Годишња архива: 2018

Епископ Јустин у канонској посети Прилипцу

Дана 23. 09. 2018 године, у попразништву Мале Госпојине, Храм Рођења Пресвете Богородице у Прилипцу посетио је Епископ жички г. Јустин и том приликом служио Свету Архијерејску Литургију. Саслуживали су протојереј-ставрофор Ненад Величковић, архијерејски намесник пожешко-ариљски, протојереј Драган Стевић, парох ариљски, јереј Мирослав Миленковић, парох лучански, и протонамесник Милан Поповић, парох прилипачки.   Пре Литургије извршено је освећење икона и ... детаљније »

Манастир Каменац свечано прославио шест векова постојања

Обасјан зрацима сунца и загрљен зеленилом оближњих шума, дочекао је Манастир Каменац прославу шест векова свог постојања. Подигнут од стране Деспота Стефана Лазаревића овај средњовековни бисер Груже чврсто, како и доликује имену које носи, подносио је заједно са народом све историјске невоље. Ову прославу, када слави и своју храмовну славу, дочекао је украшен љубављу и трудом којим га чувају сестринство ... детаљније »

Мала Госпојина – слава храма у Власову

Дана 21. 9. 2018. године на када наша Света Православна Црква слави Рођење Пресвете Богородице и Приснодјеве Марије (Мала Госпојина), храм у Власову достојно је обележио и прославио своју славу. Служена је Света Божанствена Литургија којом је началствовао јереј Александар Суботић, уз саслуживање протонамесника Здравка Николића, протојереја Радована Радосављевића, јереја Данила Петровића, јереја Милована Вучковића и ђакона Марка Ерића, док ... детаљније »

У смрт или у Отаџбину

У дане када Небеска Србија слави Рођење Богомајке, а кроз Њу слави и победу Њенога Сина над паклом и смрћу, земаљска Србија слави своје Васкрсење у Великом рату 1918. године. Општина Ариље дала је за слободу 1363 див-јунака, и чувајући успомену на њих, млади људи, потомци ових горостаса, обележили су овај нама важан, а помало заборављен догађај. Све је почело ... детаљније »

Поклоничко путовање у Свету земљу

Благословом нашег Епископа Јустина, а трудом свештеника Драгана Ђорема, старешине Цркве из Горњег Милановца, остварено је прво од два поклоничка путовања у Свету Земљу. Прво поклоничко путовање трајало је од 15. до 22. септембра и бројало је 57 хаџија, док је друго у току и броји 54 будућих хаџија. Поклоници обе групе су верници из Краљева, Горњег Милановца и осталих ... детаљније »

Манастир Каменац – шест векова сведок вере у народу

Подаци до којих су дошли историчари указују да је након Косовске битке 1389. уследио период у коме су цркве и манастири били истинска лечилишта за напаћени и мукама обремењени народ. Молитвена традиција исихазма, започета још у време Светог кнеза Лазара који је дао прибежиште многим монасима исихастама са разних крајева, успела је да народу приближи хлеб насушни пројављен у литургијском Хлебу ... детаљније »

Најава: Шест векова Манастира Каменца

Позивамо Вас на прославу шест векова Манастира Каменца 21. 09. 2018. Честин код Груже, Епархија жичка Програм прославе: 08. 30 Дочек Архијерêја 09. 00 Света Архијерејска Литургија                                                                     ... детаљније »

Чудо архангела Михаила у Хони – храмовна слава у Приликама

На дан када прослављамо чудо Светог архангела Михаила у Хони свештенство и монаштво из више намесништва се окупило да са верницима и парохом приличке парохије прославе храмовну славу. Светом Литургијом началствовао је јереј Владе Капларевић, старешина цркве у Атеници, а саслуживали су протојереј-ставрофор Славиша Стјепановић, парох ивањички, јеромонах Орсисије (Ивановић) из Манастира Тројице, протојереј Драган Стевић, старешина ариљске цркве, протојереј ... детаљније »

Духовна радост у Манастиру Никољу

Дана 18. 09. 2018. године, када наша Света Црква прославља Светог пророка Захарију и праведну Јелисавету, Његово Преосвештенство Епископ жички господин Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Манастиру Никољу. Владики су саслуживали: протосинђел Сава (Илић), протојереј Иван Пауновић и протођакон Александар Грујовић. Преосвећени Владика је поучио народ истини да када човек тражи нешто и искрено вапи Господу, Он му ... детаљније »

Света Архијерејска Литургија у Годачици

На дан када прослављамо Светог Јоаникија, првог Патријарха српског, Епископ жички Господин Јустин, служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Успења Пресвете Богородице у Годачици. Епископу су саслуживали архијерејски намесник жички протојереј ставрофор Ненад Илић, протојереј ставрофор Мирослав Јаковљевић, протосинђел Сава (Илић), јереј Ненад Јаковљевић и ђакон Стефан Милошевски. Храм је био испуњен верним народом годачичке парохије и околине. Највише ... детаљније »