Годишња архива: 2019

Прослава спомена Иконе Мајке Божије „Млекопитатељница“ у Саборном храму у Краљеву

Један од два параклиса која се налазе у оквиру Храма Светога Саве у Краљеву је посвећен спомену на славну икону „Млекопитатељница“ на којој је насликана Мајка Божија која млеком доји свога Сина – Богомладенца Христа. Та икона својом необичном садржином, дирљиво и топло, сведочи о крајњем човекољубљу Божијем, јер је Он из своје силне и изузетне љубави према палом људском ... детаљније »

Канонска посета Епископа жичког Г. Јустина Храму Светог великомученика Георгија у Ужицу

У четврту недељу по Духовима, када наша Црква прославља Свете мученике и бесребренике Козму и Дамјана, свештенство и верни народ града Ужица имали су част и радост да буду посећени од стране свог епархијског архијереја Епископа жичког Г. Јустина. Саборни храм Светог великомученика Георгија у Ужицу, био је мали да под своје сводове прими сав верни народ који је дошао ... детаљније »

Протопрезвитер Георгије Флоровски, О стајању пред Христом

„Могуће је бити, за предањску и отачку веру и немати дух Христов, живети у братомржњи и безосећајности. Могуће је чинити добра дела, а не знати за живога Христа. Могуће је говорити о хришћанским начелима и идејама, а на своме личном пути никада не срести живога Христа Спаситеља… Бити хришћанин значи – живети у Христу, свагда стајати пред Њим, волети Га ... детаљније »

Прослављен празник првоврховних апостола Петра и Павла у Богутовцу

Данас када Света саборна и апостолска Црква прославља Свете првоврховне апостоле Петра и Павла завршава се пост који је је трајао три недеље. У Цркви посвећеној апостолима Петру и Павлу у Богутовцу Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ жички Г. Јустин. Саслуживали су архијерејски заменик протојереј-ставрофор Љубинко Костић, протојереј-ставрофор Велибор Џомић (из Митрополије црногорско-приморске), архијерејски намесник жички протојереј-ставрофор ... детаљније »

Нови број Жичког благовесника (јул-септембар 2019)

Овај број пред читаоце доноси занимљив садржај из неколико различитих области. На почетку је текст протонамесника Александра Р. Јевтића под насловом „Епархија жичка – домаћин Светог Архијерејског Сабора 08-10. мај 2019. године“, којим се по угледу на стогодишњу традицију овог часописа од заборава теже отргнути значајни догађаји из живота наше Епархије. Наставља се казивање мр Маријане Матовић о Светом Јоасафу ... детаљније »

Прослава Ивањдана у Љигу

У трећу недељу по Духовима, Љишка црква је најсвечаније прославила своју храмовну славу – Рођење Светог Јована Крститеља. Прослава је почела у навечерје празника, вечерњим богослужењем, после којег је свечана литија прошла улицама Љига, уз присуство великог броја верника. Литију су предводили архијерејски намесник студенички протонамесник Здравко Николић, протонамесник Драган Мијаиловић, парох јарменовачки, јереј Миодраг Марковић, парох моравачки, старешина цркве ... детаљније »

Рођење Јована Крститеља – храмовна слава у Ратини

„Раније неплодна, данас Христовог Претечу рађа, и то је испуњење сваког пророчанства, које су пророци проповедали. На Њега (Христа) си на Јордану руку положио, јавивши се као Пророк Божијег Логоса, проповедник, уједно и Претеча.“ Кондак, глас 3. Данас када се наша Света Црква светосавска молитвено сећа славног и чудесног рођења Светог Претече Господњег Јована, црква у Ратини је прославила своју ... детаљније »

Празновање Преподобне мати Анастасије у Манастиру Студеници

Ове јубиларне године, када славимо 800 година аутокефалије српске Цркве, празновање Преподобне мати наше Анастасије у Манастиру Студеници, где се налазе и њене свете мошти, било је посебно свечано. Уочи празника служено је свеноћно бденије. Сутрадан, Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ жички Господин Јустин, а саслуживали су му игуман студенички архимандрит Тихон (Ракићевић), архимандрит Дамјан (Цветковић), архимандрит Сава (Илић), ... детаљније »

Преподобна Анастасија Српска

Према источно хришћанској духовној традицији, размишљање о правичности једне богољубиве мајке може се сматрати исправним полазиштем које ће свакој души пружити разумевање дефиниције личне хришћанске врлине у породичном окружењу. На пример, оно што се највише истиче у вези са личним идентитетом Дјеве Марије је њена улога праведне и свете мајке будући да је највиша титула коју ју је Црква доделила ... детаљније »

Резултати са испита кандидата за упис у Богословију

1.       Никола Спасојевић из Севојна за Богословију Св. Саве у Београду. 2.      Лука Пајовић из Заблаћа за Богословију Св. Кирила и Методија у Нишу. 3.       Немања Божовић из Пожеге за Богословију Св. Арсенија у Сремским Карловцима. 4.       Василије Станисављевић из Жиче за Богословију Св. Јована Златоустог у Крагујевцу. 5.       Илија Лијескић из Бајине Баште за Богословију Св. Јована Златоустог ... детаљније »