љубави наставимо да градимо заједницу и нашу Свету Цркву.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Храмовна слава у Горичанима

Дана 3. јуна 2026. године, када наша Света Црква прославља цара Константина и царицу Јелену, прослављена је и храмовна слава у селу Горичани код Чачка. Светом Литургијом је началствовао Aрхијерејски намесник трнавски, протојереј Мирослав Петров, саслуживали су му: протојереј Богдан Митровић, парох јежевички, протојереј Александар Грујовић, парох атенички, умировљени парох Чедомир Ћурчић и јереј Миладин Милуновић, парох лазачки, уз трожествено појање свештенства и монаштва. Храм је био испуњен радошћу и мноштвом верног народа, беседом се обратио архијерејски намесник трнавски, протојереј Мирослав Петров, говорећи о значају празника. Такође је захвалио свештенству и верном народу што су увеличали храмовну славу. Након Свете Литургије освећени су славски дарови и трудом старешине храма, протојереја Богољуба Симеуновића и овогодишњег домаћина Михаила Стевановића приређена је трпеза љубави.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Градска и храмовна слава у Горњем Милановцу

Дана 31. маја, Црква Свете Тројице у Горњем Милановцу свечано је прославила своју храмовну славу и славу града, празник Силаска Светога Духа на апостоле. Прослава празника започела је 30. маја празничним вечерњим богослужењем, које је служио Aрхијерејски намесник таковски, протојереј Драган Ђорем, уз саслуживање ђакона Јована Тошића. Након вечерњег богослужења уследила је традиционална литија улицама града, у којој су учествовала деца из културно-уметничких друштава, припадници Војске Србије, чланови изворне групе „Црнућанка“, представници локалне самоуправе, свештенство и многобројни верни народ. По завршетку литије, старешина храма протојереј-ставрофор Миодраг Анђелић захвалио је свима који су својим учешћем и присуством увеличали прославу навечерја храмовне славе и улепшали традиционалну литију кроз град. На сам дан празника Светом Литургијом началствовао је архијерејски намесник таковски протојереј Драган Ђорем, уз саслужење братства храма и свештеника у пензији протојереја-ставрофора Јована Ђорема. После прочитаног светог Јеванђеља, отац Драган се обратио сабраном верном народу, говорећи о догматском значају празника Васкрсења Христовог, Вазнесења Господњег и Педесетнице. У свом надахнутом слову подсетио је присутне да је хришћански живот незамислив без богољубља и човекољубља, позвавши све да љубав, мир и благодат које примају на Светој Литургији преносе у своје домове и свакодневни живот. Том приликом захвалио је верном народу, као и председнику општине Горњи Милановац, господину Дејану Ковачевићу, на несебичној помоћи и подршци у уређењу храма, који данас представља понос свих грађана Горњег Милановца. Празнично славље настављено је у парохијском дому при храму, где је братство храма, уз помоћ локалне самоуправе, приредило пригодно послужење и славски ручак за све присутне. На крају свечаности, старешина храма протојереј-ставрофор Миодраг Анђелић још једном је изразио благодарност свима који су својим трудом, прилозима и учешћем допринели да овогодишња прослава празника Силаска Светога Духа на апостоле протекне у духу молитвеног јединства, братске љубави и празничне радости.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Слава Храма Свете Тројице у Краљеву

У навечерје празника Силаска Светог Духа на Апостоле, Вечерњом службом којом је началствовао протојереј Саша Ковачевић, архијерејски намесник жички уз саслужење ђакона Стефана Симића и Филипа Зеленовића, славском литијом кроз главну улицу града Краљева, почела је прослава славе Храма Свете Тројице у Краљеву. Уз братство храма Свете Тројице и многобројних свештенослужитеља града Краљева, као и војних свештенослужитеља подручних касарни, литију кроз централне градске улице предводили су припадници Војске Србије, жандармерије, полиције, градоначелник, службеници управе града Краљева и локална културно-уметничка и спортска удружења. Све то украсио је и велики број верника и малишана. На сам дан празника Светом Литургијом је началствовао Пречасни протојереј Иван Радовановић, в.д. секретар Епархијског управног одбора Епархије жичке ком су саслуживали: протојереј Дејан Марковић, старешина Храма Светог Саве у Краљеву, протојереј-ставрофор Мирослав Поповић, јереј Владимир Благојевић и  јереј Владан Вуковић, војни свештеници, протојереј Милутин Балтић, в.д. секретар митрополита жичког, протојереј Мирољуб Попадић, старешина Храма Свете Тројице у Краљеву, протојереј Миломир Радић, протојереј Радован Парезановић, ђакон Горан Вучковић и ђакон Филип Зеленовић. Након причешћа многобројног народа Светим Тајнама Христовим, уследило је благосиљање славских дарова. На крају Свете Литургије верном народу беседом се обратио јереј Владан Вуковић. После Свете Литургије братство храма је уготовило послужење за све присутне.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Празник Силаска Светог Духа на Апостоле у Ивањици

На празник Силаска Светог Духа на апостоле служена је Света Литургија у ивањичком храму Светог цара Константина и царице Јелене. Након Свете Литургије и приступања бројног народа Светој Тајни Евхаристије, служено је и вечерње са коленопреклоним молитвама за спасење, при чему су се традиционално плели венчићи. Будући да је овај празник и слава општине Ивањице, сабрању су присуствовали градски челници и остали представници општинских институција. Након тога, уследила је свечана литија кроз сам град предвођена њеним најмлађим становницима, КУД „Моравица“, црквеним хором и братством овога храма. Уз свечано певање тропара, овај крсни ход је крунисан сабрањем на тргу, где је прочитано Свето Јеванђеље и молитве за благослов усева и плодова земље. Препознајући труд наших домаћина, пољопривредника и воћара, свештенство је узнело усрдне молитве Свевишњем Творцу да погледа на труд верних и подари повољне временске прилике. Овај заједнички вапај још једном је потврдио нераскидиву везу између Цркве и народа, подсећајући нас да сваки добар дар и савршени поклон долази одозго, од Оца Светлости, који свима нама даје благословену и родну годину, испуњену сваким духовним и материјалним напретком.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Слава Храма Светог Ахилија у Ариљу

У четвртак, 28. маја 2026. године, када наша Света Црква прославља Светог Ахилија Лариског, Његово Високопреосвештенство Архиепископ и митрополит нишки и администратор Епархије жичке г. Арсеније началствовао је евхаристијском прославом славе ариљског храма, посвећеног овом угоднику Божијем, уз саслужење Његовог Високопреосвештенства Архиепископа крагујевачког и митрополита шумадијског г. Јована. Уз Високопреосвећену господу Архијереје својим саслуживањем у евхаристијском сабрању узели су учешћа и архимандрит Тимотеј (Миливојевић), игуман манастира Вазнесења, протојереј Дејан Крстић, ректор нишке Богословије, протојереј-ставрофор Гмитар Милуновић, Aрхијерејски намесник моравички, протојереј-ставрофор Милинко Луковић, Aрхијерејски намесник рачански, протојереј Дејан Марковић из Епархије шумадијске, протојереј Драган Стевић, Aрхијерејски намесник пожешко-ариљски, протођакон Стеван Кричка и ђакон Стефан Симић. Торжество Свете Литургије увеличано је краснопојем ученика Богословије нишке, под вођством протођакона Ђорђа Филиповића. Након јеванђељске перикопе, празничну беседу произнео је Високопреосвећени митрополит Арсеније. Након заамвоне молитве и литијског опхода око храма, Митрополит Јован је осветио славске дарове и пререзао колач, припремљен поводом славе овог светог храма.

ПРОЧИТАЈ ВИШЕ »

Contact Us