Годишња архива: 2018

Света Архијерејска Литургија у Манастиру Трнави код Чачка

Манастир Благовештење се налази у близини Чачка у селу Трнава, на врелу истоимене реке, на обронцима планине Јелице. Стари манастир су основали Немањићи највероватније у XIII веку. На темељима старог храма је изграђен нови храм који је обновљен 1554. године. У историјском погледу овај храм је веома значајан јер је у њему 1814. године подигнута Хаџи-Проданова буна. Храм је такође ... детаљније »

Зимска школа Веронауке

Вођени благословом Божијим и благословом Епископа банатског Г. Никанора, ученици ОШ ,,Ђура Јакшић“ из Српске Црње су заједно са својим вршњацима из ОШ ,,Бранко Радичевић“ из Александрова, ОШ,, 4.октобар“ из Војвода Степе, као и из ОШ ,,Станко Крстин“ из Радојева боравили на Тари 8 дана. У прелепом крају Жичке епархије, ђаци су прослављали Господа и својим активним учешћем у оваквом ... детаљније »

Прота Милун Костић, “Детињци, Материце, Оци у контексту значаја породице“ (Други део)

По­сле Бо­жи­јег име­на, ко­је је нај­у­зви­ше­ни­је у це­лој ва­си­о­ни, нај­ра­до­сни­је име и нај­леп­ша реч на овој на­шој пла­не­ти зе­мљи је­сте реч мај­ка, ма­ма. Сва­ки пут кад из­го­ва­ра­мо ту реч ми спа­ја­мо усне и упу­ћу­је­мо мај­ци по­љу­бац. Пред пра­зни­ке Ро­ђе­ња на­шег Спа­си­те­ља, ко­ји је на се­бе узео те­ло јед­но­г од нас кроз Пре­све­ту Бо­го­ро­ди­цу, и пун љу­ба­ви пре­ма ро­ду људ­ском до­шао ... детаљније »

Спомен свештеномученика патријарха Гаврила (Рајића) у Манастиру Ковиље

Покренути љубављу према сестрама ковиљског манастира, и подвигу Светог патријарха Гаврила, који прими мученички венац, кренули смо из Ариља са неколико дивних људи, верних Цркви, да прославимо Господа и Светог првопрестолника Српске Цркве кога Турци обесише 1659. године, у Бруси, јер је непоколебиво сведочио православну веру. Духовну радост Свете Литургије, употпунило је гостопримство мати Агрипине и сестара, као и беседа ... детаљније »

Епископ Јустин на празник Детињце свештенослужио у Книћу

У недељу 30. по Духовима – Детињце Његово Преосвештенство Епископ жички господин Јустин служио је Свету Архијерејску Литургију у Храму Светог пророка Илије у Книћу. Његовом Преосвештенству саслуживали су: Архијерејски намесник гружански протојереј Милосав Живановић, протојереј Драган Вучићевић, протојереј Војин Маловић, јереј Милан Шишовић и протођакон Александар Грујовић.     Сабрању је присуствовао и председник општине Кнић Мирослав Николић. Поучавајући ... детаљније »

Детињци у Храму Силаска Светог Духа на Апостоле у Краљеву

Три недеље пред празник Рођења Христовог у српским породицама прослављају се Детинци, Материце и Оци. Први у низу ових празника је дан посвећен деци, када их учимо да свет није створен само за њих, већ да и они својом пажњом и даровима треба да покажу љубав својим ближњима. То је дан када се они симболично одрешују одраслима. Ови дарови могу ... детаљније »

Прослава Детињаца у Бајиној Башти

Детињци су празник који нас уводи у тајну Рођења Богомладенца Христа. Овај празник нас учи даривању, пружању љубави и дељењу. Вођени тим врлинама, деца која похађају часове веронауке у Техничкој школи Бајина Башта спремили су пригодно вече да управо те врлине дарују својим родитељима, пријатељима, ближњима.     Културни центар Бајина Башта био је испуњен људима, који су се одазвали ... детаљније »