Годишња архива: 2018

Слава параклиса посвећеног икони Богородице Млекопитатељнице у Храму Светог Саве у Краљеву

Саборни храм Светог Саве у Краљеву је у понедељак 16. јула, литургијски прославио празник Иконе Богородице Млекопитатељнице. Један параклис у храму посвећен је овој икони која се и налази на самом иконостасу параклиса. Свештеном Литургијом је началствовао протојереј Небојша Дабић из Чачка, а саслуживали су му протонамесник Дејан Марковић из братства Храма Светог Саве, јереј Владимир Јовановић из Јошаничке Бање ... детаљније »

Празник Светих Козме и Дамјана у Храму Светог Саве у Краљеву

Свети мученици и бесребреници Козма и Дамјан су својим свештеним споменом сабрали литургијску заједницу при Храму Светог Саве у Краљеву. Евхаристијски принос је Творцу узнео Епископ жички Јустин, уз садејство братства храма и припадајућег у мољењу истрајног народа. Снисходећи Дух Свети је освештао принете Дарове и удеоничаре у заједници Тела и Крви Христове. Епископ Јустин је у очинској поуци сабранима ... детаљније »

Храмовна слава у Будожељи код Ивањице

Прослава храмовне славе Светих бесребреника и чудотвораца Козме и Дамјана у селу Будожеља код Ивањице почела је свечано Светом Литургијом у девет часова. Евхаристијским сабрањем началствовао је старешина цркве у Будожељи протојереј Милинко Тимотијевић уз саслужење протојереја Синише Пецића, јереја Душана Тодорића и ђакона Александра Тимотијевића. Старешина храма у Ивањици протојереј Синиша Раденковић и председник Црквене општине Душко Јелић својим ... детаљније »

Петровдан – храмовна слава у Сирогојну

На дан Светих првоврховних апостола Петра и Павла, Епископ жички Г. Јустин походио је златиборско село Сирогојно и том приликом у храму посвећеном данашњем празнику служио Свету Архијерејску Литургију. Преосвећеном Владики саслуживали су: протојереј-ставрофор Милош Босић, архијерејски намесник ужички, протојереј-ставрофор Зоран Јанковић, старешина ужичке саборне цркве, јереј Владимир Дуканац, парох ужички, јереј Бојан Сујић, парох сирогојнски, протођакон Александар Грујовић и ... детаљније »

Петровдан – крсна слава Друге бригаде копнене Војске Републике Србије

Дана 12. јула 2018. године, када наша Црква обележава првоврховне апостоле Петра и Павла, у касарни „Рибница“ у Краљеву обележен је Дан Друге бригаде Копнене војске и њена крсна слава. Свечаност је отпочела Светом Литургијом у богослужбеном простору касарне „Рибница“ којом је началствовао архијерески намесник жички протојереј-ставрофор Ненад Илић, а саслуживали су му свештеници храма Светога Саве у Краљеву протонамесник ... детаљније »

Петровдан у Ласцу

Данас, 12. 07. 2018. године, када Света Црква слави Првоврховне апостоле Светог Петра и Павла благодат Духа Светога слила се на заједницу окупљену на Светој Литургији у Ласцу у Цркви Светих Апостола Петра и Павла. Литургију на храмовну славу служио је јереј Александар Миликић уз саслужење јереја Драгана Милованчевића и ђакона Станимира Мирковића. На Светој Литургији појали су вероучитељи из ... детаљније »

Света Гора – Хиландар – Зејтилник – 98. ваздухопловна бригада

Свето место није географски, историјски или традиционални појам. Свето место настаје освећењем човека који живи на њему, човека који је посвећен покајању, испитивању себе – а све ради раста у Христу Богочовеку, Творцу и Искупитељу нашем. Управо таквим местом је постала Света Гора Атонска, благословом Богородице и животом светих људи, калуђера, а међу њима и Светог Симеона Мироточивог и Светог ... детаљније »

“Првоврховни. Три лекције од двојице апостола“, протојереј Андреј Ткачов

Тешко је наћи двојицу различитијих људи. Петар је ожењен (Јеванђеље помиње његову ташту, а у посланицама се говори о његовој жени-сапутници), а Павле је девственик. Петар је познавао Христа од првих дана Спаситељевог јавног служења, а Павле је упознао Христа тек као васкрслог. Даље. Петар је галилејски рибар, а Павле је ученик великих књижевника и по васпитању је фарисеј. Обојица ... детаљније »

“Свети славни и свехвални апостоли“, протојереј Светолик Марковић

„Идите, дакле и научите све народе, крстећи их у име Оца и Сина Светога Духа, учећи их да држе све што сам вам заповедио; и ево ја сам са вама у све дане до свршетка века“ (Мт.28, 19-20) Хришћанска је вера од Бога нам дана и од Светих Апостола предана, да верујемо и исповедамо једнога Бога у три лица слављенога: ... детаљније »

Одржан први састанак организационог одбора поводом прославе ШЕСТ ВЕКОВА МАНАСТИРА КАМЕНЦА

Дана 10. 07. 2018. године у Манастиру Каменцу у Честину је одржан први састанак организационог одбора поводом прославе великог јубилеја ШЕСТ ВЕКОВА МАНАСТИРА КАМЕНЦА! Чланови одбора су излагали своје предлоге и, ако Бог да, ускоро се креће са спровођењем потребних активности, да би што боље дочекали тај велики дан наше светиње! Сестринство манастира детаљније »