Црквена слава у Сечој Реци

_MG_1195На Ђурђевдан, 6. маја 2017. године, Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, посетио је Сечу Реку, село надомак Косјерића. Сеча Река је препознатљива по бисеру сакралне архитектуре, Цркви брвнари из 1812. године, а поред ове цркве налази се и зидана црква из 1903. године. Обе цркве посвећене су Светом великомученику Георгију. Овим поводом је владика Јустин служио Свету Архијерејску Литургију, преломио славски колач и освештао мозаик “Српска мајка“. Епископу су саслуживали протосинђел Сава (Илић), Архијерејски намесник пожешко-ариљски протојереј-ставрофор Ненад Величковић, протојереј Радосав Гајић, ђакон Александар Грујовић и ђакон Небојша Вукадиновић.

_MG_1443На Литургији се Епископ обратио верном народу пригодном беседом. Најпре је изложио житије Светог великомученика Георгија, а затим позвао све нас да се угледамо на овог славног светитеља. Подсетио нас је да је пут Христов, пут страдања, јер на то нас је упозорио Спаситељ речима: ,,Ако су мене гонили, и вас ће гонити“ (Јн 15.20). То је пут који води, не у смрт, већ у живот, јер је Спаситељ својом смрћу на Крсту и Васкрсењем свима нама пропутио пут у живот вечни. Епископ нас је поучио да се живот вечни не задобија олако. Није довољно само да верујемо, да неколико пута годишње одемо у Цркву и да прославимо крсну славу. Рекао је да је потребно да превазилазимо наше слабости, да победимо дух овога века, да живимо животом подвига.

_MG_1580Након литургијског сабрања у сали парохијског дома уготовљен је славски ручак. Епископ се током ручка обратио верницима поучивши их о улози и значају родитељског лика у одрастању детета. Том приликом је позвао све родитеље да се потруде да што више времена проводе са својом децом и да не дозволе да лоши садржаји на савременим медијима обликују душе њихове деце.

Овогодишњи домаћин црквене славе био је Радисав Николић, а наредне године славу ће припремити Милица Иркић и Селимир Васић.

Вероучитељ Томислав Гајић